Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’ye 15 Şubat operasyonu

Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye teslim edilişinin 21’inci yıl dönümü öncesi birçok kentte çok sayıda adrese baskın düzenlendi. HDP yöneticileri gözaltına alındı.

BOLD – Polis, Diyarbakır, Tunceli, Van, Mardin, Ankara ve İstanbul’da çok sayıda adrese baskın yaptı. HDP’li eşbaşkanların da aralarında bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı. Toplam gözaltı sayısı açıklanmadı. Mezopotamya Ajansı Van muhabiri Yunus Durmaz da gözaltına alınanlar arasında yer alıyor. Durmaz’ın gözaltı gerekçesi bilinmiyor.

Operasyon, Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye teslim edilişinin 21’inci yıl dönümünden bir gün önce gerçekleştirildi.

 

Politika

Koronavirüs salgınına ilişkin veriler ‘titizlikle’ gizleniyor!

Koronavirüs salgınında ölüm ve vaka sayılarındaki artış hız kazanırken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı veriler kafalarda soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor. CHP Milletvekili Aydın Özer, valilik ve bakanlık tarafından verilerin büyük bir titizlikle gizlendiğini savunuyor.

BOLD – Pandemi sürecinde halk, ilaç ve zatürre aşısı bulmakta zorlanıyor. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Antalya’daki korona mücadelesinin pek çok soru işareti taşıdığını, Sağlık Bakanlığı ve valilik tarafından verilerin büyük bir titizlikle gizlendiğini belirtti. Vali tarafından 31 Mayıs’ta nüfus başına düşen vaka sayısına göre Antalya’nın 81’inci il olduğunun açıklandığını hatırlatan CHP’li Özer, “Mayısta günlük görülen vaka sayısı 100 civarındaydı. 1 Haziran’da kısıtlamalar kalktı, turistler gelmeye başladı. Çeşitli kurumlardan aldığımız bilgilere göre, eylül başı günlük ortalama vaka sayısı 350 iken bu sayı 15 Eylül’de 480’i buldu. Yani artık günlük ortalama 500 vaka tespiti yapılmaya başlanmış durumda. Yani 3,5 ayda vaka sayısında 5 kat artış var!” ifadelerini kullandı.

Antalya ili genelinde Kovid-19 testi pozitif çıkan ve hastanede tedaviyi gerektirmediği için evlerine gönderilen hastalardan çok sayıda şikayet aldığını belirten CHP’li Özer, “Durumu hafif ve orta seyirde olduğu için evlerine gönderilenler izolasyon süresince kontrol edilmediklerini, kendilerine ilaç gönderilmediğini ve acil durumlar için verilen telefon numarasına ulaşamadıklarını söylüyorlar. Belli ki durumu daha ağır hastalarla ilgileniliyor ve evdeki hastalara vakit ayrılamıyor” diye konuştu.

Özer şu ifadelerde bulundu: “Antalya şehir merkezinde yaklaşık 300 aile hekimi var. Her birinin ortalama hasta sayısı 15 ise filyasyonda en iyi ihtimalle 4.500 hastanın takibi yapılıyor demektir. Hastaların iddiaları göz önünde bulundurulduğunda anlıyoruz ki, hekimler ve sağlık çalışanları hastalara yetişemiyor ama bu durumun muhatabı onlar değil. Bu durumun muhatabı ve sorumlusu Sağlık Bakanlığı’dır, salgını yönetemeyen hükumettir!”

Okumaya devam et

Politika

Osman Baydemir için kırmızı bülten ve iade talebi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, İngiltere bulunduğu iddia edilen eski HDP Milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkındaki kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığına gönderdi.

BOLD – Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP Milletvekili Osman Baydemir hakkında ‘silahlı terör örgütüne üyelik’ ithamı ile başlatılan soruşturmada Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığı’na iletti.

TOPLANTILARA YASA DIŞI ETKİNLİKLERE CENAZELERE KATILDI

Soruşturma çerçevesinde Baydemir’in çeşitli tarihlerde silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın ‘yasama meclisi’ kabul edilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarına ‘diplomasi komisyon üyesi’ sıfatıyla katılıp konuşma yaptığının, PKK’ya müzahir bazı yayın organlarındaki çağrılara uyarak yasa dışı etkinliklere ve PKK’lıların cenazelerine katıldığının tespit edildiği öne sürüldü.

7,5 YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLİYOR

Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğince ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkartılan Baydemir’in yurt dışında bulunduğu değerlendirildiği için kırmızı bülten ve iade talebi hazırlandı. İngiltere yetkili adli makamına gönderilen talepte Baydemir’le ilgili soruşturmanın sonuçlandırılabilmesi için Türkiye’ye iadesi istendi.

Erdoğan’a göre böyle ülke yok!

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a göre böyle ülke yok!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a göre böylesine samimi bir demokrasi, adil bir kalkınma hedefi, köklü bir hak ve adalet ideali başka bir ülkede yok!

BOLD – Uluslararası araştırma ve raporlara göre Türkiye, ‘özgür olmayan ülke’,  ‘ılımlı otokrasi’ ya da ‘de facto diktatörlük’ olarak tanımlanırken Tayyip Erdoğan’dan ilginç bir açıklama geldi. Partisinin genel merkezindeki bir toplantıda konuşan Erdoğan, Avrupa ve ABD’nin demokraside, ekonomide yerle yeksan olması durumunda bile vatandaşları kalkındırmaya devam edeceklerini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Bu Türkiye modelidir. Başka yerde insani değerler üzerine bina edilmiş böylesine samimi bir demokrasi, adil bir kalkınma hedefi, köklü bir hak ve adalet ideali bulamazsınız.”

Okumaya devam et

Popular