Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İhtiyaç kredisi kullanan sayısı 31,9 milyona çıktı

Bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda 600 bin artarak 31,9 milyona ulaştı. Aralık ayında 147 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi, 388 bin kişi ilk defa kredi kartı kullandı.

BOLD Son dönemde AKP iktidarının kredi büyümesini teşvikiyle ihtiyaç kredilerindeki artış hızı Ocak sonu itibarıyla yüzde 30’u aşmış, bankaların aldığı taleplere ve onay bekleyen işlemlere bakıldığında bunun yüzde 50’ye yaklaştığı görülmüştü. Merkez Bankasının buna karşı tedbir almaya hazırlandığı belirtilmişti.

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 12,7 ORANINDA ARTIP 618 MİLYAR OLDU

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezinin yayınladığı ‘Aralık 2019 Bülteni’nde de bu artışı yansıtan veriler görülüyor.

Buna göre, bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlarca gerçek kişilere kullandırılan bireysel krediler, 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 12,7 artarak 618 milyar liraya ulaştı.

YÜZDE 43’Ü İHTİYAÇ, 33’Ü KONUT KREDİLERİ, 19’U DA KREDİ KARTI

Bireysel kredilerin yüzde 43’ünü ihtiyaç kredileri, 33’ünü konut kredileri, 19’unu kredi kartları ve 4’ünü taşıt kredileri oluşturdu. Bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı ise yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleşti. Ortalama kredi bakiyesi ise 19.4 bin lira düzeyinde hesaplandı.

İhtiyaç kredileri tüketimi artıran unsurlar arasında yer alırken, tüketimdeki artışın bir kısmı ithalat talebi oluşturduğu için cari açığa olumsuz yansıyabiliyor. Aynı zamanda iç talebin kuvvetlenmesi enflasyonu da artıran unsurlar arasında bulunuyor.

Merkez’in yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi

Ekonomi

Saraylarda çalışan 300 kişi bankamatik memurunu dönüştüler

TBMM’ye bağlı saraylarda çalışırken sarayların Cumhurbaşkanlığına devri sonucu açıkta kalan 300 kişi bankamatik memuruna dönüştü. Yerlerine yenileri alınan 300 kişi evlerinde görevlendirilecekleri yeni yerlerini bekliyor.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesindeki saraylarda görev yapan 300 kişi, sarayların Cumhurbaşkanlığına devri sonucu bankamatik memuruna dönüştü. Herhangi bir kurumda görevlendirilmeyen 300 kişi evlerinde atanacakları yeni kurumlarını bekliyor.

YERLERİNE YENİLERİ ALINDI

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’i saraylarında çalışırken şimdi açıkta kalan 300 kişinin durumunu TBMM Başkanlığına sordu. Türkiye’de bulunan tüm sarayların sadece bina olarak Cumhurbaşkanlığı makamına devredildiğini hatırlatan Tanal, “Ancak personelleri Meclis bünyesinde kaldı. Meclis bünyesinde kalan bu 300 personel işe gitmeden, evde yatarak gayet rahat maaşını almakta. Ancak, Cumhurbaşkanlığına devredilen bu saraylara yeni personel alınmakta. Meclis Başkanlığı bu personellerin en azından başka kurumlarda çalıştırılmasını sağlayabilir. Evde bankamatik memuru olarak maaşlarının ödenmesi hangi hukuka, hangi adalete, hangi vicdana sığar, ben bunu bilemiyorum” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Erzincanlı çiftçinin sulama suyuna yüzde 90 zam!

Devlet Su İşlerine (DSİ) bağlı Erzincan Akbulut Pompa İstasyonu’nda sulama suyuna yüzde 90 oranında zam yapıldı. Dönüm başına 150 liralık ücret 285 liraya çıktı.

BOLD – Ekonomik krizin etkisi Türkiye genelinde sektör bazında kendini hissettirmeye devam ediyor. Erzincan’da, Devlet Su İşlerine (DSİ) bağlı Akbulut Pompa İstasyonu’nda sulama suyuna yüzde 90 zam yapıldı.

YA ÇİFTÇİNİN YANINDA OLSUN YA DA BIRAKSINLAR

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, karara tepki göstererek “İktidara buradan sesleniyoruz ya çiftçinin yanında olsun bu durumu düzeltsinler veya da bıraksınlar” dedi.

İl Başkanı Doğan, “Erzincan’da bir Fırat nehri geçiyor ama ne yazık ki çiftçilerimiz su borcu altında kıvranıp duruyor. Son yapılan zamlar bardağı taşırmaktır, çiftçilerimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır ” şeklinde konuştu.

BU YIL GELECEK ELEKTRİK BORCU 6-7 MİLYON CİVARI

Erzincanlı çiftçilere geçen yıl 4 buçuk milyon elektrik borcu geldiği bilgisini de paylaşarak “2020 rakamlarında 6-7 milyon civarında elektrik borcu gelecektir. Ama bir şeker fabrikasına devlet 38 milyona yakın hibe vereceğine 6 milyon TL çiftçinin elektrik borcunu karşılarsa o çiftçi mağdur olmaz” ifadelerini kullandı.

Özel sektör dış borç batağında

Okumaya devam et

Ekonomi

Saray’ın İş Bankası planı! Turhan Bozkurt yorumladı

Gazeteciler Fatih Akalan ve Turhan Bozkurt ekonomi gündeminin sıcak gelişmelerini Bold canlı yayınında değerlendiriyor.-BOLD

Okumaya devam et

Popular