Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsrail, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile ilişkilerini sınırlandırıyor

İsrail, işgal altındaki Filistin topraklarında iş yapan şirketlerin listesini açıklayan Birleşmiş Milletler’le ilişkilerini sınırlandırıyor. İsrail, BM İnsan Hakları Komiseri ile artık iş birliği yapmayacak. ABD yönetiminden de BM’nin listeyi açıklamasına tepki geldi.

BOLD – BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCHR) Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinde faaliyet gösteren 112 şirketin ismini açıklamasına İsrail’den tepki geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Israel Katz’ın BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’le artık işbirliği yapmayacağı duyuruldu.

İsrail 2012 yılında da BM İnsan Hakları Konseyi ile işbirliğine son vermiş, ardından da BM’nin kültür ve bilim örgütü UNESCO’dan çekilmişti. İsrail, BM’yi ve BM’ye bağlı örgütleri İsrail düşmanı tavır almakla suçluyor.

Filistinliler ise listenin açıklanmasından memnun. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saeb Erakat, “Bu veri bankası, İsrail’in yasa dışı sömürgeci yerleşim niyetlerinin hesabını çekmesi için yarım yüzyıldan beri atılan ilk somut adım” diye konuştu.

AF ÖRGÜTÜNDEN DESTEK

Listenin açıklanmasına destek veren Uluslararası Af Örgütü de “İşgal edilen bölgelere sivilleri yerleştirmek, insani devletler hukukunu ihlalidir ve bir savaş suçu ile kıyaslanabilir” açıklamasını yaptı.

Listede adı yer alan şirketlerin yasadışı bir durumdan faydalandığına işaret eden örgüt, uluslararası toplumun bu listeyle söz konusu yerleşimlerin normalleştirilemeyeceği konusunda bir mesaj verdiğini kaydetti.

ABD’DEN LİSTENİN AÇIKLANMASINA TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşmiş Milletler’in Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinde faaliyet gösteren firmaları açıklamasının, kurumun “İsrail karşıtı” tutumunu sergilediğini ifade etti.

Söz konusu listenin oluşturulmasında ABD’nin rol almadığını vurgulayan Pompeo, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet tarafından yayınlanan bu liste beni şaşkınlığı uğrattı. Bu olay aslında BM’nin alışılagelmiş İsrail karşıtı tutumunu doğruluyor” diye konuştu.

Bu durumun, İsrail’in tecridine yol açtığını iddia eden Pompeo, “Liste, İsrail karşıtı boykotu, tasfiyeyi ve yaptırımları kolaylaştırıyor. Ayrıca İsrail-Filistin barışı için yürüttüğümüz müzakerelere gölge düşürüyor” diye konuştu.

BM’NİN AÇIKLADIĞI LİSTE

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Batı Şeria’da işgal altındaki Filistin topraklarında iş yapan 112 şirketin listesini yayımlamıştı.

Listede Airbnb, TripAdvisor, Booking.com ve Motorola gibi dev uluslararası şirketler de var

BM işgal altındaki Filistin topaklarında iş yapan şirketlerin listesini yayınladı

Dünya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘tatil’ için Almanya’ya gitti

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor” diyerek Berlin’den seyahat kısıtlamasını kaldırmasını istedi. Alman mevkidaşı, “Başka adımlar da olacaktır” diyerek Çavuşoğluna umut verdi.

BOLD – Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği AB dönem başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas’la bir araya geldi. AB’nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye’nin olmaması ana gündem maddesiydi.

Görüşme sonrası iki bakan basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli” dedi. Maas ise “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır” diye konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Rus halkından Putin’e iki dönem verilmesi için onay

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak verecek halk oylamasında oyların tamamı sayıldı. Oyamaya katılanların yüzde 77.9’u anayasada değişikliklere ‘evet’ dedi.

BOLD – Rusya’da anayasal düzenlemelere yönelik halk oylamasında oyların yüzde 99.9’unun sayıldı. Katılımın yüzde 65 olduğu oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ise ‘hayır’ oyu verdi.

OYLAMA 25 HAZİRAN’DA BAŞLAMIŞTI

Rusya ve yurtdışındaki milyonlarca Rus vatandaşı anayasada teklif edilen 206 değişikliği oylamak için halk oylamasına katıldı. Salgın nedeniyle günlere yayılan ve 25 Haziran’dan beri süren oylama dün sona erdi. Oylamada vatandaşların yüzde 77.9’u ‘evet’, yüzde 21.2’si ‘hayır’ oyu verdi.

PUTİN 2 DÖNEM DAHA GÖREV YAPABİLECEK

Batı’da anayasadaki düzenlemelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki dönem daha görev yapmasına olanak vereceğine dikkat çekilse de, aslında Rusya temel hukukuna bir dizi değişiklik getirecek.

ÇOK AZ İHLAL GÖRÜLDÜ

Merkez Seçim Komitesi Başkanı Ella Pamfilova, ön verilere göre, vatandaşların yüzde 65’inin katılım gösterdiğini söyledi. Pamfilova, oylama süresince çok az sayıda ihlal görüldüğünü, başkent Moskova ve Nijnıy Novorod bölgesinde internet üzerinden oy kullanma sisteminin çok yaygın olarak yararlanıldığını belirtti.

MİT haberinden sonra gazeteci Murat Ağırel’in telefonunu Turkcell üzerinden nasıl sabote ettiler?

Okumaya devam et

Dünya

BM’den küresel turizm uyarısı: Kayıp 3.3 trilyon dolar olacak

Birleşmiş Milletler, küresel turizmin bu yıl salgın nedeniyle 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini öngörerek, salgının gelecek yıl mart ayına kadar sürmesi halinde bu kaybın 3.3 trilyon dolara kadar çıkabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) son 4 ayda sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün bu yıl 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceğini duyurdu.

TURİZMDEKİ KAYIP 1.2 TRİLYON DOLAR

UNCTAD’ın yeni yayımladığı bir raporda, Kovid-19’un dünya genelinde turizme etkisine ilişkin tahminler paylaşıldı. Raporda, salgının mart ayından bu yana sebep olduğu ekonomik gerilemenin etkisiyle dünya turizm sektörünün 2020’de 1,2 trilyon dolar kayıp yaşayabileceği, bunun da küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 1,5’ine denk geldiği belirtildi.

SALGIN BİR YIL SÜRERSE KAYIP 3’E KATLANIR

Raporda, uluslararası turizmdeki söz konusu durgunluğun 8 ay daha sürmesi halinde sektördeki küresel kaybın, 2,2 trilyon dolara yükselebileceği uyarısı yapıldı. UNCTAD, uluslararası turizmde 12 aylık bir aranın (2021 Mart ayına kadar) ise en kötümser senaryoda 3,3 trilyon dolar (Küresel GSYİH’nın yüzde 4,2’si) kayıp anlamına gelebileceği tahmininde bulundu.

YOLCU TALEBİ YÜZDE 91.3 DÜŞTÜ

Öte yandan, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise yaptığı açıklamada, küresel taşımacılıkta yolcu talebinin mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 91,3 düştüğünü bildirdi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre son 20 yılda büyüklüğünü 3 kat artıran ve birçok ülke ekonomisinin bel kemiği durumundaki turizm, dünya çapında milyonlarca insanın geçim kaynağı konumunda bulunuyor.

Bahçeli, Twitter’a veda edince MHP’liler de hesaplarını askıya aldı

Okumaya devam et

Popular