Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya’da Trablus’un dışa açılan kapısı Mitiga Havalimanı saldırılar sonrası kapatıldı

Libya’nın başkenti Trablus’un faaliyetteki tek havalimanı, Halife Hafter’e bağlı güçlerin roket saldırıları nedeniyle kapatıldı.

BOLD – Libya’da başkent Trablus’un dışa açılan kapısı konumunda bulunan Mitiga Havalimanı Halife Hafter’e bağlı güçlerin roket saldırıları nedeniyle kapatıldı.

2014’te başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havalimanı’nın rakip isyancı gruplar arasındaki çatışmalar ve saldırılarda kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle, Mitiga yurt içi ve uluslararası uçuşlar için tek adres haline gelmişti.

Hafter güçleri ele geçirmeye çalıştığı Trablus’un merkezine de havan topu saldırısı düzenlendi. Sağlık Bakanlığı kaynakları, saldırıda bir kadının öldüğünü dört kişinin yaralandığını açıkladı.

İTALYA’DA IRKÇI SİYASİDEN İLGİNÇ ÇIKIŞ

İtalya’da ana muhalefet lideri Lig Partisi lideri Matteo Salvini, hükümetin Libya politikasını eleştirdi, “Türkiye gibi yapmalıyız” dedi

İtalya’da ana muhalefet lideri Matteo Salvini, hükümetin Libya’da tarafsız kalma politikasını eleştirdi. Aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri Salvini, Türkiye gibi yalnızca meşru Libya hükümetiyle görüşülmesi gerektiğini söyledi. Salvini, “Libya’da artık güvenilir bir muhatap değiliz. Libya’ya bizden daha uzak olan Türkiye asker yolluyorsa, İtalya işini yapmadığı içindir” dedi

ABD Donanması, Umman Denizi’nde İran yapımı silahlar ele geçirdi

Dünya

Dağlık Karabağ’da savaş kapıda: 40’a yakın insan hayatını kaybetti

Ermenistan ve Azerbaycan arasında, tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde Cumartesi günü başlayan çatışmalar devam ediyor. İki ülke de ilk ateşi karşı tarafın açtığını savundu ve seferberlik ilan etti. 

BOLD – Azerbaycan, “karşı saldırı neticesinde” Ermenistan işgali altında bulunan altı köyün kontrolünü ele geçirdiklerini duyurdu, Ermenistan’dan ise bunun gerçeği yansıtmadığı açıklaması geldi.

Ermenistan işgalinde bulunan Dağlık Karabağ’ın yönetimi, Azerbaycan ile çatışmalarda son iki gün içerisinde toplam 31 askerinin öldüğünü, 100’ün üzerinde askerin yaralandığını aktardı.

Açıklamada ayrıca bir kadın ve bir çocuk olmak üzere 2 sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Azerbaycan Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada ise, Ermenistan ordusunun saldırısında Kaşaltı köyündeki bir eve top mermisi isabet etmesi sonucu aynı aileden 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Azerbaycan, askeri kayıplarla ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmış değil.

AZERBAYCAN: 6 KÖYÜ ELE GEÇİRDİK

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ bölgesinde yer alan ve Ermeni nüfusun yoğun olarak yaşadığı altı köyün Azeri ordusu tarafından ele geçirildiği bildirildi.

Azerbaycan ayrıca ordusunun Murovdağ’ın zirvesini ele geçirdiğini açıkladı.

Azeri haber ajansı APA, böylelikle Ermenistan’ı işgal altındaki bölgeyle birleştiren Vardeniz-Ağdere otoyolunun kontrol altına alındığını ve Ermenistan’dan işgal altındaki Kelbecer ve Ağdere’ye askeri malzeme taşınmasının önleneceğini duyurdu.

ÇATIŞMALAR NASIL BAŞLADI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, saldırıyı Ermeni tarafının başlattığını, köylere yönelik bombardımanda sivil ölümler ve yaralılar olduğunu, altyapının zarar gördüğünü açıkladı.

Azerbaycan, Ermenistan’ın saldırısı sonrası Ermenistan’ın sınırdaki muharebe faaliyetlerini sonlandırmak ve sivillerin güvenliğini sağlamak için karşı saldırıya geçtiklerini belirtti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise Azerbaycan’ın Pazar günü yerel saatte 08.10’da sivil yerleşimlerine saldırıya geçtiğini ileri sürdü.

İki Azeri helikopteri, üç insansız hava aracı ve üç tank yok ettiğini açıklayan Ermenistan, “Yanıtımız ölçülü olacak, durumun sorumlusu Azerbaycan’ın askeri-siyasi liderliğidir” dedi.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, çatışmalarda aralarında sivillerin de bulunduğu en az 23 kişi hayatını kaybetti ve 100’den fazla kişi de yaralandı.

2 ÜLKE SIKIYÖNETİM İLAN ETTİ

Bölgede gerginliğin tırmanması üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dün sıkıyönetim ilanına dair bir kararname imzaladı. Gece yarısı yürürlüğe giren kararname doğrultusunda başkent Bakü’nün de aralarında bulunduğu 6 şehir ile 16 bölgede yerel saatle 21.00-06.00 arası sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da çatışmaların ardından sıkıyönetim ilan edildiğini duyurmuş ve genel seferberlik çağrısı yapmıştı.

“ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAK”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

Dağlık Karabağ’da çatışmaların yeniden alevlenmesi üzerine açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik” ifadelerini kullandı.

Öncelikli ateşin karşı taraftan açıldığını belirten İlham Aliyev, “Ermenistan’ın saldırısının planlı olduğunu” savundu.

Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada Aliyev, Azeri ulusunu “başarılı karşı saldırıdan dolayı” tebrik etti: “Karşı saldırının sonucu olarak işgal altındaki bir dizi Azeri yerleşim yeri özgürleştirildi. Başarılı karşı saldırımızın 30 yıldır süren işgale, adaletsizliğe bir son vereceğine inanıyorum.”

“BÜYÜK ÇAPLI BİR SAVAŞIN EŞİĞİNDEYİZ”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, televizyondan yayınlanan açıklamasında, “Azerbaycan’ın otoriter rejimi bir kez daha Ermeni halkına savaş ilan etti” dedi. Paşinyan sözlerini, “Güney Kafkasya’da sonucu belli olmayan büyük çaplı bir savaşın eşiğindeyiz” şeklinde sürdürdü.

Paşinyan, Pazar akşamı yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik suçlamalarda bulundu ve Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın elinde Azerbaycan ordusunun Türk silahları kullandığına dair bilgiler olduğunu öne sürdü.

PAŞİNYAN: TÜRKİYE MÜDAHİL OLMASIN

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ‘Dağlık Karabağ’daki Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığına Türkiye’nin müdahil olmamasının sağlanması’ için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Paşinyan, Ankara’dan Bakü’ye gelen destek mesajları sonrasında yaptığı konuşmasında ‘Türkiye’nin tutumu Güney Kafkaslar ve komşu bölgelerde yıkıcı sonuçlar doğurabilir’ ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, TÜM İMKANLARIYLA AZERBAYCAN’IN YANINDADIR”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır” demişti.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü, “Bugün yaptığımız telefon görüşmesinde dirayetli ve kararlı duruşuna bir kez daha şahit olduğum Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev’e ifade ettiğim gibi, Türkiye “tek millet, iki devlet” anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını güçlendirerek sürdürecektir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Türkiye, Dağlık Karabağ sorununa çözüm amacıyla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulan Minsk Grubu’nda yer alıyor.

SURİYELİ SAVAŞÇI İDDİASI

Ermenistan Savunma Bakanlığı Pazar günü ayrıca, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’ın tarafında Suriyeli savaşçıların savaştığına yönelik iddiaları araştırdıklarını açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev ise iddiaları “saçmalık” olarak nitelendirdi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), “Türkiye destekli Suriyeli 300 savaşçının Azerbaycan’a taşındığını ve bu iddianın güvenilir kaynaklara dayandığını” öne sürmüştü. Gözlemevi Pazar günü, Suriye’nin Afrin kentinden gelen bu savaşçıların birkaç gün önce Azerbaycan’a vardığını ve başka savaşçıların da yola çıkmak için hazırlandığını iddia etti.

ABD’li gazeteci Lindsey Snell de geçtiğimiz günlerde aynı iddiayı gündeme getirmişti.

ULUSLARARASI TOPLUMDAN İTİDAL ÇAĞRISI

BM, ABD, AB, Rusya, Fransa ve Almanya iki tarafa da çatışmaları durdurma çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmaların yeniden şiddetlenmesinden “çok endişe duyduğunu” açıkladı.

Guterres’in sözcüsü yaptığı yazılı açıklamada, “Genel Sekreter tarafları çatışmayı durdurmaya, gerilimi azaltmaya ve gecikmeden müzakerelere geri dönmeye çağırıyor” dedi.

Gueterres, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile de görüşeceğini ifade etti.

Pazar günü de Almanya, Fransa, Avrupa Birliği, Rusya ve Vatikan’dan çatışmaları sonlandırma çağrısı yapılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, dışarıdan şiddeti tırmandıracak adımların “fayda sağlamayacağı” uyarısında da bulunuldu.

Bölgedeki gerilim son aylarda yükselişte.

Temmuz ayında yaşanan çatışmalarda da 16 kişi ölmüş, Azerbaycan başkenti Bakü’de Dağlık Karabağ’ın kontrolünü geri almak için seferberlik ilan edilmesi amacıyla son yılların en büyük gösterisi gerçeklemişti.

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi: Çatışma bölgesinden ilk görüntüler…

Okumaya devam et

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Yunanistan’a destek için Selanik’te

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ikili ilişkiler ve bölgesel sorunları ele almak üzere Yunanistan’a gitti. “Güçlü ikili ilişkilerimizi ve sürdürülebilir bölgesel iş birliğinin önemini pekiştirmek için Avrupa’ya gidiyoruz” dedi.

BOLD – Avrupa turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, resmi ziyaretinin ilk durağı Selanik’e vardı.

Gezisini sosyal medya hesabından, “Güçlü ikili ilişkilerimizi ve sürdürülebilir bölgesel iş birliğinin önemini pekiştirmek için Avrupa’ya gidiyoruz. İlk durak: Selanik” sözleriyle duyuran Pompeo, bu kente ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias

Pompeo, Selanik’te Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Pompeo, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı görmek her zaman harika. Bugün Selanik’te ABD-Yunanistan ilişkisinin kalıcı gücünü, Batı Balkanları ve Doğu Akdeniz’deki gerilimlerin azalmasını tartıştık” ifadelerini kullandı.

POMPEO, GİRİT’TEKİ ABD ÜSSÜNÜ ZİYARET EDECEK

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile de görüşecek olan Pompeo’nun başlıca gündem maddesi Doğu Akdeniz’de Ankara ile Atina arasında yaşanan kriz olacak.

NATO Müttefiki Yunanistan ile güçlü güvenlik ortaklığının altını çizmek maksadıyla Girit adasındaki ABD Deniz üssünü de ziyaret edeceği belirtilen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Dendias ile bilim ve teknoloji konusunda bir dizi anlaşma imzalaması bekleniyor.

NATO üyeleri Yunanistan ve Türkiye deniz sınırları ve enerji hakları konusunda Doğu Akdeniz’de anlaşmazlık yaşıyor.

Çarşamba günü İtalya’ya doğru yola çıkacak olan Pompeo, resmi ziyaretini Hırvatistan ile sonlandıracak.

Yunanistan’daki mülteci kampında koronavirüs kaynaklı ilk ölüm rapor edildi

Okumaya devam et

Dünya

Suriye Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye’ye sert tepki: Bölgede terörün ana sponsoru!

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, BM Genel Kurulunda Türkiye’ye ağır eleştirilerde bulundu. Muallim, Türkiye’nin bölgedeki istikrar ve güvenliği tehdit ettiğini belirtti. Türkiye’yi bölgedeki terörün ana sponsoru olmakla suçladı.

BOLD – Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısı için önceden kaydedilen konuşmasında Türkiye’yi hedef aldı.

“Ülkesindeki ve bölgedeki terörün ana sponsorlarından birinin Türkiye olduğunu” belirten Muallim Ankara’nın, “Türkiye’nin işgaline direnen onlarca kentin suyunu kestiğini” öne sürerek bunun “hem insanlığa karşı bir suç, hem de bir savaş suçu olduğunu” dile getirdi.

BM konuşmalarında alışılmadık ölçüde sert bir dil kullandığı dikkat çeken Suriye Dışişleri Bakanı, “Konu terörizmi finanse etmek ve buna sponsor olmak olduğunda, Türk rejimi harika bir yönetim gösteriyor” dedi.

Türkiye’nin su akışını kesmesi nedeniyle, koronavirüs salgınından mustarip olan bölgelerde sivillerin hayatının tehlikeye girdiğini belirten Velid Muallim, Ankara’nın, “ılımlı muhalifler olarak nitelendirdiği teröristleri, savaşmaları için Libya’ya götürdüğünü, Irak’ın egemenlik haklarını çiğnediğini ve sığınmacıları Avrupa’ya karşı, Doğu Akdeniz’deki enerji meselesinde bir koz olarak kullandığını” savundu.

Türkiye’nin “uluslararası hukuka göre yasaları tanımayan bir haydut rejim tarafından yönetildiğini” ifade eden Muallim, Ankara’nın izlediği “siyasetin, tüm bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehlikeye attığını ve derhal durdurulmasının zorunlu olduğunu” öne sürdü.

Velid Muallim konuşmasında, Türkiye’nin El Nusra ve ona bağlı birliklere lojistik ve ekonomik destek sağladığını savundu.

TÜRKİYE AÇIKLAMALARA TEPKİ GÖSTERDİ

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim’in suçlamalarına yanıt veren Türkiye’nin BM’deki temsilciği, “Suriye rejiminin gülünç suçlamalarla dolu ifadelerinin tümden reddedildiğini” duyurdu. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Türk temsilciliği yetkilisi, “Meşruiyetini uzun süre önce kaybetmiş olan katil Suriye rejimi Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısını, gerçekleri saptırmak için kötüye kullanmaya devam ediyor” dedi.

“Suriye rejimi, Suriye’de yaşayan milyonlarca insanın ölümünden, sakat kalmasından, kaçırılmasından, kaybolmasından ve açlıktan sorumludur” diyen söz konusu yetkili, “Suriye’nin insanlığa karşı işlediği suçlar, uluslararası insan hakları ihlalleri ve savaş suçları sayısız BM raporu ile belgelenmiştir” ifadesini kullandı.

İsviçrelilere AKP’nin insan hakları ihlalleri gösterildi

Okumaya devam et

Popular