Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bahçeli’nin açıklamaları dolayısıyla Türkiye’yi uyardı

Rusya’dan Türkiye’ye yeni bir uyarı daha geldi. Moskova, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye işaret edilerek Türkiye’de Suriye’deki olaylarla ilgili yapılan açıklamalarda provokasyondan kaçınılmasını istedi.

BOLD – Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Türkiye’ye provokatif açıklamalarda bulunulmaması uyarısı geldi. Bakanlık, Türkiye’yi “Suriye’deki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamalarda provokasyon yapmaktan ve İdlib’de tansiyonu yükseltmekten kaçınmaya” çağırdı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yaptığı Suriye açıklamalarına dikkat çeken Bakanlık, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortağının Türk askerlerinin hayatını kaybetmesinden Rusya ve Suriye hükümetlerini sorumlu tutmasının anlaşılmaz bir yorum” olduğu vurgulandı.

RUS DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN BİR İLK

Rusya uzmanı Kerim Has, Rus Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının başlığının “Türkiye’den Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı D. Bahçeli’nin Açıklamalarıyla İlgili Rusya Dışişleri Bakanlığının Yorumu” adını taşıdığını belirtti.

Kerim Has, açıklama için şu yorumu yaptı: “Bu bir ilk. Rus Dışişleri Bakanlığı direkt MHP lideri Devlet Bahçeli’yi başlığa çekip çok ciddi eleştiren bir not paylaştı…. Rus Dışişleri Bakanlığının bu şekilde direkt Bahçeli eleştirisi, Moskova’nın, Türkiye’deki iktidarın Erdoğan-AKP harici bileşenlerine verdiği “öneme” ve bu bileşenlere yönelik tutumunda gerektiğinde hayli sertleşebileceğine işaret ediyor. Bu, bir ilk ama zannımca son olmaz.”

 

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İdlib’de 5 Türk askerinin daha hayatını kaybetmesinin ardından geçen Salı günü partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı açıklamada Rusya ve Suriye’ye sert tepki göstermiş ve “Katil Esad defolup gidesiye kadar yüreğimiz soğumayacaktır. Esad katildir, husumetin kaynağıdır. Hem Suriye hem Türkiye’yi eş zamanlı idare etmeye çalışan Rusya iyi niyetli değildir. Hükûmetin Rusya ile ilişkilerini gözden geçirmesi samimi dileğimizdir” demişti.

Suriye’nin resmen olmasa bile Rusya’nın fiili sömürge ülkesi haline geldiğini, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın “yularının Moskova’ya bağlandığını” kaydeden Bahçeli, sözlerini “Türk milleti gerekirse, artık başka bir seçenek de görülmezse Şam’a girmeyi şimdiden planlamalı ve zalimleri yerle yeksan etmelidir. Diyorum ki, yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad” şeklinde sürdürmüştü.

Hulusi Akar: İdlib’de radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak

Dünya

Fransa 2024’ten sonra Türkiye’den imam kabul etmeyecek

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yurt dışından imamların 2024 yılı itibarıyla ülkeye gelemeyeceğini söyledi.

BOLD – Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, “Yurt dışından imamlar 2024 yılı itibarıyla ülkeye gelemeyecek.” dedi. Castaner, bu konuda Türkiye, Fas ve Cezayir’e bilgi verdiğini ifade etti.

Castaner ayrıca, ramazanda ülkeye gelen imamların sayısının bu yıl itibarıyla azaltılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz gün ülkenin Mulhouse kentinde, yurt dışından gelen imamlar, ülkede görev yapan ve Türkçe dahil yabancı dil dersi veren öğretmenler hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Türkiye, Cezayir ve Fas’tan Fransa’ya gelen imamların sayısının 300 olduğunu, bu uygulamadan vazgeçeceklerini kaydeden Macron, imamların da Fransa’da yetişmesi ve Fransızca bilmeleri gerektiğini ifade etmişti.

Macron, açıklamasında bu uygulamaya ne zaman son verileceğini belirtmemişti.

Fransa’da düzenli olarak görev yapan 300’e yakın yabancı imamdan 150’si Türkiye’den, 120’si de Cezayir’den geliyor.

Fransa’da 5 ile 6 milyon arasında Müslümanın olduğunu tahmin ediliyor. Yaklaşık 2 bin 500 cami veya mescit bulunuyor.

Fransa’da son iki yılda 15 cami, 12 dernek ve 4 okul kapatıldı.

Fransa, Türkiye’nin imam ve öğretmen göndermesine son verecek

Okumaya devam et

Dünya

AB vize muafiyeti verecek derken Türkiye 5 AB üyesine vize muafiyeti veriyor

Türkiye, Avrupa Birliği (AB) üyelerinden Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya’ya ve Birlik’ten yakın zamanda ayrılan İngiltere’ye her 180 günde 90 gün süreyle turistik vize muafiyeti sağlayacak.

BOLD – Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Schengen bölgesi üyelerinden Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya’ya ve Birlik’ten yakın zamanda ayrılan İngiltere’ye her 180 günde 90 gün süreyle turistik vize muafiyeti sağlanacağını bildirdi.

Vize muafiyeti sağlamasıyla, anılan ülkelerle turizm potansiyelinin artırılmasının hedeflendiğini belirten Aksoy, öte yandan, ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Uygulama 2 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

Avrupa Konseyi: Türkiye’de hukuk devleti büyük risk altında, en temel haklar ihlal ediliyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da tehlike arz eden aşırı sağcı sayısı 2012’den beri 5 kat arttı

Almanya’da tehlike arz eden aşırı sağcıların sayısında artış olduğu bildirildi. Sayının 2012 yılından bu yana beş kat arttığı bildiriliyor. Bu arada Almanya’da Müslümanları ve Afrika kökenlileri aşağılayıcı boyama kitapları dağıtan sağ popülist AfD partisi özür diledi.

BOLD – Almanya Federal Emniyet Teşkilatı (BKA), ülkede 18 Şubat itibariyle “tehlikeli” olarak sınıflandırılan siyasi motivasyonlu aşırı sağcıların 60 civarında olduğu belirtildi. Bu sayının 2012 yılında bu yana istikrarlı bir artış göstererek beş kat arttığı kaydedildi.

“Tehlikeli” tanımı Almanya’da, siyasi motivasyonla terör saldırısına kadar ağır şiddet suçu işleyebileceği düşünülen kişiler için kullanılıyor.

TEHLİKELİ RADİKALLERİN SAYISI 10 KAT ARTTI

BKA dini motivasyonlu tehlike arz edenlerin sayısını da 660 olarak açıkladı. BKA sözcüsü bu sayının da 2007 ve 2018 yılları arasında artış gösterdiğini ve nerdeyse on kat arttığını açıkladı.

Geçen on yılın başlarından bu yana Suriye ve Irak’ta yaşanan savaşlar ve IŞİD’in ortaya çıkışıyla da sayısının artışında parallellik yaşandığı belirtildi.

Sol eğilimi tehlike arz edenlerin sayısının ise Ocak sonu itibariyle beş olduğu ve tek rakamlı düzeylerde kalmaya devam ettiği kaydedildi.

AfD, IRKÇI ÇİZİMLER NEDENİYLE ÖZÜR DİLEDİ

Almanya’da Müslümanları ve Afrika kökenlileri aşağılayıcı boyama kitapları dağıtan sağ popülist AfD partisi özür diledi. Soruşturma başlatılan kitaplarda, elinde Türk bayrağı ve silah olan kişiler de resmedilmişti.

Krefeld polisi, AfD’nin Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Meclis Grubu tarafından organize edilen etkinlikte dağıtılan kitaplarla ilgili nefret suçu şikayetiyle çok sayıda suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Sayfalarının fotoğrafları sosyal medyada hızla yayılan kitaplar tartışmalara yol açtı. AfD’nin Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti meclis grubu, önce kitapta “hiciv” yapıldığını belirterek çizimleri savundu ancak daha sonra “hata” olduğunu ifade ederek özür diledi.

Almanya’nın Hanau kentinde saldırı: 9 kişiyi öldürdü, evinde annesiyle ölü bulundu

Okumaya devam et

Popular