Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Stranger Things 4. sezondan tanıtım yayınlandı

İlk üçsezonuyla küçük büyük herkesin beğenisini kazanan Stranger Things’ten yeni sezon tanıtımı geldi.

BOLD– Netflix sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yayınlanan tanıtım sürprizleriyle izleyicileri şimdiden heyecanlandırmayı başardı.

ARTIK HAWKİNS’TE DEĞİLİZ

İlk iki sezonu fırtına gibi esen üçüncü sezonu eleştirmenlerce öncekiler kadar beğenilmese de rekor izlenme sayıları yakalayan diziden haberler duymayı hanidir bekliyorduk. Netflix nihayet bu bekleyişe bir son verdi vermesine ama merakımızı da iyice artırdı.

“Artık Hawkins’te değiliz.” sloganı ve tanıtım filminde yazan “Rusya’dan sevgilerle..” ifadesi kahramanlarımızın yeni maceralara atılacağının işareti gibi… Hepimizi en çok şaşırtan ise Hooper’ın Rusya’da olduğunu görmek oldu. Hooper ve Hawkins tayfası nasıl bir araya gelecek, Eleven bu sefer nasıl bir yükü omuzlayacak merakla bekliyoruz.

YENİ KARAKTERLER GELİYOR

Geçtiğimiz aylarda TV Line‘da yer alan bir haber, Stranger Things’in 4. sezonunda, hikâyeye üçü genç biri yetişkin olmak üzere dört yeni karakterin dâhil olacağını belirtmişti. Hikayenin Rusya’ya taşınma ihtimali yeni karakterler görme olasılığımızı yükseltiyor.

Duffer Kardeşler‘in yarattığı Stranger Things’in 4. sezon yayın tarihi ile ilgili olarak ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Kültür

Ünlü oyuncu Ali Sürmeli beyin kanaması geçirdi

Kurtlar Vadisi dizisindeki “Zaza” karakteriyle hafızalarda yer edinen tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu Ali Sürmeli beyin kanaması teşhisiyle kaldırıldığı hastanede ameliyat edildi.

BOLD– Kadıköy’de özel bir hastanede ameliyat edilen Ali Sürmeli’nin durumuyla ilgili açıklama yapan oğlu, babasının hayati tehlikesi bulunmadığını belirtti. Oktay Kaynarca da Sürmeli’nin durumunun iyi olduğu bilgisini paylaştı.

OĞLUNDAN RAHATLATAN AÇIKLAMA

Evinde rahatsızlanan Ali Sürmeli özel bir hastaneye kaldırıldı. Burada yapılan tetkiklerde yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdiği tesbit edilen Sürmeli hemen ameliyata alındı. 5 saat süren ameliyatın ardından ünlü sanatçının oğlu Eren Sürmeli bir açıklama yaptı.

Eren Sürmeli, babasının durumunun iyi olduğunu “Kötü bir durum yok. Her şey iyi geçmiş. Normalde uyutacaklardı, iki-üç gün. Ama ondan vazgeçmişler ameliyat iyi geçtiği için. Şimdi yavaştan uyandırmaya başlamışlar. Şu anda bir sıkıntı, problem yok.” açıklamasıyla duyurdu.

Oktay Kaynarca ve Mahsun Kırmızıgül de hastaneye gelenler arasındaydı

HASTANEYE ÜNLÜ AKINI

Ali Sürmeli’nin rahatsızlığının duyulması üzerine hastaneye gelenler arasında ünlü oyuncu Oktay Kaynar da vardı. Hastane çıkışında gazetecilere bir açıklama yapan Kaynarca “Allaha şükür aldık haberini. İyi geçmiş ameliyatı. Uyandıracaklarmış. İyi bir ameliyat olmuş. Tansiyona bağlı kanama olmuş. Cerrahi müdahale ile halledilmiş. Zaten buraya kendisi yürüyerek gelmiş. Hastayım demiş öyle yatırmışlar.” diyerek rol arkadaşının durumunun iyi olduğunu belirtti.

Sürmeli ile yakın arkadaş olan ve birçok projede birlikte yer alan Mahsun Kırmızıgül de hastaneye gelenler arasındaydı. Kırmızıgül duygularını “Kalbimiz, gönlümüz onunla birlikteydi bugün. Benim çok sevdiğim bir ağabeyim. Yıllardır dostum. Her filmimde Ali Sürmeli vardı. Buradan ayrılırken mutlu ayrılıyoruz şu anda. Umarım hiçbir şey olmaz.” sözleriyle ifade etti.

1959 doğumlu olan Ali Sürmeli sahneye ilk olarak 1983’te çıktı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu (1985) olan Sürmeli’nin sinemada ilk görünmesi de yine 1983 yılında Halit Refiğ’in Beyaz Ölüm filminde oldu. Ali Sürmeli’nin geniş kitlelerce tanınmasını sağlayan ise Deli Yürek dizisindeki Turgay Atacan ve Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki “Zaza Dayı” tiplemeleri oldu.

Okumaya devam et

Kültür

Chris Hemsworth, Netflix filmi ‘Spiderhead’de rol alacak

Başarılı oyuncu Chris Hemsworth; Miles Teller ve Jurnee Smolett ile birlikte, Joseph Kosinski’nin yöneteceği Netflix gerilim filmi “Spiderhead”de rol alacak.

BOLD– En son Extraction ile izlediğimiz Chris Hemsworth bir kez daha Netflix ekranlarına gelmeye hazırlanıyor. George Saunders’ın kısa öyküsünden uyarlanan “Spiderhead” ilaç deneyleri yapılan bir tesisteki iki mahkûmu konu alacak.

Chris Hemsworth-Jurnee Smolett – Miles Teller

ÇOK SATAN HİKAYEDEN EKRANA

Marvel evrenindeki Thor rolüyle küresel bir şöhret haline gelen Chris Hemsworth daha önce Deadpool ve Zombieland gibi başarılı işlere imza atan senaristler Rhett Reese ve Paul Wernick tarafından yazılan Spiderhead filminde ilaç deneylerinde kullanılan bir mahkûmu canlandıracak.

Hikâyesi yakın gelecekte geçen film, mahkûmların duygularını değiştiren ilaçlar deneyen bir bilim insanı ve onun deneylerinde kullanılan iki mahkûmu anlatacak. Filmde Hemsworth dışında; Uyumsuz serisinden hatırladığımız Miles Teller ve en son Birds of Prey’de izlediğimiz Jurnee Smollett de rol alıyor.

George Saunders‘ın The New Yorker‘da Aralık 2010’da yayınlanan ve daha sonra Saunders’ın New York Times‘ın çok satanlar listesine giren Tenth of December seçkisinde de yer verdiği Escape from Spiderhead isimli öyküsünden uyarlanan filmi 2021’de izlemeyi ümit ettiğimiz Top Gun: Maverick’e  imza atan Joseph Kosinski yönetiyor.

Okumaya devam et

Kültür

Antik kentin taşlarından cami ve köprü yapmışlar

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki 2800 yıllık Aigaik Antik Kenti kalıntılarından alınan taşlarla üç köprü ve bir cami inşa edildiği ortaya çıktı.

BOLD– Manisa Yunusemre ilçesi Köseler Mahallesi’nde Aigai Antik Kenti’nde yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları 69 yıllık bir gerçeği gün yüzüne çıkardı. Antik kentten alınan ve sökülen taşlar 1951-53 arasında bir caminin ve üç köprünün yapımında kullanılmış.

ATHENA TAPINAĞI TAŞLARINDAN CAMİ YAPILMIŞ

Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin başkanlığında devam eden kazılarda söz konusu taşların sökülerek taşındığı 2017’de fark edildi. Üç yıldır taşların izini süren heyet özellikle Aigai’ye yakın yerleşim birimlerine odaklandı.

Titiz çalışmalar sonucunda Aigai Antik Kenti’ndeki Athena Tapınağı’ndan sökülen taşların izi 8 kilometre mesafedeki Seyitli Mahallesi Camii’nde bulundu.

ÜÇ TANE DE KÖPRÜ YAPMIŞLAR

Camideki keşiflerinin ardından çalışmalarını devam ettiren heyet, mahalle içerisinde ve girişinde bulunan ve 1951’de inşa edildiği belirlenen 3 köprünün de bütünüyle Aigai Antik Kenti’nden taşınan taşlarla yapıldığını saptadı. Köprüleri yapmak için Aigai Antik Kenti’nde bulunan 2 bin yıllık tiyatro binası girişindeki kemer taşları sökülerek taşınmış.

EŞEK VE DEVELERLE TAŞIDIK

Söz konusu tarihlerde cami ve köprünün inşasında çalıştığını belirten İsmail Gürler, taşları antik kentten taşımalarını “1953 yılında tüm köylü el birliğiyle camimizi yaptık. Taşları antik kentten eşek ve develer yardımıyla getirdik. Hemen hemen tüm köylü 10’ar defa eşeklerle taş getirdik.” sözleriyle anlattı.

Dönemin bir başka tanığı olan Mehmet Tosun ise babasına ait deveyle taşları taşıdıklarını şu sözlerle anlattı:
“Köseler Mahallesi’ndeki tarihi antik kentten, köylüler olarak, el birliği ile deve ve eşeklerin yardımıyla taşları getirdik. Tüm köylü getirdi. Benim babamın devesi vardı. Devesiyle oradan taş getirdik. Zor oldu ama getirdik. Caminin yanı sıra köprü de yaptık. Köprüden geçerek, köyün mezarlığına gidiyoruz.”

TAŞLAR GERİ ALINAMAZ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Aigai Kazı Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, taşları geri almak gibi bir uygulamanın söz konusu olmadığını bunun yerine onları artık bulundukları yerde en iyi şekilde korumak gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Yusuf Sezgin’in açıklamaları şöyle:

“Maalesef antik kentlerin kaderi taş ocağı olarak kullanılmak. Aigai Antik Kenti de Yuntdağı’nın en önemli taş ocaklarından biri haline getirilmiş. Özellikle 1900’lü yılların başı ile koruma başlayana kadar yaklaşık 80 yıl boyunca, çevredeki bütün köylerin taş ihtiyacı Aigai’den karşılanmış. Şu an bulunduğumuz cami 1953 yılında, köprüler ise 1951 yılında yapılmış. Yani 1950’li yıllarda Aigai’den çok yoğun bir taş alımı gerçekleştirilmiş. Özellikle camide kullanılan taşların biz, Athena Tapınağı’ndan götürüldüğünü tespit ettik.”

Sezgin, ayrıca bazı taşlarda 1901 tarihin gördüklerini dolayısıyla yüzyılın başlarında da antik kentten taşlar alındığını ancak en yoğun yapılaşmanın 1950’lerin başında yapıldığını belirtti.

Okumaya devam et

Popular