Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yoksula doğalgaz yardımına Başkentgaz engeli

Ankara’da yoksullara kömür yerine doğalgaz yardımı yapmak için çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesinin teklifine Ensar Vakfı’na Kızılay üzerinden yardım yapan Başkentgaz’dan olumsuz cevap bile gelmedi. Büyükşehir, aboneliği Başkentgaz’ın yapması halinde doğalgaz bedelini karşılamayı taahhüt ediyor.

BOLD – Ankara’da artan hava kirliliği sonrası harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, yoksul vatandaşlara yaptığı kömür yardımını doğalgaza çevirmek için çalışma yürütüyor. Bu kapsamda Başkentgaz’a teklif götüren Büyükşehir Belediyesine şirketten gelen bir cevap yok.

CİDDİ HAVA KİRLİLİĞİ YAŞANIYOR

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getiren CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Ankara’da çok uzun yıllardır ciddi bir hava kirliliği yaşandığına dikkat çekti. Bu sorunun yıllardır çözülemediğini belirten Taşcıer, hava kirliliği göstergesi olan Hava Kalitesi İndeksi 150’nin üzerinde seyrettiğine vurgu yaptı.

ABONELİK BAŞKENTGAZ’DAN, GAZ BEDELİ BELEDİYEDEN

Geçmiş dönem yönetimin bıraktığı bu soruna karşı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çözüm aradığını belirten Taşcıer, “Bu kapsamda kömür yardımı yapılan hemşehrilerimize doğal gaz kartlarına yükleme yaparak ve yardımları artırarak sürdürmek istiyoruz. Eğer Başkengaz abonelik ücretlerini karşılamayı kabul ederse Ankaralılar olarak daha temiz bir havaya kavuşacağız”dedi.

BAŞKENTGAZ CEVAP BİLE VERMEDİ

Şirketin kendisine de faydası olacak bu öneriyi ivedilikle kabul etmesi çağrısını yapan Taşcıer, belediyenin bu teklifine Başkentgaz’dan bir cevap gelmediğinin altını çizdi.

ENSAR VAKFINA KIZILAY ÜZERİNDEN BAĞIŞ YAPMIŞTI

2013’te özelleştirilerek, yönetimi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Torunlar grubuna geçen Başkentgaz, Kızılay aracılığıyla Ensar Vakfı’na bağışladığı 8 milyon dolarla gündeme gelmişti. “Vergi kaçırma” tartışmalarına da neden olan bağışın daha sonra Ensar tarafından yöneticileri arasında Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu Türkiye Gençlik ve Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) ABD’deki Türken Vakfı’na aktarıldığı ortaya çıkmıştı.

 

İBB Meclisi’nde AKP’lilerin oylarıyla “Hülle”: TÜRGEV’e arazi tahsisi!

Gündem

AKP taslak hazırlıyor: Sosyal medyanın alanını daraltacaklar

Tayyip Erdoğan’ın hedef aldığı sosyal medya şirketlerine yönelik düzenleme netleşmeye başladı. Sosyal medya platformları, Türkiye’de temsilcilik açacak. 30 gün içinde temsilci bildirmeyenlerin internet bant genişliği daraltılacak.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğine yönelik açıklamalarının ardından, Adalet ve Ulaştırma Bakanlıkları ile AKP’nin hukukçuları sosyal medyaya yeni kurallar getirilmesi için çalışmalara başladığı iddia edildi. Çalışmada Almanya, Fransa ve ABD’deki uygulamalar ile AİHM’in verdiği kararlardan yola çıkılarak bir taslak hazırlandığı ortaya çıktı.

Taslakta, sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açmaları, 30 gün içinde temsilci bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde sitenin internet bant genişliğinin belli oranlarda daraltılması öngörülüyor. Kişilerin başvurusu halinde suç teşkil eden içerikler ile kişisel veri ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklerin 72 saat içinde kaldırılması planlanıyor.

AKP kaynakları, sosyal medya platformları arasında en fazla sıkıntının Twitter’la yaşandığını belirtirken, tüm sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de hukuki ve mali sorumluluk üstlenmeleri için düzenleme yapılıyor.

Okumaya devam et

Gündem

Evlatları için cezaevine giden beyaz tülbentli kadınlar için savcılık ‘sözde anne’ tanımlaması yaptı

Açlık grevi yapan çocuklarını desteklemek için cezaevi önüne giden beyaz tülbentli anneler, Kocaeli Savcılığının hazırladığı iddianamede “sözde anne” olarak ifade edildi.

BOLD – Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının 27 şüpheli hakkında hazırladığı iddianame kabul edilerek yargılamaya başlandı. Savcılığın iddianamesinde açlık grevindeki çocuklarına destek olmak amacıyla oturma eylemi yapan anneler için ‘sözde anneler’ ifadesi kullanıldı. 568 sayfalık iddianamede sözde kelimesi 159 yerde geçti.  İddianamede şüphelilere silahlı terör örgütü üyeliği ve terör örgütü propagandası yapma suçlaması yöneltildi. İddianamede oturma eylemine katılan HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Nuran İmir, Serpil Kemalbay ve Musa Piroğlu’nun isimlerine de yer verilerek, vekillerin eyleme destek verdiği kayda geçti.

“ŞU HALE BAKIN, İŞ ANALARA KADAR GELDİ”

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucu Ömer Faruk Gergerlioğlu annelere itham eden bu ifadeye tepki gösterdi. “Her türlü ‘sözde’yi duymuştum da bunu duymamıştım! Çocuklarının açlık grevlerine destek veren anneler için Kocaeli 2. Ağır Ceza’nın kabul ettiği Savcı iddianamesinde bakın ne denmiş? Sözde anneler! Şu hale bakın yahu iş analara da geldi!” dedi.

İddianamede o dönem açlık grevine olan HDP Milletvekili leyla Güven için “Leyla Güven onurumuzdur” şeklinde slogan atılması da “deliller” arasında gösterildi. Savcılık bu sloganın neden atıldığını da sordu. İddianamede sözde annelerle fotoğraf çekilmesi de deliller arasında yer aldı.

“KENDİLERİNİ SÖZDE ANNELER OLARAK TANITAN ŞAHISLAR”

İddianamede kullanılan ‘sözde’lerden bazıları şöyle: Sözde barış anneler, kendilerini sözde anneler olarak tanıtan şahıslar, sözde tecrit, sözde bayrak, sözde genelge, sözde marş, sözde flama, sözde bayrak, sözde kadına şiddet ve çocuk istismarı, sözde cezaevi şartları, sözde analar, sözde analar denen grup, sözde HDP Gebze Gençlik Meclisi.

 

KHK’lıların sembol ismi Haluk Savaş hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Fahrettin Koca: “Bayramda sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi ama kısıtlamalar olabilir”

Fahrettin Koca, güncel koronavirüs bilgilerini açıkladı. 22 kişinin daha salgında hayatını kaybettiğini belirtti. Bayramda bazı kısıtlamalar olabileceği mesajını verdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından koronavirüs salgınına ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Koca’nın açıkladığı yeni Kovid-19 verilerine göre Türkiye’de salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 22 kişi artarak 5 bin 282’ye çıktı. Bugün tespit edilen bin 41 yeni vakayla, Türkiye’de virüs kapan kişi sayısı da 208 bin 938’e yükseldi.

Verilerle ilgili açıklama yapan Koca, “Bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayıları salgının 5. haftasında görülmüştü. Tedbirlerle bunu düşüşler izledi. 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır” dedi. Koca, son 3 gün ortalamasıyla en çok vakanın görüldüğü 7 ili şöyle sıraladı: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Son 3 gün en az vaka görülen 7 ilin ise Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik olduğunu aktardı.

Koca şu bilgileri paylaştı:

  • Kurban Bayramı döneminde ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi ama bayrama doğru illerdeki vaka seyrine göre bir takım kısıtlamalar söz konusu olabilir.
  • 31 Ağustos’a doğru salgının seyrinde bir farklılık olursa daha önce yapıldığı gibi Bilim Kurulu tarafından uzaktan eğitim gibi öneriler sunulabilir.
  • Aşı ile ilgili hayvan çalışmaları devam ediyor. Sürecin başarılı seyrettiğini söyleyebilirim. Eylül ekimde klinik çalışmalara geçebiliriz.

Okumaya devam et

Popular