Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ahmet Şık’tan Kavala tepkisi: Kimse enseyi karartmasın, bu mafya rejimi 2020’yi bitiremeyecek

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Gezi Parkı Eylemleri davasında tutuklu yargılanan ve bugünkü duruşmada tahliye kararı verilen Osman Kavala, hakkında çıkartılan gözaltı kararına tepki gösterdi.

BOLD-840 gündür İstanbul Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan İş İnsanı Osman Kavala, hakkında verilen tahliye ve beraat kararının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz soruşturması kapsamında aldığı gözaltı kararı tepkilere neden oldu.

T24’te açıklamalarda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Osman Kavala’nın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından “kıymetli bir rehine” olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE BİR KANUN DEVLETİ DEĞİL!”

Türkiye’nin bir kanun devleti olmadığını vurgulayan Ahmet Şık, “Osman Bey’in tutuklanması, Gezi davasının açıklanması, bugünkü karar, yargılama pratiği, aynı dosyada aynı delillerle başka bir soruşturma açılması hukukla açıklanacak bir şey değil. Çünkü Türkiye bir kanun devleti bile değil. Mevzuya hukuki yaklaşım getirmeyi de doğru bulmuyorum. Mahkeme kararı okuduğu andan itibaren ‘Ne oluyor’ sorusuna yanıt arıyordum.” dedi.

“KAVALA, ERDOĞAN AÇISINDAN KIYMETLİ BİR REHİN”

“Osman Bey bu devletin, bu davanın, iktidarın özellikle Batı’yla kurduğu ilişkiler konusunda Erdoğan açısından kıymetli bir rehineydi” diyen Şık, “Beraat kararı kesinleşmiş olsaydı, ‘Erdoğan rejiminin hangi fidyenin karşılığında bu kararı aldırttığını’ sormamız gerekiyordu. Karar açıklandığından beri bunu soruyordum, yanıtım yoktu.” şeklinde değerlendirdi.

“KİMSE ENSEYİ KARARTMASIN!”

“Ama Erdoğan’a rağmen verilmemiş olan beraat kararı, yargıdaki Pelikan örgütü diye tanımlanan örgüte rağmen verilmiş bu karardan şimdilik cayılmış görülüyor” diyen Şık, “Bu yargı üzerinden iktidar üzerindeki çatlağın ve çatışmanın büyüklüğüne dair de iyi bir emare. Her şeye rağmen Osman Kavala gibi çok fazla tutuklu, haksızlığa hukuksuzluğa uğramış, adlarını bile bilmediğimiz insanlar var. Her şeye rağmen bu gidişatın iktidar için iyi olmadığı kanaatinde kalmaya devam edeceğim. Kimse enseyi karartmasın, artık bu mafya rejimi 2020’yi bitiremeyecek.” dedi.

Perinçek’in sözleri damga vurdu: AKP tarafından bütün cemaat ve tarikatlar şeytanlaştırıldı!

Politika

Koronovirüse karşı Meclis’te maskeli önlem

İnfaz indirimini görüşmek üzere toplanan Meclis’te koronavirüs salgını tehlikesi nedeniyle tüm vekiller maske takarak görüşmelere katıldı. Maske takmayan vekiller uyarıldı.

BOLD – AKP ve MHP’nin infaz teklifini görüşmek için bugün TBMM Genel Kurulu’nda toplanan milletvekillerine maske ve kolonya dağıtıldı.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, oturumu maske takarak yönetti.

Meclis Genel Kurulu, 90 bin kişinin cezaevlerinden tahliyesini öngören infaz kanunu teklifini görüşmek için toplandı. Korona virüsü salgınına karşı önlemlerin alındığı Meclis Genel Kurulunu Meclis Başkanvekili Levent Gök de maske takarak yönetti. Milletvekillerinin masalarına kolonya konulurken tüm milletvekilleri de maske taktı.

Kapalı yerlerde maske takmanın zorunlu hale geldiğini belirten Gök, bundan sonraki çalışmaların maske takılarak, sosyal mesafe korunarak sürdürüleceğini söyledi. Gök, milletvekillerini de genel kurul salonuna maske takmadan girilmemesi noktasında uyardı. Uyarının ardından kürsüye çıkan milletvekilleri de konuşmalarını maske takarak yaptı.

Kılıçdaroğlu: İnfaz yasası ya adaletli bir yasaya dönüşür ya da karşılarında bizi bulurlar

Okumaya devam et

Politika

Kolonya ve maskeler Erdoğan imzalı mektupla dağıtıldı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz maske ve kolonya dağıtımı İstanbul’da bekçiler tarafından yapıldı. Kolonya ve maske, Erdoğan imzalı, Cumhurbaşkanlığı forslu poşet ve mektupla vatandaşlara dağıtıldı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya ve İspanya’ya koronavirüs nedeniyle gönderilen yardımlardan sonra 65 yaş üstü yurttaşlara dağıtılan kolonya ve maskeler için de Türkiye Cumhuriyeti yerine ‘Cumhurbaşkanlığı’nı ve kendi imzasını kullandı.

Erdoğan’ın ücretsiz dağıtılacağını açıkladığı maske ve kolonyaları bekçiler bugün dağıtmaya başladı. Dağıtılan paketlerde Erdoğan’ın mektubu da yer aldı.

Birgün’ün haberine göre Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı bekçiler, bugün maske ve kolonyaların dağıtımına başladı. Maske ve kolonyalar paketlenerek adresle götürüldü. Ayrıca paketlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubu da yer aldı. Erdoğan’ın 65 yaş üstündeki yurttaşlara hitap ettiği mektupta, “Sizlerden ricam, bu salgın tehdidi ortadan kalkana kadar evlerinizde kalmanız, kesinlikte dışarıya çıkmamanızdır. Sizleri bu salgından koruyabilmemizin en etkili yolu budur” ifadeleri yer aldı. Bekçiler, maske ve kolonyaları “Cumhurbaşkanının size selamı var” diyerek dağıttı.

Arınç’ın Erdoğan’a yolladığı ‘af’ mesajına Gökçek ve Metiner’den cevap

Okumaya devam et

Politika

“Eşit İnfaz Yaşatır” diyen CHP’li Kaya: Bunu yapmazsak tarih bizi affetmez

Yargı paketini oylayacak milletvekillerine sosyal medya hesabından seslenen CHP’li Yıldırım Kaya, paketi genişletilmesini önererek “Gelin toplumun birliğini beraberliğini hep beraber yeniden yaşatalım” dedi.

BOLD- Ceza infaz Kanunda değişiklik öngören 2. yargı paketi Meclis Genel Kurulunda görüşülüyor. Kapsam dışı bırakılan suçlar yüzünden çokça eleştirilen yasanın, Genel Kurulda genişletilmesini isteyen siyasi mahkum yakınları ve vatandaşlar, sosyal medyada #Eşitİnfaz Yaşatır etiketiyle sesini duyurmaya çalışıyor.

ŞAHISLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLARI AFFEDİYORLAR

Etikete videolu paylaşım yapan CHP Genel başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, AKP ve MHP’nin hazırlayarak Meclise sunduğu paketle, devlete karşı işlenen suçlar yerine, şahıslara karşı işlenen suçlara tahliye yolunu açtığını söyledi.

Kaya, konuşmasının devamında, ”KHK ile ihraç edilen, Barış Akademisyenleri,öğretmenler, ve kamu çalışanlarının dosyaları dört yıldır komisyonda bekletiliyor.İnsanlar açlıkla terbiye ediliyor. Meclise ve tüm siyasi güçlere çağrımdır; gelin mağdur edilen tüm KHK’lıların haklarını iade edelim. Gelin toplumun birliğini beraberliğini hep beraber yeniden yaşatalım. Eğer bunu yapamazsak tarih bizi affetmeyecek” dedi

“Düşünceyi terör kapsamında gören paket ağır bir insan hakkı ihlalidir”

 

Okumaya devam et

Popular