Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yeni tip koronavirüs kimleri öldürüyor? En çok kimleri etkiliyor?

Çin’deki korona virüsü hangi yaş gruplarını hangi oranda etkiliyor? Ölüm oranı kadınlar ve erkekler açısından değişiyor mu? Çin, virüsle ilgili bugüne kadar yapılmış en ayrıntılı araştırmayı açıkladı…

BOLD – Çin, 1886 kişinin ölümüne yol açan korona virüsü salgınına ilişkin bugüne dek en kapsamlı raporu açıkladı. Çin Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi’nin Covid-19 adı verilen virüse yakalanmış 72 bin 314 bin kişi üzerinde yaptığı incelemeye dayanan raporda, virüsün ne kadar ölümcül olup olmadığı ve en çok hangi yaş gruplarını etkilediğine ilişkin kapsamlı bir analiz yer aldı.

VAKALARIN YÜZDE 80’İ HAFİF GEÇİYOR

Rapora göre, teşhis edilen vakaların yüzde 80.9’u hafif geçiyor.

Vakaların yüzde 13.8’i ağır, yüzde 4.7’si ise kritik olarak tanımlandı.

EN ÇOK YAŞLILAR VE BAŞKA HASTALIĞI OLANLAR ETKİLENİYOR

Virüsten en çok yaşlıların ve zaten bir hastalığı bulunan kişilerin etkilendiği bilgisi bu raporla da teyit edildi. 80 yaşın üzerindeki kişiler arasındaki ölüm oranı yüzde 14.8 olarak hesaplandı.

ÇOCUKLARDA ÖLÜME RASTLANMADI

Dokuz yaşın üzerindeki çocuklarda ölüme rastlanmadı.

39 yaşına kadar olan hastalar arasında ölüm oranı yüzde 0.2 olarak ölçüldü.

Bu oran, 40’lı yaşlarındaki kişiler için yüzde 0.4’e, 50’lerindeki hastalar için yüzde 1.3’e, 60’lı yaşlar için yüzde 3.6’ya, 80’li yaşlar için de yüzde 8’e yükseldi.

ERKEKLERDE ÖLÜM ORANI DAHA YÜKSEK

Virüsün erkekler arasındaki ölüm oranı kadınlara kıyasla daha yüksek çıktı. Buna göre, erkek hastalar arasındaki ölüm oranı yüzde 2.8, kadınlar arasındaki oran yüzde 1.7 olarak ölçüldü.

KALP HASTALARINDA RİSK YÜKSELİYOR

Virüsün hangi hastalıklara sahip kişileri daha ağır etkilediği de incelendi. Buna göre, virüs en çok kalp hastaları için riskli. Bunu, diyabet, kronik solunum hastalıkları ve yüksek tansiyon izliyor.

Virüsün ortalama öldürme oranıysa yüzde 2.3 olarak hesaplandı.

Çinli kadının koronavirüs isyanı: Şeytan Komünist Parti sıradan insanların hayatını önemsemiyor

Dünya

Donald Trump faturayı ‘sol’a kesti: Ordu göreve hazır!

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan protestoların hızla yayılmasına Başkan Trump tepki gösterdi: “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Ordu müdahale için hazır.”

BOLD – Minneapolis şehrinde 46 yaşındaki siyahi ABD’li George Floyd, polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürüldü. Floyd’un ölümünün ardından halk sokaklara dökülürken protestolar tüm ülkeye yayıldı. İHA’nın aktardığına göre Pentagon; Kuzey Carolina, New York ve Virginia’da bulunan birliklere ‘sokağa inmek üzere hazır olun’ emri verdi. Minnesota ve Kentucky eyaletlerinde artan protestolar nedeni ile Ulusal Muhafızlar göreve çağrılmıştı. Protestolar, 30’a yakın şehirde devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise protestoların yatıştırılması için ordunun göreve hazır olduğunu açıkladı. Floyd’un ölümünün çok üzücü olduğunu ancak adaletin sağlanacağını savunan Trump, sokaklara dökülen göstericilerin Floyd’un anısına saygısızlık yaptıklarını öne sürdü. Trump, “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Onun anısı için şiddet son bulmalı. Bu kişiler, bu Antifa grubu, bunlar radikal sol kötü insanlar, bu şekilde hareket edemeyeceklerini onlara öğretmek gerek” dedi.

Trump, Beyaz Saray önünde dün toplanan göstericilerin yeniden toplanması ve güvenlik koridorunu aşması durumunda “köpeklerle karşılanacaklarını” ve “Gizli Servis görevlilerinin” göstericileri hızlıca dağıtacağını söyledi.

Minneapolis’in Demokrat Belediye Başkanı’nı da eleştiren Trump, “Eğer onlar (eyalet yönetimi) çağrıda bulunursa ordumuz (olayları durdurmak için) göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın dört bir yanından genç yetenekler Natali Avazyan için bir araya geldi

Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan öğrenciler, Neşet Ertaş’ın ‘Nerdesin Sen’ parçasını insan hakları aktivisti Arlet Natali Avazyan için yeniden yorumladı.

BOLD – Türkiye’de insan hakları ihlallerine karşı verdiği mücadele ile tanınan Arlet Natali Avazyan için özel bir klip hazırlandı. Genç yetenekler klibin sonunda Avazyan’a insan hakları konusundaki duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Avazyan, annesinin yurt dışına çıkışına son ana kadar izin verilmediği için kanser tedavisi geciken ve 7 Mayıs’ta hayatını kaybeden 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın hep yanında yer almıştı. Avazyan, “Kara Efem” diye seslendiği Ahmet Burhan Ataç’a son 6 ayında çok destek vermişti. Annesi Zekiye Ataç’ın pasaport yasağının kaldırılması, yurt dışına tedaviye gidebilmesi ve hapisteki babası Harun Reha Ataç’ın onu görebilmesi için gerekli izinler konusunda ön ayak olmuştu. Avazyan ayrıca konser yasaklarının kaldırılması için ölüm orucunda hayatlarını kaybeden İbrahim Gökçek ve Helin Bölek ile yine aynı şekilde adil yargılanma talebi nedeniyle ölüm orucunda hayatını kaybeden Mustafa Koçak’ın yanındaydı.

 

Okumaya devam et

Dünya

Irkçılık karşıtı ABD’li göstericilerden CNN’e protesto

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından Minneapolis’te başlayan protestolar hızla diğer eyaletlere yayıldı. Irkçılık karşıtı göstericiler CNN binasına saldırdı.

BOLD – Poli şiddeti sonucu 25 Mayıs’ta Minneapolis’te öldürülen siyahi George Floyd’un ölümüne yanıt olarak sergilenen protesto gösterileri dün de devam etti. Centennial Park’ta başlayan gösteriler, polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı Atlanta’daki CNN binası etrafında devam etti. Saat 19.00’da protestocular, CNN’in sembolik logosunu hedef aldı. Göstericiler bir polis aracını da ateşe verdi.

Okumaya devam et

Popular