Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’daki karnavalda 18’i çocuk 52 kişinin yaralandığı açıklandı

Almanya’nın Volkmarsen kasabasında dün karnaval sırasında bir otomobilin süratle kalabalığın üzerine sürülmesi sonucu yaralananların sayısı 52 olarak açıklandı. Polis, yaralılardan 18’inin çocuk olduğunu duyurdu.

BOLD – Hessen eyaletindeki Volkmarsen’da dün bir otomobilin karnaval geçidine sürülmesi sonucu 18’i çocuk 52 kişi yaralandı.

Yapılan açıklamada 35 yaralının tedavilerinin hastanede sürdüğü belirtildi. Ayakta tedavi edilen 17 kişinin evlerine gönderildiği kaydedildi.

“KASITLI OLARAK KALABALIĞIN ÜZERİNE SÜRDÜ”

Polis olayla ilgili olarak Volkmarsen kasabasından 29 yaşında ve Alman vatandaşı bir kişiyi gözaltına aldı. Yaralı halde tutuklanan sürücünün ifadesinin hala alınamadığı bildirildi. Alman Der Spiegel dergisi şoförün sarhoş olduğunu öne sürdü. Ancak bu iddia henüz resmi kaynaklarca doğrulanmadı.

Polis, sürücünün otomobilini kasıtlı olarak kalabalığın üzerine sürdüğünü belirtmiş, Hessen eyaleti İçişleri Bakanlığı, olayın bir saldırı olabileceğini söylemişti.

Frankfurt Başsavcılığı “kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla zanlı hakkında soruşturma başlattı.

Hessen’deki yerel medyada çıkan haberlerde otomobili süren kişinin daha önce hakaret, meskene tecavüz ve taciz gibi olaylar nedeniyle poliste kaydının bulunduğu, ancak şimdiye kadar siyasi aşırılıkçı olarak göze çarpmadığı belirtiliyor.

BİR KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

Frankfurt Emniyet Müdürü Gerhard Bereswill, Volkmarsen kasabasında bir kişinin daha gözaltına alındığını açıkladı. Bu kişinin olayla bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor.

Alman medyası gözaltına alınan ikinci kişinin kalabalığın üzerine sürülen aracın görüntülerini kaydettiğini bildirdi.

Görgü tanıkları, şoförün aracını bilerek kalabalığın üzerine sürdüğünü ve çocukları hedef alır göründüğünü söyledi.

Hessen eyaletindeki Hanau kentinde geçen Çarşamba akşamı iki nargile kafeye düzenlenen silahlı saldırıda dokuz göçmen kökenli kişi yaşamını yitirmiş, arkasında aşırı sağcı bir manifesto bıraktığı bildirilen zanlı ile annesi evlerinde ölü bulunmuştu.

Almanya’daki karnavalda aracın geçit törenine dalması sonucu 30 kişi yaralandı

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımına harcanması için 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB Komisyonunun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

BOLD –  2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen 6 milyar euroluk yardıma ek 485 milyon euro daha destek geliyor. DW Türkçe’nin haberine göre AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ve 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Komisyonun açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB’nin Türkiye’de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Okumaya devam et

Popular