Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Adalet Bakanlığı down sendromlu çocuğun babasıyla görüşüne izin vermedi; AYM hak ihlali kararı verdi

Manisa Cezaevinde tutuklu Ahmet Gülen, yüzde 90 engelli ve down sendromlu çocuğuyla açık görüş yapmak istedi. Cezaevi idaresi itirafçı olması halinde ödül olarak bu haktan yararlanabileceğini belirterek reddetti. AYM, görüşün engellenmesini hak ihlali saydı.

BOLD – Manisa T Tipi Cezaevi’nde mahpus Ahmet Gülen yüzde 90 engelli ve down sendromlu çocuğuyla haftalık olarak açık görüş yapmak istedi. Cezaevi idaresi Gülen’in talebini reddetti. Adalet Bakanlığı ise “15 Temmuz tehdidi devam ediyor” diyerek talebe ‘keyfi’ dedi.

15 Temmuz sonrası Ahmet Gülen, 30 Aralık 2015’te Hizmet Hareketine üye olduğu gerekçesiyle tutuklanarak Manisa T Tipi Cezaevi’ne konuldu. Baba Gülen hapishanede bulunduğu süre içerisinde yüzde doksan engelli ve down sendromlu çocuğu ile haftalık olarak açık görüşte bulunmak için cezaevi idaresine başvurdu. Gülen çocuğunun konuşamadığı ve zihinsel engeli olduğu için telefon aracılığıyla yapılan kapalı görüşün işlevli olmadığını belirtti.

İdare, Gülen’in talebini reddetti. Ancak yönetim Gülen’in ‘iyi halli’ olması ve bağımsızlar koğuşu olarak tabir edilen itirafçı ve kendilerini yargılandıkları davadan soyutlamış mahkumların kaldığı hücre ya da koğuşta kalması durumunda Hükümlü ve Tutukluların Ödüllendirilmesi Yönetmeliği’nden yararlanabileceği cevabını verdi.

Gülen bunun üzerine Manisa İnfaz Hakimliği’ne başvurdu. İnfaz Hakimliği ise OHAL KHK’si ile çıkan açık görüşlerin iki ayda bir yapılacağına dair maddeyi gösterip başvuruyu reddetti. Fakat Gülen’e mağduriyeti nedeniyle Ödül Yönetmeliğinden yararlanması kararı verdi. Ancak cezaevi idaresi Gülen’in kapalı görüşü açık görüşe çevrilmesini öngören Ödül Yönetmeliği hakkını kullandırmadı.

BAKANLIK: KEYFİLİKTEN SÖZ EDİLEMEZ

Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Gülen’in bireysel başvurusu kabul edildi. AYM Adalet Bakanlığı’ndan görüş istedi. Adalet Bakanlığı ise, “15 Temmuz darbe girişimi tehlikesinin sürdüğü, cezaevi yönetmeliğinde yapılan değişiklikler dolayısıyla bir keyfilikten söz edilemeyeceğini” savundu ve tutuklunun iyi halli olursa açık görüşe izin verileceğini belirtti.

AYM HAK İHLALİ KARARI VERDİ

AYM Gülen’in çocuğu ile görüştürülmemesinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Kararda, “Somut olayda, yüzde 90 oranında engelli ve down sendromlu olan çocuğun kapalı görüş hakkından gereği gibi faydalanamadığı iddiasının ve normal bir çocuğa göre daha özel koşullar sağlanarak tutuklu olan babasıyla görüşmesi talebinin kamusal makamlarca değerlendirilmesinin gerektiği açıktır” denildi.

“Demokratik bir toplumda hükümlü ve tutukluların öznel durumları dikkate alınmalı ve esnekliğin temin edilmesi gerekir” denilen kararda, mevzuat hükümlerinin dar ve sınırlayıcı şekilde yorumlandığı, ayrıca asgari aile ilişkilerinin temini açısından müdahalenin ölçülü ve demokratik toplum düzeninde gerekli olmadığı kanaatine varıldığı vurgulandı. Yüksek Mahkeme Anayasa’nın 20. Maddesi’ne dayanarak Aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

GERGERLİOĞLU: İNSANİ DUYARLILIK GÖSTERİLMİYOR

Mahpuslar ve çocukları ile ilgili hak ihlallerini gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise AYM başvuruya gerek kalmadan da hak ihlalinin giderilebileceğini belirtti. Artı Gerçek’e konuşan Gergerlioğlu, “Cezaevinde maalesef hem kapasite üstü insan var. Bu zaten normal hizmetleri aksatıyor. İkincisi bu tür özel durumlarda cezaevi idareleri, Adalet Bakanlığı insani bir duyarlılık göstermiyor. Çocuğun hali ortada, babanın durumu ortada. Açık görüş olmalı. Çocuklar çünkü bunu anlamıyor. Bize gelen birçok şikayette normal çocukların bile sorun yaşadığını gösteriyor. Örneğin kapalı görüşte, gelip camdan annesine sarılmaya çalışıyor. Annesine sarılamayınca küsüyor, ağlıyor. Böyle bir çok manzara var” dedi. AYM kararının uygulanıp uygulanmayacağına dair de endişelerini dile getiren Gergerlioğlu, “Bunun ne kadar uygulanacağını da bilmiyoruz. Çünkü AYM karar veriyor. Bakıyorsunuz bakanlar, ‘Biz AYM’nin gözünden bakmıyoruz’ diyor. Böylesine inanılmaz bir düzen var. Bu yaklaşım dört yıldır bu ailenin neden bu zulmü çektiğini gösteriyor” dedi.

Üniversite sınavında derece yaptı ancak ‘terörist’ iftirasıyla eğitim hakkını elinden aldılar

Gündem

KHK’lı Cemal Yıldırım Bold’a konuk oldu: İnfaz yasası adil değil!

Hak arama mücadelesiyle tanınan ‘Direnen Adam’ lakaplı KHK’lı Cemal Yıldırım, BOLD Medya Youtube kanalında Fatih Akalan’ın konuğu oldu.

BOLD-15 Temmuz’un ardından 677 sayılı KHK ile Maliye Bakanlığı Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü’nden ihraç edilen ve Ankara Kızılay’da ve AKP Ankara İl Binası önünde yaptığı oturma eylemleri ile tanınıyor. Hak arama mücadelesinde simge isimlerden biri haline gelen KHK’lı Yıldırım, sağ kesimin hak arama mücadelesinde daha görünür olması gerektiğini vurguladı.

AKP tarafından Meclis gündemine getirilen ‘İnfaz Yasası’ değişikliği teklifinin adil olmadığına da değinen Yıldırım, Koronavirüs sebebiyle tutuklu ve hükümlülerin acilen tahliye edilmesi gerektiğini savundu.

Kanseri son evreye gelene kadar cezaevinden tahliye edilmeyen Özgür Doğan hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Kanseri son evreye gelene kadar cezaevinden tahliye edilmeyen Özgür Doğan hayatını kaybetti

Altı ay önce tahliye edilen dördüncü evre akciğer kanseri Özgür Doğan hayata gözlerini yumdu. 22 Eylül 2016’da tutuklanan KHK’lı Doğan, hastalığı son aşamaya gelene kadar tahliye edilmemişti.

BOLD – Mart 2019’da akciğer kanseri teşhisi konulan hasta tutuklu Özgür Doğan, 31 Temmuz 2019’da İzmir Katip Çelebi Araştırma Hastanesinde kemoterapi almaya başlamıştı. Doğan, eşi Seyra Doğan’ın uzun uğraşları sonucunda 13 Eylül 2019’da tahliye edilmişti ama artık çok geçti. Kanser 4. evreye gelmişti.

Eşinin tedavisinde aksamalar olduğunu söyleyen Seyra Doğan o günlerde Bold Medya’ya yaptığı açıklamada, “Hastanede hücre gibi bir odada kaldı. 66 kilodan 53 kiloya düştü. Bir kere bile halinden şikayetçi olmadı ama en son mektubunda ‘Susuz kalmış bir balık gibiyim’ yazmıştı. Ben 36 yaşında, 3 çocuklu bir sınıf öğretmeniyim. 6 yıl öğretmenlik yaptım. Şimdi de kanser olan hasta mahkum eşimi bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Özgür Doğan tahliye olduktan sonra.

DOSYASI YARGITAY’DA

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Özgür Doğan 22 Eylül 2016’da gözaltına alındı. 8 gün sonra tutuklanarak Manisa Salihli Cezaevine gönderildi. Kanser teşhisi konulduktan sonra İzmir Kırklar Cezaevine nakledilen Doğan, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dosyası Yargıtay’daydı.

Salihli’de 16 yıl edebiyat öğretmenliği yapan Doğan 1 Eylül 2016’da çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edilmişti. Doğan, Marmara Üniversitesinde edebiyat alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Celal Bayar Üniversitesinde doktorasına devam ediyordu. Arapça ve Farsça olmak üzere iki dil bilen Doğan’ın Nesibe (12), Muaz Rahmi (5), Sevde (3) adında 3 çocuğu bulunuyordu.

“BENİM SINAVIM HASTALIĞA VE ESARETE SABIR”

Özgür Doğan, hapisteyken eşine gönderdiği mektuplarda, “Burada beni en çok üzen şeylerin en başında gelen senin küçük yavrularımızla tek başına kalmış olman. Her biri ayrı bir dünya olan 3 küçük yavrumuzla yalnız başına kalman her yiğidin kaldırabileceği kolay bir imtihan değil, farkındayım. Ama biz zerrece şüpheye ve ümitsizliğe düşmeden bu şiddetli meşakkatlere karşılık büyük mükafatlara nasıl olunacak inşallah…

Benim sınavım esarete, bulunduğum yere hasretliğe sabır. Çocuklarımızın en güzel çağlarını görememeye, onlara, sana doya doya sarılamamaya, kana kana koklayamamaya, yanınızda olamamaya, senin durumunun çok zor olduğunu bilmenin verdiği ızdıraba dair sabır benim imtihanım. E hiç kolay değil imtihanım ama ne yaparım. Elden bir şey gelmiyor. Lütfu da hoş sabrı da hoş” diye yazmıştı.

Arapça ve Farsça olmak üzere iki dil bilen Doğan’ın Nesibe (12), Muaz Rahmi (5), Sevde (3) adında 3 çocuğu bulunuyordu.

Özgür Doğan’ın hapisteyken eşine gönderdiği mektuplardan…

4. evre akciğer kanseri edebiyat öğretmeni tahliye bekliyor

Kanser hastası tutuklu Özgür Doğan’a “cezaevinde kalamaz” raporu verildi

Tutuklu son evre kanser hastasının eşi: “Ya şimdi sesim olun ya da öldükten sonra kimse haber yapmasın!”

Okumaya devam et

Gündem

Esenyurt’ta doğal gaz patlaması: Yaralılar var

İstanbul Esenyurt’taki bir binada patlama meydana geldi. Yaralıların olduğu ve çok sayıda ambulansın sevk edildiği bölgedeki patlamanın doğal gaz kaynaklı olduğu düşünülüyor.

BOLD – Esenyurt ilçesi, Piri Reis Mahallesi, Necip Fazıl Kısakürek Caddesi, 2307. Sokaktaki bir apartman katında patlama meydana geldi.

Yaralıların olduğu belirtilen olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Patlamanın doğal gaz kaynaklı olduğu bildirildi.

Tabipler Birliği: “Hayatın normale dönmesi 9-11 haftayı bulur”

Okumaya devam et

Popular