Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Adalet Bakanlığı down sendromlu çocuğun babasıyla görüşüne izin vermedi; AYM hak ihlali kararı verdi

Manisa Cezaevinde tutuklu Ahmet Gülen, yüzde 90 engelli ve down sendromlu çocuğuyla açık görüş yapmak istedi. Cezaevi idaresi itirafçı olması halinde ödül olarak bu haktan yararlanabileceğini belirterek reddetti. AYM, görüşün engellenmesini hak ihlali saydı.

BOLD – Manisa T Tipi Cezaevi’nde mahpus Ahmet Gülen yüzde 90 engelli ve down sendromlu çocuğuyla haftalık olarak açık görüş yapmak istedi. Cezaevi idaresi Gülen’in talebini reddetti. Adalet Bakanlığı ise “15 Temmuz tehdidi devam ediyor” diyerek talebe ‘keyfi’ dedi.

15 Temmuz sonrası Ahmet Gülen, 30 Aralık 2015’te Hizmet Hareketine üye olduğu gerekçesiyle tutuklanarak Manisa T Tipi Cezaevi’ne konuldu. Baba Gülen hapishanede bulunduğu süre içerisinde yüzde doksan engelli ve down sendromlu çocuğu ile haftalık olarak açık görüşte bulunmak için cezaevi idaresine başvurdu. Gülen çocuğunun konuşamadığı ve zihinsel engeli olduğu için telefon aracılığıyla yapılan kapalı görüşün işlevli olmadığını belirtti.

İdare, Gülen’in talebini reddetti. Ancak yönetim Gülen’in ‘iyi halli’ olması ve bağımsızlar koğuşu olarak tabir edilen itirafçı ve kendilerini yargılandıkları davadan soyutlamış mahkumların kaldığı hücre ya da koğuşta kalması durumunda Hükümlü ve Tutukluların Ödüllendirilmesi Yönetmeliği’nden yararlanabileceği cevabını verdi.

Gülen bunun üzerine Manisa İnfaz Hakimliği’ne başvurdu. İnfaz Hakimliği ise OHAL KHK’si ile çıkan açık görüşlerin iki ayda bir yapılacağına dair maddeyi gösterip başvuruyu reddetti. Fakat Gülen’e mağduriyeti nedeniyle Ödül Yönetmeliğinden yararlanması kararı verdi. Ancak cezaevi idaresi Gülen’in kapalı görüşü açık görüşe çevrilmesini öngören Ödül Yönetmeliği hakkını kullandırmadı.

BAKANLIK: KEYFİLİKTEN SÖZ EDİLEMEZ

Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Gülen’in bireysel başvurusu kabul edildi. AYM Adalet Bakanlığı’ndan görüş istedi. Adalet Bakanlığı ise, “15 Temmuz darbe girişimi tehlikesinin sürdüğü, cezaevi yönetmeliğinde yapılan değişiklikler dolayısıyla bir keyfilikten söz edilemeyeceğini” savundu ve tutuklunun iyi halli olursa açık görüşe izin verileceğini belirtti.

AYM HAK İHLALİ KARARI VERDİ

AYM Gülen’in çocuğu ile görüştürülmemesinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Kararda, “Somut olayda, yüzde 90 oranında engelli ve down sendromlu olan çocuğun kapalı görüş hakkından gereği gibi faydalanamadığı iddiasının ve normal bir çocuğa göre daha özel koşullar sağlanarak tutuklu olan babasıyla görüşmesi talebinin kamusal makamlarca değerlendirilmesinin gerektiği açıktır” denildi.

“Demokratik bir toplumda hükümlü ve tutukluların öznel durumları dikkate alınmalı ve esnekliğin temin edilmesi gerekir” denilen kararda, mevzuat hükümlerinin dar ve sınırlayıcı şekilde yorumlandığı, ayrıca asgari aile ilişkilerinin temini açısından müdahalenin ölçülü ve demokratik toplum düzeninde gerekli olmadığı kanaatine varıldığı vurgulandı. Yüksek Mahkeme Anayasa’nın 20. Maddesi’ne dayanarak Aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

GERGERLİOĞLU: İNSANİ DUYARLILIK GÖSTERİLMİYOR

Mahpuslar ve çocukları ile ilgili hak ihlallerini gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise AYM başvuruya gerek kalmadan da hak ihlalinin giderilebileceğini belirtti. Artı Gerçek’e konuşan Gergerlioğlu, “Cezaevinde maalesef hem kapasite üstü insan var. Bu zaten normal hizmetleri aksatıyor. İkincisi bu tür özel durumlarda cezaevi idareleri, Adalet Bakanlığı insani bir duyarlılık göstermiyor. Çocuğun hali ortada, babanın durumu ortada. Açık görüş olmalı. Çocuklar çünkü bunu anlamıyor. Bize gelen birçok şikayette normal çocukların bile sorun yaşadığını gösteriyor. Örneğin kapalı görüşte, gelip camdan annesine sarılmaya çalışıyor. Annesine sarılamayınca küsüyor, ağlıyor. Böyle bir çok manzara var” dedi. AYM kararının uygulanıp uygulanmayacağına dair de endişelerini dile getiren Gergerlioğlu, “Bunun ne kadar uygulanacağını da bilmiyoruz. Çünkü AYM karar veriyor. Bakıyorsunuz bakanlar, ‘Biz AYM’nin gözünden bakmıyoruz’ diyor. Böylesine inanılmaz bir düzen var. Bu yaklaşım dört yıldır bu ailenin neden bu zulmü çektiğini gösteriyor” dedi.

Üniversite sınavında derece yaptı ancak ‘terörist’ iftirasıyla eğitim hakkını elinden aldılar

Gündem

Eski eşini sokak ortasında tekmeleyen İbrahim Zarap gözaltına alındı

Samsun’da boşandığı eşini sokak ortasında ve çocuğunun gözü önünde teklemeyen İbrahim Zarap gözaltına alındı. Twitter’a düşen videodaki şiddet anları herkesi dehşete düşürdü. Sosyal medya kullanıcıları #ibrahimzaraptutuklansın” etiketi ile tepki gösterdi ve Zarap gözaltına alındı. Anne ise hastanedeki tedaviden sonra taburcu edildi.

BOLD – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü arifesinde Samsun’da yine kadına şiddet olayı yaşandı. İbrahim Zarap, eski eşini sokak ortasında ve evladının gözü önünde tekmeleyerek ve yumruklayarak şiddete maruz bıraktı.

“NE OLUR YARDIM EDİN”

Olayın ardından kadının kardeşi olduğunu belirten Rümeysa isimli kullanıcı Twitter’da bir paylaşım yaparak, “Evet bu kez çok yakınımızda bu videodaki kişi benim ablam. O çığlık atan küçücük çocuk benim yeğenim. Ne olur yardım edin. İlk defa değil yüzlerce kez şikayetçi olduk hiç ceza almadı. Videoda sokak ortasında küçücük bir çocuğun önünde öldüresiye dövülen kişi benim ABLAM” dedi.

Sosyal medya kullanıcıları “#ibrahimzaraptutuklansın” etiketi ile tepki gösterdi. Adalet Bakanı Gül, İbrahim Zarap’ın gözaltına alındığını bildirdi. Canik Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Bürosu tarafından gözaltına alınan İbrahim Zarap’ın sokakta dövdüğü kadın, hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, olay hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Gül, “Samsun’da kadına karşı şiddetin en aşağılık örneklerinden birinin sergilendiği olay hakkında soruşturma başlatıldı. Başsavcılık talimatıyla fail yakalanarak gözaltına alındı. Hukuk gereğini yapacak, failin yaptığı yanına kâr kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’deki kadın cinayetleri ve hak ihlalleri 40 şehirde protesto edildi

Kadınların maruz kaldığı şiddet, cinayet ve haksızlıklar, başta Amerika olmak üzere dünyanın 40 şehrinde protesto edildi. Dün gerçekleştirilen eylemlere birçok aktivist katıldı.

BOLD – Merkezi ABD’de olan insan hakları kurumu Advocates of Silenced Turkey (Susturulan Türkiye’nin Savunucuları), 8 Mart  Dünya Kadın Günü vesilesiyle 40 şehirde protestolar düzenlendi. Başta Amerika olmak üzere Kanada, Brezilya, Arjantin’de gerçekleştirilen yürüyüşlerde Türkiye’deki kadın cinayetlerine, siyasi kadın tutukluların yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekildi.

Amerikan dış işleri raporuna göre Türkiye’de 62 bin 669 siyasi tutukludan 5 bine yakın kadın ve 780 masum bebek anneleriyle birlikte zulme maruz kalmaya devam ediyor. Sadece siyasi tutuklulukla sınırlı değil kadınlara yapılan haksızlıklar, kadın cinayetleri son yıllarda 3 kat arttı. 2020 yılında 300 kadın, geçen şubat ayında ise 33 kadın öldürüldü.

“DUR DEMEYELİM DE NE DİYELİM?”

Kadınlarla ilgili yaşanan hak ihlalleriyle ilgili protestolarda gün boyunca #Fight4WomenTurkey etiketiyle de dünyaya sesini duyurmaya çalışan aktivistler siyasi tutuklu kadın ve çocukların bırakılmasını talep etti.

New York’un ünlü caddeleri 42. Cadde ve 8. Aveneu’nün köşesine verdikleri reklamlarla dikkat çeken AST’nin sözcüsü Hafza Girdap, “Kadına karşı şiddete, kadın cinayetlerine, kadın hakları ihlallerine, kadının maruz kaldığı eşitsizliğe/haksızlığa, şiddetin rejim eliyle işlenmesine veya devletin tacizciyi, tecavüzcüyü/katili cezalandırmamasına dur demeyelim de ne diyelim.” dedi.

AKTİVİSTLER, MECLİS BİNALARININ ÖNLERİNDEYDİ

Arkansas ve Washington’da sticker yapıştırılmış bardaklarla Amerikalılara kahve ikram edildi. Kanada’nın Calgary şehrinde hak ihlalleriyle ilgili güncel bilgilerin yer aldığı reklam afişleri giydirilmiş araba ve kamyonlar sokaklarda dolaştı. Ottawa, Canada, Albany, New York’ta meclis binalarının önünde açıklamalar yapıldı.

40 ŞEHİR

New York, Boston, Connecticut, Washington, Toronto, Ottawa, Vancouver, Calgary, Montreal, Phoenix, Tucson, Las Vegas, Houston, Austin, Dallas, Kansas City, Little Rock, Baton Rouge, San Antonio, Switzerland, Chicago, Columbus, Cleveland, St. Louis, Argentina, San Francisco, Bay Area, Sacramento, Atlanta, Seattle, Huntington Beach, Newport Beach, Kitchener, Jacksonville, Albany, Reo De Jenario, Hawaii, Rhode Island, Minneapolis.

Dünya Kadınlar Gunu protesto edildi

Türkiye’deki hak ihlalleri ve kadın cinayetleri New York’un reklam panolarında

Okumaya devam et

Gündem

Zimmetine para geçirdiği iddia edilen eski kayyum görevden alındı

Kayyum olarak getirildiği Mardin Kültür Daire Başkanlığı döneminde hakkında zimmetine para geçirdiği iddia edilen Yakup Sarı, bu suçlama nedeniyle Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alındı.

BOLD – Eski Mardin Kültür Daire Başkanlığı kayyumu, Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı görevinden alındı. Sarı’nın kayyum görevi yaparken zimmetine para geçirdiği öne sürülüyordu.

KÜLTÜR DAİRE BAŞKANLIĞINA ATANMIŞTI

Cumhuriyet’ten Seyfettin Mete’nin haberine göre Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Sarı görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı emrine çekildi. Vali Mustafa Yaman’ın HDP’li Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın yerine kayyum olarak atandığında Yakup Sarı da Mardin İl Milli Eğitim Müdürü görevini yaparken, Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyum olarak atanmıştı.

400 BİN LİRA FAZLADAN ÖDENMİŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyum atanıp başkanlık görevine getirilen Yakup Sarı, Nihat Hatipoğlu’nu Mardin’e getirerek konferans düzenledi. Sarı bu konferans için Hatipoğlu’na 60 bin lira öderken, bütçeden ise Hatipoğlu’na ödenmiş gibi göstererek, 400 bin TL’yi zimmetine geçirdiği iddia edilmişti. Sarı’nın dün görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü Koordinasyon biriminde görevlendirilmesinin bu dava ile ilgili olduğu ileri sürüldü.

KAYYUM VALİ HAKKINDA DA SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum dönemindeki usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin mülkiye müfettişlerinin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmalar sürüyor. Bu kapsamda eski kayyum Mustafa Yaman hakkında soruşturma başlatıldı. Hakkında fezleke hazırlanan kayyum Yaman’a, milyonlarca lira parayı yandaşlara dağıttığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla suçlamalar yöneltildi. Dosyasının bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Yaman’a ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın yargılama izni vermesi bekleniyor.

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0