Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Barolar, hükumetin yargıya baskısını protesto için el feneriyle Yargıtay’a yürüyecek

İstanbul ve Ankara barolarının da olduğu 20’ye yakın baro 2 Mart günü hükumetin yargı üzerindeki baskısını protesto etmek, yargı bağımsızlığını aramak için cübbeleri ve el feneriyle Ankara Adliyesi’nden Yargıtay’a yürüyecek.

BOLD – İstanbul Barosu’nun çağrısıyla yargı bağımsızlığının geldiği noktayı protesto etmek isteyen çok sayıda baro ve avukat Ankara’daki yürüyüşe katılacak. İstanbul Barosu, 2 Mart Pazartesi günü Ankara Adliyesi’nden Yargıtay’a kadar yürüme kararı alarak tüm üyelerine çağrıda bulundu. 20 baro da yürüyüşe katılma kararı aldı.

İstanbul Barosu, yargı bağımsızlığını, hukuk devletini ve adil yargılamayı aramak ve yürütmenin yargıya müdahalesini kınamak için 2 Mart Pazartesi günü 13.00’de cübbeleriyle ve ellerinde fenerlerle Ankara Adliyesi’nden Yargıtay’a yürüme kararı aldı. İstanbul Barosu’nun bu çağrısına ilk etapta aralarında Muğla, Gaziantep, Ankara, Aydın barolarının da bulunduğu yaklaşık 20 baro destek verme kararı aldı. İstanbul Barosu yetkilileri yürüyüşe katılacak baroların sayısının daha da artacağını söyledi.

Aydın Barosu Başkanı Avukat Gökhan Bozkurt, sosyal medya hesabından avukatlara yürüyüşe katılım için çağrıda bulundu. Bozkurt, “2 Mart 2020 Pazartesi günü, saat 13.00’da Ankara Adliyesinden Yargıtay’a üzerlerimizde cübbelerimiz, ellerimizde fenerlerimizle yürüyoruz. Tüm meslektaşlarımızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TARİHİN EN AĞIR YARGI KRİZİ

Önceki gün İzmir’de yapılan Ege, Akdeniz, Marmara Genişletilmiş Baro Başkanları Toplantısının ardından 25 baro 7 maddelik sonuç bildirgesinde, “yürütmenin yargıya doğrudan müdahalesinin kabul edilemez boyuta ulaştığı, HSK’nin tamamen siyasallaştığı” vurgulamıştı. Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en ağır yargı krizini yaşamaktadır. HSK, tamamen siyasileşmiş ve yürütmenin yargıçlar üzerindeki baskı mercii haline geldi” ifadesi kullanılmıştı.

 

Barolardan ortak bildiri: Tarihin en ağır yargı krizini yaşıyoruz

Gündem

Gazetecilerden meslektaşları için kampanya: ‘Evde kalsak da sessiz kalmayacağız’

Hırsızlık, narkotik , cinayet gibi adli suçlara tahliye yolu açan yargı paketinin tutuklu gazetecileri kapsamadığı kamuoyuna duyurmak isteyen gazeteciler meslektaşları için kampanya başlattı.

BOLD- AKP ve MHP’nin hazırladığı Ceza İnfaz Kanununda değişiklik öngören 2. yargı paketi, koronavirüs salgını yüzünden geçen hafta apar topar Meclise sunuldu. Salgına rağmen bazı tutukluların yararlandırılmadığı çalışma tartışmalara neden oldu. Tartışmaların gölgesinde Meclis Adalet Komisyonundan geçti. Önümüzdeki hafta Genel Kurula gelmesi beklenen paket, tutuklu gazetecileri ve siyasi tutukları kapsamaması yüzünden çokça eleştirildi. Genel Kuruldaki oylama öncesi, gazeteciler meslektaşları için kampanya başlattı.

GAZETECİLERDEN DESTEK

Haberin Var Mı insiyatifi tutuklu gazeteciler için sosyal medyada başlattığı kampanyaya bir çok gazeteci de ‘Evde kalsak da sessiz kalmayacağız’ diyerek destek verdi. Haberin Var Mı insiyatifinin #GazetecilerÖzgürOlsun etiketiyle sosyal medyada yaptığı paylaşımda, ”Türkiye ev hapsinde. Büyükşehirler karantinada. Pek çok gazeteci haber merkezlerinde, sokaklarda. 100’den fazlası ise demir parmaklıklar ardında, hapishanelere virüs bulaşmasın diye, virüs girmeden çıkar mıyım diye umutla bekliyor” ifadeleri kullanıldı.

AKP’li başkan koronaya ‘üzerlik otu’ tütsüsüyle meydan okudu

 

Okumaya devam et

Gündem

Enfeksiyon uzmanı doktordan korkutan vaka hesabı: Sayı 600 ile 900 bin arasında!

TRT Haber’e bağlanan doktor Meltem Özen koronavirüs vaka, sayısının Sağlık Bakanlığının test sonuçlarına dayalı paylaştığı sayılardan çok daha fazla olduğuna dikkat çekti.

BOLD- TRT Haber yayınına konuk olan Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı doktor Meltem Özen Türkiye’deki vaka sayılarına ilişkin çarpıcı bir açıklamada bulundu. Vaka sayılarının tespit edildiğinden çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Özen sayının 900 binlerde olduğunu iddia etti.

TEST ETTİKLERİMİZDEN ÇOK DAHA FAZLA

Sadece vakaların yüzde 15’inin hastaneye başvurduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı doktor Meltem Özen, ”Test yaptığımız vakalar, vakaların yüzde 15-20 si. Yani her test ettiğimiz vakaya karşı toplumda 10 vaka var. Vaka sayımızı 10’la çarpacağız, 230 bin. Biz zaten bu vakaların yüzde 20-25’ini test edebildik. Yani 230 bini en az 3 yada 4 ile çarpacağız. Vaka sayısı 230 bin değil, 600 bin-800 bin belki de 900 bin” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın kampanyası için polisin maaşına göz diktiler!

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li başkan koronaya ‘üzerlik otu’ tütsüsüyle meydan okudu

Niğde Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu, belediye binası önünde yaktırdığı yöreye özgü üzerlik otu tütsüsü ile koronavirüse karşı mücadele kararı aldı.

BOLD- Niğde Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu, koronavirüs salgınına karşı belediye binası önünde yöreye özgü üzerlik otu tütsüsü yaktırdı.

‘YÖRESEL İNANÇLARIMIZA GÖRE’

Başkan Uğurlu burada yaptığı konuşmada, “Kendi yöresel inançlarımıza göre koronavirüsü def edeceğine inanıyoruz. Mahallelerimizde gezdireceğiz ve Ulukışlamızın tamamında bu koronayı uzaklaştıracağız. Herkesi evinde üzerlik otu tütmeye davet ediyoruz” diye konuştu. Daha sonra yakılan üzerlik otu tütsüsü belediye araçlarıyla ilçe sokaklarında dolaştırıldı.

Ata Demirer, Takvim’in uydurma haberiyle fena dalga geçti

Okumaya devam et

Popular