Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Göçmenler, denizden çok kara yolunu tercih ediyor

Türkiye’nin ‘sınır güvenliğini gevşetmesi’ sonrası hareketlenen göçmenler, ‘şimdilik’ paralı ve risk oranı yüksek deniz yerine kara yolunu tercih ediyor. Kaçakçılar ise kıyılarda hareketin artacağına inanıyor.

BOLD – İzmir Dikili kıyıları, Yunanistan’ın Midilli Adası’na yakınlığı sebebiyle göçmenlerin Avrupa’ya geçişinde en çok kullandığı güzergâhlar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin, göçmenlerin Avrupa’ya karadan ve denizden geçişlerinin engellenmeyeceği kararı akabinde Dikili kıyılarında yoğunluk beklense de bölge şu sıralar ıssızlığını koruyor.

İzmir Dikili kıyılarında beklenen göçmen yoğunluğu yok.

RİSKİN AZ ÜCRETİN OLMADIĞI YOL TERCİH EDİLİYOR

Zira, deniz yoluyla Avrupa’ya geçmek için kaçakçılara 500 ila 600 dolar vermektense, riskin görece az olduğu ve ücret ödemek zorunda kalınmayan Edirne sınırında şans deneniyor.

BBC Türkçe’den Ege Tatlıcı ve Fundanur Öztürk’ün haberine göre Türkiye’nin ‘sınırlarda denetimsizlik’ adımı sonrası Dikili ve Ayvalık gibi Yunan adalarına yakın kıyılarda göçmen yoğunluğunun artacağı bekleniyordu.

BİR GRUP GÖÇMEN TOPLANDI ANCAK DENİZ YOLUNDAN VAZGEÇTİLER

Yerel kaynaklar, dün 150 ila 200 kişilik bir göçmen grubunun Dikili’de toplandığını ancak daha sonra fikir değiştirerek otogarda otobüslere binip Edirne’ye gittiğini kaydediyor.

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, her hafta Midilli’ye geçiş deneyen birkaç botun bir kısmının adaya ulaşabildiğini kalanının Jandarma, sahil güvenlik veya polisce yakalandığını söylüyor.

YÖRE HALKI MÜLTECİLERİN GEÇİŞLERİNİ DESTEKLİYOR

İlçe her ne kadar göçmenler için kısa süreli geçiş rotası olsa da Kırgöz, hükumetin son kararının yöre halkının çoğunluğunca desteklendiğini ifade ediyor.

Pazarkule Sınır Kapısı’nda toplanan göçmenlerin geçişine Yunanistan izin vermiyor

GİTMEK İSTEME SEBEPLERİ: TÜRKİYE’DE EKONOMİ KÖTÜLEŞTİ

Suriyeli göçmen bir genç Avrupa’ya niçin gitmek istediğini şu sözlerle dile getiriyor: “Türkiye çok güzel ama ekonomi kötüleştiği için artık çalışamıyorum. Para kazanmam lazım.”

20 yılı aşkın süredir Dikili’de göçmen kaçakçılığı kendi ifadeleriyle ‘iş atma’ yapan iki kişi, isim ve fotoğraf kullanmamak şartıyla konuşmayı kabul ediyor.

ÖLÜM OLAYLARI ‘MACERAPEREST’ KAÇAKÇILAR YÜZÜNDEN

Botların batması sebebiyle ölümle sonuçlanan geçişlerin; havayı ve denizi okumayı bilmeyen ve ilçenin yerlisi olmayan maceraperest kaçakçılar yüzünden yaşandığını savunuyorlar.

Kaçakçılığa 1996’da başladığını söyleyen biri; 24 yıllık ‘meslek hayatı’nda organize ettiği geçişlerin hiçbirinde ölüm yaşanmadığını iddia ediyor.

SINIR KARARI GEÇİŞLERİ SUÇ OLMAKTAN ÇIKARMADI

Türkiye’nin göçmenlerle ilgili kararı ise kaçakçılar arasında heyecana kapı aralamamış zira bu gelişme süreci ‘suç’ olmaktan çıkarmıyor.

“Geçişler denetlenmiyor olabilir ancak bu bizim onları herhangi bir ceza almadan karşıya geçirebileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu yüzden biz hala temkinliyiz” diyorlar.

YOLCU BAŞI BÜYÜKŞEHİRLERDE ORGANİZE EDİP KIYIYA GETİRİYOR

Göçmen kaçakçılığında birden fazla aktör bulunuyor: Mültecileri kıyıda karşılayan, botu tedarik eden ve botun nasıl çalıştığını gösterenler.

Bir de kıyıya geliş öncesi göçmenleri İstanbul gibi büyük şehirlerde bir araya getirip organize eden ‘yolcu başı’ adlı kişi bulunuyor.

Yunanistan, göçmenlerin geçişlerini engellemek için tedbirleri artırdı.

AYDIN, ANTEP VE HATAY’DAN KIYILARA YOLCULUK BAŞLADI

Kaçakçılar, her ne kadar Edirne’de yoğunluk olsa da Aydın, Gaziantep ve Hatay’daki mülteci kamplarından kıyılara yolculuğun başladığına dair duyum aldıklarını söylüyor.

Dikili’de son 10 yılda kaçakçılığın sektör haline geldiğini belirtiyorlar. 2014 ila 15 arası Midilli’ye geçişlerin yoğunlaştığını, günde ortalama 55 kişilik 10 botun adaya gittiğini kaydediyorlar.

GEÇİŞLER 2015 SONRASI AZALDI ANCAK HİÇBİR ZAMAN BİTMEDİ

2015’den bu yana geçiş yoğunluğu bir nebze azalsa da hiçbir zaman sonlanmamış. Şimdiki rutinleri ayda 1 ila 10 bot arası değişiyor.

Gündemlerindeki bir diğer konu ise mültecilere geçiş serbestisi kararıyla bugüne kadar göçmen kaçakçılığı suçundan ceza alanlara da af gelip gelmeyeceği.

EN SON TUTUKLANAN 60 KİŞİ UMUTLARI YEŞERTMEDİ

Ancak geçen hafta Türkiye geneli kaçakçılara yönelik operasyon sonucu 60’a yakın kişinin tutuklanması hatırlanınca, bu ihtimalin zayıf olduğunu değerlendiriyorlar.

Birkaç gün önce Yunanistan’da dört kontrol botunun Midilli’nin çeşitli kıyılarında beklemeye başladığı bilgisini veriyorlar.

Her yıl binlerce mülteci, çıktıkları umut yolculuğunu tamamlayamadan can veriyor.

JANDARMA DENETİMLERİ BİR ANDA KESİLDİ

Dikili’de ise jandarma, birkaç gün öncesine kadar hiç ayrılmadan beklediği yerlerde artık yok. Kaçakçılar, ‘devletin açıklamasıyla jandarma denetimleri bir anda kesildi’ diyor.

Yunanistan’ın denizde yakaladığı göçmenlere tavrını ‘her zaman sert’ diye tanımlayarak, yakalanan mültecilerin ölüme terk edildiğini savunuyor:

‘SADECE BEN SON BİR YILDA 18 CESET ÇIKARDIM’

“İçinde göçmen olan botları kesiyorlar ve göçmenleri bile bile ölüme terk ediyorlar. Sadece ben son bir yılda balık tutmak için attığım trol ağlarına takılan 18 ceset çıkardım.”

Irkçı Yunan hesaplardan provokatif paylaşımlar: Allahu Ekber diyerek bizi öldürmeye geliyorlar

Gündem

Türkiye’de korona nedeniyle 22 kişi daha vefat etti, 786 yeni vaka tespit edildi

Korona salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 22 can kaybı yaşandı. 32 bin 325 test uygulamasından 786 yeni vaka tespit edildi.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin günlük korona salgını tablosunu sosyal medya hesabından paylaştı. Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu verilere göre 22 kişinin daha hayatını kaybettiği salgında toplam can kaybı 4 bin 585’e yükseldi.  

786 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 165 bin 555’e tırmandı.  

Sağlık Bakanı Koca, “Toplam test sayımız 2,1 milyonu geçti. İyileşen hasta sayımız 130 bin. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayımız azalıyor. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske + sosyal mesafe kuralının her ikisine uymamıza bağlı. DAHA İYİ TEDBİR, daha iyi sonuçtur.” Mesajını paylaştı.  

10 milyon kişinin test edildiği Wuhan, en güvenilir şehir ilan edildi

Okumaya devam et

Gündem

Koruma Soylu’yu yalanladı: Mermiyi namluya verdim!

CHP Adana Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Yıldırım hakkındaki iddianame hazırlandı. Kaymakam Bingöl’ün koruması B. Y, silahını çektiğini, mermiyi namluya verdiğini, kimseye doğrultmadığını söyledi. İçişleri Bakanı Soylu, “Silah yok” demişti.

BOLD – Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım ve 4 kişi hakkındaki iddianamesini hazırladı. Kaymakam Ozan Bingöl’ün mağdur, koruması B. Y.’nin müşteki sıfatıyla yer aldığı iddianamede Yıldırım’a, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘hakaret’ suçlaması yöneltildi. İlk iddia için 4, ikincisi için 1 yıl hapis cezası istendi. Dört kişi hakkında da kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

NAMLUYU KİMSEYE DOĞRULTMADIĞINI YERE TUTTUĞUNU SAVUNDU

14 Mayıs’ta gerçekleşen olaya dair iddianamede ifadesi yer alan koruma B. Y., kaymakamı müdafaa için silahını çektiğini, mermiyi namluya verdiğini söyledi. Namluyu kimseye doğrultmadığını, yere tuttuğunu savundu. Delilleri inceleyen iddianame savcısı özetle şu değerlendirmeyi yaptı: “Kaymakam koruması kalabalık oluşmaması yönünde uyarıda bulunmuş, ilçe kaymakamına gerçekleşebilecek saldırıyı engellemek için uyarılarını devam ettirmiş ancak uzaklaşmayan gruptaki şüpheli Eren tarafından göğüs kısmından sert şekilde vurulması sonucu kesin adli raporundan da anlaşılacağı üzere basit tıbbı müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralanmıştır. Yaralanma niteliği gereği görevi yaptırmamak için direnme suçunun cebir unsuru sayılmıştır.”

SOYLU “BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ DE BÖYLE BİR DURUM DA YOK” DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘PKK’ benzetmesi ardından tutuklanan Yıldırım ailesininin karıştığı olayla ilgili görüntüler yayınlanmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir silah hadisesi filan yok. Böyle bir görüntü de böyle bir durum da yok. O esnada kaymakama yönelik bir hal söz konusu olunca koruma polisi orada müdahale ediyor. Sonra orada darbediliyor zaten” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’li Eren Yıldırım’ın tutukluluğuna itiraz reddedildi

Okumaya devam et

Gündem

Gökhan Özoğuz’dan günlüğü bin liralık şezlong üzerinden fahiş fiyat tepkisi: Her şey saçma sapanlaştı

Bodrum Türkbükü’nde faaliyet gösteren bir otelin, günlük şezlong için kişi başı bin lira istediği iddiasına tepki gösteren Özoğuz, “Artık halk kıpırdayamıyor” dedi.

BOLD – AKP Hükumetinin normalleşme kararı sonrası, müşterilerini bekleyen turistlik mekanlar da hazırlıklara başladı. Özellikle yerli turistlerin ilgi gösterdiği Bodrum Türkbükü plajında faaliyet gösteren bir otelin biçtiği şezlong kiralama ücreti gündem oldu.

İddiaya göre otel, müşterilerinden günlük şezlonglar için bin lira, aylık da 24 bin lira talep ediyor. Sosyal medyada da gündem olan iddiaya, Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz da tepki gösterdi.

BOYKOT EDECEKSİN

Ülkede hemen her şeyin aşırı pahalılaştığını dile getiren Özoğuz, ”Pahallı olan hiçbir şeyi almayacaksın, kullanmayacaksın. Bak nasıl düşüyor. Her şeyde ama her şeyde Fiyatlar saçma sapanlaştı. Boykot edeceksin . Artık Halk hiçbir şekilde kıpırdayamıyor” ifadelerini kullandı. Özoğuz’a takipçilerinden de destek geldi.

Kadınlardan maden projesi iznine tepki: Nedir bu gavurlardan çektiğimiz

 

Okumaya devam et

Popular