Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Hasta tutuklu cezaevinde ölü bulundu: Yönetim intihar dedi

MKP tutuklusu Aysel Koç, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde hayatını kaybetti. Son görüşmesinde ailesine “saldırıya uğrayabilirim” demişti.

BOLD – Sincan Cezaevi’nde Maoist Komünist Partisi (MKP) davasından “ağırlaştırılmış müebbet” tutuklusu Aysel Koç, hayatını kaybetti. Cezaevi aileye ve avukatlara “intihar etti” bilgisi verdi. Koç’un avukatı ise otopsi raporundan sonra ölüm nedeninin intihar olup olmadığının öğrenileceğini söyledi.

Dersim’in Ovacık ilçesi kırsalında 15 Kasım 2012’de çıkan çatışmanın ardından yakalanan Maoist Komünist Partisi Halk Kurtuluş Ordusu (MKP-HKO) üyesi Koç, 2012 yılından beri tutukluydu.

Koç’un ağabeyi Güngör Koç, kardeşinin daha önce Gebze ve Bakırköy cezaevlerinde kaldığını hatırlattı. Bakırköy Cezaevi’nde kaldığı dönemlerde kardeşine epilepsi tanısı konulduğunu belirten abi Koç, kardeşinin 5 yıl önce Sincan’a getirildiğini söyledi. Kardeşinin ağırlaştırılmış müebbet ve 30 yıl hapis cezası aldığını aktaran Koç, “Geçen hafta aradığından kıyafet falan istediler. Babamla yaptığı konuşmalarda ‘bizi buradan sağ çıkarmazlar’ diyordu” dedi.

Ocak ayında görüşe geldiğinde kardeşinin çok sayıda gardiyan eşliğinde görüşe geldiğini ve kendisine sorduğunda ise “benim için geldiler, giderken saldırıya uğrayabilirim” dediğini anlatan Koç, “Buna benzer süreçlerin cezaevlerinde yaşandığını biliyorum ama bu kadar ileri gideceğini bilmiyordum. İntihar ettiği söylendi, Savcı açıklama yapmadı. Kardeşimin sadece yüzünü görebildim. İntihar şeklinin nasıl olduğuna dair de bilgim yok. Kardeşimin kaldığı koğuşun karşısında kadınlar var, onlar belki bizimle iletişime geçerse sağlıklı bilgi alabiliriz” diye belirtti.

İSTANBUL’DA DEFNEDİLECEK

Koç’un Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak otopsi ardından İstanbul Gazi Mahallesi’ne aile evine götürüleceği ve defin işlemlerinin orada yapılacağı öğrenildi.

KOÇ CİNSEL SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Koç, ajansımız ve hak savunucularına cezaevinde yaşanan sorunlara dair mektuplar gönderiyordu. İstanbul’da, 1 Ağustos 2016 tarihinde, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin tarafından yapılan açıklamada, o dönem Gebze Cezaevi’nde tutulan Koç’un hastanede cinsel saldırıya maruz kaldığı açıklanmıştı. Olaya dair yapılan suç duyurusuna savcılık tarafından takipsizlik kararı verilmişti.

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular