Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

3.198 cana mal olan koronavirüs için Dünya Bankası ve Amerikan Merkez Bankası alarmda

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 198’e, virüs bulaşmış hasta sayısı ise 93 bin 158’e yükseldi. Ekonomilerde yavaşlama ihtimaline karşı Dünya Bankası ve Amerikan Merkez Bankası bir dizi önlem aldı.

BOLD – Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 198, virüs bulaşmış hasta sayısı ise 93 bin 158’e yükseldi. Bu sayılara göre son 24 saatte, virüs nedeniyle 81 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı da 2 bin 222 arttı.

4 Mart itibariyle Çin’deki koronavirüs kaynaklı ölü sayısı ise 2981 olarak açıklandı.

DÜNYA BANKASI’NDAN 12 MİLYAR DOLARLIK YARDIM

Dünya Bankası, koronavirüsle mücadele amacıyla kalkınmakta olan ülkelere yardım için 12 milyar dolarlık bir kaynak ayırdığını duyurdu. Acil yardım paketinde düşük maliyetli krediler, hibeler ve teknik yardım bulunuyor.

Dünya Bankasının hamlesi, koronavirüsün neden olduğu ekenomik yavaşlamanın, bazı ülkeleri durgunluğa sokabileceği uyarılarının ardından geldi.

Yardım paketi ülkelerin kamu sağlığı kapasitelerinin iyileştirilmesini, aynı zamanda ekonomik etkisini azaltmak için özel sektörle birlikte çalışılmasını öngörüyor.

Yardım paketindeki paranın yarısı, Dünya Bankasının özel sektörle çalışan Uluslararası Finans Şirketinden gelecek. 12 milyar dolarlık paketin 4 milyar doları da eldeki fonlardan aktarılacak.

FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ

ABD Merkez Bankası (FED), koronavirüsün neden olduğu ekonomik riskler nedeniyle olağanüstü bir toplantıda politika faizini 50 baz puan indirdi.

Alınan kararla politika faizi yüzde 1-1,25 aralığına çekildi.

FED, 2008’deki küresel mali krizden bu yana olağanüstü bir toplantı yapmamış ve politika faizini 50 baz puan indirmemişti.

Aldıkları kararı kamuoyuna açıklayan FED Başkanı Jerome Powell, Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüsün dünya ekonomisini bir süre daha olumsuz etkileyeceğini söyledi.

ABD’de şu ana kadar koronavirüs sonucu Washington eyaletinde 9 kişi öldü. Ülkede bilinen vaka sayısı ise 27.

AB’NİN TURİZM KAYBI 1 MİLYAR EURO

İç pazardan sorumlu Avrupa Komiseri Thierry Breton, “Koronavirüsten dolayı küresel ekonomide önemli boyutta yavaşlama var. Koronavirüsten dolayı AB ülkelerinin turizm sektöründeki kaybı aylık 1 milyar euro” açıklaması yaptı.

FRANSA, MASKE STOKLARINA EL KOYDU

Fransa’da hükumet, hızla yayılan koronavirüs vakaları nedeniyle ülkedeki çok sayıda maske stokuna el koydu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hem depolardaki hem de üretimdeki çok sayıda koruyucu maskeye devletin el koyduğunu açıkladı. Twitter’dan yaptığı açıklamada Macron, el konulan maskelerin sağlık personeli ile koronavirüs bulaşanlara dağıtılacağını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a yakın kaynaklar, ülkedeki depolarda bulunan maske stoklarına el konulmasıyla hem hükumetin iyi bir kriz yönetimi yürüttüğünü göstermenin hem de halkı yatıştırmak istenildiğini belirtiyor.

Fransa şimdiye kadar acil durumlar için stokladığı 160 milyon koruyucu maskeden 10 milyonunu kullanılması için eczanelere, hastanelere ve hekimlere aktarmıştı. Ülkedeki eczanelerde korunma maskelerinin tükendiği bildiriliyor. İnternette ise maskeler astronomik fiyata alıcı buluyor. Fransa’da hükümet, maskeleri karaborsada fahiş fiayatlara satanlara yönelik inceleme yapılacağını duyurdu.

HASTANELERDE MASKE HIRSIZLIĞI ARTIYOR

Fransa’nın Marsilya kentindeki bir hastaneden 2 bin, Almanya’nın Sulingen kentindeki bir hastaneden de bin 200 koruyucu sağlık maskesi çalındığı ortaya çıkmıştı.

AB KURUMLARINDA VİRÜS ALARMI

Avrupa Birliği (AB) kurumlarında çalışan bir kişinin yeni tip koronavirüse yakalandığı açıklandı.

Brüksel merkezli AB kurumu olan Avrupa Savunma Ajansından bir yetkiliye yapılan Covid-19 test sonuçlarının pozitif çıktığı doğrulandı.  Avrupa Savunma Ajansı sözcüsü Elisabeth Schoeffmann, 23 Şubat’ta İtalya’dan dönen yetkiliye koronavirüs testi yapıldığını ve sonucun pozitif çıktığını söyledi.

Belçika’da 10’u son 24 saat içinde kaydedilen 23 Covid-19 vakası bildirilmişti.

2020 TOKYO OLİMPİYATLARI ERTELENEBİLİR

Japonya Olimpiyat Bakanı Seiko Hashimoto, koronavirüs salgını nedeniyle 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın yıl sonuna ertelenebileceğini söyledi.

İTALYA’DA VAKA SAYISI 2500’Ü GEÇTİ

Avrupa’da virüsün en çok etkilediği ülke İtalya.

İtalya’da virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 79’a yükselirken; vaka sayısı da 2 bin 502’ye çıktı.

AVRUPA

Almanya’da vaka sayısı 203’e yükseldi. Almanya’da henüz koronavirüs nedeniyle can kaybı yaşanmadı.

Fransa’da 212 kişide virüs tespit edildi ve 4 kişi hayatını kaybetti.

İspanya’da ise 165 kişide virüs tespit edildiği; bir kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Polonya’da ilk kez bir kişiye koronavirüs teşhisi koyuldu.

İRAN

İran’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 92’ye, vaka sayısı ise 2 bin 922’ye çıktı. Bu sayılara göre, İran’da 24 saatte vaka sayısı 835 artarken; 11 kişi de yaşamını yitirdi.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani’nin de koronavirüse yakalandığı açıklandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede yeni tip koronavirüsün “neredeyse bütün eyaletlere yayıldığını” açıkladı.

Ruhani, “Koronavirüs neredeyse bütün eyaletlerimize yayıldı. Bir anlamda bu, dünyadaki birçok ülkenin enfekte olduğu küresel bir hastalıktır. Tedbir ve iş birliğiyle bu sorunu en kısa zamanda aşmamız gerekmektedir” dedi.

GÜNEY KORE

Virüsün en çok görüldüğü ikinci ülke olan Güney Kore’de vaka sayısı 4 bin 335’i geçti. Ölü sayısı ise 26’ya yükseldi.

IRAK’TA VİRÜSTEN İLK CAN KAYBI

Irak’ta yeni tip koronavirüs nedeniyle ilk kez bir kişi hayatını kaybetti.

YENİ VAKA TESPİT EDİLEN ÜLKELER

Suudi Arabistan ve Tunus Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk kez yeni tip koronavirüs vakası tespit edildiğini duyurdu.

Ürdün Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk kez yeni tip koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.

Karayip ülkesi Dominik Cumhuriyeti’nde İtalya vatandaşı bir kişide Covid-19 tespit edildiği açıklandı.

Koronavirüsün ik kez görüldüğü son ülkeler ise Şili ve Arjantin oldu.

Latin Amerika ülkelerindeki Covid-19 vakaları ilk Brezilya’da, ardından Meksika ve Ekvador’da görülmüştü.

Koronavirüse karşı sabunun etkisi deneyle ispatlandı

Dünya

Erdoğan karikatürüne maslahatgüzar seviyesinde tepki

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Charlie Hebdo dergisinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yayınlanan karikatürle ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Yayınlanan karikatür şiddetle kınandı.

BOLD – Görüşmede Fransız Maslahatgüzara, “kişi haklarına ve dini inançlara yapılan bu alçak saldırının, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği, Fransız makamlarının, ifade özgürlüğü sınırlarını aşan bu çizimler konusunda gerekli siyasi ve hukuki adımları atmasının beklendiği” vurgulandı.

Bu arada Fransa’da bazı Ermeni çevrelerin birkaç gündür Türk vatandaşlarını hedef alan şiddet eylemlerine dikkat çekilerek, son dönemde vatandaşlara ve Müslümanlara yönelik saldırılar ve ayrımcı tutumlarla ilgili Fransız makamlarının başta güvenlik olmak üzere her alanda gerekli tedbirleri alması talebi Maslahatgüzar’a iletildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik yayın dolayısıyla Fransız dergisi Charlie Hebdo’nun yetkilileri hakkında resen soruşturma başlatmıştı.

Karikatür dergisi Charlie Hebdo, çarşamba günü yayınladığı sayısının kapağında Erdoğan’ı hedef almıştı. Söz konusu yayın Türkiye’de sert eleştirilere neden oldu.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Birliği Ege’deki geri itmelerle ilgili Frontex’i acil toplantıya çağırdı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansını (Frontex) Yunanistan’ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verdiğine yönelik haberler nedeniyle acil toplantıya çağırdı.

BOLD – AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile temasından sonra Frontex Yönetim Kurulu’nu 10 Kasım’da “acil” toplantıya çağırdığını bildirdi.

Johansson, Frontex yöneticileriyle yapılacak toplantıda, Yunanistan’daki geri itmelerin ve temel hakların korunmasının ele alınacağını belirtti.

Frontex’in Yönetim Kurulu, üye ülkelerin temsilcilerinden ve AB Komisyonunun iki temsilcisinden oluşuyor.

SPIEGEL HABERİ HAREKETE GEÇİRDİ

Alman Der Spiegel dergisi, Yunan sınır muhafızlarının, mültecileri Yunanistan’a ulaşmamaları için açık denize geri ittikleri ve Frontex’in de uluslararası hukuka aykırı bu operasyonlarda yer aldığını ortaya koymuştu.

Frontex tarafından kullanılan bir uçağın mültecileri durdurduğu, uçaktaki kamera görüntülerinin Varşova’daki Frontex genel merkezine canlı olarak aktarıldığı ancak Frontex’in söz konusu bölgeye mültecilerin kurtarılması için yardım göndermediği belirtilmişti.

Spiegel’in ve başka medya kuruluşlarının zorla geri göndermelerin birçoğunu tam olarak belgelemiş olmasına rağmen Yunan hükümeti, mültecilerin Türkiye’ye zorla geri gönderildiğini reddediyor.

FRONTEX İÇ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Frontex ise Yunanistan’ın Ege’de mültecileri geri itmesine destek verdikleri yönünde haberler üzerine iç soruşturma başlattıklarını, henüz “geri itme” suçlamalarını kanıtlar nitelikte bir bulguya rastlanılmadığını ileri sürmüştü.

Frontex açıklamasında, AB’nin üye ülkelerle dayanışma ilkesi çerçevesinde Yunanistan’ın dış sınırlarının korunmasına destek vermekte “kararlı” olunduğu vurgulanarak, Frontex’in operasyonlarını uluslararası hukuk temelinde yürüttüğü savunulmuştu.

Avrupa Birliği, Frontex ve Yunanistan’dan ‘geri itmelerle’ ilgili soruşturma istedi

Okumaya devam et

Dünya

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

ABD, Türkiye’yi Rus S-400 füze savunma sistemini aktif hale getirme yönünde başka adım atmaması yönünde uyardı. Washington, böyle bir adımın sonuçlarının olacağı uyarısında bulundu.

BOLD – ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yaptırım seçeneğinin “masada yer aldığını ve ciddi şekilde değerlendirildiğini” söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rene Clarke Cooper, Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlar uygulaması ihtimaliyle ilgili olarak bir soruya, “Bu çok gerçek bir risk. Türkler S-400 konusunda ısrarlı olmaya devam ediyor” dedi.

Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı olan Cooper, “Elbette S-400’lerin denenmesiyle, yaptırımlar masada” diye konuştu.

Clarke Cooper, Türkiye’nin geçen yıl içerisinde ABD ve NATO ile “iyi bir yola dönme ve uzlaşma fırsatını” kaçırdığı değerlendirmesinde bulundu.

Cooper, “Türkiye’nin Batı’dan ayrılması ya da Avrupa’dan uzaklaşmasından fayda sağlayacak tek taraf Moskova olur” ifadesini kullandı.

BAŞKA YAPTIRIM VE KISITLAMA RİSKLERİNİ DOĞURUR

Türkiye’nin S-400’leri aktive etmesinin ABD’nin kırmızı çizgisi olduğunu hatırlatan Cooper, deneme sonrası da, Ankara’nın “füzelerin operasyonel hala getirilmesi konusunda geri adım atmasını umduğunu” söyledi.

Cooper, S-400 sisteminin sadece Amerikan platformları değil NATO platformlarıyla da uyumsuz olduğunun altını çizerek, “Bu tür bir sistemi aktif hale getirmek başka yaptırım ve kısıtlama risklerini doğurur” dedi.

“S-400’ler uzaklaştırılsın, kullanım dışı bırakılsın, sisteme entegre edilmesin ve operasyonel hale getirilmesin” diyen Cooper, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kesinlikle Türkiye’nin Batı’da kalmasını sağlamak için çalışıyoruz. Bu sadece ABD için değil, ittifak (NATO) için de önemli.”

Washington ve Ankara arasında son yıllarda zaten birçok gerilime sahne olan ilişkiler, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 sistemini test ettiklerini doğrulamasının ardından daha da bozuldu.

ABD yönetimi ve başta Savunma Bakanlığı Türkiye’nin S-400 sistemini test etmesini kınadı.

ERDOĞAN, “AMERİKA’YA SORACAK DEĞİLİZ” DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini Sinop’ta denediğini doğrulamıştı.

Erdoğan, “Bu testler doğrudur yapıldı, yapılıyor ve Amerika’nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Çünkü biz elimizdeki bu tür imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Herhalde bunu kalkıp Amerika’ya soracak değiliz” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, Erdoğan’ın açıklaması sonrası, “Türkiye’nin bu sistemi denemesine karşı çıkıyoruz. Bu durum aramızdaki güvenlik ilişkisini ciddi şekilde tehdit ediyor” demişti.

ABD, NATO’nun ortak savunma sistemlerini tehlikeye atacağı gerekçesiyle Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına karşı çıkmıştı.

Amerikan Kongresi’nden 2017’de geçen ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA), ABD yönetimine, Rusya dahil Amerika’nın hasmı görülen ülkelerden önemli miktarda silah alan ülkelere yaptırımlar uygulayabilmesinin yolunu açıyor.

ABD, 2017’de Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alınması sonrası Türkiye’yi, F-35 savaş uçağı programından çıkarmıştı.

Tayyip Erdoğan’dan Suriye’ye yeni operasyon iması

Okumaya devam et

Popular