Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Rusya’dan Türkiye’yi suçlayan açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in 5 Mart’ta yapacağı görüşme öncesi Rusya, İdlib konusunda Türkiye’yi suçladı. Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin İdlib bölgesindeki asker sayısını artırarak uluslararası hukuku ihlâl ettiğini öne sürdü.

BOLD – Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin İdlib’de askerden arındırılmış bölge oluşturmayı öngören anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmede başarısız olduğunu belirtti.

Reuters’ın Ria haber ajansından aktardığına göre; bakanlık sözcüsü, İdlib’deki ‘terörist’ tahkimatlarının Türk gözlem noktalarıyla birleştiğini öne sürerek, bunun Rusya’nın Hmeymim Hava Üssüne her gün saldırı yapılmasına yol açtığını iddia etti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yazılı açıklamasında Türkiye’yi “anlaşmaya uymak yerine Esad karşısı muhalif birliklere yardım etmekle” suçladı.

Konaşenkov, Türkiye’nin İdlib’e “mekanize birlikler oluşturmaya yetecek kadar asker yığdığını”, bunun da uluslararası hukukun ihlâli olduğunu ifade etti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yarın Moskova’da İdlib’de yaşanan son gelişmeleri masaya yatırmak üzere bir araya gelecek.

Suriye’nin İdlib kentinde 27 Şubat’ta rejim güçlerinin saldırısı sonucu 33 Mehmetçik şehit düşmüştü.

 

İdlib’te TSK’ya saldırı! 1 asker şehit, 9 asker yaralı

Dünya

Guardian: Tartışmayı sürdürmek Erdoğan’ın da Macron’un da işine geliyor

İngiliz Guardian gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki tartışmanın sürmesinin iki liderin de işine geldiği yorumunda bulundu.

BOLD – İngiliz Guardian gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik sert eleştirilerinin ardından Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro’yu istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmasını değerlendirdi.

Erdoğan’ın, “Zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” dediği Macron’la alay ettiğini yazan gazete, tartışmayı sürdürmenin iki liderin de işine geldiği yorumunda bulundu.

Guardian’ın diplomasi editörü Patrick Wintour’un imzasını taşıyan haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Her iki cumhurbaşkanın da tartışmayı sürdürmek için iç siyasi nedenleri var. Macron’un en az sağdaki muhalifleri kadar İslami aşırılığa meydan okuyabileceğini göstermesi gerekiyor.

“Erdoğan da ülkesinde kamuoyu baskısı altında ve giderek kendisini İslam dünyasında Sünni hareketin lideri olarak sunmaya çalışıyor.”

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

Okumaya devam et

Dünya

Dağlık Karabağ’da ‘insani ateşkes’ yürürlüğe girdi hemen ardından ihlaller geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan’ın yeni bir insani ateşkes üzerinde anlaştığını duyurdu. Ateşkes sabah saatlerinde yürürlüğe girdi. Ancak ateşkesin yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçladı.

BOLD – ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan’ın Dağlık-Karabağ’da yeniden “insani ateşkes” ilan edilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, açıklama sonrası Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i tebrik etti. Ateşkes TSİ 07:00’de yürürlüğe girdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iki ülkenin dışişleri bakanları arasındaki “yoğun müzakere” sonrası anlaşmaya varıldığını vurguladı.

TRUMP, PAŞİNYAN VE ALİYEV’İ TEBRİK ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ateşkes kararı nedeniyle tebrik etti.

“Birçok kişinin hayatı kurtarılacak” diyen Trump, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Steve Biegun ve Ulusal Güvenlik Konseyi’yle de ateşkes anlaşmasına katkılarından dolayı gurur duyduğunu belirtti.

İKİ ATEŞKES BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunlara barışçıl çözüm bulunması amacıyla oluşturulan ABD, Fransa ve Rusya’nın eş başkanlıklarını yaptığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’ndan yapılan açıklamada, pazar yapılan görüşmelerde ateşkesin gözlemlenmesi ve çatışmanın çözümü için gerekli olan temel unsurlar gibi konuların da ele alındığı ifade edildi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında daha önce Rusya’nın arabuluculuğunda sağlanan iki ateşkes ihlal edilmiş, taraflar birbirlerini ateşkese uymamakla ve barışçıl çözüm sürecini tıkamakla suçlamıştı. Bölgede pazar akşamı da yer yer çatışmalar yaşandığı bildirildi. Azerbaycan Ermenistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağın düşürüldüğünü öne sürerken, Erivan bunun doğru olmadığını savundu.

Ermeni yetkililer dün yaptıkları açıklamada, 27 Eylül’den bu yana devam eden çatışmalarda hayatını kaybeden asker sayısının 974’e yükseldiğini duyurdu. Azerbaycan tarafı ise yürürlükteki olağanüstü hal nedeniyle askeri kayıplar konusunda kamuoyuna bilgi vermiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta yaptığı açıklamada çatışmalarda 5 bin dolayında kişinin hayatını yitirdiğini ifade etmişti.

İKİ TARAFTAN KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Ateşkesin sabah saatlerinde yürürlüğe girmesinin hemen ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun Terter kenti ve bölgedeki köylere ateş açtığını duyurdu.

Bakanlıktan daha sonra yapılan açıklamada ise Ermenistan ordusunun yerel saatle 08.05’te Laçın istikametinden Sefiyan köyünde konuşlu Azerbaycan birliklerine top atışı gerçekleştirdiği belirtildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ateşkese uyacaklarını söyleyen Nikol Paşinyan’a tepki göstererek “Ermenistan Başbakanı yine yalan söylüyor” dedi.

Azerbaycan, ordusunun tüm cephe boyunca ateşkese tam olarak uyduğunu bildirdi.

Ermenistan ise bunun “yanlış bilgi” olduğunu belirterek, Azerbaycan’ın ateşkesi ihlal etme suçlamasını geri çevirdi. Ermenistan’dan yapılan açıklamada, Azerbaycan birliklerinin Ermenistan askeri noktalarını füzelerle vurduğu öne sürüldü.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı sayılan Dağlık Karabağ’da Ermenistan destekli ayrılıkçı yönetim 1992’de bağımsızlığını ilan etmiş, ancak bağımsızlığı Ermenistan dahil hiçbir ülke tarafından tanınmamıştı. Bölgede 90’ların başında başlayan ve 1994’te sona eren etnik çatışmalarda 30 bine yakın insan yaşamını yitirmişti. Dağlık Karabağ ile birlikte Azerbaycan’a bağlı “rayon” adı verilen yedi ilçe de tampon bölge olarak Ermenistan destekli Ermeni milislerin işgali altında bulunuyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI CENEVRE’DE BİRARAYA GELECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı, Minsk Grubu’nun eş başkanlarının temsilcileriyle iki ülkenin dışişleri bakanları Zohrab Mnatsakanyan ve Ceyhun Bayramov’un Perşembe günü Cenevre’de yeniden bir araya geleceklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının bu görüşmede, “Dağlık-Karabağ sorununa barışçıl bir çözüm bulunması için gerekli tüm adımları atmaya çalışacakları” belirtildi.

Aliyev’den ateşkes şartı: Ermenistan topraklarımızdan çekilsin

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa’da koronavirüs kabusu

Dünya koronavirüsün artışını durduramıyor. Hasta sayısı 43 milyona ulaşırken Avrapa’daki artış gözlerden kaçmıyor. Bu durum yeni yasakların uygulanmasına sebep oldu. Ancak yasaklar bazı ülkelerde protesto ve polisin müdahalesini de beraberinde getirdi.

BOLD – Başta Avrupa olmak üzere tüm dünya Kovid-19 vakalarındaki artış karşısında alarm durumunda. “Üçüncü dalga” olarak nitelendirilen bu süreçte, önlemler de sıkılaştırılmaya başlandı. İtalya’da vaka sayısı son 24 saatte 19 bin 644 kişi arttı. İngiltere’de ise 23 bin 12 yeni vaka tespit edilmesi üzerine bölgesel karantinalar uygulanıyor.

KORONAVİRÜS EYLEMLERİNE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Bununla birlikte İtalya’nın başkenti Roma’da ve Napoli kentinde koronavirüs önlemlerine karşı gösteriler düzenlendi. Çalışma haklarının engellendiğini ve önlemlerin işsizliği artırdığını savunan eylemciler, her iki kentte de polis müdahalesiyle karşılaştı, onlarca kişi gözaltına alındı. İngiltere’nin başkenti Londra’da Hyde Park’ta bir araya gelen yüzlerce kişi, “Hükümet yalan söylüyor” sloganıyla kısıtlamalara tepki gösterdi. Çıkan olaylarda 15 kişi gözaltına alındı.

FRANSA’DA 6 HAFTA GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Koronavirüs salgını sebebiyle zor günler geçiren ülkelerden biri de Fransa. Ülkede son üç gündür günlük vaka sayılarında en yüksek seviyede artış yaşanıyor. Virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 45 bin 422 artışla 1 milyon 86 bin 497’ye yükselirken bu oran “Avrupa’da kaydedilen en yüksek günlük sayı” oldu. Ülkede gece sokağa çıkma yasağına 38 yeni bölge daha eklenirken yasağın uygulanma süresi altı hafta olarak belirlendi.

YUNANİSTAN VE BELÇİKA’DA DA GECE SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

Avrupa’da gece sokağa çıkma yasağının uygulandığı bir diğer ülke Yunanistan oldu. Vaka sayıları 29 bin 992’ye ulaşırken tüm işyerlerinde maske takmak zorunlu oldu. Belçika da gece sokağa çıkma yasağı uygularken aynı zamanda üniversitelerde uzaktan eğitime geçti.

MERKEL UYARDI: BİR ARAYA GELMEYİN, SEYAHAT ETMEYİN

Almanya’da da salgın yakından takip ediliyor. Hayatını kaybedenlerin 10 bini aştığı Almanya’da Başbakan Angela Merkel’den uyarı geldi. Çok ciddi bir aşamada olunduğunu vurgulayan Merkel, insanların birbirleriyle olan temaslarını azaltmalarını ve zorunlu olmadıkça seyahat etmemelerini istedi.

Okumaya devam et

Popular