Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’dan AB’ye göçmen resti: “Türkiye evelallah bir 40 milyarı daha harcar”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İdlib’deki şehitlerle ilgili “Rejiminkiyle mukayese edilemeyecek kadar az da olsa elbette bizim de kayıplarımız var” dedi. Mülteciler konusunda da AB’ye meydan okudu: “Türkiye evelallah bir 40 milyarı daha harcar”

BOLD – Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na “Bu zatın gönlünün başak yerlerde olduğunu biliyoruz. Kılıçdaroğlu Esed’in Suriye’de İsrail’in Filistin’de hayata geçirmeye çalıştığı insansızlaştırma politikasına destek evren bir yerde duruyor. Haysiyetsizdir onursuzdur, şerefsizdir, haindir” dedi.

Mültecilere sınırları açma kararının uluslararası hukuka uygun olduğunu savunan Erdoğan, “Bugün mültecilere sınırlarını kapatan onları döverek bindikleri botları batırarak geri göndermeye çalışan her Avrupa ülkesi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Terörle mücadelede 40 yıla yakın süredir verdiğimiz binlerce şehidimize Suriye’de malum yenileri ekleniyor. Son olarak İdlib’de rejimin saldırısında hayatını kaybeden 36 askerimizin de aralarında olduğu nice askerimizi toprağa verdik. Hiçbir şehidimizin tek bir damla kanı boşa gitmiyor. Ebediyete uğurladığımız askerlerimizin polisimizin jandarmamızın güvenlik korucularımızın şüheda makamına yükseldikleri konusunda şüphesi olan önce dönüp kendi imanını sorgulasın. Şehitler tepesi boş kalmayacak sözünü anlamak için de bağrından çıktığınız toplumun kültürünü bilmeniz gerekir. Şehitler tepesi boş kalacak diyen kişi bu ülkeyi düşmana teslim etme peşindedir.

15 Temmuz’da milletimiz sokaklarda şehit olurken tankların arasından sıyırıp belediye başkanının konutunda kahvesini yudumlayanlardan bu millette şehadet yolunda gitmek gibi bir şey olmaz. Dikkat ederseniz bu tipler bize dönüp Türkiye’nin Suriye’de ne işi var derken Avrupa ülkelerine asla böyle bir soru yöneltmiyor. Çünkü bunların gözünde ülkemizin yürüttüğü mücadelenin tek bir değeri yoktur. Tek dertleri kendilerine yol verilmesini sağlamaktır. Bunlara en güzel cevabı gazilerimiz, şehitlerimiz ve milletimiz veriyor.

YERİ ESED’İN YANIDIR

Hayatta hiçbir laftan tiksinmedim şehitler ölmez vatan bölünmez sözünden tiksindiğim kadar diyenlere bir şey ifade etmiyor. Bu zihniyet bugün Suriye’ye savaş açsak banko Esad’ı tutarım diyerek karşımıza sürekli terör örgütlerinin tezleriyle çıkarak yerini yıllar önce zaten belli etmiştir. Kimin nerede olduğunu çok dikkatle takip etmemiz lazımdır. Bay Kemal’in yeri bellidir. Bay Kemal’in yeri ne vatandır ne bayraktır. Onun yeri Esed’in yanıdır. Buyur sen git. Zaten yanında da Bay monşerler var. Onlarla beraber güzel bir yolculuk gerçekleştirirsin. CHP Genel Başkanı’nın hezeyanlarına cevap vermek gerçekten ağırıma gidiyor. Eskiden beri süren bu tutuma bir yere kadar siyasetin cilvesi olarak tahammül etmek mümkündü ama artık mesele doğrudan istikbalimize saldırı noktasına gelmiştir. Kendisi bizi tahrik ettiğini sanarken aslında ülkemize olan kinini kusuyor. Sizleri ve tüm milletimi bu kişinin hezeyanlarına tekrardan maruz bırakmaktan dolayı da hüzünlüyüm.

O GECE GÖREVİMİN BAŞINDAYDIM

Bu zatın ağzından ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini savunma adına tek bir kelime çıkmazken her sözüyle karşımızdakilere destek veriyor. Bu zat dün de çıkmış kürsüye o gece neredeydiniz diye soruyor. O gece bu ülkenin Cumhurbaşkanı sabaha kadar görevinin başındaydı. Ertesi gün erken saatlerden itibaren de hiç. Ara vermeden cumhuriyet tarihinin liderler düzeyindeki en yoğun telefon trafiğini yürüterek görevine devam ediyordu. O gece bu ülkenin meclis başkanı cumhurbaşkanı yardımcısı milli savunma bakanı iç ve dış işleri bakanı, MİT başkanı savunma sanayi başkanı ve diğer tüm görevliler görevinin başındaydı. Kılıçdaroğlu CHP genel merkezinde kahve içerken ülkeyi yönetenler yüreklerindeki acıya rağmen şehitlerimizin kanını yerde bırakmamak için canla başla çalışıyordu.”

BİLGİLER MİLLETİMİZLE PAYLAŞILMIŞTIR

Hatay valimizden cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığına kadar her seviyede bilgiler milletimizle paylaşılmıştır. CHP’nin başındaki zat kim bilir hangi senaryoların peşinde olduğu için kimin ne açıklama yaptığını takip edememiş olabilir. Ama milletimiz her şeyi başından itibaren takip etmiştir. Başbakanlığımız ve cumhurbaşkanlığımız döneminde dünyanın dört bir yanını nasıl hallaç pamuğu gibi attıysa bugün de gerektiğinde her yere gitmekten imtina etmeyiz. Diplomatik görüşmeleri bunun için bir yerler gitmeyi kendi kısır dünyasındaki kısır dünyasındaki turistik ziyaretlerle karıştıran bir zihniyete ne desek boştur.

YÜREĞİN YETİYORSA 2023’TE ÇIKARSIN

Bugün de Kılıçdaroğlu ve ekibi ülkemizin doğrudan doğruya iç cephesine bütünlüğüne saldırıyor. Bunu da gafletlerinden değil tamamen kasıtlı bir şekilde yapıyorlar. 2023’te bu ülkede bir cumhurbaşkanlığı seçimi var yüreğin yetiyorsa çıkarsın ben bu ülkeyi yönetmeye talibim derdin, dediklerini de yaparsın. Ama o güne kadar bu zata düşen görev milli görevlerimizi ilgilendiren konularda sorumluluk sahiplerine destek vermektir. Bunu yapamıyorsa sukût etmesine de razıyız.

BİZİM DE KAYIPLARIMIZ VAR

Rejiminkiyle mukayese edilemeyecek kadar az da olsa elbette bizim de kayıplarımız var. Uçaklarımızla topçularımızla komandolarımızla yürüttüğümüz destansı mücadele ile rejimi her geçen gün biraz daha eritiyoruz. Bizim savaşmayı bilmeyen değil savaşmak istemeyen bir ülke olduğumuzu son operasyonlarımızla ispatladığımıza inanıyorum. Suriye’de vermediğimiz mücadeleyi kendi topraklarımızda çok daha ağır ve büyük bedeller ödeyeceğimizi bilmek için daha neyi yaşamamız gerekir?

YUNANİSTAN’A SIĞINMACI TEPKİSİ

Terör örgütlerinin ve zalim rejimin elinden kaçan 4 milyon Suriyeli ülkemize sığınmadı mı. Bu ülkede evini topraklarından ayrılarak kaçmak zorunda kalan kimseye kötü bakmaya hakkı yoktur. Bize düşen bu insanların yeniden evlerine dönmelerinin mücadelesini vermektir. Bilindiği gibi 36 şehit verdiğimiz 27 Şubat’taki saldırının ardından Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere sınırlarımızı açma karartı almıştık. Bu kararımız uluslararası hukuka uygundur. Bugün mültecilere sınırlarını kapatan onları döverek bindikleri botları batırarak geri göndermeye çalışan her Avrupa ülkesi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırıdır.

TÜRKİYE BİR 40 MİLYARI DAHA HARCAR

Bu fotoğrafta yemek ve kıyafet dağıtılan erkek ve kız çocuklarından biri de belki Miçotakis’in büyükannesi veya büyükbabasıdır. İkircikli davranıyorlar. Bunların tek yüzü yok maalesef birkaç yüzü var. Dürüst davranın ya. Verecekseniz verirsiniz, vermeyecekseniz vermezsiniz. Ama bizi aldatmaya kalkmayın. 40 milyar doları bu işte harcayan Türkiye evvelallah bir 40 milyarı daha harcar. Avrupa ülkeleri şayet sorunu çözmek istiyorlarsa Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirmeye çalıştığı siyasi ve insani çözüme destek vermelidir. Bunun dışındaki yaklaşımların tamamı da zaten yabancı düşmanlığı batağında debelenen Avrupa Birliği’ni kendi değerlerinden biraz daha uzaklaştıracaktır.   Umudumuz yaşanan gelişmelerin Avrupa Birliği’nin gerçekleri, görmesine ve gereken desteği sağlamasına vesile olmasıdır.”

Selahattin Demirtaş: Erdoğan’ın kendisi Gülen’den hiç hazzetmedi

Politika

“Sembolik de olsa hiç olmazsa iki tane bayan alalım”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılışında söylediği “Sembolik de olsa hiç olmazsa iki tane bayan alalım” ifadeleri tepki çekti.

BOLD – Tayyip Erdoğan, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılışını yaptı. Erdoğan’ın kadın vekilleri kürsüye çağırışında kullandığı kelimelere ise tepki gösterildi. Kadın vekilleri kürsüye çağıran Erdoğan, “Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım. İki tane geliyor” ifadelerini kullandı. Erdoğan devamında ise “Fiziki mesafeye dikkat, bu tarafa gel” diyerek uyarı yaptı.

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a Ayasofya mesajı: CHP itiraz eder mi diye düşünme, kararnameyi imzala!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzalayacağı bir kararnameyle Ayasofya’nın ibadete açılabileceğini ve buna itiraz etmeyeceklerini açıkladı.

BOLD – Ayasofya Müzesi’nin cami olması tartışmalarına Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Independent Türkçe’ye konuşan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a, hodri meydan, dedi. CHP lideri, “Oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır. ‘CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, şu açıklamaları yaptı:

“Şöyle, Ayasofya zaten şu anda ibadet yapılan bir yer. Yani oranın da bir görevli imamı var zaten. Yani ibadet yapılıyor, tümüyle ibadete kapalı bir alan değil aslında. Ayasofya tabi bir dünya kültür mirası aynı zamanda, öyle kabul etmek lazım. Bu iç siyasette zaman zaman kullanılıyor. ‘İşte cami yapalım, ibadete açalım’ diye kullanılıyor. Biz inanç merkezlerinin iç siyasete malzeme edilmesini doğru bulmuyoruz. İktidar, ben Ayasofya’yı ibadete açıyorum, diyorsa kararname elinde. Erdoğan oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır, müze olmaktan çıkar. Bu kadar basit. Şimdi bu olayı büyütüp bu olayı Türkiye’nin, dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok. Sen eğer bunu kullanıyorsan siyaseten, ‘Bunu ben açtığımda takdirde, cami olarak açtığım takdirde oyum artacaktır’ diyorsan ve hedefi böyle koyup, ‘Acaba ben bunu söylediğimde CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin. Otursun, hemen kararnameyi imzalasın. Resmi gazetede ilan etsin. Ayasofya’yı da ibadete açsın. Bu kadar basit olan bir olayı, kendisi açısından bu kadar basit olan bir olayı dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok yani. Bir kararnamede müze yapılmış, bir başka kararnamede de cami olarak açılabilir.”

Okumaya devam et

Politika

Çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi

Art arda çıkan vakalar sonrasında yüksek riskli bölge olarak tanımlanan TBMM’de koronaya rağmen görüşmeler devam ediyor. TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi.

BOLD – AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı “Çoklu Baro” teklifinin Meclis Adalet Komisyonundaki görüşmeleri devam ediyor. 28 maddelik teklifin 5 maddesine göre belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Komisyon bugün de çalışmaya devam edecek.

MADDELER DEĞİŞİKLİK YAPILMADAN KABUL EDİLDİ

Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri 2 Temmuz Perşembe günü başladı. Komisyon ilk gün 12 saat görüşme yaptı. İlk gün usul tartışmaları, Anayasa aykırılık iddiaları ve teklifin genel üzerinde konuşmalar yapıldı. Komisyonun ikinci gün görüşmeleri de yaklaşık 12 saat sürdü. Genel üzerinde görüşmeler tamamlanırken ilk 5 madde de bir değişiklik yapılmadan kabul edildi.

KOMİSYONA ALINMAYAN BARO BAŞKANLARI KAPIDA BEKLİYOR

Türkiye’nin farklı illerinden gelen baro başkanları komisyondaki görüşmelerin tamamını izlemek ve itirazlarını dile getirmek istedi. Baro başkanlarının talebi kabul edilmedi. Komisyon Başkanlığının 5 baro başkanına toplam 15 dakika söz hakkı verme kararı ise baro başkanlarınca kabul edilmedi. Talepleri kabul edilene kadar Ankara’dan ayrılmama kararı alan baro başkanlarının Meclis kapısında bekleyişleri sürüyor.

İLLERDE BİRDEN FAZLA BARO OLABİLECEK

Kabul edilen maddelere göre, belirli şartların gerçekleşmesi durumunda aynı ilde birden fazla baro kurulabilecek. Aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlık stajının ikinci altı aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek. Aynı ilde birden fazla baro varsa avukatlar, o ildeki herhangi bir baroya staj başvurusunda bulunabilecek.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Popular