Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’dan AB’ye göçmen resti: “Türkiye evelallah bir 40 milyarı daha harcar”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İdlib’deki şehitlerle ilgili “Rejiminkiyle mukayese edilemeyecek kadar az da olsa elbette bizim de kayıplarımız var” dedi. Mülteciler konusunda da AB’ye meydan okudu: “Türkiye evelallah bir 40 milyarı daha harcar”

BOLD – Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na “Bu zatın gönlünün başak yerlerde olduğunu biliyoruz. Kılıçdaroğlu Esed’in Suriye’de İsrail’in Filistin’de hayata geçirmeye çalıştığı insansızlaştırma politikasına destek evren bir yerde duruyor. Haysiyetsizdir onursuzdur, şerefsizdir, haindir” dedi.

Mültecilere sınırları açma kararının uluslararası hukuka uygun olduğunu savunan Erdoğan, “Bugün mültecilere sınırlarını kapatan onları döverek bindikleri botları batırarak geri göndermeye çalışan her Avrupa ülkesi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Terörle mücadelede 40 yıla yakın süredir verdiğimiz binlerce şehidimize Suriye’de malum yenileri ekleniyor. Son olarak İdlib’de rejimin saldırısında hayatını kaybeden 36 askerimizin de aralarında olduğu nice askerimizi toprağa verdik. Hiçbir şehidimizin tek bir damla kanı boşa gitmiyor. Ebediyete uğurladığımız askerlerimizin polisimizin jandarmamızın güvenlik korucularımızın şüheda makamına yükseldikleri konusunda şüphesi olan önce dönüp kendi imanını sorgulasın. Şehitler tepesi boş kalmayacak sözünü anlamak için de bağrından çıktığınız toplumun kültürünü bilmeniz gerekir. Şehitler tepesi boş kalacak diyen kişi bu ülkeyi düşmana teslim etme peşindedir.

15 Temmuz’da milletimiz sokaklarda şehit olurken tankların arasından sıyırıp belediye başkanının konutunda kahvesini yudumlayanlardan bu millette şehadet yolunda gitmek gibi bir şey olmaz. Dikkat ederseniz bu tipler bize dönüp Türkiye’nin Suriye’de ne işi var derken Avrupa ülkelerine asla böyle bir soru yöneltmiyor. Çünkü bunların gözünde ülkemizin yürüttüğü mücadelenin tek bir değeri yoktur. Tek dertleri kendilerine yol verilmesini sağlamaktır. Bunlara en güzel cevabı gazilerimiz, şehitlerimiz ve milletimiz veriyor.

YERİ ESED’İN YANIDIR

Hayatta hiçbir laftan tiksinmedim şehitler ölmez vatan bölünmez sözünden tiksindiğim kadar diyenlere bir şey ifade etmiyor. Bu zihniyet bugün Suriye’ye savaş açsak banko Esad’ı tutarım diyerek karşımıza sürekli terör örgütlerinin tezleriyle çıkarak yerini yıllar önce zaten belli etmiştir. Kimin nerede olduğunu çok dikkatle takip etmemiz lazımdır. Bay Kemal’in yeri bellidir. Bay Kemal’in yeri ne vatandır ne bayraktır. Onun yeri Esed’in yanıdır. Buyur sen git. Zaten yanında da Bay monşerler var. Onlarla beraber güzel bir yolculuk gerçekleştirirsin. CHP Genel Başkanı’nın hezeyanlarına cevap vermek gerçekten ağırıma gidiyor. Eskiden beri süren bu tutuma bir yere kadar siyasetin cilvesi olarak tahammül etmek mümkündü ama artık mesele doğrudan istikbalimize saldırı noktasına gelmiştir. Kendisi bizi tahrik ettiğini sanarken aslında ülkemize olan kinini kusuyor. Sizleri ve tüm milletimi bu kişinin hezeyanlarına tekrardan maruz bırakmaktan dolayı da hüzünlüyüm.

O GECE GÖREVİMİN BAŞINDAYDIM

Bu zatın ağzından ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini savunma adına tek bir kelime çıkmazken her sözüyle karşımızdakilere destek veriyor. Bu zat dün de çıkmış kürsüye o gece neredeydiniz diye soruyor. O gece bu ülkenin Cumhurbaşkanı sabaha kadar görevinin başındaydı. Ertesi gün erken saatlerden itibaren de hiç. Ara vermeden cumhuriyet tarihinin liderler düzeyindeki en yoğun telefon trafiğini yürüterek görevine devam ediyordu. O gece bu ülkenin meclis başkanı cumhurbaşkanı yardımcısı milli savunma bakanı iç ve dış işleri bakanı, MİT başkanı savunma sanayi başkanı ve diğer tüm görevliler görevinin başındaydı. Kılıçdaroğlu CHP genel merkezinde kahve içerken ülkeyi yönetenler yüreklerindeki acıya rağmen şehitlerimizin kanını yerde bırakmamak için canla başla çalışıyordu.”

BİLGİLER MİLLETİMİZLE PAYLAŞILMIŞTIR

Hatay valimizden cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığına kadar her seviyede bilgiler milletimizle paylaşılmıştır. CHP’nin başındaki zat kim bilir hangi senaryoların peşinde olduğu için kimin ne açıklama yaptığını takip edememiş olabilir. Ama milletimiz her şeyi başından itibaren takip etmiştir. Başbakanlığımız ve cumhurbaşkanlığımız döneminde dünyanın dört bir yanını nasıl hallaç pamuğu gibi attıysa bugün de gerektiğinde her yere gitmekten imtina etmeyiz. Diplomatik görüşmeleri bunun için bir yerler gitmeyi kendi kısır dünyasındaki kısır dünyasındaki turistik ziyaretlerle karıştıran bir zihniyete ne desek boştur.

YÜREĞİN YETİYORSA 2023’TE ÇIKARSIN

Bugün de Kılıçdaroğlu ve ekibi ülkemizin doğrudan doğruya iç cephesine bütünlüğüne saldırıyor. Bunu da gafletlerinden değil tamamen kasıtlı bir şekilde yapıyorlar. 2023’te bu ülkede bir cumhurbaşkanlığı seçimi var yüreğin yetiyorsa çıkarsın ben bu ülkeyi yönetmeye talibim derdin, dediklerini de yaparsın. Ama o güne kadar bu zata düşen görev milli görevlerimizi ilgilendiren konularda sorumluluk sahiplerine destek vermektir. Bunu yapamıyorsa sukût etmesine de razıyız.

BİZİM DE KAYIPLARIMIZ VAR

Rejiminkiyle mukayese edilemeyecek kadar az da olsa elbette bizim de kayıplarımız var. Uçaklarımızla topçularımızla komandolarımızla yürüttüğümüz destansı mücadele ile rejimi her geçen gün biraz daha eritiyoruz. Bizim savaşmayı bilmeyen değil savaşmak istemeyen bir ülke olduğumuzu son operasyonlarımızla ispatladığımıza inanıyorum. Suriye’de vermediğimiz mücadeleyi kendi topraklarımızda çok daha ağır ve büyük bedeller ödeyeceğimizi bilmek için daha neyi yaşamamız gerekir?

YUNANİSTAN’A SIĞINMACI TEPKİSİ

Terör örgütlerinin ve zalim rejimin elinden kaçan 4 milyon Suriyeli ülkemize sığınmadı mı. Bu ülkede evini topraklarından ayrılarak kaçmak zorunda kalan kimseye kötü bakmaya hakkı yoktur. Bize düşen bu insanların yeniden evlerine dönmelerinin mücadelesini vermektir. Bilindiği gibi 36 şehit verdiğimiz 27 Şubat’taki saldırının ardından Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere sınırlarımızı açma karartı almıştık. Bu kararımız uluslararası hukuka uygundur. Bugün mültecilere sınırlarını kapatan onları döverek bindikleri botları batırarak geri göndermeye çalışan her Avrupa ülkesi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırıdır.

TÜRKİYE BİR 40 MİLYARI DAHA HARCAR

Bu fotoğrafta yemek ve kıyafet dağıtılan erkek ve kız çocuklarından biri de belki Miçotakis’in büyükannesi veya büyükbabasıdır. İkircikli davranıyorlar. Bunların tek yüzü yok maalesef birkaç yüzü var. Dürüst davranın ya. Verecekseniz verirsiniz, vermeyecekseniz vermezsiniz. Ama bizi aldatmaya kalkmayın. 40 milyar doları bu işte harcayan Türkiye evvelallah bir 40 milyarı daha harcar. Avrupa ülkeleri şayet sorunu çözmek istiyorlarsa Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirmeye çalıştığı siyasi ve insani çözüme destek vermelidir. Bunun dışındaki yaklaşımların tamamı da zaten yabancı düşmanlığı batağında debelenen Avrupa Birliği’ni kendi değerlerinden biraz daha uzaklaştıracaktır.   Umudumuz yaşanan gelişmelerin Avrupa Birliği’nin gerçekleri, görmesine ve gereken desteği sağlamasına vesile olmasıdır.”

Selahattin Demirtaş: Erdoğan’ın kendisi Gülen’den hiç hazzetmedi

Politika

Akşener’den ‘kadın ve çocuğa şiddet’ temalı infaz paketi tepkisi

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından “Ak Parti ve küçük ortağının infaz indirimi yasasında; kadına şiddet, çocuk istismarı gibi kanayan yaramız olan suçlar da var. Bu yanlışa ortak olmayın” paylaşımı yaptı.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’ndan geçen 70 maddelik İnfaz Kanunu Değişikliği ile ilgili İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı.

BU YANLIŞA ORTAK OLMAYIN TALEBİ

AKP ve Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’nin imzasıyla gündeme gelen değişikliğin içeriğini eleştiren Akşener, “Bu yanlışa ortak olmayın” çağrısı yaptı.

KADINI AĞLATANIN, ÇOCUĞU ÜZENİN AFFIYOK

İyi Parti Genel Başkanı’nın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Ak Parti ve küçük ortağının infaz indirimi yasasında; kadına şiddet, çocuk istismarı gibi kanayan yaramız olan suçlar da var. Bu yanlışa ortak olmayın! Çünkü bir kadını ağlatanın, bir çocuğu üzenin, vicdanları kanatanın #AffıYok”

“Ya hükumet çözmeli ya da sendikalar greve gitmeli”

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu: Fedakarlığı devletten en büyük ihaleyi alanlar yapsın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP iktidarının halktan fedakarlık yapmasını istemesine tepki göstererek, “Ben diyorum ki devletten en büyük ihaleyi alanlar fedakarlık yapsınlar” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salgın nedeniyle vatandaştan evde kalmasının istendiğini belirterek, ‘evde kal’ denen kişilerin nasıl geçineceğinin yanıtının verilmediğine dikkat çekti. İktidarın halktan fedakarlık beklediğini söyleyerek, fedakarlığı devletten en büyük ihaleyi alanların yapması gerektiğini kaydetti.

BAĞIŞ KAMPANYALARI ERDOĞAN’I RAHATSIZ ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Medyascope özel yayınında gazeteci Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

-Salgın nedeniyle belediyelerimiz bağış kabul etmeye başladı. Bunlar Erdoğan’ı rahatsız etti. CHP belediyeleri gelirse sosyal yardımlar kesilecek algısı yaratmaya çalışıyorlardı. Tam tersi olduğu görüldü.

DERNEKLER YARDIM KAMPANYASI AÇABİLİYOR AMA BELEDİYE AÇAMIYOR

-Belediye bağışı alır, denetlenir, hesabını belediye başkanı verir. Komik olan şu, herhangi bir sivil toplum kuruluşu devletin hiçbir biriminden izin almadan yardım kampanyası açabiliyor ama belediye açamıyor. Bu komiktir.

-İnsanlar can derdinde. Biz oturalım, birlikte mücadele edelim diyoruz, Kovid-19 insanı yok ediyor, partilileri değil. Biz iyilikte yarışacakken sen iyilik yapma diyorsun.

GEREKİRSE YARDIMLAR İÇİN YATIRIMLAR KESİLECEK

-Bütün bunlara rağmen belediye başkanlarımız her türlü yardımı yapıyorlar. Bankalardaki hesapları bloke etmişler. Ne yaparlarsa yapsınlar, gerekirse belediyelerimiz bazı yatırımları kesecekler, vatandaşlar arasında hiçbir ayrım yapmadan hangi evde sorun varsa o eve kilitleniyorlar.

-Nasıl engellemişiz kampanyalarını? Benim öyle bir ifadem yok. Kampanya açıyor, tabi açabilir. Ben cumhurbaşkanı kampanya açamaz demedim ki. Hazine tamtakır. Bir yerden para bulacaklar, vatandaşa gidiyorlar.

FEDAKARLIĞI EN BÜYÜK İHALEYİ ALANLAR YAPSIN

-Sorun şu, fedakarlığı kim yapacak? Ben mi, siz mi, simitçi mi, kahveci mi? Ben diyorum ki devletten en büyük ihaleyi alanlar fedakarlık yapsınlar. İnsanları bağış için zorluyorlar.

– Evde kal diyorsunuz, gayet güzel. Peki ‘Evde kal’ dediğiniz kişi nasıl geçinecek? Kapatılan iş yeri sayısı 144 bin 690. Kapatılan iş yerleri dolayısıyla 504 bin kişi işsiz kaldı. Yaklaşık 3,5-4 milyon kişiye bu süreçte ne verildi? Kredi kartları ne oldu? Bu kişiler nasıl geçinecek? Hiç belli değil.

GIDADA BÜYÜK SORUNLAR YAŞAYACAĞIZ

-Sokağa çıkma yasağı istendi, yapılmadı. 65 yaşındaki kişinin oğlu akşam eve geldi ne oldu? İlk günden itibaren Ekonomik Sosyal Konseyi toplayın dedik. Topladığı kişiler kendisine asla itiraz etmeyeceği insanlar. ‘Evet efendim, çok doğru dediniz’ diyecek adamlardan yola çıkıyor.

-Çiftçilerle ilgili tek bir şey yok. Gıdada çok büyük sorunlar yaşayacağız. Buğday ithal edebileceğimiz bir ülke bile olmayacak. Hangi önlemler alındı?

ALINAN PARALAR DAHA SONRA MİLLETE TEK TEK ÖDENDİ

-Tekâlif-i Milliye emirleri diyorlar. Tekâlif-i Milliye emirleri dolayısıyla her bölgede bir de Tekâlif-i Milliye Komisyonları kuruldu.

-Alınan paralar daha sonra bu bağışı yapan kişilere tek tek ödendi. Cumhuriyet budur. Milli devlet budur.

 

Koronavirüsten can kaybı 501’e çıktı

Okumaya devam et

Politika

Yurt dışından gelen 15 bin 756 vatandaş hala karantina yurtlarında

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurt dışından gelen vatandaşların 14 günlük karantina süreçlerini geçirdikleri yurtlarda halen 15 bin 756 kişinin bulunduğunu açıkladı.

BOLD – Koronavirüs salgını nedeniyle karantina merkezi olarak kullanılan öğrenci yurtlarıyla ilgili konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 51 şehirde 78 yurdun bu amaçla kullanıldığını kaydetti. Yurtların, hakiki bir yuva olacak şekilde hizmet verdiğini savundu.

“Bu süreç tamamlandığında, misafirlerimizi sıhhat ve afiyetle uğurlayabilmeyi diliyorum. Milletimizin ve bütün insanlığın bu zorlu süreci en iyi şekilde atlatmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Kasapoğlu, şu ana kadar yurt dışından gelen 20 binin üzerinde vatandaşın bakanlık yurtlarında misafir ettiklerini vurguladı. Karantina sürecini tamamlayarak evlerine dönenlerin ardından halen 15 bin 756 kişinin bu yurtlarda misafir edildiğini açıkladı.

Kasapoğlu, söz konusu yurtlarda toplam oda sayısının 26 bin 586, toplam kapasite sayısının ise 93 bin 145 olduğunu aktardı. “Yurtlarımızda gözlem altında tutulan vatandaşlarımızın her birinin karantina kuralları gereği ayrı odalara kaldıklarını özellikle belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsle mücadelede büyük bir özveriyle çalışmalarını yürüten sağlık çalışanları için 43 ilde toplam 66 yurdu hazır hale getirdiklerini açıklayan Kasapoğlu, bakanlığa bağlı yurtlarda şu ana kadar toplam 2 bin 369 sağlık çalışanına hizmet verdiklerini kaydetti.

Okumaya devam et

Popular