Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Alman Cumhurbaşkanı: “Evet, ülkemizde ırkçılık var, yaygın bir Müslüman düşmanlığı var”

Hanau’daki ırkçı saldırının kurbanları için düzenlenen anma töreninde konuşan Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier,”Evet, ülkemizde ırkçılık var; üstelik birkaç haftadır değil. Evet, yaygın bir Müslüman düşmanlığı var” dedi.

BOLD – Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat’ta düzenlenen ırkçı saldırıda yaşamını yitiren aralarında Türkiye kökenlilerin de bulunduğu 10 kişi için Çarşamba akşamı bir anma töreni düzenlendi. Törene, aralarında Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’in de bulunduğu çok sayıda siyasetçi ile yaklaşık 700 davetli katıldı.

Saldırıda yaşamını yitiren Ferhat Ünvar, Gökhan Gültekin, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz, Hamza Kurtovic, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Paun, Said Nesar Hashemi ve Mercedes Kierpacz’ın isimlerini sayan Steinmeier, “Bu terörist eylem, dehşet veren vahşi şiddet hepimizi sarstı” dedi.

TOPLUMSAL BARIŞA YÖNELİK BİR SALDIRI

Cumhurbaşkanı Steinmeier, törende yaptığı konuşmada, Hanau’da düzenlenen ırkçı saldırıyı “Toplumsal barışa yönelik bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Steinmeier, Almanya’da ırkçılık ve Müslüman düşmanlığı olduğunu belirterek devletin görevinin tüm vatandaşları korumak olduğunu söyledi.

TAHRİKÇİLER GİDEREK DAHA ARSIZ HALE GELDİ

Bu ırkçı saldırının “tesadüfen” gerçekleşmediğine dikkat çeken Alman Cumhurbaşkanı, bu saldırının “evveliyatı” olduğunu söyledi. “Bunun evveliyatı göç geçmişi olan insanlara, Müslümanlara ve sözde yabancılara yönelik dışlanma ve ayrımcılık” diyen Steinmeier, kamuoyunda yaratılan havanın ve sosyal medyada yayılan nefret konusunda uyarıda bulundu. Steinmeier, yaratılan bu hava nedeniyle “Tahrikçilerin giderek daha arsız hâle geldiğini, açık bir şekilde hareket ettiğini ve artık saklanmadığını” belirterek, bu havanın “teröristlerin silaha sarılmasına” yol açtığını ifade etti.

Steinmeier, “Evet, ülkemizde ırkçılık var- üstelik birkaç haftadır değil. Evet, yaygın bir Müslüman düşmanlığı var. Ten rengi koyu olan insanlar veya başörtülüler ayrımcılıkla karşılıyor, saldırıların, hakaretlerin ve şiddetin kurbanı oluyor” şekilde konuştu.

DEVLETİN KORUMA GÖREVİ

Bu insanların hepsinin “kendilerini koruyan bir devleti hak ettiklerini” belirten Steinmeier, “Saldırı sözde yabancıları hedef aldı ama insanları vurdu” dedi.

Hessen eyaletinin Hanau kentinde, 19 Şubat gecesi iki nargile bara ve bir büfeye silahlı saldırı düzenleyen Tobias R., dokuz göçmen kökenli öldürmüş, ardından 72 yaşındaki annesi ile birlikte evinde ölü bulunmuştu. Tobias R.’in saldırıyı ırkçı saiklerle düzenlediği belirtiliyor.

Putin-Erdoğan zirvesinden anlaşma bekleniyor ancak kalıcı olması beklenmiyor

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular