Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’dan emsal karar: “Türk mahkemelerinden adil yargılama beklenilemez”

Nusaybin’de evi yıkılan HDP’li Muhittin B. ile ilgili Hannover İdari Mahkemesi emsal bir karar verdi. Karar Almanya’nın Türk adalet sistemine bakışını ortaya koydu.

BOLD ÖZEL – Hannover İdari Mahkemesi, Kürt olduğu için zulme ve baskıya uğradığını söyleyerek Almanya’ya iltica eden Muhittin B. ile ilgili emsal bir karara hükmetti. Mahkeme, Türk mahkemelerinden hukuk devletine uygun adil yargılama beklenilemeyeceğine hükmetti.

NUSAYBİN’DE EVİ YIKILDI

Muhittin B. 17 Kasım 2016’da Almanya’ya iltica etti.

Türkiye’deyken Nusaybin’de yaşayan Muhittin B’nin evi 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yıkıldı. Muhittin B. evinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin açtığı ateş sonucu yıkıldığını iddia ediyor.

HDP üyesi olan Muhittin B. bu nedenle de Nusaybin’de baskı altına alındığını ve 21 Ağustos 2016’da hakkında tutuklama kararı çıkartıldığını belirtiyor. Gerekçe ise terör örgütüne yardım.
Muhittin B’nin bu gerekçelerle Almanya’ya yaptığı iltica başvurusu, ilk etapta reddedildi.

İltica başvurularını karara bağlayan BAMF, 5 Mart 2018’de verdiği ret kararına gerekçe olarak, başvurucunun anlatımlarının inandırıcı olmadığını gösterdi.

BAMF’ın verdiği karar, Muhittin B. tarafından 24 Nisan 2018’de Hannover İdari Mahkemesine taşındı. Muhittin B.’nin sunduğu kanıtları inceleyen mahkeme konuyu Almanya Dışişleri Bakanlığı’na sorarak bilgi istedi.

Muhittin B’nin mahkemeye sunduğu Mardin Başsavcılığının açtığı 2 soruşturma ve tutuklama kararının doğru olduğu Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrulandı.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca 3 Şubat 2020’de mahkemeye ‘Muhittin B’nin bilgilerinin Türkiye’de tutuklanan Almanya Büyükelçiliği avukatı nedeniyle Türk makamların eline geçmiş olabileceğini’ bildirdi.

Ancak BAMF buna rağmen iltica başvurusunu kabul etmemekte direndi.

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR

Bugün (05.03.2020) sabah Hannover’de gerçekleşen duruşmada idare mahkemesi Muhittin B’nin iltica başvurusunun kabul edilmesi yönünde karar verdi.
Mahkemenin kararında Türk yargısıyla ilgili çarpıcı bir tespitte bulunuldu. Hannover İdari Mahkemesi, Muhittin B. kararında “Türkiye mahkemelerinden hukuk devletine uygun adil yargılama beklenilemez” dedi.

Böylece Almanya’da Türk yargı sisteminin mevcut durumuyla ilgili önemli bir karar çıktı.

KARARIN ORİJİNALİ İÇİN TIKLAYIN

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular