Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İtalya’nın ardından İran da koronavirüs nedeniyle okulları tatil etti

İtalya’dan sonra İran’da da koronavirüs nedeniyle bütün okullar ve üniversiteler kapatıldı. İran yetkilileri, okulların 20 Mart’a kadar kapalı kalacağını açıkladı.

BOLD – İtalya’dan sonra İran’da da koronavirüs nedeniyle bütün okullar ve üniversiteler kapatıldı. İran yetkilileri, okulların 20 Mart’a kadar kapalı kalacağını açıkladı. Bu tarih İran’da kabul edilen Celali takvimine göre yıl sonuna denk geliyor ve alınan karar tatillerle birlikte okulların Nisan başına kadar kapalı olması anlamına geliyor.

İran Sağlık Bakanı Said Namaki, “İnsanlar bunu bir tatil fırsatı olarak görmesin. Herkes evde kalmalı ve uyarıları ciddiye almalı” dedi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianuş Cahanpur da son 24 saat içinde yapılan testler ile 591 yeni vaka daha tespit edildiğini, ülke çapında şu ana kadar virüse yakalananların sayısının 3513 olduğunu söyledi.

Yine son 24 saat içinde İran’da koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu ölenlerin sayısı, 15 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle 107’ye çıktı.

FİLİSTİN’DE OKUL, KİLİSE VE CAMİLER KAPATILDI

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Covid-19 adı verilen salgın hastalık nedeniyle Batı Şeria’da Beytüllahim ve Eriha arasındaki bölgede olağanüstü hal ilan edildiği belirtildi

Beytüllahim’deki bir otelde çok sayıda koronavirüs vakası şüphesi nedeniyle Beytüllahim ile Eriha’da bütün kilise, cami ve okullar 14 gün kapalı kalacak. Bu süre içinde bütün etkinlik ve konferansların da iptal edileceği duyuruldu.

Turist gruplarının bölgeyi ziyaret etmesine izin verilmeyecek. Hali hazırda Beytüllahim’de bulunan turistler Filistinli makamların gözetiminde tutulacak. Beytüllahim’de 27 Mart’ta yapılması planlanan maraton da iptal edildi.

İSRAİL’DE VİRÜS ÖNLEMLERİ

Komşu İsrail de koronavirüs nedeniyle alarmda. İsrail medyasında yer alan haberlere göre hali hazırda 100 bin İsrailli evlerinde karantina altında. Sağlık Bakanlığının kararına göre Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve İspanya’dan ülkeye gelecek olanlar iki hafta karantinada kalmayı kabul etmemeleri halinde ülkeye alınmayacak. Ancak başka bir ülkeden yola çıkıp bu beş ülke üzerinden İsrail’e gelenler ise karantina uygulamasına maruz tutulmayacak.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre İsrail’de 15 kişide salgın tespit edildi. Hastalıktan ölen ise olmadı.

DÜNYA GENELİNDE VAKA SAYISI 93 BİNE ÇIKTI

Koronavirüse yakalananların sayısı dünya genelinde 93 bine çıktı.

Çin’de ise çarşamba günü 139 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkede salgından ölenlerin sayısı 3 bin 12’ye yükseldi. Toplam vaka sayısı ise 80 bin 409 olarak açıklandı.

SALGININ EKONOMİYE ETKİSİ

Koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkileri giderek daha fazla hissediliyor. İngiliz bölgesel havayolu şirketi Flybe iflas başvurusunda bulundu. Şirket koronavirüs nedeniyle seyahat edenlerin sayısının düştüğünü belirterek, bu duruma daha fazla dayanılmasının mümkün olmadığını açıkladı. Şirketin iflası ile 2 bin çalışan işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor’s koronavirüs nedeniyle Euro Bölgesi’ne yönelik büyüme tahminleri yarıya düşürdü. Kuruluş 2020 için gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1 yerine yüzde 0,5 olmasını bekliyor.

Alman havayolu şirketi Lufthansa koronavirüs nedeniyle seyahat eden yolcu sayısının düştüğünü açıkladı. Şirket bu nedenle artık 150 uçağın seferden alındığı açıkladı.

Koronavirüsün giderek yayılması nedeniyle ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft çalışanlarından işe gelmemelerini istedi. Şirket çalışanlarına 25 Mart’a kadar evlerinde çalışma talimatı verdi. Firmanın bulunduğu Seattle’da vaka sayısının artması nedeniyle böyle bir karar alındığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü raporu: Koronavirüs erkekleri iki kat daha fazla öldürüyor

Dünya

Yoğun bakımlar doldu: Hollanda koronavirüs hastalarını Almanya’ya naklediyor

Koronavirüs vakalarının hastanelerin kapasitelerini zorlaması üzerine Hollanda, yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları helikopterlerle Almanya’ya nakletmeye başladı.

BOLD – Hollanda’da koronavirüs vakalarındaki artışın hastane kapasitelerini aşması üzerine yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları Almanya’daki hastanelere naklediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almere kentindeki Flevo Hastanesi yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının, cuma günü, ambulans helikopterle Almanya’nın Münster kentine götürülmesi kararlaştırıldı.

Sis yüzünden kalkışı geciken ambulans helikopterin, Almanya’dan döndükten sonra yakıt ikmali yaparak, yeni bir hasta daha nakledeceği kaydedildi. Hollandalı yetkililer, helikopterle günde 10 yoğun bakım hastasını Almanya’ya göndermeyi planlıyor.

Hollanda Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını belirtti. Hastaları Almanya’ya nakletmek dışında çok az seçenekleri bulunduğunu söyleyen Hollandalı yetkili, aksi halde hastanelerin kapısını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

LCPS’ye göre, perşembe günü itibariyle hastanelerde 2003 koronavirüs hastası bulunuyor. Bunlardan 463’ü yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken, Hollandalı yetkililer, sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 12-18 Ekim arasında ülke genelinde 3200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CBS’ye göre, geçen hafta yaşanan ölümler normalden 400 kişi daha fazla.

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular