Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin sınırları açmasına Alman gazetesi yorumu: Erdoğan’ın girişimi hedefe ulaşamadı

Almanya’nın etkili gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Türkiye’nin sınırları açması konusunda, “Erdoğan’ın girişimi hedefe ulaşamadı” değerlendirmesini yaptı. İngiliz Times gazetesi ise Erdoğan’ın bugün Brüksel’e “daha fazla para istemek” için gittiğini yazdı.

BOLD – Almanya’nın etkili gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Türkiye’nin ülkedeki göçmenlere Avrupa’ya gitmesi için sınırları açması konusunda yaptığı değerlendirmede AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişiminin başarılı olamadığı görüşünü dile getirdi.

Gazetede yer alan değerlendirmede, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan savaş kareleriyle Avrupa kamuoyunu, AB’nin Türkiye’ye karşı politikası konusunda harekete geçirebileceğini umduysa, en azından ilk dalga hedefine ulaşamadı. Bir yandan Batılı medya Türk tarafının ürettiği fotoğrafların esas itibarıyla güvenilmez olduğunu öğrendi. Öte yandan sınırın Yunanistan tarafından gelen kareler de Erdoğan’ın Suriye’den yeni bir kaçış dalgası olduğu söylemlerine uymuyor. Ancak elbette Avrupalı devlet ve hükümet başkanlarının bu karelerin baskısıyla ne parçalanmış, ne de ülke içinden gelen büyük bir baskıya maruz kalmamış olmaları; insaniyet namına bir despotu hoşnut etmemiş olmamaları, zayıf bir teselli.”

TIMES: ERDOĞAN, AB’DEN DAHA FAZLA PARA İSTİYOR

İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Brüksel’e yapacağı geziyi ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle mülteci krizinin çözümü için yapacağı görüşmeleri değerlendirdi.

Times, Erdoğan’ın, göçmenlerin ve mültecilerin Yunanistan sınırına akın etmelerini durdurmak için AB’den yüz milyonlarca euro talep etmesinin beklendiğini yazdı.

Gazeteye göre Avrupalı liderler bir yandan mülteci sorununun anlaşmayla çözümü için kendilerini baskı altında hissediyor, bir yandansa AB diplomatlarının deyimiyle “şantaja” boyun eğmek istemiyor.

“SIĞINMACILARIN REHİNE OLARAK KULLANILMASINI KABUL EDEMEYİZ”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Türkiye’yi sığınmacı politikası konusunda uyararak, “Güçsüzlerin sırtından yürütülen bir pazarlık taktiği, umulan sonuca ulaşmayacak” dedi.

Heiko Maas, Türkiye’deki sığınmacılara ek yardım için Türkiye’nin taahhütlerine uyması gerektiği yönündeki açıklamalarını yineledi.

Maas, Alman medyasına yaptığı açıklamada “Eğer sığınmacıların hayati ve insani ihtiyaçları varsa; ister Türkiye’de, ister İdlib, Ürdün veya Lübnan’da olsunlar bu konuda konuşmaktan asla kaçınmayız” dedi. “Bu Türkiye’nin anlaşmada kendi payına düşeni yerine getirmesinden de geçiyor” diyen Maas, Avrupa Birliği’nin adil bir yük dağılımından yana olduğunu belirterek “Ancak zaten çaresiz bir durumda olan insanların bir de siyaset tarafından rehine olarak kullanılmasını kabul edemeyiz” diye konuştu.

Rus devlet televizyonu yayınladı; Putin, Erdoğan’ı 2 dakika koridorda böyle bekletmiş

Dünya

Savaş çağrısı yapan Paşinyan’a Rusya’dan şok cevap

27 Eylül’de başlayan Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken Ermenistan, Rusya’nın açıklamasıyla şok yaşadı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan sivil halkı savaşa çağırırken Kremlin Sözcülüğü “tek yol diyalog” açıklaması yaptı.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalarda Rusya arabulucu görevi üstlendi. Ermenistan’ın destek beklediği Rusya iseErmenistan’ı adeta şok etti.

Savaştan yana tavır takınan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Karabağ probleminin diplomatik yollarla çözülemeyeceğini duyurmuş ve ülkesindeki sivilleri savaşmaya çağırmıştı. Ermenistan Başbakanı açıklamasında “Karabağ ihtilafına kesin çözüm için tüm Ermenistan halkının savaşmaktan başka çaresi yok. Ermenistan çapında tüm yerel yönetimlere cepheye gönderilmek üzere gönüllü birlikler oluşturmaya başlamaları talimatı verdim” ifadelerini kullandı. dedi.

Paşinyan bu açıklamasıyla diplomasi masasını adeta devirirken, Kremlin Sözcülüğü’nden tam tersi bir açıklama geldi. Rusya’nın açıklamasında Dağlık Karabağ’daki çatışmaların ve Azerbaycan – Ermenistan arasındaki sorunun tek çözüm yolunun diplomatik yollardan ve diyalogla sağlanabileceği tekrarlandı. Bu açıklamanın iki ülkenin dışişleri bakanlarının ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yla yapacağı görüşme öncesi gelmesi dikkat çekti.

Paşinyan savaş açıklamaları yaparken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, temaslarda bulunmak üzere Moskova’ya gitti. Bakanlar Sergei Lavrov’la ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

İki bakanın cuma günü de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmede diplomatik çözüm ve ateşkes seçenekleri tekrar değerlendirilecek.

 

Okumaya devam et

Dünya

Öldürülen Azerbaycan askerleri haberinde Serdar Ortaç fotoğrafı

Ermenistan Kamu Radyosu, son bir hafta içinde verdiği iki haberde “Azerbaycan için savaşmaya hazırım” açıklaması yapan popçu Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğraflarını kullandı. İki haber de sitenin en çok okunanları oldu.

BOLD – Erivan Radyosu olarak bilinen Ermenistan Kamu Radyosu, Karabağ’da Azerbaycan ile devam eden çatışmalarla ilgili haberleri aktarırken Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğrafını kullandı.

Radyonun tr.armradio.am adresli Türkçe sitesinde ‘Günlere göre öldürülen Azerbaycan askerlerinin sayısı’ başlıklı bir haber yayımlandı. 27 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında 5 bin 839 Azerbaycan askerinin öldürüldüğü kaydedilen haberde fotoğraf olarak popçu Serdar Ortaç ile oyuncu Kaan Girgin‘in birlikte çektirdiği fotoğraf yer aldı.

Kullanılan fotoğraf 2000 yılında Sivas 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda çekilen bir kare… Fotoğrafta 178’inci Piyade Er Eğitim Alayı’nda bedelli askerlik yapan Serdar Ortaç ile Kaan Girgin yer alıyor.

Sitedeki 21 Ekim tarihli “Güneyde zorlu çarpışmalar devam ediyor” başlıklı haberde de Serdar Ortaç’ın fotoğrafı kullanıldı. Her iki haberde sitede en fazla tıklanan haber oldu.

Serdar Ortaç, gerekirse Azerbaycan için askere gidebileceğini belirterek, “Askerin varsa askerinle savaşırsın, sivillerin üzerine füze atmazsın. Ermeni halkına bir sözüm yok ama başlarındaki adam ruh hastası” ifadelerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

FBI: Rusya ve İran seçimlere müdahale etmeye çalışıyor

3 Kasım’da sandığa gidecek ABD’de, Federal Soruşturma Bürosu’ndan  (FBI) flaş bir iddia geldi. FBI komuoyuyla Rusya ve İran’ın ABD seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı istihbaratını paylaştı.

BOLD – Seçimler için gün sayan ABD’de FBI’ın iddiası konuşuluyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Rusya ve İran’ın ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını iddia etti.

ABD İSTİHBARATINDAN RUSYA VE İRAN’A SUÇLAMA

DNI Direktörü John Ratcliffe, Washington DC’deki toplantıda “İki yabancı aktör olan İran ve Rusya’nın, seçimlerimizle ilgili kamuoyunu etkilemek için bazı adımlar attıklarını tespit ettik” ifadesini kullandı. Konunun üzerinde çalıştıklarını belirten Ratcliffe, “Seçimlerimize dış müdahaleyi asla hoş görmeyeceğiz” dedi.

İran ve Rusya’nın bazı seçmenlerin bilgilerini ele geçirdiğini tespit ettiklerini ileri süren DNI direktörü, “İran’ın Başkan Donald Trump’a zarar vermeyi ve seçmenlerin gözünü korkutmayı amaçlayan e-mailler attığını gördük” diye konuştu. İran ve Rusya’nın, seçmen bilgilerini kötü niyetli kullanabileceğini söyleyen Ratcliffe, “Bu veriler, yabancı aktörler tarafından kayıtlı seçmenlere, kafa karışıklığına, kaosa ve Amerikan demokrasisine güven eksikliğine yol açacak yanlış bilgiler yayılması için kullanılabilir” uyarısında bulundu.

Diğer yandan FBI Direktörü Chris Wray ise “Oylarınızın sayıma dahil edildiğinden emin olabilirsiniz” diyerek kamuoyunun endişesini gidermeye çalıştı.

Okumaya devam et

Popular