Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünyada koronavirüs: Hollanda Başbakanı “Tokalaşmayın” dedi ama…

Koronavirüs Antarktika hariç tüm kıtalara ve 118 ülkeye yayıldı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin tokalaşmayın dedikten saniyeler sonra tokalaşması izleyenleri gülümsetti.

BOLD – 11 Mart Çarşamba dünya çapında koronavirüs görülenlerin sayısı 119 bini, virüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 200’ü aştı. İşte dünya çapından derlediğimiz koronavirüs salgını haberleri:

HOLLANDA BAŞBAKANI GÜLÜMSETTİ

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü bulaşıcı hastalıklar birimi başkanı Jaap Van Dissel ile düzenlediği ortak basın toplantısında Hollandalıları el şıkışmaktan kaçınmaları konusunda uyardı.

Cümlesini bitirmesinin ardından Van Dissel’e dönerek elini sıkan Rutte hatasını fark edince salonda gülüşmeler yaşandı.

Toplantıyı “Bundan sonra el sıkışmıyoruz. İsterseniz ayak, dirsek tokuşturabilirsiniz ya da istediğiniz farklı bir yöntemi kullanabilirsiniz. Okullarda pek çok harika alternatif olabilecek yöntemleri görüyorum. Ama el sıkışmaya son veriyoruz.” sözleriyle bitiren ve tokalaşmak için Van Dissel’e elini uzatan Rutte, Van Dissel’in kendisini uyarmasıyla hatasını fark etti ve özür diledi.

“Çok üzgünüm, çok üzgünüm, artık el sıkışmak yok. Baştan alalım.” diyen Başbakan, Van Dissel ile dirsek tokuşturdu.

Hollanda’da salgın başladığından bu yana 312 koronavirüs vakası görülürken, 3 kişi hayatını kaybetti.

NEW YORK’UN NEW ROCHELLE KENTİNDE KARANTİNA

ABD’nin New York  eyaletinin kuzeyindeki New Rochelle kentinde 1,6 kilometre uzunluğunda bir alanda karantina bölgesi oluşturuldu. 1000 kadar kişi karantinaya alındı.

ABD’de koronavirüs vakalarının sayısı 981. Virüs sonucu hayatın kaybedenlerin sayısı ise 30.

En çok vakanın görüldüğü eyelet ise New York. Eyaletteki vakaların 108’i, New Rochelle’a bağlı Westchester County bölgesinde görüldü.

İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI YARDIMCISI HASTALIĞA YAKALANDI

İngiltere’de Sağlık Bakan Yardımcısı Nadine Dorries’in Covid-19 testi pozitif çıktı.

Dorries’in geçen hafta Başbakanlık konutunda Başbakan Boris Johnson’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla verdiği bir resepsiyona katıldığı ve yine geçen hafta İngiltere Parlamentosu’nda çok sayıda milletvekili dahil yüzlerce kişiyle buluştuğu belirtildi.

İngiltere’de şu ana kadar 383 koronavirüs vakası tespit edildi. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu 6 kişi hayatını kaybetti.

AVUSTURYA’DA CUMA NAMAZLARI GEÇİCİ OLARAK KILINMAYACAK

Avusturya hükumetinin koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek için aldığı önlemler kapsamında ülke genelindeki bütün camilerde, mescitlerde ve ibadethanelerde 1 Nisan’a kadar cuma namazları kılınmayacak.

Avusturya’daki Müslümanları temsil eden Avusturya İslam Toplumu’nun (IGGÖ) internet sitesinden yapılan açıklamada, Cuma namazlarını geçici bir süre için iptal etme kararının salgının daha fazla yayılmasını engellemek için alındığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, “İslami bakış açısına göre bu tedbirler yerindedir. Zira Cuma namazını yerine getirme yükümlülüğü, eğer kişinin veya aile üyelerinin sağlığı söz konusuysa kaldırılmış kabul edilir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada vakit namazlarının yine camilerde kılınabileceği belirtildi.

Avusturya hükümeti salı günü aldığı önlemler çerçevesinde açık havada 500, kapalı ortamlarda 100 kişiden kalabalık etkinlikleri erteledi. İtalya’dan geçişler sadece doktordan alınacak sağlık raporuyla mümkün olacak. Üniversiteler ve okullar 3 Nisan’a kadar tatil edildi. Bar ve restoranlar saat 18.00’den itibaren müşteri kabul etmeyecek. Bu saatten önce de müşterilerin aralarında en az bir metre mesafe olması şartı getirildi. Avusturya’da son verilere göre 182 kişide koronavirüs tespit edildi, tedavi edilen dört kişi sağlığına kavuştu.

ALMANYA’DA 1 MİLYAR EUROLUK EK BÜTÇE

Almanya’da federal hükümet, koronavirüsüne karşı mücadele için acil olarak 1 milyar Euro ek bütçe ayrıldığını açıkladı.

Söz konusu paranın virüse karşı ilaç ve aşı geliştirmeyi hedefleyen bilim kurumlarına aktarılacağı belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki halkın yüzde 60 ile 70’ine koronavirüs (Covid-19) bulaşabileceğini ifade etmişti.

ELSYEE SARAYINDA ÖNLEMLER ARTTIRILDI

Fransa’da Kültür Bakanı Franck Riester’den sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yakın çalışma ekibinden kabine direktörü Patrick Stzroda da koronavirüse yakalandı. Ulusal Meclis’te ise 5 milletvekili virüs nedeniyle karantinaya alındı.

Stzroda’nın corona virüs’eyakalanmasının ardından Elysee Sarayı’nda geniş sağlık ve güvenlik önlemleri alındı. Macron, tüm ajandasını boşaltarak yalnızca koronavirüsü ile mücadele ile ilgili çalışmalara odaklandı.

Cumhurbaşkanı’nın çalışma alanını temizlemek için bir dizi önlem alınan Elysee Sarayı’nda Macron’un bürosuna girişler yasaklandı. Cumhurbaşkanının dokunduğu not defteri, dosya ve kalem gibi eşyalarının sürekli temizlenmesi kararlaştırıldı.

Elysee’ye ziyaretler, öğle ve akşam yemekleri, yalnızca acil ihtiyaç ve önem içermesi durumunda en alt seviyeye çekildi.

Bakanlar Kurulu’nun yapıldığı salonda bakanların oturdukları sandalyelerin arası açıldı, aynı temizlik ve hijyen önlemlerinin her toplantı başında ve sonunda uygulanması kararlaştırıldı. Sürekli temizlenen özel toplantı alanları oluşturuldu.

Elysee’de çalışan yaklaşık 800 personelin ulaşım, yemek, sinema tiyatro gibi sosyal faaliyetleri sınırlandırıldı.

ENDONEZYA’DA İLK ÖLÜM

Bugüne dek 26 koronavirüsü vakasına rastlanan Endonezya’da, bir kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Ölen kişinin 53 yaşında bir kadın hasta olduğu belirtildi. Bu, ülkede koronavirüsü salgını nedeniyle hayatını kaybeden ilk vaka oldu.

POLONYA GENELKURMAY BAŞKANI VİRÜSE YAKALANDI

Polonya Savunma Bakanlığı, Almanya’daki askeri bir toplantıdan dönen Genelkurmay Başkanı Jaroslaw Mika’da koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. Mika’nın tedavi altına alındığı, durumunun iyi olduğu bildirildi. Mika’ya eşlik eden heyettekilerin de karantinaya alındığı belirtildi. Polonya’da vaka sayısı Genelkurmay Başkanı Jaroslaw Mika ile birlikte 20’ye yükseldi.

BM GENEL MERKEZİ ZİYARETÇİLERE KAPATILDI

Birleşmiş Milletler’in (BM) New York’taki genel merkezi koronavirüsü endişesi nedeniyle ziyaretçilere kapandı.

OLİMPİYAT ATEŞİ SEYİRCİSİZ YAKILACAK

Dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) hastalığından dolayı tarihte ilk kez Olimpiyat ateşi seyirci olmadan yakılacak. Yunan Olimpiyat Komitesi, 12 Mart’ta düzenlenmesi planlanan törene seyirci alınmayacağını duyurdu.

Neredeyse yüzyıllık bir geleneğin bozulduğu karar kapsamında, törene Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Tokyo 2020 Komitesinden sadece 100 kişinin katılmasına izin verilecek.

Meşaleyi yakma töreninin provaları da basına kapalı yapılacak. Seremoninin düzenlendiği antik kent Olimpiya, Covid-19’dan en fazla etkilenen şehirler arasında yer alıyor. Koronavirüs vaka sayısı Yunanistan’da 90 civarında.

ABD Başkanı Trump koronavirüs testine girmedi

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular