Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da profesyonel futbolcuda koronavirüs tespit edildi

Dünya genelinde koronavirüse yakalananların sayısı 120 bine, ölü sayısı da 4 bin 300’e yaklaştı. Almanya’da Hannover 96 futbol takımının oyuncusunda koronavirüs tespit edildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde başta spor organizasyonları olmak üzere çok sayıda etkinlik, şenlik, konser ve konferanslar iptal ediliyor ya da erteleniyor.

BOLD Dünya çapındaki yaklaşık 119 bin koronavirüs vakası tespit edildi ve 4 bin 269 kişi virüsten yaşamını yitirdi. Vakaların 80 bin 778’i Çin’de görüldü. Ülkede virüsten ölenlerin sayısı 3 bin 158’e yükseldi.

Virüsün ortaya çıktığı Wuhan’daki yerel yetkililerin bazı şirketlerin çalışmasına izin verdiği bildirildi. Günlük ihtiyaçları karşılayan alanlarda çalışan firmaların hemen çalışmaya başlayabileceği kaydedildi. Wuhan ve orta ve düşük riskli bölgelerde otobüs, tren ve uçak seferlerinin tekrar kademeli olarak hizmet vermeye başlayacağı belirtiliyor.

TÜM DÜNYADA ETKİNLİKLER İPTAL EDİLİYOR

Amerika’nın California eyaletinde her yıl düzenlenen, ünlü müzik festivali Coachella koronavirüsü salgını nedeniyle Ekim ayına ertelendi.

Dünya Ticaret Örgütü, bir çalışanında koronavirüsü tespit edilmesinin ardından yapılacak tüm toplantıların 20 Mart tarihine kadar ertelendiğini duyurdu.

İrlanda’da her yıl düzenlenen ve önümüzdeki hafta yapılacak olan St. Patrick yürüyüşü iptal edildi.

Ünlü şarkıcı Madonna, koronavirüsü salgını nedeniyle Fransa’nın başkenti Paris’te vereceği iki konseri iptal etti.

Spor karşılaşmaları da virüs nedeniyle iptal ediliyor. İngiltere’de Arsenal’in Manchester City ile yapacağı maç Londralı kulübün oyuncularının karantinada olması sebebiyle iptal edildi. Böylece Premier Lig’de virüs nedeniyle ilk iptal gerçekleşti.

Alman profesyonel ikinci ligi takımlarından Hannover 96’da oynayan Timo Hübers’te  koronavirüs tespit edildi. 23 yaşındaki defans oyuncusu karantinaya alındı.

İTALYA’DAN 25 MİLYAR EUROLUK FON

İtalya’da ölü sayısının bir günde 168 kişi artarak 631’e yükseldiği kaydedildi. Virüs tespit edilenlerin sayısının da 10 bin 149’a yükseldiği bildirildi.

Koronavirüsle mücadele amacıyla ülke genelinde sıkı tedbirlerin uygulanmaya başlandığı İtalya’da hükumet hastalıkla mücadele için 25 milyar euro tahsis edildiğini açıkladı.

Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri, 25 milyar euroluk kaynağın yarısının hemen, yarısının da ilerleyen aşamalarda ortaya çıkan ihtiyaçlar için kullanılmasının planlandığını açıkladı.

FRANSA

Avrupa kıtasında İtalya’nın ardından en çok vakanın görüldüğü ülke bin 784 kişiyle Fransa. Fransa’da hastalık nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 33’e yükseldi.

BELÇİKA’DA İLK ÖLÜM

Belçika Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölen kişinin 90 yaşındaki bir vaka olduğu belirtildi. Belçika’da şu ana kadar 267 oldu.

İRAN’DA ÖLÜ SAYISI 354’E YÜKSELDİ

İran Sağlık Bakanlığı, ülkede koronavirüsü salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 354’e ulaştığını açıkladı. Bakanlık açıklamasına göre İran’da, son 24 saat içerisinde 63 kişi daha koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybetti. İran’da bugüne dek salgına yakalananların sayısı da 9 bine ulaştı.

BM’DEN İRAN’A MAHKUMLARI SERBEST BIRAKIN ÇAĞRISI

Pazartesi günü koronavirüs salgını önlemleri çerçevesinde 70 bin tutukluyu serbest bırakan İran’a, Birleşmiş Milletler’den, tüm siyasi ve yabancı tutukluların da serbest bırakılması çağrısı geldi.

BM İran Raportörü yaptığı açıklamada, İran’ın ülkedeki tüm mahkumları da geçici bir süreyle serbest bırakmasının yerinde bir önlem olacağını söyledi.

JAPONYA

Japonya’da virüs bulaşanların sayısı bin 278’e ulaştı. Ülkede bir günde şu ana kadar en yüksek sayıda 59 yeni vaka tespit edildi.

GÜNEY KORE

Güney Kore’de 242 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 7 bin 755’e yükseldi. Ülkede 60 kişi virüsten yaşamını yitirdi.

VİETNAM

Vietnam bütün koronavirüs vakalarının iyileştiğini açıkladıktan haftalar sonra ülkede vaka sayısının 35 olduğu açıklandı. Londra’dan Hanoi’ye 2 Mart’ta gelen bir uçakta 13 vaka tespit edildiği belirtildi. Vietnam’da henüz virüsten hayatını kaybeden olmadı.

AVUSTRALYA’DAN 1,5 MİLYAR DOLARLIK ÖNLEM PAKETİ

Ülkede bugüne dek 127 koronavirüsü vakasının görüldüğü Avustralya, hastalığın yayılmasıyla mücadele, tespit edilen vakaların tedavileri ve şüpheli vakaların tespitleri amacıyla 1.5 milyar dolarlık bir bütçe tahsis edildiğini açıkladı.

DSÖ Sözcüsü: ” Virüse karşı çözüm agresif hazırlık”

Dünya

Pentagon, S-400’ü test eden Türkiye’yi kınadı

Pentagon, Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınadı. Kınama açıklamasını ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptı.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, “Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor” açıklamasını yaptı.

NATO’YA BAĞLILIĞI İLE ÖRTÜŞMÜYOR

Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “Pozisyonumuz konusunda açık ve tereddütsüz olduk, operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor” dedi. Türkiye’nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, “Güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyan bu testlere itiraz ediyoruz” dedi. Hoffman, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını hatırlatarak, “S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Ersin Tatar, yemin edip görevine başladı

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katıldığı yeminin ardından 21 pare top atışı yapıldı.

BOLD – KKTC’de ikinci tur seçiminde, KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

5. CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVİNE BAŞLADI

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenen törende ant içti. Meclis’e gelişinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından karşılanan KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı Tatar, askeri birliği selamladı. Tatar, daha sonra Uluçay ile Şeref Salonuna geçti ve bir süre sonra Uluçay’ın Genel Kurulu açmasının ardından Meclis Genel Kurul Salonu’na gelerek Cumhurbaşkanlığı yemini etti. Tatar’ın yemin etmesinin ardından meclis bahçesinde Cumhurbaşkanlığı forsu göndere çekildi ve 21 pare top atışı yapıldı.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın renkleri online gösteri için hazırlıkları tamamladı

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, ilk defa düzenleyeceği online etkinlik için hazırlıklarını tamamladı. Salgının devam etmesi nedeniyle bu yıla özel olarak salon programları yapılamayacağı için gençlerin heyecanla beklediği buluşma, online platformlar üzerinden gerçekleştirilecek.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), bu yıl online düzenlenecek. Programda küresel salgını da kapsayacak şekilde insan hayatının önemine vurgu yapılacak. Dostluk, diyalog ve kardeşlik temalı çalışmaların yanı sıra göçmen ve mültecilerin yaşadığı zorluklar sanat diliyle gündem yapılacak.

Farklı ülkelerden onlarca öğrenci salgın sebebiyle morallerin çöktüğü bir dönemde barış ve umut mesajları verecek. Türkiye’de yaşadıkları zulüm nedeniyle kaçmak zorunda kalan insanların Meriç Nehri’nden geçerken yaşadığı zorluklar temsil edilecek.

Aylardır süren hazırlık çalışmalarının sonuna doğru gelinirken genç yetenekler IFLC tarihinde ilk defa online platformlarda sanat severlerin karşısına çıkmanın heyecanını yaşıyor. Yaklaşık 2 saat 10 dakika sürmesi beklenen programda 40 ülkeden 200’e yakın öğrenci bütün hünerlerini sergileme şansı bulacak.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK MESAJLARI

Programa Almanya Federal milletvekillerinden Gisela Manderla, Thomas Hitschler, Karl Heinz Brunner, Ulla Schmidt, Michaela Noll ve Martin Patzelt, tebrik ve destek mesajları gönderdi. Etkinliği sanat severlerin yakından tanıdığı Amerikalı aktör Bill Timoney sunacak.

2012 Eurovision şarkı yarışmasında Rusya’yı temsil eden Buranovski nineler de festivale katılacak. Ayrıca Rocky IV filminde Ivan Drago rolü ile tanınan ünlü İsveçli aktör Dolph Lundgren geceye bir mesaj gönderdi.

Endonezya’dan Kenya’ya, ABD’den Beyaz Rusya’ya kadar dünyanın dört bir tarafından gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Kenya’dan folklor grupları, halk danslarını sunacak. Programda Türkçe rap parçalarının yanı sıra Almanca söylenen rap şarkıları da yer alacak. Öte yandan yayın sırasında altyazı desteği verilecek.

IFLC İLE GELEN BAŞARI HİKAYELERİ

18 yıldır geleneksel olarak etkinlik yapmaya devam eden IFLC bu süre zarfında yetişen ve şu anda bulundukları ülkelerde müzik ve sanat dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alan eski katılımcıların da başarı hikayelerine yer verecek. Etkinliğe Belarus’tan katılan Angelina, uzun süredir hummalı bir çalışma yaptıklarını söyledi. İlk defa programın online olacağı için ayrıca heyecan duyduklarını belirten Angelina, “Salon gösterilerine aylar öncesinden başlardık. Online hazırlıkları içinde aylar öncesinden başladık. Kovid-19 nedeniyle bazı çalışmalarımızı ertelemek zorunda kalmıştık. Ama bugün bütün çalışmalarımız hazır. Diğer arkadaşlarımın gösterdiği performansı izlemek için heyecan içinde bekliyorum” dedi.

Belarus’tan katılan bir diğer yetenekli öğrenci Stefania “Programın ilk olarak online olduğunu duyunca bu sefer daha hızlı hazırlanabileceğimizi düşündüm. Ama hiç öyle olmuyormuş. Özellikle Kovid-19 nedeniyle zaman zaman bazı kısıtlamalara maruz kaldık. Ama sonunda başarılı bir şekilde çalışmalarımızı tamamladık” şeklinde duygularını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda; dönemin ABD Başkanı Barack Obama, dönemin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dönemin AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve dönemin Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove gibi çok sayıda dünya lideri ile uluslararası kurumun övgü, destek ve takdirlerini kazanmıştı.

24 Ekim Cumartesi günü New York saati ile 14:00’da, Avrupa saati ile 20:00’da ve Türkiye saati ile 21:00’da, İngiltere saati ile 19.00’da yayınlanacak gösteri IFLC’nin YouTube kanalından seyredilebilecek.

Okumaya devam et

Popular