Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Koronavirüs vaka sayısı 5’e çıktı

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs vaka sayısının 5’e yükseldiğini açıkladı. “İlk iki vakayla temas halinde 3 yeni vaka tespit ettik. İki vaka belli sınırlar içinde. Tedirgin olmamalıyız” dedi.

BOLD – Dünya genelinde binlerce insanı etkileyen koronavirüs Türkiye’de de yayılmaya başladı. İlk iki vaka sonrası, bunlarla temas halinde 3 yeni kişi tespit edildi.

OLASI TEMASLARIN TESPİTİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İki vaka belli sınırlar içinde. Tedirgin olmamalıyız, sağduyulu olmalıyız. Yeni vaka çemberin içinde yer almaktadır. Olası temasların tespiti mümkün değildir” diye konuştu.

KOCA, GÜL VE TURHAN BİRLİKTE AÇIKLAMA YAPTI

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan açıklamalarda bulundu.

HER GÜN TARAMAYA DEVAM EDİYORUZ

İlk iki vaka ile temas halinde 3 kişi tespiti sonrası yayın tarama yapıldığı bilgisini paylaşan Koca, “Vaka sayısının 5 kişi olduğunu belirttik. Bulundukları şehri açıklayabiliriz, her gün bu şehirlere göre burada da oldu yaklaşımının doğru olmadığı kanaatindeyiz. Temas halinde çıkan vakaların olduğu bölgede çalışmalarımızı yürütüyoruz. Temaslı bir aileden bahsediyoruz, her gün taramaya devam ediyoruz” dedi.

‘SOLUNUM SIKINTILARI OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM’

Bakan’ın ilgili açıklamaları şu şekilde:

– Genel durumları, özellikle iki vakamızla ilgili biraz daha solunum sıkıntıları olduğunu söylemek istiyorum. Hangi hastaya, hangi kombinasyonun uygulanacağına ilişkin algoritma geliştirildi ve uygulanıyor.

HASTANELERE ZİYARETÇİ KISITLAMASI GETİRİLİYOR

– Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri dışında sadece bir kişiye izin verilecek. İlaçlarını raporla alan hastalarımız, süre dolduğunda ilacını doğrudan alabilecek.

– Kamu çalışanlarından kronik hastalığı bulunanlar kolaylıkla izne ayrılacak. Bu karar hakkında genelge de yayımlanacak.

ALO 184 KORONA DANIŞMA HATTI’NA ÇEVRİLDİ

– Bilimsel, açık ya da kapalı toplantıları erteliyoruz.

– Alo 184’ü Korona Danışma Hattı’na çevirdik.

SAĞLIK KURULUŞLARINDAN 14 GÜNLÜK RAPOR ALINABİLİR

– Kamu görevlilerinin zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkışını yasakladık. Yurt dışından gelen herkese 14 gün kuralı uygulanıyor. Sağlık kuruluşlarımızdan 14 günlük rapor alınabilir. Yurt dışından gelenlerin 14 gün izinli sayılması gerektiğine ilişkin bir karar çıktı.

DÖNME KONUSUNDA ISRARCI OLMAMALILAR

– Yurt dışındakilerin dönmelerinde ısrarcı olmalarını yanlış buluyoruz. Kendilerini koruma altına almalarını öneriyoruz. Evlerini, yaşadığı yerleri koruma altına almalılar.

– Daha önce 5 ülkeye uçuş yasağı koyduk: İran, İtalya, Irak, Güney Kore ve Çin. Şimdi 9 ülkeye daha yasak koyduk.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan

BİZİM ALDIĞIMIZ TEDBİRLERİ DÜNYA DA ALIYOR

– Ayrıca dünya bizim aldığımız ve tamamını saymadığımız tedbirleri alıyor.

– Hangi hasta şüpheli, hangi hastadan numune alınmalı rehberde yer alıyor. Numune sayısı arttıkça ülkenin her yerinde bu tetkikleri yapabiliriz. Dinamik bir süreçteyiz ve her gün, her saat bu sürece uyarlamaya çalışıyoruz. Gerekirse 81 ilde bu uygulama başlayabilir.

60 YAŞ VE ÜSTÜ İLE ALT YAŞTAKİ KRONİK HASTALAR DİKKAT

– Bu üç hafta bizim için çok önemli. Özellikle 60 yaş ve üstünün, alt yaşta da kronik hastalığı bulunanların dışarı çıkmaması gerektiğini söylüyoruz. İnsanla teması önleyen, minimalize eden ama yaşamı sürdüren, panik havası oluşturmayan tedbirlerle hareket gerektiğini söylüyoruz.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise şu hususlara dair malumat verdi:

BELİRTİSİ OLANLAR CEZA İNFAZ KURUMLARINA ALINMAYACAK

– Ceza infaz kurumlarında her türlü tedbirler alınmıştır. Özellikle bugün itibarıyla ceza infaz kurumlarına girmeden önce bulaşıcı hastalık yönünden değerlendirilmesi, hastalık belirtileri olanların ceza infaz kurumlarına alınmaması, tedavileri sonucunda alınması kararlaştırılmıştır.

İZİN HAKLARI ERTELENDİ, NAKİLLER 2 HAFTA SONRA

– Açık cezaevinde kalanların izin hakları ertelenmiştir.

– Ceza infaz kurumuna gelen personellerin ateşinin ölçülmesi ve sağlık kontrolünden geçirilmesi kararı alınmıştır. Ceza infaz kurumları arasındaki nakiller 2 hafta süreyle ertelenmiştir.

ADLİ İŞLEM ERTELEMESİ YARGI MENSUPLARININ TAKDİRİNDE

– Büyük ya da küçük adliyelerde duruşmalar ve diğer adli işlemlerin ertelenmesi, yargı mensuplarının takdirine bırakılmıştır. Bu konu bilim kurulunun bir önerisidir.

Bakan Cahit Turhan’ın açıklamaları ise şu şekilde:

HIZLI TREN VE MARMARAY’DA TEMİZLİK İŞLEMLERİ UYGULANIYOR

– Yüksek Hızlı Trenlerimiz ve Marmaray gibi toplu ulaşım araçlarında temizlik işlemleri sürekli uygulanmakta. Sıkça temas edilen yerler ovularak dezenfekte edilmektedir. Aynı şekilde otobüs firmalarında ve otobüslerin mola verdiği duraklardaki işletmelerin her türlü tedbirin alması için yazı gönderdik.

MAĞDURİYET OLMASIN DİYE SEFERLERE İZİN VERİLDİ

– Dün otogarlarda yolcu yoğunluğu yaşanmaya başladı. İnsanlarımızın mağdur olmaması için araçların sefer yapmalarına izin verdik. Böylece yoğunluğu azaltmış olacağız. 13-14-15 Mart’ta İstanbul-Ankara arasındaki YHT seferlerine ek sefer koyacağız.

ALMANYA VE FRANSA DAHİL 9 ÜLKEYE SEFERLER İPTAL

– Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya’ya uçuş yasağı koyduk. Şimdi de Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan seferler yarın, Cumartesi günü sabah 08:00’den itibaren 17 Nisan’a kadar durdurulmuştur.

Koronavirüsün vurduğu ambargo altındaki İran’dan uluslararası yardım çağrısı

Gündem

‘Siparişim gecikti’ deyip kargo çalışanını öldürdü

İstanbul’da siparişinin geciktiğini ileri süren bir müşteri, kargo çalışanını darp etmişti. Kargo çalışanı yaklaşık 1 hafta sonra hayat mücadelesini kaybetti. Zanlı Tayfun Ş. ise ölüm üzerine tutuklandı.

BOLD – İstanbul’da 19 Ekim günü kargo işçisi Mehmet Ali İbin, müşteri Tayfun Ş’nin siparişini teslim etmek için verilen adrese gitti. Ancak kargo çalışanı hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Paketinin geç teslim edildiğini ileri süren Tayfun Ş, kargo işçisi İbin’i darp etti.

Beyin kanaması geçiren İbin hastaneye kaldırıldı. Zanlı Tayfun Ş, ise gözaltına alındı. Ancak ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Çalışma arkadaşları tarafından İbin yoğun bakımdayken yapılan açıklamada ise “Acımızı yaşayamıyoruz bile, suçlu serbest. Gencecik bir insan Mehmet, ekmeğinde Mehmet, belki de toprağa vereceğimiz Mehmet, nerede adalet. Acımıza ses olun. Kargoyu şubeye iade etmek yerine alıcıyı arayarak iyilik etmek istemiş ve belki de bu durum onun hayatına mal olacak” denilmişti.

Korkulan oldu ve sokak ortasında darp edilen İbin, yaklaşık 1 hafta yoğun bakımda hayat mücadelesi verdikten sonra vefat etti. Ölüm haberinin ardından zanlı Tayfun Ş, tekrar gözaltına alındı. Ardından da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Okumaya devam et

Gündem

Sandalyede ölüme tepki gösterenlere skandal gözaltı

KHK mağduru polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu, karantina hücresinde can vermişti. İnsanlığın da can verdiği beyaz sandalyedeki ölüm tepkileri de beraberinde getirdi. Ancak iddiaya göre sosyal medyadan yükselen tepkilere skandal bir şekilde gözaltı kararı verildi.

BOLD – KHK’lı polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina hücresinde, tek başına ve beyaz plastik bir sandalyede can vermesi gündemden düşmüyor. Türkiye içinden ve dışından tepkiler yükselirken Ankara Cumhuriyet Savcılığı skandal gözaltı kararlarına imza attı.

GÖZALTI KARARI GÖZDAĞI İÇİN Mİ?

İddiaya göre savcılık, sosyal medyadan yapılan tepki paylaşımları için gözaltı kararı aldı ve bazı isimler gözaltına alındı. O iddiaları sosyal medya hesabından gündeme taşıyan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu “Hem skandal saçılsın ortalığa hem skandal eleştiren gözaltına!!! Kriter ne zaman adalet olacak?” ifadelerini kullandı.

‘Adalet’ vurgusu yapan Gergerlioğlu, skandal gözaltı kararını kamuoyuna duyurduğu paylaşımında  “Eleştirmek de mi yasak? Mustafa Kabakçıoğlu’nun Gümüşhane cezaevindeki beyaz sandalyedeki skandal ölümü için sosyal medya paylaşımında bulunanlar Ankara Cumhuriyet Savcılığınca gözaltına aldırılmış!!!

Hem skandal saçılsın ortalığa hem skandal eleştiren gözaltına!!! Kriter ne zaman adalet olacak?” ifadelerini kullandı” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye Aralık’ta Çin’den Kovid-19 aşısı alacak

Aşı tartışmaları devam ederken Türkiye kararını verdi. 5 milyon doz Çin aşısı 40 gün sonra Türkiye’de olacak. Alman ve Rus aşısı için görüşmeler ise devam ediyor.

BOLD – Bir yanda aşı üretme çalışmaları, diğer yanda mevcut aşıların ne kadar güvenli olduğu tartışılıyor. Tartışmalar devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan çok konuşulacak bir açıklama geldi. Bakan Koca, Türkiye’nin Çin’den Kovid-19 aşısı alacağını duyurdu.

ÇİN AŞISI TÜRKİYE YOLUNDA

Hürriyet’ten Osman Müftüoğlu’na koşuna Bakan Koca’nın verdiği bilgilere göre ilk Çin aşısı Aralık başlarında Türkiye’de olacak. SinoVac’ın CoronoVac aşısının ilk partisinde 5 milyon doz aşı alınması kararlaştırıldı.

ÖNCELİK ÇİN’DE, YERLİ AŞIDA TARİH NİSAN AYI

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı Almanya’da çalışmaları devam eden BioNTech’in aşısının alınması için de görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca Rusya ile de aşı için görüşmeler devam ediyor. Diğer yandan Bakan Koca’nın verdiği bilgiye göre yerli aşı çalışmalarında kritik tarih Nisan 2021. Şu an 16 ayrı firma Türkiye’de aşı çalışmalarına devam ediyor. Mart sonu ya da Nisan başında yerli aşının kullanılması hedefleniyor.

Bakanlık, şu aşamada Çin aşısında yan etkinin daha az olacağını düşünüyor. Kasım sonu itibarıyla Türkiye’deki testlerde aşı ile sağlanan bağışıklık düzeyinin ve güvenlik meselesinin yeterli olduğuna dair verilerin” elde edilmesi halinde aşı alımı gerçekleşecek.

İSTANBUL MERCEK ALTINDA

Diğer yandan Bakan Koca salgının son durumunu da değerlendirdi. Avrupa’nın salgında yeni üs olduğunu belirten Koca, kış aylarıyla birlikte ikinci pikin yaşanmasının beklendiğin söyledi. Başta İstanbul olmak üzere Marmara havzası için endişeler devam ederken çalışmaların İstanbul’da yoğunlaşması bekleniyor. Sağlık Bakanı Koca ise özellikle vatandaşların dikkatli olmasını ve fedakarlık göstermesi istedi.

Bugün de 69 kişi Kovid-19’dan yaşamını yitirdi

Okumaya devam et

Popular