Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

DSÖ: Avrupa salgının merkezine dönüştü!

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’nın koronavirüs salgının merkezi haline geldiğini açıkladı. Öte yandan Ukrayna’da 71 yaşındaki bir kadının virüs sebebiyle hayatını kaybettiği belirtildi.

BOLD – Koronavirüs salgınının hızlı yayılımı sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa’yı yeni merkez ilan etti. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, vaziyeti ‘trajik bir kilometre taşı’ diye tanımladı. Birleşmiş Milletler’in (BM) dayanışma planı başlattığını açıkladı.

1 MART’TA POLONYA’DAN UKRAYNA’YA DÖNMÜŞ

Öte yandan Ukrayna’da virüs teşhisiyle hastanede tedavi gören 71 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetti. Ülkenin orta kesimlerindeki Radomyshl şehrinde yaşayadığı belirtilen kadının 1 Mart’ta Polonya’dan Ukrayna’ya döndüğü kaydedildi.

ÖNCE LVİV ŞEHRİNDE SONRA YAŞADIĞI KENTTE KALMIŞ

İlk Lviv kentinde akrabalarında kaldığı belirlenen kadının sonra yaşadığı şehre geçtiği, 3 Mart itibarıyla df kendisinde virüsün semptomlarının görülmeye başlandığı ifade edildi.

DÜN TEDAVİSİ BAŞLADI BUGÜN HAYATINI KAYBETTİ

Yapılan testler sonucu korona teşhisi konularak dün tedavisine başlanan kadın bugün öldü.

Kadının Ukrayna’ya döndükten sonra temasta bulunduğu 22 kişi ise gözetim altında tutuluyor.

SINIRLAR 48 SAAT SONRA YABANCILARA KAPANIYOR

Ülkede virüs kaynaklı ilk ölüm sonrası Ukrayna Savunma ve Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Oleksey Danilow, hastalıkla mücadele kapsamında 48 saat sonra sınırların yabancılara kapatılacağını bildirdi.

VATANDAŞLARIN DÖNMESİNDE PROBLEM YOK

Ukrayna vatandaşlarının ülkelerine dönmelerinde herhangi bir sorunla karşılaşmayacağını ifade ederken sınırların şimdilik 29 Mart Pazar gününe kadar kapalı olacağını duyurdu.

Bugüne kadar 3 kişide koronavirüsü tespit edilen Ukrayna’da tüm okullar 3 Nisan’a kadar tatil edilmiş, bütün kitlesel etkinlikler iptal edilmişti.

Koronavirüs vaka sayısı 5’e çıktı

Dünya

Yunanistan’dan Türkiye’ye karşı “Gümrük Birliği’ni durdurun” çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Başkanı Oliver Varhelyi’ye mektup yazdı. Türkiye’yle olan Gümrük Birliği anlaşmasını sonlandırılmasını istedi.

BOLD – Doğu Akdeniz’de Ankara ile Atina arasındaki gerilimi sürerken Yunanistan yönetimi, Avrupa Komisyonu’na AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasını askıya alması için çağrıda bulundu.

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nın (AMNA) diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, mektubunda Türkiye’nin öngörülmeyen tarifeler ve mevzuat önlemleri uygulayarak Gümrük Birliği kurallarını tek taraflı olarak ihlal etmeyi sürdürdüğünü öne süren Dendias, Türkiye’ye karşı önlem alınması konusunu derhal gözden geçirme çağrısı yaptı.

Yunan bakan, Ankara’nın devam eden hukuk ihlallerinin onaylanmadığı mesajının verilmesi için Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen durdurulmasının gözden geçirilmesini talep etti.

Okumaya devam et

Dünya

Mültecilere Kovid-19 darbesi

Koronavirüsün yerli halklardan çok mültecileri etkilediği ortaya çıktı. Almanya’da hazırlanan “Uluslararası Göçün Görünümü 2020” raporuna göre, dünyanın her yerinde göçmenler, yerli halklardan daha fazla koronavirüsten etkilendi.

BOLD – Dünyanın hemen her yerinde birçok problemle karşı karşıya kalan göçmenleri bu sefer koronavirüs salgını vurdu. Ekonomik İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan ve pazartesi günü Berlin’de açıklanan “Uluslararası Göçün Görünümü 2020” raporuna göre, dünyanın her yerinde göçmenlerin yerlilerden daha fazla koronavirüsten etkilendiği belirtildi.

KOVİD-19 GÖÇMENLERİ SEÇİYOR

Raporda göçmenlerin salgından neden daha fazla etkilendiği de anlatıldı. Araştırmalara göre göçmen ailelerinin bu süreçte daha fazla yoksullaştığı ortaya çıktı. Maddi imkanları azalan göçmenler, küçük konutlarda daha fazla insanla barınmak zorunda kalıyor. Ayrıca göçmenlerin, daha fazla çalışmak zorunda kaldıkları ve koronadan korunmak için imkanlarının az olduğu tespit edildi.

GÖÇMENLERDE HASTALIK EN AZ 2 KAT FAZLA

Araştırmada birçok ülkede göçmenler arasında koronavirüse yakalananların oranının yerlilerin iki katı düzeyinde olduğu tespiti yer aldı. Salgın gerekçe gösterilerek gerçekleştirilen işten atmalardan da en fazla göçmenlerin etkilendiği belirtilerek, özellikle güvencesiz işlerde göçmenlerin fazla çalıştığına dikkat çekildi. Buna örnek olarak gastronomi sektörü gösterildi.

Aynı araştırmada okulların kapalı olduğu dönemde evde başka dil konuşan, kendisine ait odası olmayan, internet bağlantısı olmayan göçmen çocukların da süreçten önemli dereceden etkilendiği vurgulandı.

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütünden önümüzdeki bir kaç ayla ilgili çarpıcı açıklama

Kışa girerken artan vakalara dikkat çeken DSÖ Başkanı Ghebreyesus hükumetleri, bulaşma zincirlerini kırmaya, hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmaya çağırdı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus video konferans yöntemiyle bir basın açıklaması düzenledi. Pandeminin seyrine ilişkin bilgi paylaşan Ghebreyesus: “Kuzey Yarım Küre kışa girerken özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da vakaların hızla artmaya başladığını görüyoruz. Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz” dedi.

Vakalar arttıkça hastane ve yoğun bakımda yatağa ihtiyacı olanların sayısının da arttığını aktaran DSÖ Genel Direktörü, hastane kapasitesine ulaşılması ve kapasitenin aşılması hem hastalar hem de sağlık çalışanları için çok zor ve tehlikeli bir durum olduğunu kaydetti.

HÜKUMETLERE SESLENDİ

Akıllı seçimlerle vakaların azaltılabileceğini söyleyen Ghebreyesus: “Temel sağlık hizmetlerinin ve çocukların okula devam etmesini sağlayabileceğimizi umuyoruz. Tüm hükumetlerin bulaşma zincirlerini kırmaya ve hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmak için temel prensiplere odaklanması önem arz ediyor” diye konuştu.

Ghebreyesus daha sonra bahsettiği temel prensiplerin hangileri olduğunu şöyle açıkladı: “Aktif vakaların tespit edilmesi, virüsün çok görüldüğü bölgelerde küme araştırması yapılması, tüm vakaların izole edilmesi, temaslıların karantinaya alınması, iyi bir klinik bakım sağlanması, sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması.”

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular