Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP’nin kayyumu dezenfekte ederken bile ayrımcılık yapıyor

AKP Hükumetinin kayyum atadığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, koronavirüse karşı cami ve Kuran kurslarını dezenfekte ederken Meryem Ana Süryani Kilisesi ile şehrin tek cemevini yok saydı.

BOLD – Kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, koronavirüse karşı şehirde seferberlik ilan etti. Cami ve çeşitli cemaatlere ait Kuran kurslarında dezenfekte çalışmaları başlattı. Belediye, Meryem Ana Kilisesi ile kentin tek cemevinde ise hiçbir çalışma yapmadı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Lezgin Akdeniz’in haberine göre Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi’nin Papazı Yusuf Akbulut, camilerin dezenfekte edildiğini, ancak aynı işlemin kilisede yapılmadığını söyledi.

Kilisede ibadetlerini ertelemediklerini belirten Akbulut, virüsten dolayı kaygılı olduklarını kaydetti. Akbulut, kilisenin Diyarbakır’ın en eski tarihi yapılarından birisi olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin sık ziyaret ettiğini hatırlattı. Talep etmelerine rağmen geri dönüş olmadığını söyleyen Akbulut, kilisenin bir an önce dezenfekte edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Diyarbakır Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde de dezenfekte çalışması yapılmadı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, Diyarbakır’da kamuda ve sosyal yaşamın toplu yerlerinde önlemlerin alındığından haberleri olduğunu, ancak bunun inanç merkezlerini kapsamadığını aktardı.

Gündem

Erdoğan talimat vermişti, 20 km’lik yol 17 yıldır bitirilemedi

Bitirilemeyen projeler Türkiye’nin kaderi olmaya devam ediyor. Bundan 17 yıl önce yapımına başlanan Siirt Kurtalan arasındaki duble yolun 20 km’lik kısmı hala bitirilemedi.

BOLD – Yapımı yıllardır bitirilemeyen Siirt-Kurtalan duble yolu çözüm bekliyor. 17 yıl önce Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan yol çalışmasının 20 kilometrelik bölümü bir türlü tamamlanamadı.

2002 yılında yapılan  genel seçimlerde Erdoğan siyasi yasaklı olması sebebiyle milletvekili olamamıştı. Ardından Siirt’teki seçimler tekrar edilmiş ve Erdoğan bu seçimde milletvekili olmuştu. Ardından Erdoğan, 12 Mayıs 2003 tarihinde Siirt’te katıldığı toplu açılış töreni ile duble yol yapımına başlanacağını duyurdu. O ilanın ardından Siirt-Batman arasındaki duble yol yapıldı. Ancak Kurtalan-Siirt arasındaki yaklaşık 32 kilometrelik yol ise aradan geçen 17 yıla rağmen bir türlü tamamlanamadı.

Yolun Kurtalan-Siirt-Baykan Üç Yolu mevkiinden Siirt’te kadar olan 12 kilometrelik yolu geçtiğimiz yıllarda tamamlandı. Ancak yaklaşık 20 kilometrelik yolun yapımı ise aradan geçen 17 yıla rağmen tamamlanamadı. Problemin, yol inşaatının yargıya taşınmasından kaynaklandığı ileri sürülüyor. İddiaya göre, Siirt Karayolları 94’üncü Şube Şefliğince Yeni Mahalle Termol mevkiinde yapılan yolda, arazi sahipleri ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle kamulaştırma yargıya taşındı. Bu sebeple yol yapımı da 3-4 yıl durduruldu.

İNŞAATI DEVAM EDEN KÖPRÜ, BİTMİŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

Ilısu Barajı’yla birlikte Başur Çayı’nın eski yolunun su altında kalacak olmasıyla sebebiyle yoldaki yeni köprü de hızlı bir şekilde bitirilmeye çalışıldı. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın yayınladığı “2003-2019 Döneminde Yapılan Karayolu Çalışmaları” kitapçığında köprülere ilişkin “Siirt-Kurtalan Yolu’ndaki Kezer-II ve Başur-II Köprüleri tamamlanmıştır” ifadeleri yer aldı. 2019 yılında tamamlandığı açıklanan Başur Köprüsü’nde ise sadece Kurtalan-Siirt istikameti bitirilirken, Siirt-Kurtalan güzergahı hala hizmete açılmadı. Kurtalan-Siirt istikametinde karşılıklı olarak hizmet veren köprü ve yolda ise yol çalışması bugünlerde devam ediyor.

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye genelinde internet kesintisi yaşanıyor

Dün geceden itibaren Türkiye genelinde internet kesintisi yaşanıyor. Türk Telekom, Türksat Kablonet, Turknet ve Vodafone internet hizmetlerinde aksamalar meydana gelirken sorunun ne zaman giderileceği ile ilgili kesin bir açıklama yapılmıyor.  

BOLD – Türkiye’de bazı bölgelerde internet erişim sorunu gözlemlendi. Bazı internet servis sağlayıcıların kullanıcıları, internete erişimde kesinti yaşadıklarını sosyal medya üzerinden paylaştı. Kullanıcılar Türk Telekom, Türksat Kablonet, Turknet ve Vodafone internet hizmetlerinde aksama olduğunu aktardı.

BİRÇOK İLDE KESİNTİ VAR

BBC Türkçe’nin haberine göre; planlı çalışma kapsamında internet kesintisi yaşanan iller Sivas, Samsun, Adıyaman, İstanbul Anadolu ve Avrupa yakaları, Antalya, Burdur, Kayseri ve Trabzon olarak bildirildi. Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, “Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için altyapıda çalışma planlanmıştır. Bazı müşterilerimizin kısa süreli hizmet kesintileri yaşaması öngörülmektedir” denildi. Kendilerine önceden uyarı gitmediğini söyleyen kullanıcılarsa kesintilere sosyal medyada tepki gösterdi.

Tayyip Erdoğan’ın ‘örtülü’ parasına 1.3 milyar liralık zam

 

Okumaya devam et

Gündem

Tahir Elçi davası 5 yıl sonra başlıyor

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından 5 yıl geçti. 3’ü polis 4 sanığın yargılandı davanın ilk duruşması ise 21 Ekim Çarşamba günü görülecek.

BOLD – Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 günü, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yapmak için geldiğinde öldürülmüştü. Şimdiye kadar bir yol alınamayan davada, 3’ü polis olmak üzere 4 kişinin yargılanacağı ilk duruşma 21 Ekim’de görülecek.

5 YIL SONRA İLK DURUŞMA

Davada şimdiye kadar 3 başsavcı ile 5 savcı değişti. İddianame 3 Nisan 2020 günü Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, sanık polisler M.S., F.T. ile S.T.’nin “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi istenirken, diğer sanık PKK’li Uğur Yakışır’ın ise “2 polisi öldürmek, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak”tan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet, Elçi’yi “olası kastla öldürmek”ten 20 yıl, polis memuru S.T.’yi “öldürmeye teşebbüsten” 20 yıl ve “izinsiz silah bulundurmaktan” 5 yıl olmak üzere toplam 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıl hapsi isteniyor.

Hazırlanan bu iddianame, Elçi’nin vurulduğu noktanın 100 metre ötesinde polislerce takip edildikleri taksiden inen Uğur Yakışır ve Mahsum Gürkan’ın açtıkları ateşle polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur’un yaşamını yitirdiği olayla birleştirildi. İddiaya göre Elçi’nin açıklama yaptığı sokağa giren Yakışır ve Gürkan’ın üzerine, sokaktaki polislerce ateş açılmış ve sıkılan kurşunlardan biri Elçi’yi bulmuştu.

CEVAP BEKLEYEN ONLARCA SORU VAR!

Zanlılar olay yerinden kaçarken, polislerce üzerlerine ateş açılan iki isimden Gürkan, tespitlere göre Sur’da yaşanan çatışmalarda öldü. Yakışır ise firari sanık durumunda. Diğer yandan Elçi, ensesine isabet eden tek kurşunla hayatını kaybetti. O kurşunun hangi silahtan çıktı henüz tespit edilemedi. Soruşturma sürecinde yaşanan bazı gelişmelerde dikkat çekmişti. Cinayetin işlenmesinden ancak 4 ay sonra, 17 Mart 2016’da yapılan olay yeri incelemesinde 83 delilden sadece 43’ü toplandı. Bunlar arasında Elçi’yi öldüren mermi çekirdeği yoktu.

Diğer yandan Elçi’nin öldürüldüğü sokakta bulunan 30’u aşkın polisin silahlarına dair kriminal inceleme yapılmadı. Elçi’nin vurulma anının da olduğu polis kamerası görüntülerinde 13 saniyelik kesinti olduğu ortaya çıktı. Avukatların savcılığa yaptığı başvurulara rağmen bu polis kamerasına ait hafıza kartı bulunmadı.  Benzer biçimde aynı sokakta bulunan PTT Şubesi’ne ait 5 no’lu güvenlik kamerası kayıtlarında 17 dakikalık görüntü kesintisi olduğu, bir başka işyerine ait dört kameradan üçü çalışırken, cinayet mahallini gören dördüncü kameranın ise çalışmadığı ileri sürüldü.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişlerinin, 26 Haziran 2016 tarihinde hazırladığı ön inceleme raporu  21 Ağustos 2017’de Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık, yazısında, yargılanacak 3 polis arasında geçen konuşmanın çözümü ve ortada bulunan polisin ileri-geri hareketlerinin davranış psikolojisi uzmanı kişilerce değerlendirmesini istedi. Fakat bu yönlü bir rapor henüz dava dosyasına eklenmedi.

ELÇİ AİLESİ YARGILAMA SÜRECİNDEN ENDİŞELİ

Elçi’nin hayatını kaybettiği günkü basın açıklamasında kullandığı “Tarihi bölgede birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekânında silah çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz” cümleleri dikkat çekmişti.

Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 4’üncü yılında Türkan Elçi, eşine atfen kaleme alıp, vurulduğu noktadan seslendirdiği mektubunda “Ölümünün tesadüfi bir ölüm olduğuna inandırmak istiyorlar bizi. Oysa biz biliyoruz ki doğrultulan namlu, taammüden ve fiilendir. Sıkılan tek kurşunun sehvenle işi olmaz. Oysa biliyoruz ki günbegün hukukun hükmü azalıyor, hak gölgeleniyor, katiller elini kolunu sallayarak yürüyor taş sokağımızda.” ifadeleriyle yargılama sürecine tepki göstermişti.

Okumaya devam et

Popular