Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cephede Koronavirüs iddiası: 3 Türk askeri GATA’da karantina altında

Suriye’nin kuzeyinde görev yapan TSK birliklerinde koronavirüsüne rastlandığı iddia edildi. 3 Türk askerinde yapılan testlerin pozitif çıktığı ve GATA’da karantina altına alındığı ifade edildi.

BOLD-Türkiye’de rastlanan koronavirüsünün Barış Kalkanı Harekatı’nda görevli birliklere sıçradığı iddiası gündeme geldi.  Grihat haber sitesinden Serdar Fırat’ın özel haberine göre, Suriye’de görev yapan üç Türk askerinin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı aynı durum Esed güçleri için de geçerli olduğu ifade edildi.

Grihat’ta yer alan haber şöyle;

ASKERLER KARANTİNA’DA

Yerel kaynaklar ve vakalar Suriye’de savaş alanında virüsün yayıldığını doğruladı. Hem cihatçılar arasında hem Suriye Ordusu’nda hem de Türk askerinde virüs tespit edildi.

Üç Türk askerinde corona virüsü tespit edildiği açıklandı. Bu askerlerin önce Reyhanlı’ya oradan da Gata’ya sevk edilerek karantinaya alındıgı ileri sürülüyor. Bir hafta önce yaşandığı belirtilen bu olaydan sonra sağlıklı bir test taraması yapılamadığı için kaç askere virüsün bulaşıp bulaşmadıgı bilinmiyor.

GRİP ŞİKAYETİYLE GİTMİŞLERDİ

Üç askerin ağır grip şikayeti ile tedavi altına alındığı ancak yapılan tetkikler sonucu corona virüsünün tespit edildiği belirtiliyor. Suriye’de hijyen koşullarından yoksun şekilde nerdeyse haftada bir banyo yapıldığı ve konservelerle beslenme ihtiyacının karşılandığı savaş alanında corona virüsü riskinin yüksek olduğu ve daha cok taşıyıcının olabileceği tahmin ediliyor.

Askerlere virüsün ÖSO mensuplarından veya cihatcılardan bulaşmış olabileceği üzerinde duruluyor. TSK’nın savaş alanına daha çok sağlık personelini gönderdiği belirtilirken, Genel Kurmay Başkanlığı’nın durumu geçtiğimiz salı günü Savunma Bakanlığı ile paylaştığı belirtiliyor. Bölgede görev yapan bir sağlık çalışanı virüsün askerler arasında yayılma onranının çok yüksek olduğunu, acil önlemler alınmazsa vahim sonuçların ortaya çıkabileceğini söylerken, durumu hem kriz masasına hem de TSK’ya rapor ettiklerini belirtiyor. Suriye Ordusu tarafından kuşatılmış gözlem noktalarında ise durumun tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Çünkü kapsamlı testler yapılamıyor, sağlık personeli rahat bir şekilde gözlem noktalarına gidip gelemiyor.

Corona cephede sadece Türk askeri arasında paniğe yol açmış değil. Suriye Ordusu da büyük ölçüde etkilenmiş durumda ancak hastalık oranını gizli tutmaya çalıştığı belirtiliyor. Yerel bağımsız kaynaklar ise karantinaya alınmış 30 dan fazla Suriye askerinin bulunduğunu ileri sürüyor. Bunların cephe gerisine çekildiği ve sağlık taramasına yoğunluk verildiği belirtiliyor.

CEPHEDE CORONA PANİĞİ

Virüsü İran’dan Suriye’ye geçen milis güçlerin de taşımış olabileceği üzerinde duruluyor. Milis güçler dönüşümlü olarak Esed güçlerine yardım ediyor.

Türk askerlerinin virüsü kontakta olduğu gruplardan kaptığı tahmin ediliyor. Çünkü zaman zaman İdlib’e cihatçı geçişleri hala devam ediyor. Afganistan, Pakistan, Uygur kökenli cihatçılar yer yer TSK ile hareket ediyor. Cephede corona virüsü taşıyıcı sayısı hakkında net bir bilgi yok. Pozitif taşıyıcıların ortaya çıkması üzerine TSK şüpheli taşıyıcı gördüğü ÖSO militanlarını bazı köylere gönderdiği de gelen bilgiler arasında. Rusya cephesinde ise net bir bilgi yok.

Yıllardır süren savaş İdlib’te kilitlenmişken corona virüsü tüm tarafları paniğe sevketmiş durumda. Esed güçleri mevzilerini korurken Türkiye ise Moskova Mutabakatı ile çekilme takvimini zaten işleme koymuştu. Belki de corona virüsü bu takvimi hızlandırır ya da savaş hastalıkla birlikte şiddetlenerek devam eder.

Ankara Valisi Şahin: Umre’den dönen 5 kişide koronavirüs semptomu görüldü

Gündem

Eşi ve iki çocuğunu depremde kaybetti

İzmir Seferihisar’da meydana gelen depremde, İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Nuri Seha Yüksel’in eşi ve iki çocuğu, enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.8 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi.

ÇÖKEN BİNADA YAŞAMLARINI YİTİRDİLER

Manavkuyu semtinde çöken binadan, Tabip Odası Genel Sekreteri Yüksel’in eşi ile kızı Dila ve oğlunun cansız bedenleri çıkarıldı. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Yüksel’in eşi ve iki çocuğunun yaşamını yitirdiği sosyal medyadan şöyle duyurdu: “Bugün meydana gelen depremde İzmir Tabip Odası genel sekreteri arkadaşımızın Eşi ve 2 çocuğunu yitirdiğimizi üzüntü ile öğrendik. Acımız tarifsiz. Hepimizin başısağolsun. Depremde yakınlarını kaybeden acılı ailelere başsağlığı ve sabır, yaralananlara iyilik diliyoruz.”

 

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

Okumaya devam et

Gündem

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelen ve birçok ilde hissedilen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye, yaralıların sayısı ise 786’ya yükseldi.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.8 büyüklüğündeki depremde bazı binalar yıkılırken çok sayıda binada hasar meydana geldi. AFAD, depremde 1’i boğulma olmak üzere 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 786 kişinin yaralandığını bildirdi.

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ, ARTÇILAR SÜRÜYOR

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. AFAD, İzmir’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede, 23’ü 4’ün üzerinde 196 artçı sarsıntı yaşandığını bildirdi.

YARALI SAYISI 786’YA YÜKSELDİ

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıkları olan depremde 1’i boğulma olmak üzere 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 786 kişinin yaralandığını bildirdi.

 

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Gündem

İzmir’e araç girişine kısıtlama getirildi

6.8 büyüklüğünde depremin yaşandığı İzmir’e araç girişlerine sınırlama getirildi. Kontrollü olarak sağlanan kente girişlerde, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

BOLD – Yaşanan depremin ardından İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanıyor, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

Merkez üssü Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından kente girişler kısıtlandı. İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanırken, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor. Kentten çıkışlarda ise herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor.

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Popular