Bizimle iletişime geçiniz

Medya

19 gazetecinin yargılaması bitmeden aldıkları cezanın infazı bitti

“Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklu bulunan 19 gazeteci 1 yılı aşkın süredir Yargıtay 16. Ceza Dairesinin temyiz kararını bekliyor. Aldıkları cezanın infazı bitmek üzere

BOLD – Tutuklu gazetecilerin bir bölümü Mart 2017’de tahliye edilmiş ancak itiraz üzerine cezaevinden çıkmadan İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “cemaatin medya yapılanmasında” yer aldıkları iddiasıyla yargılanan 26 gazeteciden 23’ü, 8 Mart 2018 tarihli karar duruşmasında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan hapse mahkûm edildi. Mahkeme, dava kapsamında yargılanan 19 gazetecinin hükümle beraber tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. İncelenmek üzere Yargıtay’a gönderilen dosya ile ilgili 10 Aralık 2018 tarihinde tebliğnamesini sunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, cezaların onanması yönünde görüş bildirdi ve 31 Ocak 2019 tarihinde dosyayı Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Ancak daire 1 yılı aşkın süredir önünde bekleyen dosyaya ilişkin henüz bir karar vermedi.

CEZALAR PEŞİNEN İNFAZ EDİLDİ

Gazeteci Cansu Pişkin’in haberine göre, aradan geçen süreye rağmen Yargıtay’ın dosyayla ilgili karar vermemiş olmasını eleştiren avukat Metehan Arısoy, gazetecilerin cezalarının, haklarındaki karar kesinleşmeden peşin olarak infaz edildiğini söyledi. Avukat Arısoy, müvekkili Abdullah Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 8 gazeteciye verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının infazının dolmak üzere olduğuna dikkat çekti. Dosyanın bir an evvel incelenmesi için 3 aydır Yargıtay’a dilekçe gönderdiklerini belirten Arısoy, “Eğer Yargıtay ivedi olarak karar vermezse gazetecilerin infazı sona erse bile özgürlüklerine kavuşamayacak, yargılama aşamasında yaşanan hukuksuzluğa böylece bugüne kadar eşine benzerine rastlanmamış bir skandal daha eklenecek” dedi.

KANUN VAR AMA ADALET YOK

Dosya kapsamında tutuklu yargılanan Cuma Ulus’un avukatı Ömer Kavili de, “Kanuna göre tahliye edilmeleri gerekiyor. Ancak kanun var ama adalet yok” dedi.

TUTUKLAMA İNFAZA DÖNDÜ

Tutuklu yargılanan gazetecilerden Büşra Erdal’ın avukatı Ümit Kardaş ise Terörle Mücadele Kanunu kapsamında ceza alan kişilerin infaz süresinin üçte iki oranında değil dörtte üç oranında hesaplandığını belirtti. Kardaş, “Bu hesaba göre 6 yıl 3 ay hapis cezası alanların infazı 56. ayda dolmuş olacak. Müvekkille birlikte diğer gazeteciler de öngörülen cezanın çoğunu yatmış durumdalar. Yargıtay’ın bunu göz önüne alarak

” dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteciler Abdullah Kılıç, Bayram Kaya, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Habip Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Yakup Çetin ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu’na 6 yıl 3 ay; Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Muhammed Sait Kuloğlu, Mustafa Erkan Acar, Mutlu Çölgeçen, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Ufuk Şanlı, Ünal Tanık, Yetkin Yıldız ve Cuma Ulus’a ise 7 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Mahkeme, Bünyamin Köseli, Cihan Acar ve Halil İbrahim Balta dışındaki sanıkların hükümle beraber tutukluluklarının devamına karar vermişti.

‘Koğuşlar tıklım tıklım, mahkumlar güneş görmüyor, cezaevlerinde salgın başlarsa katliama dönüşür’

Medya

Erdoğan, TRT’de konuşurken çıkan ilginç altyazı: Öööööööiiiiiillllll

TRT ööööööiiiiiilllll

TRT Haber’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşması yayınlanırken ekrana bir anda “Öööööööiiiiiillllll” ifadesi belirdi. TRT, sözkonusu ifadeyle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

BOLD – TRT Haber’de dün gece yayınlanan ‘Gece Bakışı’ programında Erdoğan’ın konuşması aktarılırken ekranda beliren yazı dikkat çekti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma namazı çıkışı yaptığı açıklamalara yer verilen yayında, Erdoğan’ın pandemiye yönelik yaptığı açıklamalar sırasında ekranda “Öööööööiiiiiillllll” şeklinde bir ifade yayınlandı.

TRT, yazıya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “TRT Haber kanalımızda yayınlanan Gece Bakışı programında kabulü mümkün olmayan bir şekilde anlamsız harf blokları ekrana yansıtılmıştır. Yaşanan olayın nedeni, olayda sorumluğu olan personelin tespiti ve gerekli idari cezanın belirlenmesi için hızlıca bir soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu soruşturma ile ilgili tüm gelişmeler kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.”

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Medya

Turkcell, Türk Telekom, THY gibi dev firmalar ‘Havuz’a çalıştı: Muhalif kanallara hiç reklam yok

Yönetim kurulu üyelerini Varlık Fonunun atadığı TMSF’nin elindeki dev şirketlerle kamu firmaları, muhalif kanalları es geçerken havuz medyasına 10 milyon saniye reklam verdi.

BOLD – TV5 kanalı, yönetim kurulu üyelerini Varlık Fonunun atadığı TMSF’nin elindeki dev şirketler ve kamu firmalarını reklam giderleri ile ilgili ilginç bir habere imza attı. Gazeteci Hasan Basri Akdemir’in hazırlayıp sunduğu habere göre, kamu kuruluşları ve TMSF’deki bu dev şirketler bu sene içerisinde muhalif kanallar TV5, Halk TV, Tele1 TV, KRT ve FOX TV’ye hiç reklam vermedi.

01 Ocak – 30 Eylül tarihleri arasında aynı kurum ve firmaların ‘Havuz’ olarak bilinen hükumet yanlısı kanallara toplam 9 milyon 938 bin 539 saniye reklam verdiği belirtildi.

Zararları ve mali yapılarıyla tartışma konusu olan Turkcell ve Türk Telekom’un TV5, Halk TV, Tele1 TV, KRT ve FOX TV’ye vermediği ama diğer medya organlarına verdiği reklam saniyeleri dikkat çekti.

MİLYONLARCA SANİYE REKLAM

Yönetim kurulundaki 9 üyeden 5’ini Türkiye Varlık Fonu’nun belirleyeceği Turkcell 3 milyon 447 bin 268 saniye reklam, yabancılara satıldıktan ve zarara uğratıldıktan sonra bankaların satın aldığı ve hisselerini satışa çıkardıkları Türk Telekom’un ise bahsedilen medya kuruluşlarına 3 milyon 131 bin 624 saniye reklam vermesi dikkat çekti.

Konuya ilişkin konuşan TV5 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yılmaz da yapılan ayrımcılığa tepki göstererek şunları söyledi: “Çok söylenecek bir şey yok. Tablo net, hesap ortada. Bunun üzerine ne denebilir, bilmiyorum ama milletin imkanlarının milletin kanallarını terbiye aracı olarak kullanılması doğru değil. Bu çok net bir şekilde birilerine milyonlarca saniye, rakama vurduğumuzda çok daha çarpıcı tablolar da çıkacaktır. Çünkü o bahsedilen kanalların reklam saniyeleri de çok inanılmaz rakamları ortaya çıkaracaktır. Gerisi sıfır.”

Yılmaz, bahsi geçen firmalardan reklam almadan varlığını sürdüren Milli Gazete ve TV5

‘in bundan sonrada varlığını devam ettireceğini sözlerine ekledi.

Devlete SAİK’le özel şirketlere el koyma yetkisi

Okumaya devam et

Medya

Yeni Akit Bekir Coşkun’un vefatını böyle verdi: Pamuğu tıkadılar

Bekir Çoşkun’un ölümü hakkında bir yazı yayınlayan gazete, salı günü toprağa verilen gazeteciyle ilgili, “Millete g.t kılı diyen Bekir’e pamuğu tıkadılar” başlığını kullandı.

BOLD – AKP iktidarına yakın çizgisinde yayın yapan Yeni Akit gazetesinde geçen pazar günü vefat eden Sözcü yazarlarından Bekir Çoşkun ile ilgili skandal bir yazı yer aldı.

KADERİN CİLVESİNE BAKIN Kİ

Rasim Bolbol’un kaleme aldığı yazıda Çoşkun ile ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Bekir Coşkun Hayatı boyunca hep ezan ve sela düşmanlığı yaptı. Ama kaderin cilvesine bakın ki, son yolculuğuna ezan ve sela ile uğurlandı. ‘İmamları görünce kaçasım geliyor’ dedi ama nihayetinde imamın eline düştü… Bekir Coşkun’a hakkımızı helal etmiyoruz biz.”

Bolbol yazısı içinde şu skandal başlığı uygun gördü: “Millete g.t kılı diyen Bekir’e pamuğu tıkadılar”

PARA VERMEK HARAMDIR

Yeni Akit’in Salı günü toprağa verilen Bekir Çoşkun için kullandığı ifadeler sosyal medyada tepki topladı. Saadet Partili Ali Aktaş Yeni Akit’in dipte sınır tanımadığını belirterek şunları söyledi: “Akit için bir dip seviyesi bulunmamaktadır. Düşebileceği en seviyesiz yerde sürünmekte olan bu kağıt israfına para vermek haramdır.”

Cem Yılmaz yardım önerisine gelen yorumlara isyan etti: Siz bildiğiniz gibi yapın kardeşim

 

Okumaya devam et

Popular