Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Karantina günlerinde çocuğunuzla okuyabileceğiniz kitaplar-1

Karantina günlerini çocuklarınızla kitap okuyarak geçirmek isterseniz size önerilerimiz var.

BOLD– Milli Eğitim Bakanlığı okulları 2 hafta tatil etti. Beklentiler bu tatilin daha da uzayacağı yönünde. Evde sıkılması kaçınılmaz olan çocuklarınızla belki de uzun zaman sonra ilk defa kaliteli vakit geçirme fırsatı yakalamış olabilirsiniz. Bu zamanı dünya edebiyatından seçkin eserlerle değerlendirmek isteseniz sizin için kısa bir öneri listemiz var.

İşte 14-18 yaş arası çocuklarınızla birlikte okuyabileceğiniz ve tartışabileceğiniz 10 klasik roman…

1- 1984, GEORGE ORWELL

George Orwell’in bu kült kitabı, en iyi distopik romanlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bireyselliğin yok edildiği, zihinlerin bile kontrol edildiği totaliter bir dünya düzeni, Orwell’in inanılmaz hayal gücüyle işlenmiş. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığı.

2- BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK, HARPER LEE

1960 tarihli Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, en sevilen kitaplardan biri. Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor.

3- HAYVAN ÇİFTLİĞİ, GEORGE ORWELL

Orwell’in bir diğer klasiği olan Hayvan Çiftliği, “reel sosyalizm”in eleştirisi olarak kaleme alınsa da diktatörlüğün nasıl adım adım geliştiğini çarpıcı bir şekilde anlatmasıyla geçerliğini hep koruyacak bir başyapıt. Hayvan Çiftliği’nin başkişileri hayvanlar. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık.

4- SİNEKLERİN TANRISI, WILLIAM GOLDING

“Sineklerin Tanrısı”, korkunç bir savaş sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan doğasının korkunç yanlarıyla yüzleşmelerini anlatıyor. Issız ada romanlarının çoğunun aksine Sineklerin Tanrısı bir başarı öyküsü değil. Uygarlık burada yeniden kurulmuyor. Hakimiyet, özgürlük, şiddet gibi kavramların kökeninin sorgulandığı eserde kahramanların çocuklar olması ise hikâyeyi daha çarpıcı hale getiriyor.

5- FARELER VE İNSANLAR, JOHN STEINBECK

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatıyor. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutuyor.

6- BİR NOEL ŞARKISI, CHARLES DICKENS

Noel Şarkısı, dünyada, yediden yetmişe her yaşta insanın sevdiği bir Noel masalı. Romanın son derece sevimsiz, acımasız, pinti bir ihtiyar olan Scrooge, bir Noel gecesinde bir hayaletle karşılaşır. Bu ilginç hayalet, huysuz ihtiyarı geçmişine doğru çok sıra dışı bir yolculuğa çıkarır. 200’e yakın sinema ve TV uyarlaması yapılan Noel Şarkısı keyifle ve ders alarak okunacak bir kitap.

7- ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK, JOHN BOYNE

Bu kitabı okumaya başladığınızda, Bruno adında 9 yaşındaki bir çocukla bir yolculuğa çıkacaksınız ve er geç Bruno ile birlikte bir tel örgüye varacaksınız. Böyle tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Dünyanın ağır mülteci krizleriyle yüzleşmek zorunda olduğu günümüzde yeniden okunması gereken bir eser.

8-CESUR YENİ DÜNYA, ALDOUS HUXLEY

“Cesur Yeni Dünya” bizi “Ford’dan sonra 632 yılına” götürüyor. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretiliyorlar. Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanıyor. Hipnopedya sayesinde herkes mutlu; herkes çalışıyor ve eğleniyor.

Kendinden sonrasını en çok etkileyen “Cesur Yeni Dünya” distopik bir romanın aynı zamanda iyi bir edebiyat metni de olabileceğini gösteriyor.

9- YÜZÜKLERİN EFENDİSİ SERİSİ, JRR TOLKIEN

‘Yüzüklerin Efendisi’ni bir okumuş olanlar vardır bir de okuyacak olanlar. 20. Yüzyılın açık ara en çok okunan kitabı olan üçleme; iktidar, kahramanlık, kötülükle mücadele, çevrecilik, iç hesaplaşma gibi birçok insani duruma değiniyor. Her okuyuşunuzda yeni bir derinlik bulabileceğiniz Yüzüklerin Efendisi’ni geç kalmadan çocuklarınıza okutmalısınız.

10- DÜNYA ŞAMPİYONU DANNY, ROALD DAHL

Babasıyla karavanda yaşayan Danny, bir çocuğun sahip olabileceği en harika ve en heyecan verici babaya sahip olduğunu düşünür. Ama bir gün babasının bir sırrı olduğunu öğrenir. Babası kaçak avcıdır. Gecenin karanlığında Hazell Ormanı’na giderek zorba Victor Hazell’in sülünlerini avlamaktadır. Bay Hazell mevsimin en büyük av partisine ev sahipliği yapmak için hazırlanadursun, Danny ve babası sülünlerin hepsini avlamak üzere bir plan hazırlar.

7-14 yaş arası çocuklarınız için listemizi de yarın sizlerle paylaşacağız. Şimdiden iyi okumalar…

Gündem

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu şantiyesinde patlama: İlk açıklama muhtardan

Büyükeceli Muhtarı Serdar Sarı, Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in duyurduğu ve bazı araçların hurdaya döndüğü patlamaya santral yolu için kullanılan dinamitin neden olduğunu söyledi.

BOLD – Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesinde, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde patlatılan dinamit yüzünden çevrede park halindeki onlarca araç zarar gördü. Bazı otomobilleri hurdaya çeviren patlama sonrası görüntüleri, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen sosyal medya hesabından paylaştı.

NÜKLEER PATLAMANIN AYAK SESLERİ

Antmen paylaşımında şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yaşanan bir patlama sonrası oluşan görüntüler. Yarın yaşanabilecek korkunç bir nükleer patlamanın ayak sesleri hepimizi uyarıyor. Cennet Mersin, cehenneme dönebilir. Yarın çok geç kalmış olabiliriz. Nükleer Santral inşaatını derhal durdurun!”

Antmen’in paylaştığı Şantiyedeki işçilerin çekti tahmin edilen görüntülerde, kayıt yapanların “Savaş alanı gibi” yorumları duyuluyor.

Bir apartman inşaatındaki dikkat ve duyarlılığın Akkuyu şantiyesinden olmadığını söyleyen Antmen: “Daha önce de söylemiştik hiçbir kurala yeteri kadar uymadıklarını düşünüyorum. Hiçbir şekilde denetlenmediklerini düşünüyorum. Çevreyi ve doğayı katlediyorlar. Bu patlamalar da gösteriyor ki özeniz ve dikkatsizler. Bu görüntüler dehşet verici. Daha santral bitmeden bu kadar çevreye zarar veriliyorsa bitince neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. Orada bir doğa katliamı var. İnşaatı da çok özensiz yapıyorlar bir an önce inşaata son verilmesi gerekiyor” dedi.

Bu arada, Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki patlama ile ilgili ilk açıklama Büyükeceli mahalle muhtarı Serdar Sarı’dan geldi. Sarı Akkuyu’da yol açmak için patlatılan dinamitin park halindeki araçlara zarar verdiğini söyledi.

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ paylaşımı yapan Avrupalı lidere tepki: Faşizm bizi kitabımızda yok

 

Okumaya devam et

Gündem

Bir uyarı da İzmir için geldi: Koronavirüs vakaları 3,5 kat arttı

İzmir’deki vaka artışına dikkat çeken Vali Yavuz Selim Köşger: “İki günde 15 hemşehrimizi Koronadan kaybettik. Bir kez daha İzmirlileri dikkatli olmaya çağırıyorum” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçen perşembe akşamı İstanbul’daki artan vaka sayılarına dikkat çekerek, bir dizi uyarılarda bulundu. Benzer bir uyarı da İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’den İzmirlilere geldi. Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kentte son 20 günde vaka sayılarının 3 buçuk kat arttığını söyledi.

İKİ GÜNDE 15 CAN KAYBI

İzmir’deki ölüm oranlarının da arttığına dikkat çeken Köşger şunları söyledi: “İzmir Dikkat! Değerli İzmirliler tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi İzmir’imizde de Kovid-19 tehlikesi artarak devam ediyor. Örneğin İzmir’de 20 gün öncesine göre vaka sayısı 3,5 kat artmış durumda, son 10 günde ikiye katlandı. Durumun ciddiyeti artarak devam ediyor. Koronanın mutasyona uğradığı ve ölümcüllüğünün azaldığı iddiası da doğru değil. Son iki günde 15 hemşehrimizi Koronadan kaybettik. Bir kez daha İzmirlileri dikkatli olmaya çağırıyorum.”

İstabul’da yerel yöneticilerle, geçen perşembe bir araya gelen Bakan Koca, İstanbul’daki vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştığını söyledi.

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Sağlık Bakanlığının paylaştığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 72 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı koronavirüse ilişkin güncel verileri ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 72 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Son rakamlarla toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi. Bugün yapılan 112 bin 215 test sonucuna göre ise 2 bin 17 yeni hasta tespit edildi. Türkiye’deki toplam hasta sayısı ada 361 bin 801 oldu. Bugün iyileşen bin 297 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 314 bin 390’a yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 5,6, toplam ağır hasta sayısının ise bin 744 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.2 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.1 olarak duyuruldu.

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 2.017 yeni hasta var. Ağır hasta sayımız ve aktif hasta sayımız artmaya devam ediyor. Bu gidişatı değiştirmek bizim elimizde. Mücadeleyi bize kazandıracak olan birbirimizin hakkına saygı duymak ve tedbirlere birlikte uymaktır” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Okumaya devam et

Popular