Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüs Avrupa’yı eve hapsediyor!

Avrupa’da İtalya, Fransa, Hollanda, İspanya ve İngiltere koronavirüs önlemlerini sertleştiriyor. Fransa ve İsviçre’de ordu devreye girdi. Hükumetler ‘halka evden çıkmayın’ çağrısı yapıyor.

BOLD – Çin dışında başta İtalya ve Fransa gibi vaka sayısı ve ölüm oranının yüksek olduğu Avrupa ülkeleri, koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tedbirlerini sertleştiriyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Fransa’da ordu devreye giriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, evden çıkmama çağrısı yapıp sert seyahat yasakları getirildiğini duyurdu. Hastaların hastanelere nakli için ordunun devreye girebileceğini söyledi.

TEDBİRLER İKİ HAFTA SÜRECEK, YASAĞA UYMAYAN CEZALANDIRILACAK

Salı günü yerel saatle 12:00’den itibaren acil market alışverişi, sağlık hizmetleri ihtiyacı ve işe gitmek dışında hiçbir sebeple evden çıkılmaması gerektiğini söyleyen Macron, bu önlemlerin en az iki hafta devam edeceğini açıkladı. Buna göre yasaklara uymayanlar cezalandırılacak.

GÖRÜNMEZ, YAKALANMASI ZOR ANCAK İLERLEYEN BİR DÜŞMAN

Macron, “Sizden istediğim şeyin eşi görülmemiş olduğunun farkındayım ama durum bunu gerektiriyor. Savaştayız. Başka bir orduya ya da ulusa karşı savaşta değiliz. Ama düşman tam burada, görünmez, yakalanması zor ancak ilerleme kaydediyor” dedi.

ALMANYA SINIRINDAKİ ASKERİ HASTANE KULLANILACAK

Virüsten etkilenenlerin sayısının ülkede her üç günde bir ikiye katlandığını belirterek virüsün etkisini en fazla gönderdiği Almanya sınırındaki bir askeri hastanenin kullanılacağını söyledi.

İspanya-Fransa sınırında seyahat kısıtlamasını kontrol eden polisler.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner de 100 bin polisin karantina için görevlendirileceğini, ülke genelinde kontrol noktaları oluşturulacağını, araçlı yolcuların ve yayaların bu noktalarda seyahatlerinin amacını bakanlıktan alınan bir belgeyle kanıtlaması gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ UYARILARA UYULMADIĞI İÇİN SERT TEDBİRLER ALINDI

Daha önce yapılan uyarılara uyulmadığı için bu kadar sert önlemler alındığı belirtiliyor.

Fransa’da 16 Mart itibarıyla 6 bin 633 kişi koronavirüse yakalandı, 148 kişi hayatını kaybetti.

İŞ YERLERİNİN ETKİLENMEMESİ İÇİN 300 MİLYAR EURO KREDİ

Büyük veya küçük ölçekli iş yerlerinin etkilenmemesi için 300 milyar euroluk kredi verileceğini ilan eden Macron, “Hiçbir Fransız şirketi iflas riskiyle karşı karşıya kalmayacak” diye konuştu.

İngiltere’de koronavirüs vaka sayısı Pazartesi 152 artarak bin 543’e yükseldi.

İngiltere’de Kovid-19’a karşı yeterli önlemi almamakla eleştirilen, yayılmayla ‘toplumsal bağışıklık’ kazanılması politikası izleyen Başbakan Boris Johnson. sosyal hayatın kısıtlanması, kafe, restoran ve bar gibi ortamlara girilmemesi, mümkün olanların evden çalışması, 70 yaş üstündekiler, hamileler ve hastalığı bulunanların 12 hafta evde kalması çağrısı yaptı.

‘HALKIN VE MEKANLARIN DUYARLI DAVRANACAĞINI UMUYORUM’

Ancak mekanların kapanmasıyla ilgili adım henüz atılmadı. Johnson, çağrısı sonrası “Halkın ve mekanların duyarlı davranacağını umduğunu” söyledi.

Ülkede virüs şüphesi duyulan herkese test yapılmıyor. Başbakan, belirti gösterenlerin ve aynı evde yaşadığı kişilerin 14 gün evde kendi kendilerini karantinaya almalarını söyledi.

VAKA SAYISI 5-6 GÜNDE BİR İKİYE KATLANABİLİR İKAZI

İngiltere’deki koronavirüs vakalarının sayısı Pazartesi 152 artarak bin 543’e yükseldi. Pazar ölenlerin sayısı 55’ken Pazartesi buna 20 kişi daha eklendi.

Boris Johnson, “Şu an vakaların hızla arttığı döneme giriyoruz ve sert önlem almazsak vaka sayısı 5 ya da 6 günde bir, ikiye katlanabilir” ikazını dillendirdi.

Virüs korkusu sebebiyle Barcelona sokakları hiç görülmediği kadar sakinleşti.

Son dönemde koronavirüs vakalarında hızlı artış yaşayan İspanya’da Sağlık Bakanı Salvador Illa özel hastanelerin ülkedeki genel sağlık sistemi kontrolüne gireceğini açıkladı.

El Pais gazetesi, hükumetin Pazar Kovid-19 ile mücadelede ‘şimdiye kadar görülmemiş’ önlemler alma kararı verdiğini yazdı.

ŞİRKETLER 48 SAAT İÇİNDE HÜKUMETE HABER VERECEK

Hükumet Pazar ayrıca maske, eldiven, tıbbi veya farmasötik ürünlere ya da bu ürünleri üretme kapasitesine sahip şirketlerin 48 saat içinde yetkililere haber vermesini istedi. Aksi takdirde cezalarla karşılaşılacağı bildirildi.

İspanya’da 9 bin 942 vakanın 2 bine yakını Pazartesi tespit edildi. Ülkede 342 can kaybı var.

MECBURİ OLMAYAN SEYAHATLER 30 GÜNLÜĞÜNE ASKIYA ALINSIN ÖNERİSİ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin mecburi olmayan tüm seyahatleri 30 günlüğüne askıya alma önerisi getirdiğini duyurdu.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN SEBEBİ: BUGÜNE KADAR Kİ UYGULAMALAR YETERSİZ

İsviçre hükumeti ise bugüne kadarki uygulamalarının koronavirüsün yayılımını engellemekte başarısız olduğunu açıklayarak olağanüstü hal ilan etti. Komşularla sınır kontrolüne başlanacağı da ilan edildi.

Ülkeye yalnızca İsviçre vatandaşları, oturma izni olanlar ve iş seyahatlerine gelenler alınacak.

8 BİN ORDU MENSUBU VİRÜSLE MÜCADELEYE YARDIM EDECEK

Olağanüstü hâl önlemleri kapsamında restoranlar kapatılacak, kamusal etkinlikler iptal edilecek, 8 bin ordu mensubu virüsle mücadele çalışmalarına yardım edecek.

Hastaneler ve kliniklerde yalnızca acil vakalar kabul edilecek.

Televizyondan halka seslenen Rutte, 1970’lerdeki petrol krizi sonrası ulusa seslenen ilk başbakan oldu.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, salgına karşı eşi görülmemiş önlemler alınacağını belirterek bu kapsamda ülkede 1 yıl boyunca hayatın tamamen durabileceğini söyledi.

Pazartesi akşamı televizyon aracılığıyla halka seslenen Rutte, 1970’lerdeki petrol krizinden bu yana ulusa seslenen ilk başbakan oldu.

17 MİLYONLUK ÜLKENİN BÜYÜK BÖLÜMÜ ENFEKTE OLACAK

Hollanda Başbakanı, yakın gelecekte 17 milyonluk ülke nüfusunun büyük bölümünün enfekte olacağını söyledi.

Trump’tan korkutan öngörü: “Temmuz, Ağustos ya da daha geç bir tarih”

Dünya

Alman Dışişleri Bakanı: Erdoğan’ın Macron’a saldırıları yeni bir ‘dip nokta’

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkındaki sözlerinden ötürü, yeni bir ‘dip nokta’ ifadesiyle  AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kınadı.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Berlin’de Erdoğan-Macron gerginliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Maas, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron’a yönelik saldırılarını yeni bir ‘dip nokta’ olarak nitelendirdi.

Almanya’nın radikal İslamcılarla mücadelede Fransa ile dayanışma içinde olduğunu ifade eden Maas, Fransa’nın Ankara Büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmasını da büyük bir anlayışla karşıladığını söyledi.

Maas, radikal terörle mücadelenin ırkçılık ve İslamofobi ile aynı kefeye konulmaması gerektiğini belirterek, bunu yapan herkesin sorumsuz olduğunu ve toplumu bölmek isteyenlerin amacına hizmet ettiğini ifade etti. Maas, “Biz bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü partisinin Malatya 7.Olağan İl Kongresi’ndeki konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmauel Macron hakkında, “Şu an Fransa’nın başındaki zat şaşırmış yatıp kalkıp Erdoğan’la uğraşıyor. Sen önce kendine bak. Bu bir vaka. Hakikatten kontrolden geçmesi lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günkü konuşmasında da, “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol” ifadelerini kullandı. Açıklamalar üzerine Fransa Ankara Büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırdı.

Guardian: Tartışmayı sürdürmek Erdoğan’ın da Macron’un da işine geliyor

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Birliği, Frontex ve Yunanistan’dan ‘geri itmelerle’ ilgili soruşturma istedi

Avrupa Birliği (AB), AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) Yunanistan’ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verdiğine yönelik haberler üzerine hem Yunanistan’dan hem de Frontex’den soruşturma başlatmasını istedi.

BOLD – Avrupa Komisyonunun Frontex ile temas halinde olduğu, Frontex’in de Yunanistan makamlarıyla görüştüğü ve Yunanistan’ın iç tahkikat başlattığı bildirildi.

AB Komisyonu sözcülerinden Adalbert Jahnz, günlük basın toplantısında, “Bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. AB Komisyonu, geri itmeler ve temel haklarla iltica hakkının korunmasına yönelik AB hukukuna aykırı davranışlarla ilgili haberler hakkında derin endişe duymaktadır” ifadesini kullandı.

Komisyonun Frontex ile temas halinde olduğunu aktaran Jahnz, Frontex’in de Yunanistan makamlarıyla görüştüğünü ve Yunanistan’ın iç tahkikat başlattığını söyledi.

Jahnz, “Biz hem Yunanistan makamlarından hem de Frontex’ten bu tür haberleri derinlemesine soruşturmasını ve AB yasalarına tam olarak uyulmasını bekliyoruz.” dedi.

Almanya’nın Der Spiegel dergisinin araştırmasında, Yunan sınır muhafızlarının mültecileri açık denize geri ittikleri ve Frontex’in de yasa dışı operasyonlarda yer aldığı ifade edilmişti.

Frontex tarafından kullanılan bir uçağın mültecileri durdurduğu, uçaktaki kamera görüntülerinin Varşova’daki Frontex genel merkezine canlı olarak aktarıldığı ancak Frontex’in söz konusu bölgeye mültecilerin kurtarılması için yardım göndermediği belirtilmişti.

Spiegel’in ve başka medya kuruluşlarının zorla geri göndermelerin birçoğunu tam olarak belgelemiş olmasına rağmen Yunan hükümeti, mültecilerin Türkiye’ye zorla geri gönderildiğini reddediyor.

Türkiye demokrasi statüsünü 2014’te kaybetti: Son 10 yılda dibe vurdu

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye demokrasi statüsünü 2014’te kaybetti: Son 10 yılda dibe vurdu

İsveç Gothenburg Üniversitesi V-Dem Enstitüsü, Türkiye’nin 2014 yılında demokrasi statüsünü kaybettiğini ve son 10 yılda demokrasi alanında dibe vurduğunu belirtti. Enstitünün hazırladığı demokrasi listesinde Türkiye, 179 ülke arasında 153. sırada yer alarak dünyada demokrasinin en kötü olduğu yüzde 20’lik kısımda yer aldı.

BOLD – İsveç Gothenburg Üniversitesi V-Dem Enstitüsü (Varieties of Democracy), 2020 yılı raporunda Türkiye’deki demokrasinin durumu ile ilgili ağır ifadeler kullandı.

Dünyada otokratlaşmanın Brezilya, Hindistan, ABD ve Türkiye gibi büyük nüfus ve ekonomiye sahip ülkeleri etkilediğini belirten V-Dem Enstitüsü, 85 milyon nüfusa sahip NATO üyesi Türkiye’nin “daha sert diktatörlüğe” kayışının büyük bir endişe kaynağı olduğu kaydedildi.

Türkiye, enstitü tarafından “otoriter seçim devleti” olarak tanımlandı.

TÜRKİYE, 179 ÜLKE ARASINDA 153. OLDU

Enstitü tarafından hazırlanan ve 179 ülkenin yer aldığı demokrasi listesinde Türkiye 153’ncü sırada yer aldı.

Somali, Çad, Belarus, Vietnam, Cibuti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Zimbabve ve Gine gibi ülkeler dahi demokrasi listesinde Türkiye’nin üstünde yer aldı.

TÜRKİYE, LİSTENİN EN DİBİNDEKİ YÜZDE 20’LİK KISIMDA YER ALDI

Raporda Türkiye için şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye, demokrasi statüsünü 2014 yılında kaybetti ve dünyada demokrasinin en kötü olduğu ülkelerin yer aldığı listenin en dibindeki yüzde 20’lik kısımda yer aldı.”

Raporda, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesini “daha sert diktatörlüğe” doğru sürüklediği belirtildi.

OTOKRATLAŞMANIN EN FAZLA OLDUĞU ÜLKELER MACARİSTAN VE TÜRKİYE

Raporda, son 10 yılda otokratlaşmanın en fazla olduğu ülkeler Macaristan, Türkiye, Polonya, Sırbistan, Brezilya ve Hindistan olarak kaydedildi.

Türkiye’de basın özgürlüğü ve özgürlükler konusundaki kötüleşmenin 2009 öncesinde başladığı ve kademeli otokratlaşma sürecinin sonunda Türkiye’nin demokrasi statüsünü kaybederek 2014 yılında “otoriter seçim devleti” statüsüne düştüğü kaydedildi.

Sattığı motorun SİHA’larda kullanıldığını öğrenen Bombardier Türkiye’ye teslimatı durdurdu

Okumaya devam et

Popular