Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lı doktor Mustafa Ulaşlı’nın korona aşısı projesini TÜBİTAK reddetmiş

KHK’yla ihraç edilen Türkiye’nin korona virüsü hakkında doktora yapmış tek ismi olan Doç. Ulaşlı, ihraç edilmeden önce TÜBİTAK’a verdiği projenin içeriğini ve trajikomik biçimde nasıl reddedildiğini anlattı.

BOLD – Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı, 2016 yılında KHK’yla ihraç edildiğinde Türkiye’nin koronavirüs üzerine doktora yapmış tek ismiydi. Ulaşlı dünyada korona salgını çıkmadan yıllar önce yarasalardaki bu virüsü araştırmış ve Hollanda’da doktorasını tamamlamıştı.

Ardından yurda dönen Ulaşlı, Gaziantep Üniversitesi’nde göreve başlamış fakat Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olması gerekçesiyle Gülen Cemaatine yönelik operasyonlar kapsamında görevinden ihraç edilmişti.

Doç. Ulaşlı, Euronews yayınında çok çarpıcı bir açıklama yaparak yıllar önce koronavirüsle ilgili bir proje geliştirdiğini ancak TÜBİTAK’ta projenin Matematik projesi zannedilerek reddedildiğini açıkladı.

KORONA PROJESİ VERDİM MATEMATİK PROJESİ SANDILAR

Doç. Ulaşlı’nın açıklamaları şöyle:

“Bazı ülkeler hava savunma sistemleri yapıyorlar, karşısında yapılacak ataklara göre strateji geliştirmek için. Benim doktora sırasında yaptığım çalışma şuydu; Bu virüsün saldırı tarzı nedir, hücrede nasıl bir yapıyı ele geçiriyor? Bunu anlamaya çalıştım. Bunu anlamaya çalıştıktan sonra biz bu virüse karşı farklı nasıl yaklaşımlar sergileyebiliriz. Yıllarca bunu çözmeye çalıştım. Vardığım şey şuydu. Virüsün iki proteini vardı, bu iki proteinin etkileşimi ciddi derecede önemliydi. Benim TÜBİTAK’a verdiğim proje şuydu: Virüsün iki proteini arasındaki etkileşimi engellersem, enfeksiyonu durdurabilirim.

Deneysel olarak elimdeki bilgilerle ben bunu iddia edebilirdim, çünkü virüsün geçmişini biliyorum. Bu çerçevede projeyi hazırlayıp gönderdim. Proje değerlendirilmedi. Projenin reddedilmesiyle ilgili yazıyı görseniz çok komikti. Matematik projesi olarak reddedildi. TÜBİTAK’taki yetkili kişiyi aradım dedim ki sayın hocam ben sağlık birimlerine proje verdim, siz matematik projesi olarak değerlendirmişsiniz. İnceleyelim dediler, sonra güzel proje ama komisyon kuramayız, heyet oluşturamayız dediler ve öyle kaldı. Oysa virüse karşı aşı geliştirebilirdik.

Sonra KHK’lı olmama rağmen elimdeki bilgileri paylaşarak geçen sene virüsle ilgili dünyadaki en prestijli dergilerinden birinde yayınım çıktı. Hollandalı ekiple çalıştık. Bu yayında, virüsün enfeksiyonunda kalsiyumun rolü nedir, iki protein arasındaki etkileşim boyutu nedir onu anlatıyorduk.

Şu an bu alanda çalışmış insanlara imkan verilirse Türkiye’de aşısı yapabilirsiniz. Ama korona konusunda doktora yapmış birini dört senedir kenarda oturtursanız aşı geliştiremezsiniz. İlahi olarak o aşı gökten gelmeyecek, laboratuvarda çalışabilmemiz lazım. Bunu üretecek bilim insanları.”

Gündem

İstanbul’daki yeni baro için 2 bin imza toplandı

Çoklu baro sisteminin yasalaşmasının ardından harekete geçen İstanbul 2 No’lu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Cavit Tatlı, gerekli 2 bin imzaya ulaştıklarını açıkladı.

BOLD- Baroların itirazlarına rağmen AKP ve MHP oyları ile yasalaşan çoklu baro için ilk hamle İstanbul’dan geldi. Avukatlık Kanunu’ndaki yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından geçen iki buçuk aylık süreçte İstanbul’da devam eden çalışmalar tamamlandı. Yeni baro kurmak isteyen hukuk dernekleri, avukatlardan gerekli 2 bin imzayı topladığını açıkladı.

ÇARŞAMBA BAŞVURUYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan Hukukçular Derneği Başkanı ve İstanbul 2 No’lu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Cavit Tatlı: “Son anda aksilik olmaması amacıyla 2 bin 100 imza ile başvuru yapmak istiyoruz. Son anda vazgeçenler, üye olmaya engel durumu olanlar olabilir. Şu anda 2 bin rakamını geçtik. Bir gün daha imza toplayıp Çarşamba günü TBB’ye başvuru yaparak ilk resmi adımı atmış olacağız” dedi.

BUGÜN ENGELLERİ AŞTIK

Başından beri engellendiklerini iddia eden Tatlı: “Avukatlara fişleneceksiniz diye gözdağı verenler oldu. Sosyal medyada hakaretler ettiler. Sabır dedik, sabrettik. Biz sözümüzün arkasındayız. Ama biz bugün engelli aştık, buradayız. Baromuzu da kuruyoruz” diye konuştu.

TBB SEÇİMLERİNE DELEGE YOLLAYACAĞIZ

Ayrıca Tatlı, Türk Barolar Birliği (TBB) seçimlerine gönderilecek delegeyle ilgili de: “İstanbul 2 No’lu Baromuzu bu hafta kuruyoruz. Önümüzdeki hafta sonu da kuruluşumuzun genel kurulunu yapıp TBB seçimlerine delege yollayacağız” ifadelerini kullandı.

Cübbeli Ahmet’ten savcılara: silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım

Okumaya devam et

Gündem

Öfkeli hasta yakınlarından kurtulmaya çalışan sağlıkçılar barikat kurdu

Hayatını kaybeden hastanın yakınları Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde terör estirdi. Öfkeli kalabalıktan kurtulmaya çalışan sağlık çalışanları hastane içinde barikat kurdu.

BOLD- Ankara’daki silahlı çatışmanın ardından Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen yaralılardan biri tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ölüm haberini alan hasta yakınları hastane acilindeki sağlık personeline saldırdı. Kendilerini güçlükle hastanedeki bir bölüme kapatan sağlıkçılar canlarını kurtarmanın derdine düştü. Sedyeleri barikat yapan sağlıkçıların o anları cep telefonları kameralarına da yansıdı.

İKTİDAR VE BAKANLIK SAĞLIKÇILARI YALNIZ BIRAKIYOR

Sosyal medyada dolaşıma giren görüntüler büyük tepki topladı. Sağlıkçılara yönelik saldırılara tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir: “Sağlık çalışanları, canları pahasına hem salgınla hem de şiddete karşı mücadele ediyor. Sağlık çalışanları bu mücadelede Sağlık Bakanlığı ve iktidar tarafından yalnız bırakılıyor” ifadelerini kullandı.

SİYASETÇİLER HEDEF GÖSTERMEKTEN VAZGEÇMELİ

MHP Lideri Bahçeli’nin TTB üzerinden sağlıkçıların tehdit edildiğini söyleyen Emir: “Siz en üst makamlarca hekimleri tehdit ederseniz, kendini bilmez kişiler de bu tehditlerden cesaret alır ve benzer davranışları sergilemeye devam eder. İktidar bir an önce aklını başına almalı ve toplum nezdinde sağlıkçıların itibarını yükseltecek, saygınlığını sağlayacak bir tutum sergilemelidir. Siyasetçiler, hekimleri hedef göstermekten vazgeçmelidir” diye konuştu.

Saldırıya uğrayan sağlık personelinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin olay hakkında bilgi aldığı ve sağlık emekçilerine geçmiş olsun ziyaretinde bulunacağı öğrenildi.

Van’daki helikopterden atılma olayına CHP’den tepki

Okumaya devam et

Gündem

Van’daki helikopterden atılma olayına CHP’den tepki

Türkiye’nin 1990’lara döndürülmeye çalışıldığını söyleyen CHP’li Özgür Özel, iki vatandaşın helikopterden atılması olayına ilişkin, “Bu konunun Meclis’te de takipçisi olacağız” dedi.

BOLD- Van’da işkence gören iki köylünün helikopterden atıldığına ilişkin bilginin hastanenin ilk raporuna girdiği ortaya çıktı. Hastane raporunda açıkça “helikopterden düşme” ibaresi yer alıyor. Böylece, yüksekten düşme şikayetiyle hastaneye kaldırılan Osman Şiban (50) ve Servet Turgut’un (55) helikopterden atıldıkları belgelendi.

MECLİS’TE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Konuya ilişkin CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Özel konuyu Meclis’e taşıyacaklarını belirterek: “Türkiye’yi 1990’lara döndürmeye çalışan, kamu gücünü kullanırken yasadışı yöntemlerde ısrar eden bir akılla karşı karşıyayız. İki yurttaşımızın helikopterden düştüğü ya da atıldığı iddiaları hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır! Bu konunun Meclis’te de takipçisi olacağız” dedi.

Dükkanına haciz gelen esnaf kendini yakmaya çalıştı

Okumaya devam et

Popular