Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lı doktor Mustafa Ulaşlı’nın korona aşısı projesini TÜBİTAK reddetmiş

KHK’yla ihraç edilen Türkiye’nin korona virüsü hakkında doktora yapmış tek ismi olan Doç. Ulaşlı, ihraç edilmeden önce TÜBİTAK’a verdiği projenin içeriğini ve trajikomik biçimde nasıl reddedildiğini anlattı.

BOLD – Doç. Dr. Mustafa Ulaşlı, 2016 yılında KHK’yla ihraç edildiğinde Türkiye’nin koronavirüs üzerine doktora yapmış tek ismiydi. Ulaşlı dünyada korona salgını çıkmadan yıllar önce yarasalardaki bu virüsü araştırmış ve Hollanda’da doktorasını tamamlamıştı.

Ardından yurda dönen Ulaşlı, Gaziantep Üniversitesi’nde göreve başlamış fakat Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olması gerekçesiyle Gülen Cemaatine yönelik operasyonlar kapsamında görevinden ihraç edilmişti.

Doç. Ulaşlı, Euronews yayınında çok çarpıcı bir açıklama yaparak yıllar önce koronavirüsle ilgili bir proje geliştirdiğini ancak TÜBİTAK’ta projenin Matematik projesi zannedilerek reddedildiğini açıkladı.

KORONA PROJESİ VERDİM MATEMATİK PROJESİ SANDILAR

Doç. Ulaşlı’nın açıklamaları şöyle:

“Bazı ülkeler hava savunma sistemleri yapıyorlar, karşısında yapılacak ataklara göre strateji geliştirmek için. Benim doktora sırasında yaptığım çalışma şuydu; Bu virüsün saldırı tarzı nedir, hücrede nasıl bir yapıyı ele geçiriyor? Bunu anlamaya çalıştım. Bunu anlamaya çalıştıktan sonra biz bu virüse karşı farklı nasıl yaklaşımlar sergileyebiliriz. Yıllarca bunu çözmeye çalıştım. Vardığım şey şuydu. Virüsün iki proteini vardı, bu iki proteinin etkileşimi ciddi derecede önemliydi. Benim TÜBİTAK’a verdiğim proje şuydu: Virüsün iki proteini arasındaki etkileşimi engellersem, enfeksiyonu durdurabilirim.

Deneysel olarak elimdeki bilgilerle ben bunu iddia edebilirdim, çünkü virüsün geçmişini biliyorum. Bu çerçevede projeyi hazırlayıp gönderdim. Proje değerlendirilmedi. Projenin reddedilmesiyle ilgili yazıyı görseniz çok komikti. Matematik projesi olarak reddedildi. TÜBİTAK’taki yetkili kişiyi aradım dedim ki sayın hocam ben sağlık birimlerine proje verdim, siz matematik projesi olarak değerlendirmişsiniz. İnceleyelim dediler, sonra güzel proje ama komisyon kuramayız, heyet oluşturamayız dediler ve öyle kaldı. Oysa virüse karşı aşı geliştirebilirdik.

Sonra KHK’lı olmama rağmen elimdeki bilgileri paylaşarak geçen sene virüsle ilgili dünyadaki en prestijli dergilerinden birinde yayınım çıktı. Hollandalı ekiple çalıştık. Bu yayında, virüsün enfeksiyonunda kalsiyumun rolü nedir, iki protein arasındaki etkileşim boyutu nedir onu anlatıyorduk.

Şu an bu alanda çalışmış insanlara imkan verilirse Türkiye’de aşısı yapabilirsiniz. Ama korona konusunda doktora yapmış birini dört senedir kenarda oturtursanız aşı geliştiremezsiniz. İlahi olarak o aşı gökten gelmeyecek, laboratuvarda çalışabilmemiz lazım. Bunu üretecek bilim insanları.”

Gündem

Uluslararası Af Örgütü’nden ‘Acil Eylem’ planı: İnfaz yasası ayrım gözetmemeli

AKP ve MHP’nin birlikte hazırladığı ‘İnfaz Yasası’ değişikliği tasarısının kapsamının dar olmasına Uluslararası Af Örgütü’nden tepki geldi.  ‘Acil Eylem’ planı başlatan örgüt, “İnfaz yasası ayrım gözetmemeli” vurgusu yaptı.

BOLD-Türkiye’de hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 300 bine yakın tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevlerindeki yoğunluğu azaltmaya yönelik AKP ve MHP ‘İnfaz Yasası Değişikliği’ teklifini TBMM’ye sundu. Yasa değişikliği teklifinde terör kapsamında olan düşünce ve siyasi suçlamalarla cezaevinde olan kişileri kapsamaması, kamuoyunda tepkiye neden oldu.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) AKP’nin TBMM’ye sunduğu yasa tasarısına tepki gösterek:

Koronavirüsün Türkiye’nin aşırı kalabalık ve hijyenik koşullardan yoksun cezaevlerinde yayılmasına ilişkin kaygılar giderek artarken, mahkumların ve cezaevi personelinin sağlığı ve hayatları da daha büyük risk altında.

Türkiye hükümeti, 100 bine kadar mahpusun tahliye edilmesini öngördüğü söylenen bir yasa tasarısı hazırlıyor. Ancak tasarının, gazeteciler ve insan hakları savunucuları da dâhil olmak üzere yalnızca haklarını kullandığı için terörle mücadele yasaları kapsamında haksız yere cezaevinde tutulan kişiler ile tutuklu yargılananları kapsam dışında bıraktığı belirtiliyor.

Koronavirüs riski altındaki tutukluların ayrım gözetmeksizin serbest bırakılması konusunda çağrıda bulun. İmzacı ol!

Uluslarası Af örgütü’nün çağrısına aşağıdaki linke tıklayarak destek verilebiliniyor.

https://acileylem.org.tr/eylem/mahpuslarin-tahliyesini-ongoren-yasa-ayrim-gozetmemeli

‘İnfaz Yasası’ değişikliği teklifi Meclis’e sunuldu: Düşünce suçluları kapsam dışı

 

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de vefat eden kişi sayısı 214’e, vaka sayısı da 13 bin 531’e çıktı

Türkiye’de hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 214’e, sonuçları pozitif çıkan vaka sayısı da 13 bin 531’e tırmandı.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 46 kişinin vefat ettiğini açıkladı. Bugün 15 bin 422 kişiye test yapıldığını belirten Koca, 2 bin 704 kişide koronavirüs tespit edildiğini belirtti.

Reuters geçti: İstanbul’da ‘korona’ cenaze konvoyu!

Okumaya devam et

Gündem

Cumhurbaşkanlığı’ndan Selahattin Demirtaş’a ‘Evde kal’ e postası!

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı’ndan kocasına hitaben gönderilen ‘evinizde kalın’ e postasına cevap verdi: “Biz de onu diyoruz zaten”

BOLD – Cumhurbaşkanlığı, Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ‘evde kal’ ikazlı elektronik posta gönderdi.

Üç yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutulan Demirtaş’ın, eşi Başak Demirtaş, kocasına gönderilen e postaya Twitter üzerinden cevap verdi.

Mesajda koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Demirtaş için yapılan ‘evinizde kalın’ ikazına Başak Demirtaş, “Selahattin’e gönderdiğiniz mailde ‘Ciddi kronik hastalığınız varsa evden çıkmayın’ diyorsunuz. İyi de biz de onu diyoruz zaten” karşılığını verdi.

CHP’li Kılıçaslan: Veriler İtalya ve İspanya gibi olma uyarısı veriyor

Okumaya devam et

Popular