Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tutuklu yakınları Eskişehir Cezaevine koştu: Doktor Jalen Yılmaz’da korona tespit edilmedi

Eskişehir Kapalı Cezaevi doktoru Jalen Yılmaz’ın karantinaya alındığı haberinin ardından tutuklu yakınları bilgi almak için cezaevine koştu. Karşılarında barikat bulan tutuklu yakınları yetkililerle görüştürülmedi. Doktor Yılmaz ve tutuklu yakınları yaşananlarla ilgili konuştu.

BOLD – Sözcü gazetesinin yayınladığı “28 yıllık doktor koronavirüs şüphesiyle karantinaya alındı” başlıklı haber ile Eskişehir Kapalı Cezaevi doktoru Jalen Yılmaz’ın hastalığa yakalandığı haberinin ardından tutuklu yakınları cezaevine akın etti.

Euronews’ten Büşra Taşkıran’ın aktardığına göre Tutuklu ve hükümlülerin sağlığından endişe duyan aileler Eskişehir Kapalı Cezaevi yönetiminden bilgi almak istedi ancak cezaevine girişleri polis barikatı ile engellendi. Eskişehir Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun önünde polis ekiplerinin engeli ile karşılaşan tutuklu yakını Sevil Çalkınlı, şunları dile getirdi:

“Yetkili birimlere dilekçe vermek için cezaevine gittim. Ama hiç kimseye ulaşamadım. Bir gün önce cezaevi savcısına dilekçe vermek amacıyla adliye gittim. Ama kesinlikle savcı ile görüştürülmedim ve dilekçem kabul edilmedi.”

Cezaevi koşullarının sağlık açısından uygun olmadığını anlatan Çalkınlı, “Eşim 2016 yılının Eylül ayından beri cezaevinde. İlk girdiğinde su kesintisi en temel sorunumuzdu. Temizlik ve hijyene dikkat edilmemesi de en önemli sorunlarımızdan. Bu sorunları açık görüşümüzü yaptığımız salonun kirli ve pis olması nedeniyle biz de net görüyorduk” dedi.

Eskişehir Ceza İnfaz Kurumunda sık sık yaşanan su kesintileri, tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve hijyen ürünlerine erişememesi gibi nedenlerle eşinin sağlığından kaygı duyduğunu ifade eden Çalkınlı, şöyle devam etti:

POLİS BARİKAT KURDU

“Cezaevine yetkili bir merciden bilgi almak için gittim. Benim gibi birçok aile gelmişti. Bizim önümüze polis barikat kurmuştu. Ne olduğunu anlayamadık. Yetkili bir Jandarma komutanı bilgilendirme yapacağını söyleyerek bizi bir ekip aracına bindirdi ve karakola götürüldük. Dilekçelerimiz Jandarma tarafından alındı.

Çalkınlı, açık ve kapalı görüşlerin tutuklu ve hükümlülerin sağlıklarını korumak adına Adalet Bakanlığı tarafından yasaklanması üzerine eşinden haber almasının daha da zorlaştığını ifade etti. 10 dakika olan telefon görüş haklarının 10 dakikadan az tutulduğunu ve telefonların bozuk olması nedeniyle bu haklarını sağlıklı bir şekilde kullanamadıklarını ve bunun daha çok endişe duymalarına neden olduğunu vurguladı.

Başka bir tutuklu yakını Nagehan Yüksel de, “Eskişehir Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gitmeden evvel cezaevinde yaşanan sorunları anlatmak ve dilekçemi vermek için cezaevinden sorumlu savcı ile görüşmek için adliyeye gittim. Ama adliyeye alınmadım. Danışmadan geri çevrildim. Çünkü savcı sadece açık cezaevinde bulunan mahkum yakınları ile görüşüyormuş” diye konuştu.

CİDDİ BİR KALABALIK VARDI

Sosyal medyada okuduğu haberler üzerine Eskişehir Ceza İnfaz Kurumundan bilgi almak için giden Yüksel, şunları söyledi:

“Cezaevine gittiğimde ciddi anlamda bir kalabalık vardı. Sivil polis, jandarma ve resmi polisler vardı ve barikat kurulmuştu. Olağanüstü bir durum vardı. Sadece bir dilekçe için gitmiştim. O durumu gördüğümde cezaevinde ciddi bir şeyler olduğunu düşündüm. Açıklama yapılmaması ise endişemi artırdı.”

Eskişehir Ceza İnfaz Kurumu’nda görevli bir jandarma komutanının, kalabalığın sorularına cevap verdiğini anlatan Yüksel, “Bize Jandarma komutanı tarafından denilen halk isyanı olabileceği. Üç kadın eşleriyle alakalı durumu öğrenmeye geliyor ve halk isyanı olabilir endişesiyle barikat kurulmuş ve hiçbir yetkili ile görüşmemize izin verilmiyor. Ardından zaten jandarma karakoluna götürüldük” dedi.

ORADAN ORAYA KOŞTURUYORUM

Adalet Bakanlığının tutuklu ve hükümlülerin sağlığını korumak amacıyla uygun denetimli serbestlik hükümlerini uygulaması gerektiğini düşünen Yüksel, şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal medyada televizyonda izlenecek filmler, diziler, bu süreçte çocuklarla oynanacak oyunlar, okunacak kitap listeleri paylaşıyorlar. Ben evimde oturup çocuklarımla bunları yapıyor olmam gerekirken eşimin ne durumda olduğunu, bu salgın hastalığın cezaevinde ne boyutta olduğunu öğrenmek için oradan oraya koşturuyorum. Karakola götürülüyorum. Tutuklularla alakalı yapılması gereken ne ise Adalet Bakanlığı tarafından yapılmasını istiyorum. Çünkü dışarda insanlar kendilerini koruyamazken cezaevinde her türlü olanaktan uzak, kalabalık ortamda bu insanlar kendilerini nasıl koruyacak.”

O DOKTOR KONUŞTU

Koronavirüs olabileceği şüphesiyle hastaneye müracaat eden ve Şehir Hastanesinde karantina altına alınan doktor Jalen Yılmaz ise en son görev yerinin Eskişehir H Tipi Ceza İnfaz Kurumu olduğuna dair bilginin doğruyu yansıtmadığını ifade etti. Yılmaz “15 yıldır Eskişehir’de yaşıyorum. Yunus Emre Devlet Hastanesinde başhekim yardımcılığı yaptım. 4 yıl aile hekimi olarak cezaevinin doktoruydum ve son iki aydır Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Yaşam Merkezinde görev yapıyorum” dedi.

STETESKOP BİLE BULAMADILAR

Yılmaz, yaklaşık bir haftadır ses kısıklığı, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve halsizlik şikayetleri ve yakın bir zaman diliminde yurt dışından gelen arkadaşlarıyla görüşmesi virüs şüphesini artırdığını ve kendi isteği ile hastaneye başvurduğunu anlattı. “16 Mart günü hastaneye başvurdum. Öğlen 13:00 gibi testim yapıldı. İlk olarak ‘Hastanede test yok. Test Sağlık Müdürlüğünden gelecek’ denildi. Sonrasında hastanenin acilinde steteskop bulamadılar. Boğaz kültürü alacaklardı ve ‘boğaz kültürü yok denildi.’ Bunlar hep eksi puandı. Çünkü Eskişehir Şehir Hastanesi Eskişehir’de referans hastane kabul edilmişti” diyerek yaşadığı aksilikleri sıraladı.

KORONA TESTİ NEGATİF ÇIKTI

Jalen Yılmaz, hastanede virüs testinin geç yapıldığını, susuz bırakıldığını, kantinden su almasının yasaklandığını, ailesinin getirdiği suyun verilmediğini, hipoglisemik ataklarının olması nedeniyle şekerin düştüğünü ve bu süreçte ara öğün verilmesi gerekirken verilmediğini ve aç kaldığını belirtti. Yılmaz şöyle devam etti: “30 saat bekledim. 30 saat sonra sosyal medyadan bu durumu paylaştıktan sonra yaklaşık 10 dakika sonra hemşire geldi ve ‘Kovid-19 virüsü testi negatif çıktı. Taburcusunuz’ dedi.”

Yılmaz, Covid-19 virüsü testinin negatif çıktığına dair tahlil sonucunu yazılı olarak hastaneden aldığını belirtti.

GERGERLİOĞLU PAYLAŞTI

Doktor Jalen Yılmaz’ın kendisinde Kovid-19 virüsü olabileceği şüphesiyle hastaneye müracaat ettiği ve Eskişehir Şehir Hastanesinde karantina altına alındığı bildirilmişti. Yılmaz’ın Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda çalıştığına dair kurumun internet sitesinde bulunan bilgiyi ise HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter üzerinden paylaşmış ve “Burada da cezaevi doktorunun Jalen Yılmaz olduğu yazıyor” demişti.

 

Gündem

Vatandaşa yasak Erdoğanlara serbest: İftar yasağını yine deldiler

Kendi açıkladığı yasağa rağmen ilk iftarı şehit aileleriyle toplu yapan Erdoğan, bugün eşi Emine Erdoğan ile birlikte de bir ailenin evine konuk oldu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı sonrası toplu iftar davetlerinin yasak olduğunu ilan etti. Basın toplantısının ardından Erdoğan, Saray’da buluştuğu şehit aileleriyle iftar yaptı.

Erdoğan’ın bu tavrı büyük tepki topladı. Erdoğan çifti, bugün de iftarda bir ailenin evine konuk oldu. Bu davetin fotoğrafları da basına servis edildi. Ramazan’ın 2. günü de toplu iftar yasağını delen Erdoğan’a sosyal medyada tepki var.

KORONAVİRÜS HIZ KESMİYOR

Artan vaka sayıları yüzünden Bilim Kurulunun tavsiye kararlarını görüşen Bakanlar Kurulu’nun ardından dün bir dizi yeni önlemler açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yeni alınan tedbirler duyuruldu. Genelgede “Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek” denildi.

Öte yandan, koronavirüs salgını hız kesmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de son 24 saatte yapılan testler sonucu 62 bin 797 kişinin koronavirüse yakalandığı belirlendi. Son 24 saatte 279 kişi ise koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Toplu iftar yasağını ilk delen Erdoğan oldu

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Altan hakkında tahliye kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararları bozdu.

BOLD – Darbe çağrışımı olarak bilinen davada ‘Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan Ahmet Altan’a 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Bu davalara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Altan ve Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Daire, tutuklu sanık Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

YARGITAY DAHA ÖNCE MÜEBBETİ BOZDU

Ilıcak ve Altan daha önce ‘darbe çağrışımı’ davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. İki gazeteci “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozdu.

Yeniden başlayan yargılamada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’a geldi. Yargıtay son olarak bu kararı da bozdu ve Altan’ı tahliyesine hükmetti.

AİHM’den Ahmet Altan kararı: Hükumeti devirmek istediğine dair hiçbir kanıt yok

Okumaya devam et

Gündem

Skandal işçi alımı: AKP’li çıkana kadar kuraya devam

Trabzon CHP Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Erdi Çakır, sosyal medyada çok tartışılacak bir görüntü paylaştı. Çaykur’a işçi alımı için yapılan kurada hep AKP’liler çıktı. Çıkmayınca yeniden çekim yapıldı.

BOLD – Çaykur’a 210 işçi alımı için 22 bin 956 kişi başvurmuştu. Eleman alımı kura çekimiyle yapıldı. İşçi alımıyla ilgili iddia ise şok etti.

Görüntüleri Karadeniz şivesiyle anlatan bir vatandaş, “Çaykur’a eleman alıniy arkadaşlar. Haburdaki rezilliği az izleyin ya. Çekti markayi, yanındaki listeye baktı. Bakti tutmayi attı bir daha içeri. Şimdi çekti bakayi listeye var. Okuyor şimdi numarayi. Al sana Çaykur yönetimi.” diye anlattı.

Görüntüleri sosyal medyadan paylaşan CHP’li Çakır ise “Çaykur’da işe alımlar öncesi parti il, ilçe başkanlarından gelen listelerin insanların gözüne baka baka kuradan nasıl çıktığına iyi bakın. Yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0