Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile müzakerelerin başlatılması konusunda anlaştı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile müzakereleri başlatma konusunda anlaştı.

BOLD – Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu Avrupa Komiseri Oliver Varhelyi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği ülkeleri Kuzey Makedonya ve bazı şartların yerine getirilmesi halinde Arnavutluk ile müzakereleri başlatma konusunda anlaştı. Balkan ülkelerine böylece olumlu bir mesaj gönderiyoruz,” dedi.

Almanya ve Hollanda müzakerelerin resmi olarak açılması için Arnavutluk’tan bazı reformlar talep etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de kararı memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Önümüzdeki Mayıs ayında Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de Balkan zirvesi yapılması planlanıyor.

Kararın bu hafta Avrupa Birliği liderleri tarafından video konferans aracılığı ile onaylanması bekleniyor.

Otomotiv devleri koronavirüsle mücadele için solunum cihazı üretecek

Dünya

Nijerya’daki gösterilerde 54 protestocu öldü

Nijerya’daki polis karşıtı gösterilerde can kaybı artmaya devam ediyor. Polis bünyesinde yeni kurulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi’ne (SARS)karşı ülke geneline yayılan protestolarda, polis müdahalesi sebebiyle iki haftada 54 gösterici öldü.

BOLD – Nijerya’da tansiyon düşmüyor. Delta eyaletinde iki hafta önce, bir gencin SARS tarafından öldürülmesi ile sosyal medyada ünlüler ve aktivistlerin çağrısıyla Lagos ve başkent Abuja’da başlatılan gösteriler, ülke geneline yayıldı.

GÖSTERİLERDE CAN KAYBI ARTIYOR

Günlerdir devam eden gösterilerde polisin sert müdahalesi ölümleri de beraberinde getirdi. Polis bünyesinde oluşturulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi’ne (SARS) karşı gösterilerde iki haftada 54 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Uluslararası Af Örgütünden yapılan açıklamada, özel polis biriminin “insan haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle 7 Ekim’den bu yana ülke genelinde devam eden protestoların şiddet eylemlerine dönüştüğü belirtildi. Açıklamada, ülkede devam eden protesto gösterilerinde iki haftada 54 kişinin yaşamını yitirdiğini, yüzlerce kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Lagos eyaletindeki Lekki bölgesinde protestoculara yönelik silahların da kullanıldığı saldırıda ölenlerin olduğu, 30 kişinin de yaralandığı belirtildi. Diğer yandan Edo eyaletinde de protestocuların bir cezaevine düzenlediği baskında yaklaşık 200 mahkum firar etti.

Okumaya devam et

Dünya

Bir mülteci faciası daha: Libya açıklarında 15 mülteci öldü

Mültecilerin Avrupa’ya geçmek için kullandığı başlıca ülkelerden biri olan Libya’da yine bir mülteci faciası yaşandı. Libya açıklarında 15 mültecinin cansız bedenine ulaşıldı. 5 mülteciyi ise balıkçılar kurtardı.

BOLD – Göçmen sorunu insanlığın kanayan yarası haline geldi. Büyük bir acıyla son bulan umut yolcuğunda yine çok sayıda göçmen can verdi. Libya açıklarında batan bir teknenin enkazında 15 mültecinin cansız bedeni bulundu.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Libya’nın batısındaki Subrata kenti kıyısında bulunan bir teknenin enkazında 15 mültecinin cansız bedenine ulaşıldı. Teknede bulunan 5 kişinin ise bölgedeki balıkçılar tarafından kurtarılarak kıyıya getirildiği belirtildi.

Diğer yandan göçmenler Libya üzerinden Avrupa’ya geçmeye devam ediyor. Libya Sahil Güvenlik birimleri Akdeniz’de 70’ten fazla mülteciyi engelledi. Libya açıklarında engellenen mülteciler ülkeye geri getirildi.

Okumaya devam et

Dünya

İçişleri Bakanlığından ‘Sokağa çıkma yasağı’ haberlerine yalanlama

Yabancı basında yer alan, Türkiye’de olası sokağa çıkma yasağı ile ilgili iddiaları yalanlayan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Tamamen asılsızdır” ifadelerini kullandı.

BOLD – Reuters haber ajansının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, vaka sayılarındaki artış yüzünden hükumetin sokağa çıkma yasağını masaya yatırdığı belirtildi.

Haberde ismi açıklanmayan yetkilinin ağzından şu ifadeler yer aldı: “Toplam Kovid-19 vaka sayısı açıklanan günlük vaka sayısının 5 katı. Birkaç hafta boyunca süreci takip ettikten sonra yeni sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar gelebilir.”

İTİBAR EDİLMEMELİ

Haber, Türk basınında da geniş yer bulurken İçişleri Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Gündemde yer alan bu iddia ile ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından: “Bugün Reuters kaynaklı ‘Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir’ haberi tamamen asılsızdır. Daha önce de söylediğimiz gibi sahte genelgelere, isimsiz kaynaklara ve manipülatif haberlere itibar edilmemelidir” mesajını paylaştı.

Sonunda neden Bilim Kurulu toplantılarına katılmadığı belli oldu

Okumaya devam et

Popular