Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yunan ayaklanması kutlamalarına ‘korona’ engeli

Koronavirüs tehdidi, Yunanistan’da Osmanlı Devleti’ne karşı başlatılan ayaklanmanın 199’uncu yıldönümü kutlamalarına sekte vurdu. Her yılki askeri törenlerin aksine bu sene, Parlamento binası önündeki Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koyulmasıyla yetinildi.

BOLD – Yunanistan’da her sene 25 Nisan’da düzenlenen, Osmanlı Devleti’ne karşı başlatılan ayaklanmanın yıldönümü etkinlikleri bu yıl sönük geçti.

KAPSAMLI KUTLAMALAR ÖNGÖRÜLÜYORDU

BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in haberine göre bu yılki 199’uncu yıldönümü için kapsamlı kutlamalar yapılması planlanıyordu. Ancak koronavirüs sebebiyle öngörülen kutlamalar hayata geçirilemedi.

YÖNETİCİLER ARASINA BİRER METRE MESAFE

Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropoulou’nun, Parlamento önünde, aralarında birer metre mesafe ile dizilen Başbakan Kiryakos Miçotakis, parti liderleri ve merasim kıtası askerlerinin hazır bulunduğu Meçhul Asker Anıtına çelenk koymasıyla yetinildi.

2 ÇİFT SAVAŞ UÇAĞI VE 2 HELİKOPTER İLE YETİNİLDİ

Her sene 25 Mart’ta tertiplenen tanklı, toplu askeri resmi geçitler yerine, bu yılki kutlamalar, 2 çift savaş uçağı ile 2 askeri helikopterin Meriç sınırından, Atina’ya , Selanik’e ve oradan Yunan adalarına gerçekleştirilen uçuşlarıyla tamamlandı.

KUTLAMALAR 200’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜNE ERTELENDİ

Başbakan Miçotakis, bu yılki 25 Mart mili bayramının ‘koronavirüs sebebiyle’, bir sene sonraya; Yunan devletinin 200’üncü kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2021’e ertelendiğini açıkladı.

Öte yandan Yunanistan, şimdiye kadar koronavirüsten en az etkilenen ülkeler arasında yer almaya devam ediyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ OLUMLU KATKISI BEKLENİYOR

Üç gün önce sokağa çıkma yasağının ilanıyla virüse yakalananların sayısının daha da azalacağı ümit ediliyor.

Günlük basın topantılarıyla kaç kişinin yaşamını yitirdiği, kaçının virüse yakalandığı, kaçının tedavi altında bulunduğu ve kaçının solunum cihazlarına bağlı bulunduğu, bu görev için tayin edilen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Sotiris Tsiodras tarafından açıklanıyor.

ÜLKE GENELİ VAKA SAYISI 743, CAN KAYBI 20

En son açıklamaya göre, Yunanistan’da şu ana kadar virüse yakalananların sayısı 48’i yeni 743; ölü sayısı 3’ü yeni 20 kişi. Bunlardan sadece üçü kadın.

Aynı açıklamalarda 134 kişinin tedavi altında bulunduğu; 44’ünün solunum cihazlarına bağlı bulunduğu belirtilirken; bugüne dek 32 kişinin taburcu edildiği belirtildi.

Koronavirüs Günlüğü: 1.3 milyar nüfuslu Hindistan’da ‘sokağa çıkma yasağı’ ilan edildi

Dünya

ABD’de koronavirüs vakalarında korkutan artış

George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanan ABD’de önceki gün koronavirüs vaka artışı 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bine çıkması dikkat çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı.

BOLD – ABD, salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor. ABD’de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 41 bin 927 artışla 1 milyon 967 bin 273’e ulaştı.

VAKA VE ÖLÜMLERDE ABD ZİRVEDE

Önceki gün son 24 saatteki artış 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bin ile iki katına çıkması dikkati çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı. 1 milyon 967 bin 273 vakanın bulunduğu ABD’yi, 646 bin 6 vakayla Brezilya, 458 bin 689 vakayla Rusya ve 288 bin 58 vakayla İspanya izliyor.

SALGININ BÜYÜMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

ABD’de salgından en fazla etkilenen New York’ta ise vaka ve ölümler azalsa da ırkçılık ve polis şiddetine karşı süren George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanıyor. Şu ana kadar 396 binden fazla vakanın görüldüğü eyalette, can kaybı 30 bin 372’ye yükseldi. New York’u 165 binden fazla vakayla New Jersey ve 125 binin üzerinde vakayla Illinois takip ediyor. ABD’de koronavirüse yakalanan 738 binden fazla kişi ise iyileşti.

Hamile öğretmen ve eşi tutuklandı: 1 yaşındaki bebekleri yalnız kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Hafter’in sağ kolu Tümgeneral Madi’den önce ihanet sonra davet

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin kritik noktalarda kontrolü sağlaması ile Tümgeneral İdris Madi, Halife Hafter’e verdiği desteği ve görevini bıraktığını açıkladı. Silah arkadaşlarını, UMH’ye çağırdı.

BOLD – Birleşmiş Milletler’ce (BM) tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH), son günlerde ülkenin doğusundaki kritik şehirlerde kontrolü sağlaması akabinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Milis kuvvetlerin lideri Halife Hafter’in sağ kolu diye anılan Tümgeneral İdris Madi, desteğini ve görevini bıraktığını ilan etti. Sosyal medyadan açıklama yapan Madi, “Hafter’e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarıma ve kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Sizleri Libya’nın meşru hükumeti UMH çatısı altında birleşmeye davet ediyorum” dedi.

İdlib şehidi Zengin, ahirete uğurlandı

Okumaya devam et

Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan protestolara tepkisini eleştirmeyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ottawa’da eylemcilere ‘diz çökerek’ destek verdi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’nca öldürülmesi akabinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan şiddet karşıtı protestolar, dünya geneline yayıldı. Kanada’daki eylemlerde, Başbakan Justin Trudeau, göstericilerle diz çöktü.

EYLEMCİLERİN ÇOĞU ‘TRUMP’A KARŞI GEL’ DİYE SLOGAN ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolar karşısındaki tavrını eleştirmekten kaçındığı için tepki çeken Trudeau, başkent Ottawa’da katıldığı ‘No justice-No peace (Adalet yoksa eşitlik yok)’ eyleminde de sessizliğini bozmadı. Protestoda, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Başbakan’a kimi eylemciler teşekkür ederken çoğu ‘Trump’a karşı gel’ diye seslendi.

PROTESTOCULAR 9 DAKİKA SESSİZLİKLE FLOYD’U ANDI

Polis Chauvin’ın, Floyd’u 9 dakika boyunca boğazına bastırarak boğulup ölmesine yol açmasını anan protestocular, dokuz dakika sessiz kaldı.

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘adalet ve özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Popular