Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yunan ayaklanması kutlamalarına ‘korona’ engeli

Koronavirüs tehdidi, Yunanistan’da Osmanlı Devleti’ne karşı başlatılan ayaklanmanın 199’uncu yıldönümü kutlamalarına sekte vurdu. Her yılki askeri törenlerin aksine bu sene, Parlamento binası önündeki Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koyulmasıyla yetinildi.

BOLD – Yunanistan’da her sene 25 Nisan’da düzenlenen, Osmanlı Devleti’ne karşı başlatılan ayaklanmanın yıldönümü etkinlikleri bu yıl sönük geçti.

KAPSAMLI KUTLAMALAR ÖNGÖRÜLÜYORDU

BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in haberine göre bu yılki 199’uncu yıldönümü için kapsamlı kutlamalar yapılması planlanıyordu. Ancak koronavirüs sebebiyle öngörülen kutlamalar hayata geçirilemedi.

YÖNETİCİLER ARASINA BİRER METRE MESAFE

Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropoulou’nun, Parlamento önünde, aralarında birer metre mesafe ile dizilen Başbakan Kiryakos Miçotakis, parti liderleri ve merasim kıtası askerlerinin hazır bulunduğu Meçhul Asker Anıtına çelenk koymasıyla yetinildi.

2 ÇİFT SAVAŞ UÇAĞI VE 2 HELİKOPTER İLE YETİNİLDİ

Her sene 25 Mart’ta tertiplenen tanklı, toplu askeri resmi geçitler yerine, bu yılki kutlamalar, 2 çift savaş uçağı ile 2 askeri helikopterin Meriç sınırından, Atina’ya , Selanik’e ve oradan Yunan adalarına gerçekleştirilen uçuşlarıyla tamamlandı.

KUTLAMALAR 200’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜNE ERTELENDİ

Başbakan Miçotakis, bu yılki 25 Mart mili bayramının ‘koronavirüs sebebiyle’, bir sene sonraya; Yunan devletinin 200’üncü kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2021’e ertelendiğini açıkladı.

Öte yandan Yunanistan, şimdiye kadar koronavirüsten en az etkilenen ülkeler arasında yer almaya devam ediyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ OLUMLU KATKISI BEKLENİYOR

Üç gün önce sokağa çıkma yasağının ilanıyla virüse yakalananların sayısının daha da azalacağı ümit ediliyor.

Günlük basın topantılarıyla kaç kişinin yaşamını yitirdiği, kaçının virüse yakalandığı, kaçının tedavi altında bulunduğu ve kaçının solunum cihazlarına bağlı bulunduğu, bu görev için tayin edilen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Sotiris Tsiodras tarafından açıklanıyor.

ÜLKE GENELİ VAKA SAYISI 743, CAN KAYBI 20

En son açıklamaya göre, Yunanistan’da şu ana kadar virüse yakalananların sayısı 48’i yeni 743; ölü sayısı 3’ü yeni 20 kişi. Bunlardan sadece üçü kadın.

Aynı açıklamalarda 134 kişinin tedavi altında bulunduğu; 44’ünün solunum cihazlarına bağlı bulunduğu belirtilirken; bugüne dek 32 kişinin taburcu edildiği belirtildi.

Koronavirüs Günlüğü: 1.3 milyar nüfuslu Hindistan’da ‘sokağa çıkma yasağı’ ilan edildi

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Atina’yı ziyaret edecek

Türkiye-Yunanistan gerilimi devam ederken Kathimerini gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı.

BOLD – Doğu Akdeniz temelli Türkiye-Yunanistan krizi sürerken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yunan Kathimerini gazetesi, Pompeo’nun gelecek hafta Atina’yı ziyaret edeceğini yazdı. “Pompeo, gelecek hafta pazar günü Souda deniz üssünü ziyaret edecek” ifadesini kullanıp ABD Dışişleri Bakanı’nın Yunan yetkililerle askeri iş birliği görüşmesi de yapacağını ilan etti. Öte yandan geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunan Pompeo’nun Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüşmesi de gündemde.

Pompeo (sol başta), geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunmuştu.

Macron’dan Erdoğan’a Türkçe mesaj

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’da korona ilacı için asgari ücret ödenecek

Rusya’da Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan 3 ilacın eczanelerde satışına izin çıktı. Asgari ücretin 12 bin 130 ruble olduğu Rusya’da ilaçlardan Areplivir’in eczanede satış fiyatının 12 bin 320 ruble (bin 200 TL) olacağı öğrenildi.

BOLD – Rusya’da koronavirüs tedavisi için geliştirilen 3 ilaç için eczanede satışı için onay çıktı. Korona virüs ilaçlarının gelecek hafta eczanelerde olması bekleniyor. Etken maddesi Favipiravir olarak açıklanan ilaçlar, daha önce yalnızca hastanelerde ve doktor kontrolünde hastalara verilebiliyor.

ETKEN MADDE FAVİPİRAVİR

İlaçlardan Areplivir’in, eczane satış fiyatının 12 bin 320 ruble (yaklaşık 1200 TL) olarak açıklandı. Koronavirin ise 11 bin 550 ruble (yaklaşık 1100 TL) olacağı ifade edildi. Avifavir, Koronavir ve Areplivir olarak açıklanan ilaçların etken maddesi Favipiravir olarak belirtildi.

FAVİPİRAVİR, PATENT SÜRESİ DOLAN BİR MADDE

Favipiravir’in Japon bilim adamları tarafından geliştirilen ve patent süresi dolan madde olduğu ifade edilirken, bu nedenle farklı ülkeler etken maddeyi esas alan ilaçlar üretilebiliyor. Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eczanelerde satışına izin verilen ilaçlar da Favipiravir’in Rus muadilleri olacağı kaydedildi.

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman’da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Dünya

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çıkmasının ardından Rusya’nın hipersonik silah geliştirmek zorunda kaldığını söyledi.

BOLD – Vladimir Putin, NPO Maşinostroyeniya Füze Tasarım Bürosu Fahri Genel Müdürü Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüştü. “ABD’nin 2002’de Anti-Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmesi, Rusya’yı hipersonik silah geliştirmeye başlamak zorunda bıraktı. ABD’nin, gelecekte tüm nükleer potansiyelimizi sıfırlayabilecek, etkisiz hale getirebilecek stratejik füze savunma sistemi konuşlandırmasına yanıt olarak bu silahı geliştirmek zorundaydık” dedi.

Putin ayrıca Rusya’nın 2001’den hipersonik silahların geliştirilmesini önlemeye yönelik anlaşmalara varmak için her türlü çabayı gösterdiğini, ancak bir yanıt alamadığını da savundu. Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu öne sürdü.

 

Okumaya devam et

Popular