Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gergerlioğlu’na korona soruşturması

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na doğru söylemediği gerekçesiyle koronavirüsü soruşturması açıldı. Gergerlioğlu olayın peşini bırakmadı, gerçeği ortaya çıkardı.

BOLD – Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan 70 yaşındaki Arif Yıldırım’ın korona teşhisiyle hastaneye kaldırıldığını duyurduğu için Ankara Cumhuriyet Savcılığı insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında ‘doğru söylemediği’ gerekçesiyle soruşturma başlattı.

HASTANE BİR SAAT BEKLETTİ

İşin peşini bırakmayan Gergerlioğlu, Yıldırım’ın son durumunu sosyal medya hesabından paylaştığı video ile kamuoyuna açıkladı. Gergerlioğlu,  “Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Arif Yıldırım’ın koronavirüs şüphesiyle Bilkent Şehir Hastanesine yatırıldığını duyurduğum için hakkımda soruşturma başlatmıştı. Konuyu bugün daha ayrıntılı araştırdım. Bilkent Şehir Hastanesi aradım. Bir saat kadar beni yetkililere bağlamadılar, ısrarla. Biz de ısrar ettik. En sonunda başhekimlik yetkilileriyle görüştük.” dedi.

SAVCILIK GİZLEMİŞTİ

Arif Yıldırım koronavirüs için ayrılmış, ortopedi ve nöroloji bölümünde yattığını, C3 koğuşunda bulunduğunu belirten Gergerlioğlu, “Göğüs hastalığı da olan 70 yaşındaki Arif Yıldırım şu anda yoğun bakımda. KOAH hastası da olduğunu açıkladılar. 23 Mart’ta yatırılmış. Bu bilgiler doğru. Savcılık dün yaptığı açıklamada bu kişinin hastaneye yattığını gizlemişti.” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu, Arif Yıldırım’ın Covid-19 test sonucunu negatif diye açıklayan başhekimliğe şu soruyu sordu: “Test sonucu negatif çıkan bir hastan neden korona için ayrılmış bir yoğun bakımdadır?”

BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK

Gergerlioğlu: “Ben hayat boyu yalan atmam, atmam, yalan atanlara ve zulüm edenlere karşı şiddetli bir mücadelem vardır. Israrla ve sonuna kadar bunu devam ettiririm. Cezaevlerinde salgın iyice başlamadan tahliyelerin yapılması gerektiğini hatırlatmış olayım. Adalet ve Sağlık bakanlığı yetkilileri çok büyük bir sorumsuzluk içindedir. Şeffaf olmalı ve bilgileri gizlememelidirler.”

Gündem

Koronayı çözemediler: “72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptı”

Aşı için çalışan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüsle ilgili çarpıcı bir bilgi paylaştı. Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını ancak sebebini henüz bilmediklerini açıkladı.

BOLD – Koronavirüse karşı aşı ve tedavi çalışmaları yürüten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını gözlemledik. Vero hücrelerini beklenenden kısa sürede parçalamış. Çözmeye çalışacağız” dedi.

Korona virüsüne karşı tedavi ve aşı için çalışma yürüten akademisyenler arasında Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Labcell Hücresel Tedavi Laboratuvarları Sorumlusu Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı da bulunuyor.

Prof. Dr. Ovalı, çalışmalarıyla ilgili sosyal medyadan açıklamalarda bulunup görüntü ve fotoğraf paylaştı.

Ovalı dün attığı tweet’te ekibiyle laboratuvar çalışmalarına başladıklarını belirtti. “Aşı için son çalışmalarımızı yaptık ve içeri girdik” dedi.

Ovalı, “Bugünden itibaren Acıbadem’in bize sağladığı bu yerde 45 gün süre ile karantinaya giriyoruz. Neden mi? Aşı üretimi için gerekli, herkesin kaçtığı Kovid – 19 virüsünden 10 milyar PFU üretmeye başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarla ilgili görüntü de paylaşan Ovalı, “Saat 23. Virüsün 72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptığını gözlemledik. Vero hücrelerini beklenenden kısa sürede parçalamış. Neden? Çözmeye çalışacağız. Sonuç: Test tekrarı…” bilgisini verdi.

Ovalı risk nedeniyle bir hafta boyunca tek başına çalışacağını da belirtti. Ovalı’nın sunduğu plazma tedavisi projesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştı.

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul Metrosu’nda termal kamera dönemi: Ateşi olan binemeyecek

Korona önlemleri kapsamında İstanbul’da üç metro istasyonuna termal kamera yerleştirildi. Ateşi olan hastalar tespit edilip metroya binmeleri engellenecek ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro istasyonlarında termal kamera uygulamasına geçti. Yeni uygulamayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından duyurdu.

Ekrem İmamoğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Metro istasyonlarımızda termal kamera uygulamasına geçtik. Yüksek ateş tespiti yapılan yolcular toplu ulaşım araçlarına alınmıyor ve sağlık kuruluşlarına yönlendiriliyor. Yenikapı, Üsküdar, Kirazlı’dan sonra kısa sürede diğer istasyonlara da termal kameralar yerleştirilecek.”

Okumaya devam et

Gündem

Yargıtayda virüslü aile fotoğrafı

Koronavirüs salgınına rağmen başkanlık seçimleri yapılan Yargıtayda, iki üyenin testi pozitif çıktı. Bunlardan birinin seçimde oy kullandığı hatta toplu aile fotoğrafı çekimine katıldığı öğrenildi.

BOLD – Türkiye’de hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) Yargıtayın da gündemine yerleşti. Yüksek Mahkemenin iki üyesinin virüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

Hastanede tedaviye alınan bir üyenin, 24 Mart’taki Yargıtay Başkanlığı seçiminde oy kullandığı ve toplu fotoğrafta yer aldığı ortaya çıktı. Durum diğer üyeler arasında endişeye yol açtı.

DURUŞMALAR ERTELENDİ EVDEN ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇİLDİ

İlk koronavirüs vakasının ortaya çıkması sonrası birçok alan gibi yargıda da yayılıma karşı çeşitli tedbirler alındı.

Adliyelerdeki duruşmalar ertelendi. Önce 60 yaş üstü personel ve kronik rahatsızlığı bulunanlar idari izinli sayıldı. Ardından adliye ve yüksek yargıda evden çalışma sistemine geçildi.

DANIŞTAY BAŞKANLIK SEÇİMİ ERTELENDİ YARGITAYIN Kİ YAPILDI

Öyle ki Zerrin Güngör’ün emekliliği sebebiyle Danıştayda yapılacak başkanlık seçimi ileri tarihe ertelendi. Fakat Yargıtay’da İsmail Rüştü Cirit’in yaş haddinden koltuğu bırakması sebebiyle yapılacak başkanlık seçimi iptal edilmedi veya ertelenmedi.

SEÇİMDEN BİR HAFTA SONRA HASTALIĞI TESPİT EDİLDİ

Ülkede ilk vakanın ortaya çıkmasından 13 gün sonra 24 Mart’ta Yargıtay Başkanlığı seçimi yapıldı. Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca’nın başkan seçildiği oylamadan 1 hafta sonra, önemli bir ceza dairesi üyesinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

FOTOĞRAF KARESİNDE YER ALANLAR TELAŞLANDI

Bir süre sonra seçim günü oy kullanan ve sonrasında çekilen toplu fotoğraf karesinde yer alan bir ceza dairesi üyesinin test sonucu da pozitif geldi. Üye hastaneye yatırılırken seçim günü oy kullanan ve söz konusu fotoğraf çekiminde yer alan diğer yargı mensupları arasında hastalanma endişesi başladı.

Koronalı 112 Acil Servis teknikeri 2 gün boyunca hasta taşıdı

Okumaya devam et

Popular