Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Human Rights Foundation: Tüm vicdan mahkûmları serbest bırakılsın!

İnsan Hakları Vakfı (Human Rights Foundation) Türkiye’deki tüm vicdan mahkûmlarının serbest bırakılmasını talep ettiklerini açıkladı.

BOLD-Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüleri kapsayan ceza indirimi olarak ifade edilen ‘Ceza İnfaz Yasası’ndan terörle suçlanan gazeteci, akademisyen, yazar, aktivist ve siyasi birçok kişiyi kapsamaması tepkilere neden oldu.

Oslo Freedom’un kurucusu İnsan Hakları Vakfı, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Türk parlamentosunun ilk şartlı tahliye yasasını, insan hakları aktivistlerini, gazetecileri, yazarları, akademisyenleri ve siyasi güdülen suçlamalardan hapsedilen avukatları kapsayacak şekilde genişletmesi gerekiyor” çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olduğunun hatırlatıldığı mesajda “Türkiye, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasi görüş, ulusal veya sosyal köken veya ulusal bir azınlık ile ilişkiden bağımsız olarak tüm mahkumların sağlığını korumalıdır” vurgusu yapıldı.

BM’den hükümetlere tutuklular için çağrı: herkesi serbest bırakmalı

Dünya

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan eylemlerden sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde, fantastik kahraman Batman kılığındaki bir ABD’li göstericilerin arasında dolaşması Hollywood sahnelerini aratmadı

BOLD- Koronavirüs pandemisini dünya gündeminin ikinci sırasına iten, ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan protesto gösterileri tam gaz devam ediyor. Gösterilerde çekilen ilginç videolar da, sosyal medya aracılığıyla tüm dünyada yankı buluyor. O videolardan biri de Hollywood’un fantastik film kahramanı Batman yer alıyor. Batman kılığındaki bir ABD’li de göstericiler arasında boy gösterdi. Film sahnesini andıran görüntülerde, göstericiler arasında yürüyen Batman’ı görenler kısa süreli şaşkınlığa uğruyor.

Anonymous , Amişler ve cadılardan sonra Batman’ın da kendi taraflarında yer aldığını söyleyen göstericilerden sosyal medyada birbirinden esprili paylaşımlar geldi. Görüntüler sosyal medyanın yanı sıra ABD medyasında da geniş yer buldu.

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okumaya devam et

Dünya

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okunu ve yayını alarak Minneapolis’deki göstericilerin karşısına dikilen, orta yaşlı beyaz bir Amerikalı, onlarca göstericiden yediği dayak sonrası hastanelik oldu.

BOLD- ABD’nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar hız kesmeden devam ediyor. Eylemcilere tepki gösteren bir ABD vatandaşı okunu ve yayını alarak eylemcilerin karşısına çıktı. Yürüyüş yapanlara ok atan adam bir anda onlarca eylemcinin arasında kaldı. Eylemcilerden dayak yiyen kan içindeki ABD’li soluğu hastanede aldı. Hastane önünde Kanal 13 muhabirine konuşan adam, başına gelenler yüzünden göstericileri suçladı.

ABD’de ‘George Floyd’ protestosu: 25 kentte sokağa çıkma yasağı kararı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de ‘George Floyd’ protestosu: 25 kentte sokağa çıkma yasağı kararı

ABD’de siyahi George Floyd isimli vatandaşın sokak ortasın polisin uyguladığı zorbalık sonucunda hayatını kaybetmesinin üzerine başlayan eylemlerin ateşi yükseliyor. ABD’de 25 şehirde sokağa çıkma yasağı kararı alındı.  

BOLD – ABD’nin orta batı bölgesinde Minnesota eyaletinde yer alan Minneapolis kentinde bir polis memurunun sokak ortasında George Floyd’un ensesine diziyle baskı uygulamak suretiyle boğarak öldürmesi ve başka memurların cinayete müdahale etmemesinin ardından başlayan ve farklı şehirlere yayılan protestolarda tansiyon yükseldi. 

16 farklı eyalete bağlı 25 kentte protestolar sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi. 

Polis tarafından öldürülen George Floyd’un maruz kaldığı cinayeti protesto ABD’liler, polisin sert tutumuyla karşılaştı. Saat 20.00 itibariyle sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından polis protestocuları gözaltına almaya başladı ve kalabalığa biber gazı kapsülleri atmaya başladı.  Ulusal Muhafızlar yanan bir arabaya helikopterle su döktü. 

“Şehri geri alıyoruz” diyen Minneapolis Polis Departmanı Şefi Medaria Arradondo sadece dağılmayı reddeden protestocuları gözaltına aldıklarını ve “kendi hedefleri için şehri gasp etmeye çalışanlara tolerans gösterilmeyeceğini” söyledi. 

Tennessee eyaletinde protestocular Nashville yerel yönetimi ve ceza mahkemesinin bulunduğu binayı ateşe verdi. Eyaletin başka bir bölgesinde ABD’de Afrikan Amerikalıların medya sektörüne girmesinin yolunu açan siyah gazeteci Ida B. Wells’i karalama çalışmalarıyla tanınan eski Tennessee Senatörü ve gazete editörü Edward Carmack’ın heykeli protestocular tarafından yıkıldı. 

Protestoların 3 gündür devam ettiği New York’ta iki polis memurunun arabasını yolu kapayan protestocuların üzerine sürdüğü görüldü. Şehirde yine bazı polis araçlarının yakıldığı görüldü. 

Los Angeles ve Chicago kentelerindeki eylemlerde polis ve protestocular arasında arbede yaşandı. Miami’de protestocular otoyolu kaparken, Philadelphia’da bir heykeli devirme girişiminde bulundular. 

Eylemler, Floyd’u gözaltındayken boğarak öldüren polis memuru Derek Cahuvin’in üçüncü derece cinayetle suçlanmasının ardından da hız kesmedi. 

ABD Başkanı Donald Trump protestocuları sert bir biçimde eleştirmeye devam ederken, Adalet Bakanı William Barr çevreye zarar verenlerin federal suçlamalarla karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Minnesota Valisi Tim Walz, “sokağa çıkma yasağına uymayan ve polise karşı duranların artık polis şiddetini protesto etmediğini, Floyd’un ölümünü kendi siyasi çıkarları için kullandığını” söyledi. Bu ifadeler büyük tepki çekti. 

Floyd cinayetinden sonra en az 48 ABD kentinde büyük ölçekli eylemler düzenlendi. 

Irkçılık karşıtı ABD’li göstericilerden CNN’e protesto

Okumaya devam et

Popular