Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Vatandaşa destek vermeyen hükumete “sosyal felaket” uyarısı

Koronavirüs salgını sonrası yüzbinlerce işçinin işinden olduğunu belirten ekonomistler, bu kişilerin kira, su, elektrik, mutfak ve çocukların masraflarının karşılanamamasının beraberinde sosyal felaketi meydana getirebileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Salgına karşı dünya genelinde insanlara “evde kalın” çağrısı yapılırken, maaş desteği, fatura ertelemeyi içeren paketler de açıklanıyor. Türkiye’de ise halka doğrudan destekle ilgili açıklanan bir önlem bulunmuyor.

VATANDAŞIN YAŞAMLARINI SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN ÖNLEMLERİNİ AÇIKLADILAR

Cumhuriyet’ten Gamze Bal’ın haberine göre dünya genelinde koronavirüs krizine karşı açıklanan mali desteklerde vatandaşa doğrudan yardımı kapsayan önlemler de içeriyor. 9.8 milyar dolarlık paketin açıklandığı Norveç’te, işten çıkarılanlara 20 gün maaş ödenecek. 31 milyar dolarlık paketin açıklandığı İsveç’te, nisan ve mayıstaki bütün hastalık izinlerini hükumet ödeyecek. Kanada Başbakanı Justin Trudea halkına “Hiçbir Kanadalı kirasını ödemek ya da yiyecek satın almak konusunda endişelenmemeli” diye seslenirken, Malezya ise, ücretsiz izin almak zorunda kalan işçilerini destekleme, elektrik ücretlerinde indirim yapma kararı aldı.

VATANDAŞIN GEÇİMİNİ NASIL SAĞLAYACAĞI MUAMMA

Türkiye’de ise bir yandan ‘evinde kal’ çağrısı yapılırken diğer yandan ücretsiz izne çıkarılanlar ya da geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalanlar için elle tutulur bir önlem yok. Sivil toplum kuruluşlarının ve ekonomistlerin hükumete çağrısı, faturaların dondurulması, gıda yardımı yapılması ve çalışanların güvenceye alınması yönünde. Şimdilik sermayenin ayakta kalmasına yönelik 100 milyar liralık ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi açıklanırken işten çıkarılan ve bir geliri olmayan yüzbinlerce vatandaşın geçimlerini nasıl sağlayacağı ise muamma.

TÜM ÖDEMELER ÜÇ AY DONDURULMALI AKSİ HALDE SOSYAL FELAKET OLUR

Krizin vuracağı ilk kesimin çalışanlar olduğunu vurgulayan Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, “İşleri kesilen KOBİ’ler yeni iş ve mesai saatlerine göre işçi çıkarmalara başladılar. İşsiz kalanların ödemek zorunda oldukları kira, su, elektrik, çocukların masraflarının nasıl karşılanacağı hususu toplum için önem arz etmekte. Çünkü bu ihtiyaçların karşılanamaması beraberinde sosyal felaketi de getirebilir. Acil olarak çalışan kesime doğrudan gidecek desteklere ihtiyaç var” dedi. Arzova, en az 3 ay boyunca tüm ödemelerin (konut kredisi, elektrik, su, doğalgaz) dondurulmasını önerdi.

MERKEZ BANKASI PARA BASMALI

İktisatçı Mahfi Eğilmez, yapılan düzenlemelerin, bu dönemde tüketilen mallara yönelik olması gerektiğini dile getirerek, “İşyerleri kapatılan (restoran gibi) işletmeler var ve bu durum bir ay daha sürerse işten çıkarmalar olacak. Bunun önüne geçmek için İşsizlik Fonu Sigortası kullanılmalı. Ek olarak, işyerlerini kapalı tutmak zorunda kalanlara da bir önceki yılda beyan ettiği geliriyle bağlantılı olarak belirli tutarlarda uzun vadeli borç verilmeli. Çıkışın tek yolu, Merkez Bankası’nın para basması. 3 ay için kullanılmak üzere 100 milyar TL. Bu, ekonomiye zarar verecek, evet. Ancak enflasyon bunu sonra düşünmek zorundayız. Şu an aslolan içinde bulunduğumuz durumu kurtarmamız” dedi.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen ara 30 Nisan’a uzatıldı

Ekonomi

Merkez Bankasından büyük belirsizlik uyarısı

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’nda, toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek olduğuna dikkat çekilerek salgınla mücadele kapsamında alınan ekonomik tedbirlerin reel kesimin nakit akışındaki olumsuz etkileri azaltacağı vurgulandı.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal İstikrar Raporu’nu açıkladı. Raporda, koronavirüs salgınının küresel büyüme görünümünü belirgin ölçüde zayıflattığına dikkat çekilerek, toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek seyrettiğinin altı çizildi.

YÜKSEK MİKTARDA PORTFÖY ÇIKIŞLARI OLDU

Salgına ilişkin gelişmeler ve belirsizliklerin küresel risk iştahının gerilemesine, uluslararası piyasalarda oynaklığın artmasına ve küresel finansal koşulların sıkılaşmasına neden olduğu belirtilen raporda, “Bu dönemde gelişmekte olan ülkelerden yüksek miktarda portföy çıkışları gerçekleşmiştir. İktisadi faaliyet, koronavirüs salgınının dış ticaret, turizm ve iç talep üzerindeki etkilerine bağlı olarak Mart ayı ortalarından itibaren zayıflamaya başlarken; enflasyon beklentileri, toplam talep koşulları ve emtia fiyatlarındaki gelişmeler enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir” denildi.

PARA BASIMI VE FAİZ İNDİRİMİ SALGININ ETKİLERİNİ SINIRLADI

Salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması için alınan tedbirlere de yer verile raporda, “Uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı değerlendirilmektedir. Hanehalkı borçluluk oranı, gelişmekte olan ülkeler ortalamasının altındaki seyrini sürdürmekte, reel sektörün yabancı para borçluluk oranındaki ve yabancı para açık pozisyonundaki gerileme devam etmektedir. TCMB tarafından atılan kapsamlı likidite adımları ve yapılan faiz indirimleri, salgının finansal koşullara olumsuz etkilerini sınırlamış, borçlanma maliyetleri gerilemiştir” denildi.

YENİ KREDİ PAKETLERİNİN İŞARETİ VERİLDİ

Kredilerde 2019 yılının son çeyreğinden itibaren bireysel kredilerle başlayan toparlanmanın, TL cinsi ticari krediler öncülüğünde sürdüğü vurgulanan raporda, “Düşük seyreden finansman maliyetleri, sunulan teşvikler ve alınan politika önlemlerinin önümüzdeki dönemde kredi büyümesini desteklemeye devam edeceği değerlendirilmektedir. Süregelen kredi büyümesi ve son dönemde atılan adımlarla desteklenen aktif kalitesi görünümünün, küresel gelişmeler ve yurt içi iktisadi faaliyetin seyrine göre şekillenmesi beklenmektedir. Bankaların güçlü sermaye yapısı ve likidite tamponları sektörün risklere karşı dayanıklılığını desteklemektedir” denildi.

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesinin en fazla ziyaret ettiği ülke Türkiye

Okumaya devam et

Ekonomi

TÜİK büyüme rakamlarını açıkladı: İlk çeyrekte yüzde 4.5

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdü. Hizmet faaliyetleri yüzde 12.1, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 10.7 arttı.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 4.5 artış gösterdi. Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın ilk 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16,2 artarak 1 trilyon 71 milyar 98 milyon lira olarak gerçekleşti.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak diğer hizmet faaliyetleri yüzde 12.1, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 10.7, sanayi yüzde 6.2, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 4.6, hizmetler yüzde 3.4, tarım yüzde 3, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2.4, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 1.9, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 1.6 arttı. İnşaat sektöründe ise yüzde 1.5 azalış görüldü.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomiyi canlandırmak için halkı borçlandırma paketi geliyor

Koronavirüs salgınının ardından ekonomiyi canlandırmak için hükumet yeni bir adım daha attı. Daha önce İstikrar Kalkanı Paketi’ni devreye sokan hükumet şimdi de kamu bankaları kanalıyla vatandaşlara kredi verecek. Kredi paketi bugün açıklanacak.

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı normalleşme adımlarından ilki devreye giriyor ve bu kapsamda yeni bir finansman paketi geliyor. Kamu bankalarını bugün açıklaması beklenen kredi paketi; sosyal ihtiyaç, tatil-seyahat ve konut olmak üzere 3 ayaktan oluşuyor. Yeni finans paketiyle vatandaşlara uygun kredi imkanı sağlanacak.

KREDİYİ KAMU BANKALARI VERECEK

Hürriyet’ten Neşe Karanfil’in haberine göre, normalleşme ve ekonomiyi canlandırmak için yeni bir paket devreye giriyor. Vatandaşlar elektronik ürün, mobilya alımı ve konut alımına kadar birçok alanda daha uygun imkânlarla kredi kullanabilecek. Vatandaşın ihtiyaç duyacağı finansmanı kamu bankaları sağlayacak.

HEDEF SEKTÖRLERİ CANLANDIRMAK

Sosyal ihtiyaç paketi kapsamında vatandaşların sosyal ihtiyaçlarının finansmanının karşılanması hedefleniyor. Bu paketle yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, bisiklet-motosiklet, ev tekstil, çeyiz gibi sektörler desteklenecek. Tatil-seyahat paketi ile normalleşme sonrasında emekli ve çalışan kesimlerin tatil ve seyahat giderlerinin finansman ihtiyacının uygun şartlarda sağlanmanın yanı sıra turizm sektörünü desteklenmesi planlanıyor. Konut paketi ile de orta gelir grubunun konut kredisi taleplerinin 180 aya kadar uzun vadede ve tarihi düşük maliyetlerle karşılanması hedefleniyor.

Restoranlar ve plajlar açılıyor: Sokağa çıkma yasağına devam

Okumaya devam et

Popular