Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Vatandaşa destek vermeyen hükumete “sosyal felaket” uyarısı

Koronavirüs salgını sonrası yüzbinlerce işçinin işinden olduğunu belirten ekonomistler, bu kişilerin kira, su, elektrik, mutfak ve çocukların masraflarının karşılanamamasının beraberinde sosyal felaketi meydana getirebileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Salgına karşı dünya genelinde insanlara “evde kalın” çağrısı yapılırken, maaş desteği, fatura ertelemeyi içeren paketler de açıklanıyor. Türkiye’de ise halka doğrudan destekle ilgili açıklanan bir önlem bulunmuyor.

VATANDAŞIN YAŞAMLARINI SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN ÖNLEMLERİNİ AÇIKLADILAR

Cumhuriyet’ten Gamze Bal’ın haberine göre dünya genelinde koronavirüs krizine karşı açıklanan mali desteklerde vatandaşa doğrudan yardımı kapsayan önlemler de içeriyor. 9.8 milyar dolarlık paketin açıklandığı Norveç’te, işten çıkarılanlara 20 gün maaş ödenecek. 31 milyar dolarlık paketin açıklandığı İsveç’te, nisan ve mayıstaki bütün hastalık izinlerini hükumet ödeyecek. Kanada Başbakanı Justin Trudea halkına “Hiçbir Kanadalı kirasını ödemek ya da yiyecek satın almak konusunda endişelenmemeli” diye seslenirken, Malezya ise, ücretsiz izin almak zorunda kalan işçilerini destekleme, elektrik ücretlerinde indirim yapma kararı aldı.

VATANDAŞIN GEÇİMİNİ NASIL SAĞLAYACAĞI MUAMMA

Türkiye’de ise bir yandan ‘evinde kal’ çağrısı yapılırken diğer yandan ücretsiz izne çıkarılanlar ya da geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalanlar için elle tutulur bir önlem yok. Sivil toplum kuruluşlarının ve ekonomistlerin hükumete çağrısı, faturaların dondurulması, gıda yardımı yapılması ve çalışanların güvenceye alınması yönünde. Şimdilik sermayenin ayakta kalmasına yönelik 100 milyar liralık ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi açıklanırken işten çıkarılan ve bir geliri olmayan yüzbinlerce vatandaşın geçimlerini nasıl sağlayacağı ise muamma.

TÜM ÖDEMELER ÜÇ AY DONDURULMALI AKSİ HALDE SOSYAL FELAKET OLUR

Krizin vuracağı ilk kesimin çalışanlar olduğunu vurgulayan Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, “İşleri kesilen KOBİ’ler yeni iş ve mesai saatlerine göre işçi çıkarmalara başladılar. İşsiz kalanların ödemek zorunda oldukları kira, su, elektrik, çocukların masraflarının nasıl karşılanacağı hususu toplum için önem arz etmekte. Çünkü bu ihtiyaçların karşılanamaması beraberinde sosyal felaketi de getirebilir. Acil olarak çalışan kesime doğrudan gidecek desteklere ihtiyaç var” dedi. Arzova, en az 3 ay boyunca tüm ödemelerin (konut kredisi, elektrik, su, doğalgaz) dondurulmasını önerdi.

MERKEZ BANKASI PARA BASMALI

İktisatçı Mahfi Eğilmez, yapılan düzenlemelerin, bu dönemde tüketilen mallara yönelik olması gerektiğini dile getirerek, “İşyerleri kapatılan (restoran gibi) işletmeler var ve bu durum bir ay daha sürerse işten çıkarmalar olacak. Bunun önüne geçmek için İşsizlik Fonu Sigortası kullanılmalı. Ek olarak, işyerlerini kapalı tutmak zorunda kalanlara da bir önceki yılda beyan ettiği geliriyle bağlantılı olarak belirli tutarlarda uzun vadeli borç verilmeli. Çıkışın tek yolu, Merkez Bankası’nın para basması. 3 ay için kullanılmak üzere 100 milyar TL. Bu, ekonomiye zarar verecek, evet. Ancak enflasyon bunu sonra düşünmek zorundayız. Şu an aslolan içinde bulunduğumuz durumu kurtarmamız” dedi.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen ara 30 Nisan’a uzatıldı

Ekonomi

Dolar her gün rekor kırıyor halk döviz bürolarına koşuyor

Fed’in faiz kararını beklendiği gibi değiştirmemesi, hedeflerde iyimser revizyona gitmesi dolarda artışı hızlandırdı. Son haftalarda dolarda yaşanan yükselmeler sonrası halkın dolara yönelmesi devam ediyor.

BOLD – Dolar, Fed’in faiz kararı sonrası uluslararası arenada güç kazandı. Yurtiçinde her geçen gün rekor tazeleyen dolar/TL ise tarihi zirvesini dün 7.5605’e taşıdı.

DOLAR REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRDI

Fed’in önceki günkü faiz kararını beklendiği gibi değiştirmemesi ancak hedeflerde iyimser revizyona gitmesi dolara yaradı. Fed’in artık enflasyonun yüzde 2’yi aşmasına müsamaha gösterecek olması ABD Hazine tahvil getirilerini yükselterek doları destekledi. Yurtiçinde ise her geçen gün rekor tazeleyen dolar/TL, dün sabah tarihi zirvesini 7.56’nın üzerine taşıdı. Dolar/TL kuru önceki gece yarısı da 7.5490’ı görmüştü. Güne 8.8201/8.8303 seviyesinden başlayan euro/TL ise gün içinde 8.98’e kadar yükseldi.

DÖVİZE KAÇIŞ SÜRÜYOR

Türk Lirası’nın değer kaybı hızlanırken, vatandaşın dövize kaçışı da artarak devam ediyor. Merkez Bankası’nın (TCMB) her hafta düzenli olarak açıkladığı para banka istatistikleri verileri, yurtiçi yerleşiklerin döviz hesaplarındaki artışı bir kez daha gözler önüne serdi. Buna göre, yurtiçi yerleşiklerin döviz hesapları, 11 Eylül haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 237 milyon dolarlık artışla 218 milyar 679 milyon dolara çıktı. Yaşanan artışın 257 milyon dolarlık kısmı bireysel hesaplardaki artıştan; 980 milyon dolarlık kısmı tüzel hesaplardaki artıştan kaynaklandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Abdi İbrahim, İsveçli ilaç firmasına ortak oldu

Abdi İbrahim, İsveçli OM Pharma’nın tamamını İsviçreli bir ortak girişim grubuyla birlikte yaklaşık 4,2 milyar TL bedelle satın aldı. Bu satın almayla birlikte şirketin yüzde 28,5 hissesi Abdi İbrahim’in oldu.

BOLD – Abdi İbrahim, ilaç sektörünün önde gelen ülkesi İsviçre’de kurulu 83 yıllık OM Pharma ilaç şirketini İsviçreli bir ortak girişim grubu ile birlikte satın aldı. Abdi İbrahim, ilaç şirketi OM Pharma’nın yüzde 28,5 hissesini satın alarak, Avrupalı bir ilaç firmasıyla stratejik ortaklık kuran ilk ve tek Türk ilaç şirketi olarak tarihe geçti.

4.2 MİLYAR LİRAYA SATIN ALINDI

Satın almayla ilgili yapılan toplantıda konuşan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, OM Pharma’nın tamamının İsviçreli bir ortak girişim grubuyla birlikte 500 milyon İsviçre frangı (yaklaşık 4,2 milyar TL) bedel ile satın alındığını, bu işlem sonucunda şirketin yüzde 28,5 hissesinin girişim grubunun tek yabancı ortağı Abdi İbrahim’in olduğunu söyledi.

TARİHİ BİR ADIM ATTIK

Abdi İbrahim’in 108 yıldır ilaç sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Barut, “18 yıldır pazar lideriyiz. Bugün yurt dışında etkin bir global oyuncu olma hedefimize doğru tarihi bir adım attık. Tarihte ilk kez bir Türk şirketi, ilacın anavatanı İsviçre’de faaliyet gösteren biyoteknoloji firması olan OM Pharma’ya ortak oldu. Abdi İbrahim ortaklığın tek ilaç üreticisi olarak, şirketin stratejik ortağı haline geldi” dedi.

GELECEĞE YAPILMIŞ BİR YATIRIM

Barut, OM Pharma ile yapılan stratejik ortaklığın, şirketin bugünü ile değil özellikle biyoteknoloji alanında potansiyeli dikkate alınarak, şirketin geleceğine yapılmış bir yatırım olduğunun altını çizdi. Biyoteknoloji ilaç pazarının sürekli büyümekte olduğunu belirten Barut, bu ilaçların Türkiye’deki payının yüzde 23’e, dünyadaki pazar payının şu anda yüzde 30’a dayanmış bulunduğunu kaydetti.

https://www.boldmedya.com/2020/09/18/dunyada-boyle-bir-uygulama-yok-dedi-tepkiler-gelince-cark-etti/

Okumaya devam et

Ekonomi

Moody’s bankalardan sonra 8 Türk şirketine de düşük not verdi

Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından Türk bankalarının da notlarını düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ilk 100 arasında yer alan 8 büyük şirketin de notunu indirdi.

BOLD – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından aralarında Koç Holding, Anadolu Efes, Turkcell gibi firmalarında bulunduğu 8 şirketin de notunu indirdi.

KOÇ HOLDİNG’İN DE NOTU DÜŞÜRÜLDÜ

Moody’s’den yapılan açıklamaya göre, Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Erdemir, Koç Holding, OYAK, Turkcell, TÜPRAŞ ve Şişe Cam’ın kredi notları ‘B1’den ‘B2’ye çekildi. Kredi notlarının görünümü ‘Negatif’ olarak belirlendi. Moody’s geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye indirdi; görünümü de ‘negatif’ olarak teyit etmişti.

BANKALARIN DA NOTUNU DÜŞÜRMÜŞTÜ

Moody’s geçen gün Akbank, Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank AŞ (Türkiye), QNB Finansbank, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Halk Bank, İşbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notunu, altı bankanın uzun vadeli karşı taraf risk notunu ve uzun vadeli karşı taraf risk değerlendirmesini, bir bankanın uzun vadeli üst düzey teminatsız kredi notunu bir basamak ve üç bankanın uzun dönemli döviz cinsinden karşı taraf risk notunu iki basamak indirmişti.

Mahkeme kararı olmayan kanser hastasına SGK’dan ilaç yok!

Okumaya devam et

Popular