Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Vatandaşa destek vermeyen hükumete “sosyal felaket” uyarısı

Koronavirüs salgını sonrası yüzbinlerce işçinin işinden olduğunu belirten ekonomistler, bu kişilerin kira, su, elektrik, mutfak ve çocukların masraflarının karşılanamamasının beraberinde sosyal felaketi meydana getirebileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Salgına karşı dünya genelinde insanlara “evde kalın” çağrısı yapılırken, maaş desteği, fatura ertelemeyi içeren paketler de açıklanıyor. Türkiye’de ise halka doğrudan destekle ilgili açıklanan bir önlem bulunmuyor.

VATANDAŞIN YAŞAMLARINI SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN ÖNLEMLERİNİ AÇIKLADILAR

Cumhuriyet’ten Gamze Bal’ın haberine göre dünya genelinde koronavirüs krizine karşı açıklanan mali desteklerde vatandaşa doğrudan yardımı kapsayan önlemler de içeriyor. 9.8 milyar dolarlık paketin açıklandığı Norveç’te, işten çıkarılanlara 20 gün maaş ödenecek. 31 milyar dolarlık paketin açıklandığı İsveç’te, nisan ve mayıstaki bütün hastalık izinlerini hükumet ödeyecek. Kanada Başbakanı Justin Trudea halkına “Hiçbir Kanadalı kirasını ödemek ya da yiyecek satın almak konusunda endişelenmemeli” diye seslenirken, Malezya ise, ücretsiz izin almak zorunda kalan işçilerini destekleme, elektrik ücretlerinde indirim yapma kararı aldı.

VATANDAŞIN GEÇİMİNİ NASIL SAĞLAYACAĞI MUAMMA

Türkiye’de ise bir yandan ‘evinde kal’ çağrısı yapılırken diğer yandan ücretsiz izne çıkarılanlar ya da geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalanlar için elle tutulur bir önlem yok. Sivil toplum kuruluşlarının ve ekonomistlerin hükumete çağrısı, faturaların dondurulması, gıda yardımı yapılması ve çalışanların güvenceye alınması yönünde. Şimdilik sermayenin ayakta kalmasına yönelik 100 milyar liralık ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi açıklanırken işten çıkarılan ve bir geliri olmayan yüzbinlerce vatandaşın geçimlerini nasıl sağlayacağı ise muamma.

TÜM ÖDEMELER ÜÇ AY DONDURULMALI AKSİ HALDE SOSYAL FELAKET OLUR

Krizin vuracağı ilk kesimin çalışanlar olduğunu vurgulayan Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, “İşleri kesilen KOBİ’ler yeni iş ve mesai saatlerine göre işçi çıkarmalara başladılar. İşsiz kalanların ödemek zorunda oldukları kira, su, elektrik, çocukların masraflarının nasıl karşılanacağı hususu toplum için önem arz etmekte. Çünkü bu ihtiyaçların karşılanamaması beraberinde sosyal felaketi de getirebilir. Acil olarak çalışan kesime doğrudan gidecek desteklere ihtiyaç var” dedi. Arzova, en az 3 ay boyunca tüm ödemelerin (konut kredisi, elektrik, su, doğalgaz) dondurulmasını önerdi.

MERKEZ BANKASI PARA BASMALI

İktisatçı Mahfi Eğilmez, yapılan düzenlemelerin, bu dönemde tüketilen mallara yönelik olması gerektiğini dile getirerek, “İşyerleri kapatılan (restoran gibi) işletmeler var ve bu durum bir ay daha sürerse işten çıkarmalar olacak. Bunun önüne geçmek için İşsizlik Fonu Sigortası kullanılmalı. Ek olarak, işyerlerini kapalı tutmak zorunda kalanlara da bir önceki yılda beyan ettiği geliriyle bağlantılı olarak belirli tutarlarda uzun vadeli borç verilmeli. Çıkışın tek yolu, Merkez Bankası’nın para basması. 3 ay için kullanılmak üzere 100 milyar TL. Bu, ekonomiye zarar verecek, evet. Ancak enflasyon bunu sonra düşünmek zorundayız. Şu an aslolan içinde bulunduğumuz durumu kurtarmamız” dedi.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen ara 30 Nisan’a uzatıldı

Ekonomi

EPDK, elektriğe zammın sinyalini verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, kayıp enerji tarifesini zam yaptı. Geçen yıl 20,5159 kuruş olan kayıp enerji satış tarifesi 23.8311 kuruş olarak belirlendi. EPDK, geçen günlerde Nisan-Mayıs-Haziran aylarında zam yapılamayacağını açıklamıştı.

BOLD – Nisan-Mayıs-Haziran aylarında zam yapılamayacağını açıklayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), dağıtım ve tedarik şirketlerine aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesi kapsamında, kayıp enerji satış tarifesine zam yaptı.

1 NİSAN’DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan, Elektrik Üretim AŞ tarafından uygulanacak tarifeye göre, dağıtım şirketlerine kayıp enerji satışları ile tedarik şirketlerine yapılan satışlarda elektriğin kilowatsaati 23.8311 kuruş olarak belirlendi. Genel aydınlatma kapsamında yapılacak satışlarda ise fiyat, kilowatsaati 27.9900 kuruş olarak uygulanacak. Yeni tarifeler 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak.

ÖNCE AÇIKLAMA SONRA ZAM

Kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satışlar geçen yıl, kilovatsaat başına 20,5159 kuruştu. Ayrıca, dağıtım şirketlerine genel aydınlatma kapsamında yapılan satışlarda kilovatsaat başına 25,4600 kuruş olarak açıklanmış hemen ardından temmuz ayında elektrik fiyatlarına yüzde 15 zam gelmişti.

‘İnfaz Yasası’ değişikliği teklifi Meclis’e sunuldu: Düşünce suçluları kapsam dışı

Okumaya devam et

Ekonomi

Damat Albayrak’tan faizli borçlanma müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgını yüzünden zor günler geçiren ve hükumetten maddi yardım bekleyen dar gelirlilere faizli borçlanma müjdesi verdi.

BOLD- Kamu bankaları Ziraat, Halk ve Vakıf Bank, koronavirüs yüzünden sıkıntıya giren, hane halkı geliri aylık 5 bin lira ve altında olan bireyler için yeni bir kredi uygulaması başlatıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Beraat Albayrak’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında başlatılan kampanya için vatandaşlar 1 Nisan’dan itibaren bankalara başvurabilecekler.

Krediye 5 bin liranın altında geliri olanlar, asgari ücretle çalışanlar ve emekliler başvurabilecek. Altı ay geri ödemesiz 36 ay vadeli krediye, banka sicili bozuk olan ve işsizlerin başvuruları kabul edilmeyeceği öğrenildi.

BANKALARDAN AÇIKLAMA

Kamu bankalarından yapılan yazılı açıklamada, ”Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi bankalarımız tarafından ortak kriterlerle değerlendirilecektir. Müşteriler, Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’tan yalnızca birine başvuru yapabilecektir. Başvurular 01 Nisan tarihinden itibaren kabul edilecektir. Alınan sağlık tedbirleri kapsamında kredi başvurularının öncelikli olarak; Bankalarımızın mobil uygulamaları veya internet şubeleri aracılığıyla yapılması gerekmektedir. Bankalarca başvuru kanallarının açılması ve taleplerin toplanması sonrasında, kredi kullandırılması uygun olarak değerlendirilen müşterilerin hesaplarına kredi tutarları aktarılacak olup, müşteriler kredi tutarını ATM’lerden çekebileceklerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

BAKAN ALBAYRAK’TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ekonomik İstikrar Kalkanı adımları kapsamında tüm kurumlarımızla, vatandaşımızın ihtiyaçlarına destek olmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda kamu bankalarımızla aylık 5 bin TL’nin altında geliri olan tüm vatandaşlarımız için Temel İhtiyaç Desteği’ni devreye aldık. #BirlikteBaşaracağız” dedi.

‘BU HALK SİZE NE KÖTÜLÜK ETTİ’

Kampanyaya iktisatçı gazeteci Semih Güven tepki gösterdi. Güven, sıkıntıdaki vatandaşa yardım etme yerine borçlandırmayı tercih eden hükumeti, ”10 bin TL isteyen dara düşmüş vatandaş 11 bin 280 TL geri ödemeli krediyle faiziyle borçlandırılacak. Bu halk size ne kötülük etti!” diyerek eleştirdi. Güven’in paylaşımına destek yorumları yağdı.

Çin’de koronavirüsün ilk tespit edildiği vahşi hayvan pazarları yeniden açıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomist Mahfi Eğilmez hükümete çağrıda bulundu: Para basmak gerekiyorsa basın!

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle karşı karşıya kaldığı ekonomik kriz nedeniyle Ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından “Hükümete açık mektup” yazdı.

Dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalındığını vurgulayan Ekonomist Mahfi Eğilmez, “hükümete açık mektup” başlığıyla yaptığı paylaşımda “Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün” uyarısında bulundu.

Eğilmez’in mektubu şöyle:

“Kendi yaşamlarını toplum için hiçe sayarak gece gündüz çalışan bütün sağlık personeline her türlü desteği madden ve manen vermek, onlara yönelik şiddeti önlemek için gereken her şeyi yapmak.

 

İşyeri kapatıldığı için geliri kesilen, üretim durduğu için ürettiğini satamayan, ihtiyaçlarını karşılamayan, borçlarını ödeyemeyen insanlarımıza maddi destek vermek.

 

“Bugün hiçbir konu bunlardan daha önemli değil” diyen Eğilmez, şöyle devam etti:

 

Bugün artık kaç işyerini, kaç üreticiyi kaybettiğimizi konuşmaktan çok kaçını kurtarabileceğimizi düşünmek zamanı. İş işten geçmeden gerekeni yapmalıyız.

 

Yasa gerekiyorsa yasa, para basmak gerekiyorsa para, malzeme gerekiyorsa malzeme. Hemen bugün.

 

Saygılarımla, Mahfi Eğilmez”.

CHP’den korkutan virüs raporu: 11 milyon kişi işsiz kalacak

 

Okumaya devam et

Popular