Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Adanalılara koronavirüs müjdesi

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Virüsün 26 derecede, nemli ortamda yaşamadığı, kırılacağı, aktivitesinin azalacağı beklentisi var. Adana’da çabuk kırılabilir” dedi.

BOLD – Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle 27 binden fazla insan hayatını kaybetti. Türkiye’de ise son rakamlara göre 5 bin 698 kişide virüs tespit edildi.

SICAK İLLERDE YAŞAYANLARA UMUT DOĞDU

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, sıcak illerde yaşayan vatandaşları umutlandıracak bir açıklama yaptı.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VİRÜSÜ TANIMIYOR VE HASTALIK HIZLA YAYILIYOR

Taşova, virüsün 26 derecede ve nemli ortamda yaşamadığı, kırılacağı veya aktivitesinin azalacağı beklentisi bulunduğunu belirtti.

Yeni tip koronavirüsün sigara içen, kronik rahatsızlığı bulunan ve yaşlı kişilere daha çok zarar verdiğini hatırlatarak bağışıklık sisteminin virüsü tanımadığını bu sebeple hastalığın hızla yayıldığını dile getirdi.

ŞEKER VE HİPERTANSİYON HASTALARI YÜKSEK RİSKLİ

Prof. Dr. Taşova’nın Kovid-19 ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

– Hipertansiyon bu tarz bir hastalıkta risk faktörü sayılmıyordu ama artık sayılmaya başlandı.

– Şeker hastalığı da biraz daha risk faktörüydü fakat bu hastalıkla riski üst seviyelere çıktı.

ELDİVEN YERİNE EL HİJYENİ SON DERECE ÖNEMLİ

– Korunmada 2 yol ön plana çıktı. Birincisi sosyal mesafeyi koruma, diğeri sık el yıkama.

– Risk faktörü kişilerin maske takmasını önerebiliriz.

– İnsanlar eldivenle dolaşıyor bunu son derece yanlış buluyorum. Bunla kendini korumuyor her yere dokunup el hijyenini ihmal ediyor. Eldiven yerine el hijyeni son derece önemli.

BİLİM KURULU TAVSİYE KARAR VERİR UYGULAYICI DEVLETTİR

– 26 derecede ve nemli ortamda virüsün yaşamadığı, kırılacağı veya aktivitesinin azalacağı gibi bir beklentide var. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Belki Adana’da virüs daha çabuk kırılabilir.

– Bilim kurulu bilimsel verilere dayalı tavsiye niteliğinde kararlar verir. Uygulayıcılar devlettir.

BAZI YERLERDE SOKAĞA ÇIKMA KARARI OLMALI

– Sokağa çıkma yasağı gibi kararlar devletin kararlarıdır. Bizim gibi iç içe yaşayan toplumlar için bazı yerlerde sokağa çıkmanın kısıtlanmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

– İtalya bizim yapımıza çok benziyor. Yaşlılarımızla yaşıyoruz. Yaşlı ve diğer kişilerin süreci ciddiye alması gerekiyor.

GENÇLER DE ÇOK ÖZEN GÖSTERMELİ ÇOCUKLARA DA DİKKAT ETMELİ

– Zatürre gençlerimiz var. Zatürreye bağlı fibrozis dediğimiz akciğerde kalıcı hasar olup olmadığına da bakmamız gerekiyor. İleride bunun etkilerini göreceğiz.

– Gençlerde özellikle altta yatan hastalığı varsa veya 30 yaşında sigara içiciyse ya da 50 yaşında diyabet, hiper tansiyon gibi rahatsızlıkları var ise bunlar riskli grup.

Prof. Dr. Yeşim Taşova, çocuklarda da bazı virüs vakaları olduğuna dikkat çekerek her yaş grubu için de çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

Koronavirüs ile mücadele için bir aylık maaşını bağışladı

Gündem

Vatandaşa yasak Erdoğanlara serbest: İftar yasağını yine deldiler

Kendi açıkladığı yasağa rağmen ilk iftarı şehit aileleriyle toplu yapan Erdoğan, bugün eşi Emine Erdoğan ile birlikte de bir ailenin evine konuk oldu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı sonrası toplu iftar davetlerinin yasak olduğunu ilan etti. Basın toplantısının ardından Erdoğan, Saray’da buluştuğu şehit aileleriyle iftar yaptı.

Erdoğan’ın bu tavrı büyük tepki topladı. Erdoğan çifti, bugün de iftarda bir ailenin evine konuk oldu. Bu davetin fotoğrafları da basına servis edildi. Ramazan’ın 2. günü de toplu iftar yasağını delen Erdoğan’a sosyal medyada tepki var.

KORONAVİRÜS HIZ KESMİYOR

Artan vaka sayıları yüzünden Bilim Kurulunun tavsiye kararlarını görüşen Bakanlar Kurulu’nun ardından dün bir dizi yeni önlemler açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yeni alınan tedbirler duyuruldu. Genelgede “Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek” denildi.

Öte yandan, koronavirüs salgını hız kesmiyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de son 24 saatte yapılan testler sonucu 62 bin 797 kişinin koronavirüse yakalandığı belirlendi. Son 24 saatte 279 kişi ise koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Toplu iftar yasağını ilk delen Erdoğan oldu

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Altan hakkında tahliye kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararları bozdu.

BOLD – Darbe çağrışımı olarak bilinen davada ‘Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan Ahmet Altan’a 10 yıl 6 ay, Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Bu davalara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Altan ve Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Daire, tutuklu sanık Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

YARGITAY DAHA ÖNCE MÜEBBETİ BOZDU

Ilıcak ve Altan daha önce ‘darbe çağrışımı’ davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. İki gazeteci “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozdu.

Yeniden başlayan yargılamada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay’a geldi. Yargıtay son olarak bu kararı da bozdu ve Altan’ı tahliyesine hükmetti.

AİHM’den Ahmet Altan kararı: Hükumeti devirmek istediğine dair hiçbir kanıt yok

Okumaya devam et

Gündem

Skandal işçi alımı: AKP’li çıkana kadar kuraya devam

Trabzon CHP Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Erdi Çakır, sosyal medyada çok tartışılacak bir görüntü paylaştı. Çaykur’a işçi alımı için yapılan kurada hep AKP’liler çıktı. Çıkmayınca yeniden çekim yapıldı.

BOLD – Çaykur’a 210 işçi alımı için 22 bin 956 kişi başvurmuştu. Eleman alımı kura çekimiyle yapıldı. İşçi alımıyla ilgili iddia ise şok etti.

Görüntüleri Karadeniz şivesiyle anlatan bir vatandaş, “Çaykur’a eleman alıniy arkadaşlar. Haburdaki rezilliği az izleyin ya. Çekti markayi, yanındaki listeye baktı. Bakti tutmayi attı bir daha içeri. Şimdi çekti bakayi listeye var. Okuyor şimdi numarayi. Al sana Çaykur yönetimi.” diye anlattı.

Görüntüleri sosyal medyadan paylaşan CHP’li Çakır ise “Çaykur’da işe alımlar öncesi parti il, ilçe başkanlarından gelen listelerin insanların gözüne baka baka kuradan nasıl çıktığına iyi bakın. Yazıklar olsun” diye tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0