Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çin’de koronavirüsün ilk tespit edildiği vahşi hayvan pazarları yeniden açıldı

Dünya’da yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgının ilk ortaya çıktığı ‘vahşi hayvan pazarları’ Çin’de yeniden kurulmaya başladı.

BOLD – Pekin hükümetinin yasaklamasına rağmen Çin’in bazı bölgelerinde vahşi hayvan satışlarının yapıldığı görüldü. Çin’de satışı yapılan vahşi hayvanlardan biri de yeni tip koronavirüsün çıkış kaynağı olduğu düşünülen yarasalar.

Çin’in Kovid-19 salgınını tamamen kontrol altına aldığını açıklamasının ardından, sokağa çıkma yasaklarının son verilmesiyle kentlerdeki hayat yeniden eskisi gibi işlemeye başladı.

Ülkenin güneyindeki Dongguan kentinde bulunan pazarlardaki hayvan satışlarının eskisi gibi tekrar faaliyete geçtiği, fakat yetkililerin artık tezgahların fotoğrafının çekilmesine izin vermediği ifade edildi.

Çin’in güneybatısındaki Guilin kentinde de, yarasaların, yılanların, örümceklerin ve akreplerin hastalıklara şifa niyetiyle satıldığı bir mağazanın reklam pankartları basına yansıdı.

Vahşi hayvan tüketen ve ticaretini yapan sağlıksız ve kötü düzenlenmiş bu pazarlar Çin’de bu tür salgınlar için ideal bir ortam oluşturarak yeni virüslerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.

Tezgahlarda yarasa, tilki, timsah, yılan, sıçan, dağ sıçanı, kunduz, porsuk gibi toplamda onlarca farklı et çeşidi mevcut.

KORONAVİRÜSÜN PANGOLİNLERDEN GEÇTİĞİ TESPİT EDİLMİŞTİ

Çinli bilim insanları tarafından hazırlanan bir raporda, koronavirüsün insanlara yılan veya yarasalardan değil bir çeşit karıncayiyen pullu pangolinlerden geçmiş olduğu ortaya çıkarılmıştı.

Virüsün kendisi ilk olarak yılan veya yarasa gibi başka bir vahşi hayvanda baş göstermiş olsa da insana bulaşmasını sağlayan mutasyonu pangolinlerde geçirdiği düşünülüyor.

Dünyadaki tek pullu memeliler olan pangolinler Asya’da yiyecek ve ilaç üretimi için öldürülüyor ve çoğu zaman yasa dışı şekilde ticareti yapılıyor.

Çinli araştırmacılar, pangolinlerde buldukları bir virüsün yeni tip koronavirüse (Kovid-19) çok benzediğini açıkladı.

Çinli araştırmacılar, 2017 ve 2019 yılları arasında hayvan kaçakçılığı operasyonları sırasında yakalanan pangolinleri inceledi.

Bu inceleme sonucunda pangolinlerin 8’inde Kovid-19’a çok benzeyen bir virüs tespit edildi.

Araştırmacılar, pangolinlerde bulunan virüslerin gen dizilimlerinin Kovid-19’un gen dizilimine yüzde 85-92 oranında benzediğini açıkladı.

Araştırmayı yapan bilim insanları, yabani hayvanların ticaretinin sıkı şekilde yasaklanması gerektiğini belirtti.

Virüs, ilk kez Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentindeki bir yabani hayvan pazarında tespit edilmişti.

Pangolin’de bulunan virüslerin yeni tip koronavirüse benzediği tespit edildi

Dünya

Salgın nedeniyle 330 milyonluk ABD’de 41 milyon kişi işsiz kaldı

ABD, Mart ayından bu yana yaklaşık 41 milyon kişinin işsizlik yardımı için başvuruda bulunduğunu açıkladı. Ülkede işsizlik, korona krizi öncesi yüzde 3,5’tu.

BOLD – ABD’deki çok sayıda eyalette korona önlemlerinin gevşetilmesine rağmen istihdam piyasasındaki çöküş devam ediyor. Amerikan hükümeti yaptığı açıklamada, korona önlemlerinin alınmaya başlandığı Mart ayından bu yana 41 milyona yakın kişinin işsizlik parası için başvuruda bulunduğunu duyurdu. Açıklamada sadece geçen hafta 2 milyondan fazla işsizlik başvurusu yapıldığı belirtildi. Bu göstergeler ışığında ABD’de Mayıs ayındaki işsizlik oranının yüzde 20’yi geçeceği tahmin ediliyor.

ABD’de işsizlik, korona krizi öncesi Şubat ayında yüzde 3,5 dolayındaydı. ABD’de tam olarak kaç kişinin işsiz kaldığı önümüzdeki hafta açıklanacak Mayıs ayı işsizlik rakamları ile belli olacak. ABD Kongresi, şimdiye kadar 2 trilyon 700 milyar dolar hacmindeki koronavirüs paketine onay verdi. Korona önlemleri için hazırlanan bu paket, ABD’nin yıllık ekonomik performansının yüzde 10’una tekabül ediyor.

Ayrıca ABD’nin merkez bankası FED de Amerikan ekonomisinde yeni bir felakete önlemek üzere bir program hazırladı. FED Başkanı Jerome Powell’a göre korona pandemisi ABD ekonomisini İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en ağır resesyona sürükleyecek.

Trump-Twitter savaşı kızışıyor: Sosyal medya kararnamesine Twitter’dan karşı hamle geldi

Okumaya devam et

Dünya

Güney Kore’de koronavirüs vaka sayısı arttı: 200’den fazla okul kapatıldı

Güney Kore’de son 2 günde yeni koronavirüs vakalarının artmasının ardından, 200’den fazla okulda eğitime yeniden ara verildi.

BOLD – Güney Kore’de önceki gün 79, dün de 56 yeni vaka tespit edildi. Bunlar son 2 aydaki en yüksek yeni vaka sayıları.

Vakaların Bucheon bölgesindeki bir dağıtım merkeziyle bağlantılı olduğu ve nüfusun yoğun olduğu bir bölge olması nedeniyle endişe yarattığı belirtiliyor.

Seul’un batısındaki Bucheon’da, ülkenin en büyük e-ticaret şirketi Coupang’ın dağıtım merkezi bulunuyor ve şirket koronavirüs önlemlerini tam olarak uygulamamakla eleştiriliyor.

Bazı çalışanlarda virüs tespit edilmesinin ardından şirket binlerce çalışanına test yapıyor. Virüsün çalışanlardan çocuklarına geçip okullarda yayılmasından endişe ediliyor.

Ancak yeni vakalardaki artış, bölgedeki 251 okulun yeniden kapanmasına neden oldu.

Güney Kore’de ekonomik yaşam normale dönmeye başlarken, Seul ve çevresindeki bölgelerde parklar ve müzeler hâlâ kapalı tutuluyor.

Türkiye vaka sayısı en çok artan ülkeler listesinde!

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de polis şiddeti mağduru Breonna Taylor için yapılan protestoda göstericiler vuruldu

ABD’de ırkçılık ve polis şiddeti tartışmaları bitmiyor… Minnesota’da öldürülen George Floyd için gösteriler sürerken bir diğer polis şiddeti mağduru Breonna Taylor’un ölümü için yapılan gösteride 7 protestocu vuruldu.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri’nin Louisville kentinde perşembe günü düzenlenen ve 6 saat süren gösterilerde 7 kişi vuruldu. Göstericiler mart ayında 3 beyaz polis tarafından kendi evinde 8 kurşunla öldürülen bir Afrikalı kadın için adalet talep etti. Göstericiler Breonna Taylor’un ölümü için polis memurlarının cezalandırılmasını talep etti.

500 ila 600 kişinin Kentucky eyaletinde bulunan Louisville’in merkezinde yağmurun altında en az 6 saat protesto gösterisi yaptığı ifade edildi.

POLİS TARAFINDAN KENDİ EVİNDE VURULDU

Göstericiler arasında vurulan 7 kişiden birinin durumunun kritik olduğu belirtildi. Birçok kişinin ise gözaltına alındığı ifade edildi.

Louisville belediye başkanı Greg Fischer sosyal medya hesabında paylaştığı mesajda barış çağrısında bulundu.

Acil durumlar için medikal teknisyen olan 26 yaşındaki Taylor 13 Mart tarihinde uyuşturucu ile mücadele polisi tarafından evine baskın düzenlemesi sonucu 8 kurşunla vurularak öldürülmüştü ancak evde esrar bulunamamıştı.

Taylor’un ailesi polis memurlarına karşı dava açtı, olay gazetelerde manşetlere taşındı.

NEW YORK BAZI KELİMELERİ YASAKLADI

New York belediye meclisi aldığı kararla, ‘yabancı’ ve ‘yasa dışı göçmen’ kelimelerinin kullanılmasının yasaklandığını açıkladı.

New York kenti belediye meclisi aldığı bir kararla, yabancı (alien) ve ‘yasa dışı göçmen’ (illegal immigrant, illegal migrant) kelimelerini şehrin yasal belgelerinde kullanılmasının yasaklandığını açıkladı.

Yetkililer, bu kelimelerin insanları alçaltıcı olduğunu belirtti.

Yabancı ve yasa dışı göçmen kelimeleri yerine ‘vatandaş olmayan’ (noncitizen) kelimesi kullanılacak.

ABD’de önce CNN muhabiri canlı yayında gözaltına alındı sonra vali özür diledi

Okumaya devam et

Popular