Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüsten ABD’de cezaevlerinde ilk ölüm

Amerika’nın Louisiana eyaletindeki bir cezaevinde cezasını çekmekte olan 49 yaşındaki Patrick Jones’un koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Bu, ülkede cezaevinde koronavirüs nedeniyle meydana gelen ilk ölüm olarak kayıtlara geçti.

BOLD – Amerika’nın Louisiana eyaletinde uyuşturucu suçuyla ilgili 27 yıllık hapis cezasını çekmekte olan 49 yaşındaki Patrick Jones’un koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Bu, ülkede cezaevinde Corona nedeniyle meydana gelen ilk ölüm olarak kayıtlara geçti.

14 MAHKUM VE 13 ÇALIŞAN HASTALANDI

Amerika genelindeki cezaevlerinde toplam 14 mahkumla 13 çalışanın virüse yakalandığı belirtiliyor.

Patrick Jones’un Oakdale’de düşük güvenlikli bir cezaevinde kaldığı ve hastalıkla ilgili ilk belirtleri 19 Mart’ta gösterdiği kaydedildi.

Yetkililer Jones’un uzun süredir devam eden sağlık sorunları olduğunu ve bu nedenle yüksek risk kategorisinde yer aldığını kaydettiler.

Jones’un şikayetlerinin ardından 19 Mart’ta hastaneye kaldırıldığı, durumunun bir gün sonra kötüleşmesi üzerine solunum cihazına bağlandığı, ancak Cumartesi günü yaşamını yitirdiği belirtildi.

Aynı cezaevinde 5 mahkumda koronavirüs saptandığı bildiriliyor. Uzmanlar Adalet Bakanlığı’na virüsün cezaevlerinde yayılmasını önlemek için daha fazlasını yapma çağrısında bulunuyor.

Ülkede cezaevlerine ziyaretler geçici olarak durduruldu, yeni mahkumlar da 14 günlük karantinaya alınıyor.

Bazı eyaletler de yoğunluğu azaltmak için binlerce mahkumu tahliye etti.

Avustralya kanalından dikkat çeken Türkiye analizi: ‘Virüs tüm ülkelerden daha hızlı yayılıyor’

Dünya

Donald Trump faturayı ‘sol’a kesti: Ordu göreve hazır!

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan protestoların hızla yayılmasına Başkan Trump tepki gösterdi: “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Ordu müdahale için hazır.”

BOLD – Minneapolis şehrinde 46 yaşındaki siyahi ABD’li George Floyd, polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürüldü. Floyd’un ölümünün ardından halk sokaklara dökülürken protestolar tüm ülkeye yayıldı. İHA’nın aktardığına göre Pentagon; Kuzey Carolina, New York ve Virginia’da bulunan birliklere ‘sokağa inmek üzere hazır olun’ emri verdi. Minnesota ve Kentucky eyaletlerinde artan protestolar nedeni ile Ulusal Muhafızlar göreve çağrılmıştı. Protestolar, 30’a yakın şehirde devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump ise protestoların yatıştırılması için ordunun göreve hazır olduğunu açıkladı. Floyd’un ölümünün çok üzücü olduğunu ancak adaletin sağlanacağını savunan Trump, sokaklara dökülen göstericilerin Floyd’un anısına saygısızlık yaptıklarını öne sürdü. Trump, “Bunlar organize radikal sol gruplar, Floyd’un anısını kirletiyorlar. Onun anısı için şiddet son bulmalı. Bu kişiler, bu Antifa grubu, bunlar radikal sol kötü insanlar, bu şekilde hareket edemeyeceklerini onlara öğretmek gerek” dedi.

Trump, Beyaz Saray önünde dün toplanan göstericilerin yeniden toplanması ve güvenlik koridorunu aşması durumunda “köpeklerle karşılanacaklarını” ve “Gizli Servis görevlilerinin” göstericileri hızlıca dağıtacağını söyledi.

Minneapolis’in Demokrat Belediye Başkanı’nı da eleştiren Trump, “Eğer onlar (eyalet yönetimi) çağrıda bulunursa ordumuz (olayları durdurmak için) göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın dört bir yanından genç yetenekler Natali Avazyan için bir araya geldi

Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan öğrenciler, Neşet Ertaş’ın ‘Nerdesin Sen’ parçasını insan hakları aktivisti Arlet Natali Avazyan için yeniden yorumladı.

BOLD – Türkiye’de insan hakları ihlallerine karşı verdiği mücadele ile tanınan Arlet Natali Avazyan için özel bir klip hazırlandı. Genç yetenekler klibin sonunda Avazyan’a insan hakları konusundaki duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Avazyan, annesinin yurt dışına çıkışına son ana kadar izin verilmediği için kanser tedavisi geciken ve 7 Mayıs’ta hayatını kaybeden 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın hep yanında yer almıştı. Avazyan, “Kara Efem” diye seslendiği Ahmet Burhan Ataç’a son 6 ayında çok destek vermişti. Annesi Zekiye Ataç’ın pasaport yasağının kaldırılması, yurt dışına tedaviye gidebilmesi ve hapisteki babası Harun Reha Ataç’ın onu görebilmesi için gerekli izinler konusunda ön ayak olmuştu. Avazyan ayrıca konser yasaklarının kaldırılması için ölüm orucunda hayatlarını kaybeden İbrahim Gökçek ve Helin Bölek ile yine aynı şekilde adil yargılanma talebi nedeniyle ölüm orucunda hayatını kaybeden Mustafa Koçak’ın yanındaydı.

 

Okumaya devam et

Dünya

Irkçılık karşıtı ABD’li göstericilerden CNN’e protesto

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından Minneapolis’te başlayan protestolar hızla diğer eyaletlere yayıldı. Irkçılık karşıtı göstericiler CNN binasına saldırdı.

BOLD – Poli şiddeti sonucu 25 Mayıs’ta Minneapolis’te öldürülen siyahi George Floyd’un ölümüne yanıt olarak sergilenen protesto gösterileri dün de devam etti. Centennial Park’ta başlayan gösteriler, polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı Atlanta’daki CNN binası etrafında devam etti. Saat 19.00’da protestocular, CNN’in sembolik logosunu hedef aldı. Göstericiler bir polis aracını da ateşe verdi.

Okumaya devam et

Popular