Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yardım yerine bağış çağrısı yapınca vatandaş “#Hükümetİstifa” dedi

Koronavirüsle mücadele kapsamında birçok ülke vatandaşlarına destek açıklaması yaparken, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vatandaştan bağış talep etmesi tepkilere yol açtı. Vatandaşlar sosyal medyadan hükumeti istifaya çağırdıkları #Hükümetİstifa etiketi zirveye oturdu.

BOLD – Dünyada birçok devlet koronavirüsün ekonomide meydana getirdiği tahribata karşı vatandaşlarına yardımda bulunurken, Türkiye’nin maddi yardım yerine zor durumdaki vatandaşlardan bağış talep etmesi büyük tepki çekti. Twitter’da #Hükümetİstifa etiketi birinci sıraya yerleşti.

ERDOĞAN BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLATMIŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem Kampanyası’na bir yardım hesabı açıldı. Kısa mesaj numaraları üzerinden de bağış yapılabilecek. Amacımız yevmiye ile geçimini sürdüren kesimler başta olmak üzere, alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza yardım sağlamaktır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı belirleyip bu yardımları kendilerine süreceğiz. Muhtarlarımızı da devreye alarak kampanyada toplanan paraları en doğru şekilde yerine ulaşmasını temin edecek. Kampanyayı şahsım olarak 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

TEPKİLER BUGÜN DE DEVAM EDİYOR

Erdoğan’ın açıklaması ardından sosyal medyada büyük tepki oluşurken, tepkiler bugün de devam ediyor. Twitter’de açılan #Hükümetİstifa etiketine binlerce tweet atıldı. #Hükümetİstifa etiketi, Türkiye gündeminin birinci sırasında yer aldı. Twitter’da Türkiye’nin gündemindeki ilk 20 konusunda da söz konusu bağış kampanyası #ŞarkıSözleriniİBANlaDeğiştir, #Terslik, #IBANIM gibi çeşitli başlıklarla tartışılıyor.

“Wuhan’da koronavirüs ölümlerinin yarısı gizlendi”

Gündem

“Gerçek adaletin gereği” dedi, masum insanların ‘aleni idam edilmelerini’ istedi!

Adalet Bakanlığı personeli Hakim Selami Turabi, cemaat soruşturmalarına yönelik kitap hazırladı. Tutuklanan binlerce masum insanı işaret ederek “İdamla cezalandırılmalı ve ibreti alem için aleni infaz edilmeliler” dedi.

BOLD – 15 Temmuz’dan sonra yürütülen cemaat soruşturmalarında binlerce masum insan ‘örgüt üyesi’ olmak suçlamasıyla tutuklandı ve cezaevine gönderildi. AKP’nin ‘prototip’ hâkim ve savcılarına emanet adalet, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinde çıtayı yükseltti.  

AKP döneminde yıldızı parlayan ve kritik görevlere getirilen Doç. Dr. Hâkim Selami Turabi’nin ‘Terör Örgütleri ve Terör Suçları’ başlık kitabında skandal bir ifade kullandığı ortaya çıktı. Hakim Turabi kitabında cemaat soruşturmalarına yönelik “FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmalarıyla ilgili slogan haline getirdiğimiz duruş şöyledir: ‘Ne merhamet, ne eziyet illa adalet, illa adalet.’ Bu örgütün panzehirinin adalet olduğunu düşüncesindeyiz. Ne küçümseyerek azılı üyelerinin cezasız kalması, ne de eziyet edilerek haksız konuma düşülmesi taraftarız” ifadesini kullanıyor. 

Hukukçu kimliğiyle yazdığı kitabında zihnindeki adalet duygusunu paylaşan Hakim Turabi, Nazilere özenircesine “Hatta yeri olmamakla birlikte bu tarz devletine ve milletine ihanet edenlerin behemehâl ‘idam cezasıyla cezalandırılması’ ve ibreti alem için aleni infaz edilmesinin ‘gerçek adaletin’ gereği olduğu düşüncesindeyiz.” sözleri dikkat çekti.  

Adalet Bakanlığında Genel Müdür Yardımcısı, Dış İlişkileri ve AB Genel Müdürlüğü, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Doçenti, Anayasa Mahkemesi Eski Raportörü titrine sahip olan Hakim Selami Turabi’nin skandal ifadesi sosyal medyada eleştiri konusu oldu.  

 

Okumaya devam et

Gündem

Damat Albayrak’ın ısrarlarıyla açılan AVM’lerden vaka haberleri geliyor

11 Mayıs’ta açılan AVM’lerden vaka haberleri gelmeye başladı. Birçok ildeki AVM’lerde çalışanlarında pozitif vaka çıkan mağazalar karantina altına alındı. AVM’lerdeki asıl etkinin 15 Haziran’dan sonra ortaya çıkacağı bildirildi.

BOLD Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ısrarları sonucu 11 Mayıs’ta açılan alışveriş merkezlerinde (AVM) çalışan işçilerde Kovid-19 vakaları görülmeye başlandı. AVM’lerde örgütlü bulunan Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, bazı kentlerdeki AVM’lerden vaka haberleri geldiğini belirterek, asıl etkinin 15 Haziran’dan sonra çıkmasını beklediklerini kaydetti.

ÖNEMLİ KISMI 1 HAZİRAN’DA AÇILDI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Özdemiroğlu, her ne kadar AVM’lerin bir kısmı 11 Mayıs’tan itibaren açılmaya başlansa da mağazaların önemli bir bölümünün 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçtiğine dikkat çekti. Mayıs ayında açılanlarda da günlük ziyaretçi sayısının salgın öncesindeki ziyaretçi sayısının yüzde 20’sini geçmediğini belirten Özdemiroğlu, genelde de müşterilerin hedeflenmiş alışverişlerini yaparak AVM’leri terk ettiklerini söyledi.

KARANTİNAYA ALINAN MAĞAZALAR VAR

Özdemiroğlu, mağazaların daha geç açılması nedeniyle AVM’lerdeki asıl etkinin 15 Haziran’dan sonra ortaya çıkacağını tahmin ettiklerini belirterek “Ancak AVM’lerden vaka haberleri gelmeye başladı. Mersin’deki bir AVM’de, Kayseri ve Konya’daki bazı mağazalarda vaka görüldü. Hatta Kayseri ve Konya’daki bazı mağazalar karantinaya alınmış. İstanbul’daki bir AVM’de 2 işçide vaka pozitif” dedi.

ÖNLEM SADECE ATEŞ ÖLÇMEKTEN İBARET

AVM’lerdeki önlemlerin sadece kapı girişinde ateş ölçmekten ibaret olduğunu dile getiren Özdemiroğlu, “Müşteriler içeri girdikten sonra onları denetleyen yok. AVM’lere girdikten sonra bir kısmı maskelerini çıkararak mağazaları gezmeye başlıyor. Mağaza personeli uyarıyor ancak bu durumda da sözlü tartışmalar yaşanabiliyor. Çalışanlar denenen ürünleri kabinlerde dezenfekte etmek zorunda kalıyor. Kabin görevlisi çalışanlara yönelik bir önlem alınmıyor. Salgına açık halde çalışıyorlar. Çalışanlar kendilerini güvende hissetmiyor” dedi.

Tutuklanan CHP’li Berberoğlu’na ‘korona’ tahliyesi

Okumaya devam et

Gündem

Erkekler çiçektir! Kocam isterse çalışabilir…

Klişe haline gelen cinsiyetçi kalıplara tepki gösteren kadınlar, sosyal medyada tabuları yıkan bir kampanya başlattı: Erkekler çiçektir. Erkek şort giyiyorsa aranıyordur. Dünya emekçi erkekler gününüzü kutlarım…

BOLD – Kadın sosyal medya kullanıcıları, #erkekdediğin etiketi ile bir kampanya başlattı. “Kadının yeri çocuklarının yanı, kadın kadınlığını bilecek, annenizin kızlık soyadı…” gibi klişelere baş kaldırdı. Cinsiyet eşitsizliğine tepki olarak kısa sürede yayılan kampanyada kadının yerini erkek aldı. Kalıplaşmış ve kulağa yabancı gelmeyen bu aşağılayıcı cümleler erkekler için söylendi.

İşte onlardan bazıları:

 • Kocam isterse çalışabilir.
 • Dul adamsın, bi ihtiyacın olursa, çekinme.
 • Erkek dediğin erkek çocuk doğuracak erkek çocuk doğurmayan erkek yarım ve eksik erkektir.
 • Dünya emekçi erkekler gününüzü kutlarım … bey 🙂
 • Erkek şort giyiyorsa aranıyordur.
 • Plajda üstsüz erkek perdesiz eve benzer. Ya satılıktır ya kiralık
 • Ben kadınlara seslenmek istiyorum; her şeye herif gibi ağlamayın ya.
 • Erkekler çiçektir.
 • 4 erkek, her kadının hakkıdır.
 • Erkek dediğin; alaya kattın mı yakışacak, duvara attın mı yapışacak!
 • Bu evden damatlıkla çıkar, kefenle dönersin.

Okumaya devam et

Popular