Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İnfaz paketiyle Alaattin Çakıcı’yı kurtarma planı

AKP ve MHP ittifakının, siyasi ve düşünce suçlularını kapsam dışı bıraktığı infaz paketinden mafya lideri Alaattin Çakıcı’yı kurtarma planı çıktı. Çakıcı’nın mahkum olduğu suç örgütü kurucu ve yöneticilerinin koşullu salıverme süresi değişiklikle 4/3’ten 3/2’ye indiriliyor.

BOLD – Ayrıca denetimli serbestlik süresinin 1 yıldan 3 yıla çıkarılmasından Çakıcı’da yararlanacak. Paketin bu şekilde yasalaşması durumunda Alaattin Çakıcı ve Kürşad Yılmaz gibi organize suç örgütü kurmak ve yönetmek suçundan hüküm giyenlere tahliye yolu açılacak.

TCK’nın mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, sosyal medya hesabından AKP ve MHP’nin af teklifini sert şekilde eleştirdi. “İnsan öldürme ve gasp gibi ağır suçların profesyonelce işlendiği çetelerin yöneticilerinin infaz kurumundan çıkarılmasının yolu açılmaktadır” dedi. Mafya tipi çıkar amaçlı suç örgütü yöneticilerine af getirildiğini belirten Özgenç, “Daha da önemlisi: Bir yandan suç örgütü yöneticiliğinin cezası artırılırken, öte yandan, bünyesinde insan öldürme ve gasp gibi ağır suçların profesyonelce işlendiği çetelerin yöneticilerinin bir an önce infaz kurumundan çıkarılmasının yolu açılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Özgenç isim vermedi ancak MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin cezaevinde ziyaret ederek samimi şekilde yüz yüze görüştüğü Alaattin Çakıcı’nın hapisten kurtarma planı paketin içine gizlenen maddeyle mümkün olabilecek.

İŞTE ÇAKICI’YI KURTARACAK MADDE

AKP ve MHP ittifakının Meclis’e sunduğu teklif görünürde TCK’nın 220’nci maddesinde değişiklik yaparak, suç işlemek için örgüt kurmak suçunun cezasını artırıyor. Bu suçun 2 yıldan 4 yıla kadar olan cezası, 4 yıldan 8 yıla çıkarıyor. Suç örgütü üyeliğinin 1 yıldan 3 yıla olan cezası, 2 yıldan 4 yıla çıkarılıyor. Teklif görünürde suç örgütü kurmanın cezasını artırıyor ancak teklifin 48. maddesinde, örgüt kurucu ve yöneticilerinin koşullu salıverme süreleri düşürülerek, Alaattin Çakıcı gibi isimlerin tahliyesinin yolu açılıyor. İnfaz Kanunu’nun 107’nci maddesinin 4’üncü fıkrası değiştirilerek, suç işlemek için örgüt kurmak veya yönetmek ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı ceza alanların koşullu salıverilme süreleri 3/4’ten 2/3’e indiriliyor.

ÇAKICI VE YILMAZ TAHLİYE OLACAK

Paketin bu haliyle yasalaşması halinde Alaattin Çakıcı ve Kürşad Yılmaz gibi organize suç örgütü kapsamında hüküm giyenlerin cezaları indirilmiş olacak. Ayrıca Çakıcı ve Yılmaz gibi suç örgütü liderleri denetimli serbestlik süresinin 1 yıldan 3 yıla çıkarılmasından da faydalanacak. Paketle Çakıcı’nın mahkum olduğu suç örgütü kurmak ve yönetmek suçunun cezasının infazı düşürülürken, tehdit ve adam yaralama suçları da affedilecek. Tehdit ve adam yaralama suçundan da hüküm giyen Çakıcı, infaz indiriminden yararlanacak.

İnfaz paketine Alaattin Çakıcı’yı kurtaracak madde gizlenmiş

Politika

Restoranlar ve plajlar açılıyor: Sokağa çıkma yasağına devam

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Normalleşmeye ilişkin alınan kararları duyuran Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlamalarının bir müddet daha süreceğini belirtti.

BOLD – Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin alınan yeni kararları açıkladı. Restoranlar, kafeler, plajlar gibi birçok iş yerinin açıldığını söyledi. Eğlence mekanları ile nargile satılan yerlerin kapsam dışı bırakıldığını bildirdi. 65 yaş üstü için sokağa çıkma kısıtlamasının sürdüğünü belirten Erdoğan, 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamasının 18 yaş altına uygulanacak şekilde değiştirildiğini belirtti.

Koronavirüs tedbirlerine yönelik açıklanan yeni kararlar şu şekilde:

 • Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırıldı.
 • İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.
 • Kreşler ve bakımevleri 1 Haziran’da açılacak.
 • 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.
 • İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecek.
 • 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indirildi.
 • 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.
 • 1 Haziran restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışında olacak.
 • Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek.
 • Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran’da faaliyete geçebilecek.
 • Müze ve ören yerleri de 1 Haziran’da açılacak.
 • Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran’da yeniden faaliyete geçebilecek.
 • Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı
 • Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı
 • Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren, kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, kıraathaneler de 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek.
 • Açık havada konserler, yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’a ‘psikososyal destek’ tavsiyeli korona raporu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan ‘Salgından sonra Türkiye’ başlıklı rapora göre personele ‘psikososyal destek’ gerekiyor. Ayrıca işe devamsızlıkların takibi öneriliyor.

BOLD – Cumhurbaşkanlığına bağlı kurumlar ve 16 bakanlıkça hazırlanan, koronavirüs salgını sonrası alınacak önlemleri konu edinen 500 sayfalık ‘Salgından sonra Türkiye’ raporu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu.

HİJYEN KURALLARI TOPLUMDA ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİLMELİ

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre raporda, sağlıktan turizme, eğitimden maliyeye tüm alınan ve alınacak önlemlere yer verildi. Pandemi öncesi, sırası ve sonrası dönemde atılması gereken adımlar şu şekilde sıralandı: Salgında personele psikososyal destek Vefat eden hasta yakınlarına destek İşe devamsızlıklar takip edilecek Riskli bölgeye seyahat edecekler için tedbirleri anlatan materyaller dağıtılacak Hijyen kurallarının toplumda alışkanlık haline getirilmesi sağlanacak.

Korona tetikledi 5 stratejik alanda çalışma başlatıldı

Okumaya devam et

Politika

Hulusi Akar: 31 Mayıs’tan itibaren terhisler başlıyor

Savunma Bakanı Hulusi Akar, 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhislerin başlatılacağını açıkladı. Akar “Bununla ilgili önemli tedbirler alındı” diye konuştu.

BOLD – Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin kademeli olarak kaldırılması planıyla ilgili konuştu. Salgın nedeniyle alınan bazı tedbirlerin, ‘normalleşme’ kararı kapsamında kademeli olarak kaldırılacağını vurgulayan Akar, “31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız. Bununla ilgili önemli tedbirler alındı” ifadesini kullandı. Akar, terhis olacak gençlerin 18 Mayıs’tan bu yana tedbir amaçlı gözetim altında tutulduklarını belirterek “Şu ana kadar bunlar arasında herhangi bir vakaya rastlanmadı” dedi.

Salgına karşı alınan tedbirler kapsamında terhis ve celpler bir ay süreyle ertelenmişti. Bir ay fazla askerlik yapan kasım celbi 66 bin yükümlünün 31 Mayıs’tan itibaren terhis olması kararlaştırılmıştı.

Okumaya devam et

Popular