Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu: Paket genişlemeli, silahlı teröre bulaşmamış olanlara da çözüm getirilmeli

Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun infaz paketinin genişlemesini istediğini yazdı. Kılıçdaroğlu’nun “Silahlı teröre bulaşmamış, iltisaklıydı diye içeride tutulanlara da çözüm getirilmesi gerekir, gerçekten adalet aranıyorsa…” dediğini belirtti.

BOLD –  Muharrem Sarıkaya, Habertürk’teki bugünkü yazısında infaz paketiyle ilgili CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı görüşmeyi yazdı.

Kılıçdaroğlu’nun infaz yasasında yapılacak düzenleme ile ilgili paketin genişlemesi konusunda kararlı olduğunu belirten Sarıkaya’nın yazısına göre Kılıçdaroğlu, infaz değişikliğiyle ilgili şunları söyledi: “Eline silah alan veya darbeyi yapan, bunların üyeleri, düzenleyicileri hapisten çıksın demiyoruz. Silahlı teröre bulaşmamış, iltisaklıydı, iltisaklı değildi diye içeride tutulan askeri öğrenciler, erler, avukatlar, gazeteciler, sivil toplum örgütü yöneticileri için de çözüm arıyoruz. Bunlara da çözüm getirilmesi gerekir, eğer gerçekten bir adalet aranıyorsa. Bunlara infaz indirimi yapılırsa bu sorun büyük ölçüde çözülür. Bunun için uğraşıyoruz…”

Sarıkaya’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu infaz yasasında yapılacak düzenleme ile ilgili paketin genişlemesi konusunda kararlı.

Hatta buna ilişkin tüm siyasi sorumluluğu üstlenmekten de kaçınmıyor.

Bunu da dünkü sohbetimizde açık bir dille ortaya koydu, bu kapsamda arkadaşlarının AK Parti’nin konu ile ilgili kesimleriyle görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.

Gelişmeden de umutlu ancak bugün paketin ele alınacağı TBMM’deki Komisyon görüşmeleri aşamasına geçmeden çözülmesinden yana.

HEPSİ OLUMLU BAKIYOR

Kılıçdaroğlu dünkü sohbetimizde, “Eğer Komisyon aşamasına geçilirse herkes kendi düşüncesini söyler geçer, o zaman da yapılabilecek değişiklikler zora girer” uyarısında bulundu.

CHP lideri bu nedenle parlamentoda bulunan bütün partilerin eşit sorumluluğu içinde paketin çıkarılmasından yana.

Eğer gerekiyorsa yeni eklenecek maddelere yönelik sorumluluğu da üstlenmekten kaçınmıyor.

Parlamentodaki partilerin ağırlıklı bölümü ile görüşen biri olarak şunu söylemeliyim ki aslında Kılıçdaroğlu’nun infaz yasası düzenlemesinde istisna olmaktan çıkarıp, kapsama alınmasını istediği maddelere partilerin neredeyse hepsi olumlu yaklaşıyor.

“GERÇEK ADALET ARANIYORSA”

Kılıçdaroğlu da görüşmelerde gelinen bu noktaya dikkat çekti ve “paketin, bütün partilerden eşit sayıda katılımıyla parlamentonun ortak iradesine” dönüşebileceğini belirtti.

Hedeflerinin, “ceza adaletini sağlamaya yönelik” olduğunu vurgulayan CHP lideri sözlerine şöyle devam etti:

“Eline silah alan veya darbeyi yapan, bunların üyeleri, düzenleyicileri hapisten çıksın demiyoruz. Silahlı teröre bulaşmamış, iltisaklıydı, iltisaklı değildi diye içeride tutulan askeri öğrenciler, erler, avukatlar, gazeteciler, sivil toplum örgütü yöneticileri için de çözüm arıyoruz. Bunlara da çözüm getirilmesi gerekir, eğer gerçekten bir adalet aranıyorsa. Bunlara infaz indirimi yapılırsa bu sorun büyük ölçüde çözülür. Bunun için uğraşıyoruz…”

ZATEN ÇOK AZ SÜRELERİ KALDI

AK Parti bu kapsamda CHP ile dün de görüştü ve taleplerini bir kez daha aldı.

Hedef, terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişilere yönelik düzenlemede…

AK Parti’nin konuyla ilgili etkin yetkilisinin “Terörden yatanların cezaları 20 yıldan fazla; bu kesimde olanlar ise en fazla 5-6 yıl ceza verilenler. Onlar da zaten büyük bölümünü yattı 6-7 ay sonra çıkacaklar” dediği kesim.

Meseleye “Anayasa Mahkemesi’nde de sorun çıkmaması için suça PKK, FETÖ veya mafya, torbacı diye bakmadan ceza adaleti, eşitlik ilkesi kapsamında” bakmayı tercih ediyorlar.

CHP’NİN MÜZAKERE EDİLEN TALEPLERİ

CHP’nin üzerinde müzakere edilen talebi, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) örgütlü suçlarla ilgili 220 ve 329’uncu maddeleri ile Terörle Mücadele Yasası’nın (TMY) 7’nci maddelerinin bazı bentlerinin istisna dışı kalması…

Bu kapsamda TCK 220’nin 6-7-8’inci bentlerinde yer alan şu hükümler:

– Örgüte üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan da cezalandırılır

– Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi örgüt üyesi olarak cezalandırılır

– Örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapanlar…

İlk iki bent, “örgüte üye olma” suçundan dolayı cezayı 2 ile 6 yıl arasında tutarken, son bentte yer alan propaganda suçu 1-3 yıl arasında cezaya hükmediyor.

Düzenlemede istisna maddeler arasında yer alsa da mevcut kanun bu suçlara da ¾ oranında infaz indirimi yapılıyor.

CHP’nin TCK’da kapsama alınmasını istediği bir diğeri ise MİT TIR’ları davasının da dayandığı TCK’nın 329’uncu maddenin 5- 10 yıl cezayı öngören ilk bendi…

TMY’de kapsama alınmasını istedikleri 7‘nci maddenin 2’nci bendi ise şu suçlara ilişkin:

“Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan, gösteri ve yürüyüşlerine katılan, amblem resim veya işaretini taşıyan, slogan atanlar…”

Bu suçları işleyen kişilere verilecek cezayı 1-5 yıl olarak düzenliyor.

ZATEN ÇIKACAKLAR

CHP bu maddeden yargılananların ağırlıklı bölümünün hapis cezalarının büyük bölümünü çektiğini, birkaç ay sonra çıkacaklarını, siyasi kararla serbest kalmalarının daha doğru olacağı kanısında.

AK Parti de bu maddelerin büyük bölümünde CHP ile hemfikir, ancak kimse ilk açıklayan olmak istemiyor.

AK Parti muhtemelen bugün yapmayı planladığı MYK toplantısında konuyu bir daha masaya yatıracak.

O nedenle CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yukarıdaki “riskini üstlenmeye hazırım” sözleri, parlamentoda atılacak adım açısından önemli…”

İnfaz paketi bugün görüşülecek: Kapsamın genişlemesi gündemde

Politika

TBMM’nin ilk işi meslek odalarının seçim sistemini değiştirmek olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 2 Haziran’da çalışmalarına başlayacak. İlk olarak meslek kuruluşlarının seçim sisteminin değiştirileceği kanun teklifi görüşülecek.

BOLD – AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, 2 Haziran’da çalışmalarına başlayacak olan Meclis gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gündemin yoğun olduğunu söyleyen Bostancı, “Meslek kuruluşlarının seçimine ilişkin çalışmamız var” dedi.

YARGI ALANINDA YENİ ADIMLAR ATILACAK

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, DHA’ya yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle Meclis’te alınan tedbirlerin bir süre daha devam edeceğini belirterek, bir süre bir takım sınırlamalar ve kısıtlamalarla çalışacaklarını söyledi. 2 Haziran’da çalışmalarına başlayacak olan Meclis’i yoğun bir gündem beklediğini ifade eden Bostancı, “Meclis’in gündemi son derece yüklü. Yine uzun saatler çalışacağız. Zaten açılmakla birlikte komisyonlardan geçmiş ve genel kurul gündemine inmiş bekçi yasamız var. Onunla başlayacağız. Sonra da komisyonlara sevk edeceğimiz çok çeşitli yasalar var. Rekabet Kurumu yasası var. Yargı alanında atacağımız adımlar var. Tekliflerimizi hazırlıyoruz. Bir an önce komisyonlara indireceğiz” dedi.

MESLEK ODALARI SİYASİ POZİSYON ALIYOR

Meslek kuruluşlarının seçim sistemini değiştiren yasa teklifi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Bostancı, “Siyasetin nerede başlayıp, nerede bittiğine ilişkin gri bir alan olduğu varsayımla, bu meslek kuruluşları siyasetin içinde mütalaa edilen alanları kendi meslek alanlarıymış gibi takdim ederek pozisyon alabiliyorlar. Siyasi polemiklerin de konusu olabiliyorlar. Bunları çok doğru bulmuyoruz. Esasen meslek kuruluşlarının bu şekildeki yaklaşımlarının temelinde de demokrasinin usullerine çok uygun olmayan seçimlerinin ve mevcut yapılarının olduğu kanaatindeyiz. Esasen bu kurumlar seçimlerle teşekkül eden irade arasında tutarlı ve birbirini teyit eden bir yapıya sahip olsalar, tahmin ediyorum bu ölçüde spekülatif alanlara kaymazlar ve ‘daha çok meslek alanı ile ilişki çalışmalar bulunurlar’ diye düşünüyoruz” dedi.

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 5.6 milyonu geçti: Ölü sayısı 350 bine yaklaştı

Okumaya devam et

Politika

Büyükataman’dan DEVA’ya: Demokrasi fareleri

MHP’den DEVA Partisi ve Genel Başkanı Babacan’a ağır sözler: “Demokrasiyi kemirerek açtıkları delikten sızmaya kalkan demokrasi fareleri. MHP, demokrasi farelerine müsaade etmemeye kararlıdır.”

BOLD – Eski AKP’li Başbakan Yardımcısı ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yetkilileri arasındaki tartışma sürüyor. DEVA’nın ‘proje’ olduğunu iddia eden Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye “Bunlar deli saçması iddialar” diyen Ali Babacan’a Genel Sekreter İsmet Büyükataman, yazılı açıklama ile karşılık verdi: “Akıl tutulması yaşayanların, aklı ipotek altında olanların Sayın Genel Başkanımızın akıl ürünü sözlerini deli saçması olarak adlandırması bir meczubun bir dâhiye dil uzatmasından farksızdır.”

AĞIR SÖZLER SARF ETMEKTEN ÇEKİNMEDİ

DEVA Genel Başkanı’na “Yediği kaba pisleyen, çıktığı evi taşlayan, FETÖ’nün yedek akçesi” diye seslenen Büyükataman, söz konusu dilin Babacan’ın dili olmadığını ileri sürdü: “Evelallah, yeniden sahneye sürülen bu çürük dili ait olduğu yere sokacak güce de iradeye de sahibiz.” Bahçeli’ye yönelik sistemli ve tek merkezden saldırı yapıldığını ileri sürerek, sözlerini şöyle devam ettirdi: “MHP, demokrasiyi kemirerek açtıkları delikten içeri sızmaya kalkan demokrasi farelerine müsaade etmemeye kararlıdır. Kendine faydası olmayanların milletin dertlerine ‘deva’ olmak için çıktıklarını iddia ettikleri yol, yol değildir. Bunlar gereksiz ve boş işler uzmanıdır.”

İKİ EŞİT VE ONURLU BİLEŞENİ DİYE TARİF ETTİ

MHP ve AKP’nin, Cumhur İttifakı’nın ‘iki eşit ve onurlu bileşeni’ olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Parmağını şıklatarak demokrasi getireceğini, 30 günde ekonomiyi toparlayacağını söyleyen Ali Potter, korona günlerinde Harry Potter izleyedursun, MHP gerekli gördüğü tüm konularda Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin kıymetli bakanlarına katkılarını sunmakta, olumlu icraatlarda da takdirlerini ifade etmektedir.”

Tarihi yarımadayı gezip Akşener’e tebriğe gittiler

Okumaya devam et

Politika

Tarihi yarımadayı gezip Akşener’e tebriğe gittiler

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu ve İBB Başkanı İmamoğlu ile sokağa çıkma yasağı sebebiyle sakinleşen tarihi yarımadayı gezdi. Ardından İyi Parti Genel Başkanı Akşener’a bayram ziyareti yaptı.

BOLD – Kemal Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu ve Ekrem İmamoğlu, 30 yıllık aranın akabinde musluklarından tekrar su akan Suriçi’ndeki 3’üncü Ahmet Çeşmesi tarihi ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat’tan bilgi aldı.

AYASOFYA ETRAFINDAN DOLAŞTILAR GÜLHANE’DEN SAHİLE İNDİLER

Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu ve İmamoğlu, Ayasofya ve Halı Müzesi etrafında dolaşıp, Soğukçeşme Sokağı üzerinden Gülhane Parkı’na indi. Burada çalışan Park ve Bahçeler Müdürlüğü işçileri ve güvenlik görevlilerinin bayramını kutlayan üçlü, turlarını Sarayburnu’da tamamladı.

Akşener, Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu ve İmamoğlu’nu Üsküdar’daki evinin kapısında karşıladı.

Sonrasında Üsküdar’a geçen heyet, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i bayram tebriği için evinde ziyaret etti.

Arsızlıkta yarışıyorlar: Vali hediye ‘umre’ istedi AKP’li başkan ‘yemek’ sözünü hatırlattı

Okumaya devam et

Popular