Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Prof. Dr. Hotamışlıgil’den korona ikazı: “Yeni dalga olabilir”

Harvard Genetik ve Metabolizma Hastalıkları Bölüm Başkanı Gökhan Hotamışlıgil, Kovid-19 salgınında henüz ‘birinci dalganın yaşandığını’ belirtip alınması gereken 5 tedbirden bahsetti.

BOLD – Dünyayı kuşatan koronavirüs (Kovid-19) salgınını değerlendiren Harvard Genetik ve Metabolizma Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, korona için “Aşina olduğumuz bir virüs ailesinin hiç tanımadığımız bir üyesi” dedi.

SEMPTOMLAR HIZLICA BELLİ OLMUYOR

Salgının en kötü tarafının semptomları hızlıca belli etmemesi olduğunu belirtip tedavilerin bu yüzden de geciktiğini belirtti.

Türkiye’nin salgında henüz birinci dalgayı yaşadığını söyleyerek test sayısı arttıkça tespit edilen vaka sayısının da artacağını kaydetti.

SAHADAN GERİ BİLDİRİM ALIP ÇÖZÜM ÜRETMEK ÖNEMLİ

Prof. Dr. Hotamışlıgil, atılması gereken beş adımı şöyle sıraladı:

1. Sağlık kapasitesinin sıra dışı yöntemlerle artırılması gerekiyor.

2. Sağlık personelinin çok iyi korunması gerekiyor.

3. Test sayısının acilen arttırılması gerekiyor.

4. Sahadaki çalışanlardan geri bildirim alınması ve buna göre pratik çözümler üretilmesi lazım.

5. Serolojik testlerin yapılması şart ve bunu Türkiye yapabilecek kapasitede.

VİRÜSLER ÜZERİNDEN FARKLI SAVAŞLARIN ÖNÜNÜ AÇTI

Salgınla mücadelede tüm ülkelerin, özellikle ‘ABD’de Donald Trump yönetiminin çok geç ve yetersiz müdahale ettiğini’ dile getirdi.

Kovid-19’un bilinen birçok silahtan zararlı olduğun işaret eden Hotamışlıgil, krizin oluşturduğu çelişkili duruma değindi:

“Kriz önümüzdeki dönemde askeri endüstri cihazlarından tıbbi cihazlara yatırımları arttırması açısından olumlu oldu ama ileride virüsler üzerinden farklı savaşların da önünü açtı.”

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI KABUL EDİLEBİLİR STRATEJİ DEĞİL

Öte yandan küresel ölçekte 4 senaryodan da bahsetti:

1. Ülkelerin eş zamanlı ve kuvvetli önlem alıp virüsü yenmesi. Ancak ülkeler arası dengesizlikleri göz önüne alırsak, bu çok düşük ihtimal.

2. Sürü bağışıklığı meselesi var. Bunun kabul edilebilir ve insani bir strateji olmadığına inanıyorum. İsveç şu an adı konmamış sürü bağışıklığı stratejisi uyguluyor. Keza Brezilya da, Türkmenistan da. Bu çok riskli bir senaryo.

3. İlk iki uç senaryo arasında bir yol da, toplumun çoğunluğu bağışıklık kazanana kadar salgını kontrol altına almaya çalışmak. Bu, Türkiye dahil hemen hemen tüm ülkelerin senaryosu.

4. Dördüncü de, orta vadede ilaçların çıkmasıyla, hastalığı hayatın bir parçası haline getirmek. Bir noktadan sonra grip gibi yaşamaya alışık olunacak bir noktaya gelinebilir.

İYİ HAZIRLIK KARANTİNAYA İHTİYAÇ BIRAKMAZ

Virüsün muhtemelen ‘yeni dalgası’ olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, hazırlıklar iyi yapılırsa ülkelerin geniş karantina önlemlerine başvurmak zorunda kalmadan, küçük önlemlerle salgını atlatabileceğini ifade etti.

SEROLOJİK TESTLER  ÇOK ÖNEMLİ

“Müteakip dalgaları atlatabilmek için kilit husus, ilaç veya aşı. Serolojik testler bu anlamda önemli. Hastalığı geçiren kişilerin analizi ve nasıl atlattıklarının/bağışıklık kazandıklarının anlaşılması gerekiyor. Verilen rakamların çok ötesinde milyonlarca insan bu hastalığı geçirip farkında olmadan bağışıklık geçirdi, geçirecek ve üretime geri dönecek. Nedenlerini bulmalı.”

ÜRETİM VİRÜS OLDUĞUNA DAİR KANIT ŞU AN SIFIR

İnsan üretimi virüs olduğuna dair söylentilere de değinen Hotamışlıgil, “Buna dair dair kanıt şu anda sıfır. Bunu net söyleyebilirim” dedi.

Prof. Dr. Yeşildağ: “Korona aşısı en erken yıl sonuna hazır”

Gündem

21 yeni can kaybı: Yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 669 oldu

Türkiye’de son 24 saatte 878 kişiye daha koronavirüs tanısı kondu. Toplam vaka sayısı 169 bin 218’e çıktı. Can kaybı ise 4 bin 669’a yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarına ilişkin Twitter’dan yaptığı açıklamada son 24 saatte 21 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 878 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, toplam vaka sayısının 169 bin 218’e ulaştığını kaydetti. Koca’nın verdiği bilgiye göre toplam can kaybı 4 bin 669 oldu.

Koca, şu açıklamayı yaptı: “Toplam vakaların yüzde 80’i iyileşti. Yeni iyileşen hasta sayımız 2.000’e yakın. Pozitif tanı konan hastaların büyük kısmı hastalığı belirtisiz ve evde geçiriyor. 81 ilimizde COVID-19 sebebiyle dün yatan hasta yatan sayısı 41. Daha iyi tedbir, daha iyi sonuçtur.”

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Hamile kadınlar tutuklandı: 3 çocuk annesiz babasız kaldı

Dün gözaltına alınan hamile kadınlar Sehat Sarı ve Ümmiye Kara eşleriyle birlikte tutuklandı. Üç yıl önce 3 aylık bebeğini düşüren Sehat Sarı’nın düşük riski bulunuyor.

BOLD ÖZEL – Hamile kadınlar, çekirdek aileler hep birlikte tutuklanmaya devam ediyor. Ankara’da dün sabah yapılan baskınlarda birçok ev hanımı ve 2 hamile kadın gözaltına alınmıştı. 5 aylık hamile Sehat Sarı ile 7 aylık hamile Ümmiye Kara bugün eşleriyle birlikte tutuklandı. Anne-baba tutuklu ailelere böylece iki aile daha eklendi. Sehat Sarı (28) ve eşi Samet Sarı (29) çiftinin 1 yaşındaki Mustafa Vedat adlı oğulları, Kara çiftinin ise 1 kız, 1 erkek çocukları bir anda hem annesiz hem babasız kaldı.

Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Sarı çifti, Ankara Sulh Ceza Mahkemesinde saat 15.00’te görülen duruşmadan sonra tutuklanıp Aksaray Cezaevine gönderildi. 5 yıllık evli olan Sehat Sarı kimya, eşi ise beden eğitim öğretmeniydi. Üç yıl önce 3 aylık bebeğini kaybeden Sehat Sarı’nın düşük riski bulunuyor. Daha önce tutuklanan hamile kadınlardan bazıları cezaevinde bebeğini kaybetmişti.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan 6 aylık bir bebeği ve 3 yaşında oğlu olan Bircan Erdem dün akşam üzeri serbest bırakıldı. Yine gözaltına alınanlar arasında bulunan 16 aylık bir kız çocuğu sahibi olan Özlem Ağsak da serbest bırakıldı.

Sarı çiftinin 1 yaşındaki oğulları Mustafa Vedat babaannesine kaldı.

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı 

Ekonominin çarklarını yeniden tam güç dönmeye başladığını öne süren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturmak için sokağa çıkma yasağını iptal ettiklerini belirtti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonominin çarklarının yeniden tam güç dönmeye başladığını öne sürdü. Türkiye’yi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdıklarını belirten Edoğan, yasağı iptal ederek vatandaşların rahat rahat sokağa çıkmasının yolunu açtıklarını kaydetti.

RAHAT RAHAT SOKAĞA ÇIKMANIN YOLUNU AÇTIK

Video konferans yoluyla, yapımı devam eden Yusufeli Barajı için üç milyonuncu beton dökme törenine katılan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına ilişkin verdiği talimatı hatırlattı. Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladığını belirten Erdoğan, “Hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz. Onun için cumartesi pazar günlerini kısıtlama noktasında serbest olarak ilan ettik. Vatandaşlarımızın rahat rahat sokağa çıkmasının yolunu açtık” dedi.

7 YILDA KENDİNİ FİNANSE EDECEK

Türkiye’yi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdıklarını belirten Erdoğan, “Çanakkale’de dünyanın en büyüklerinden biri olarak köprümüzün kulesinin son bloğunu yerleştirdik. GAP’ın en büyük projelerinden Ilısu Barajı’nı tamamlamak da bize nasip oldu. Bugün de Yusufeli Barajı’nın açılışını yaşıyoruz. Yusufeli Barajı ekonomimize yıllık 1.5 milyar lira katkı sağlayacak. Proje 7 yılda kendini finanse edecek, böyle bir özelliği de var. Yatırım olarak rantabl bir proje” dedi.

“Yeri olmamakla birlikte ‘mutlaka aleni idam edilmeleri’ gerekiyor”

Okumaya devam et

Popular