Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Tayyip Erdoğan: 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı getirildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının ardından koronavirüs salgınına karşı alınacak yeni önlemleri açıkladı. 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı getirdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısını 425 olarak açıklamasının ardından Tayyip Erdoğan’dan da bir açıklama geldi. Erdoğan, “Türkiye, koronavirüs salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor” dedi.

31 ŞEHRE GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI

Erdoğan, 30 büyükşehir ve akciğer rahatsızlıklarının yüksek görüldüğü Zonguldak’ta araç-giriş çıkışlarının yasaklandığını açıkladı. 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlar için konulan sokağa çıkma yasağının 20 yaşının altındakiler için de uygulanacağını belirtti. “1 Ocak 2000 ve üstü doğum tarihli olanlar sokağa çıkamayacaktır. Bununla gençlerimizi ve çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına almak durumundayız” dedi. Erdoğan ayrıca toplu bulunulan pazar yeri ve market gibi kapalı alanlarda maske takma zorunluğunun getirildiğini bildirdi.

SALGINLA MÜCADELEDE YENİ ADIMLAR

Erdoğan şunları dile getirdi:

“Biz hem hazırlık, hem malzeme hem de müdahale konusunda sağlam bir duruş sergiliyoruz. Türkiye’deki Kovid-19 hastalarının önemli bir bölümünde Avrupa Amerika seyahatinin olması düşündürücüdür. Batı ülkelerinin sağlık sistemlerinin yeteri kadar kapsayıcı olmaması sebebiyle hastalığın tespitinde ve tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır. Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirlerini alarak hastalığın ülkeye girişini geciktirmiştir. Şu an itibariyle dünyada salgından etkilenenlerin tespit edilebilen sayısı 1 milyon 30 bine, Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 55 bine ulaşmıştır. Ülkemiz ise toplamda 20 bin 921 hasta, 425 ölüm, 484 taburcu sayısıyla nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkelerin tamamından daha iyi bir yerdedir.”

“Salgınla mücadele çerçevesinde attığımız adımlara bu gece yarısı itibariyle yenilerini ekliyoruz.”

“Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyükşehri ile akciğer rahatsızlıkların sık görüldüğü Zonguldak ilimizi araç giriş-çıkışına kapatıyoruz. Bu şehirlerimize gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi zorunlu ihtiyaç malzemeleri nakliyle lojistik araçların dışında giriş-çıkış yapılamayacaktır. Ülke içinde yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların transit geçişleri devam edecektir. 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak’ta başlatacağımız araç giriş-çıkış yasağını ilk etapta 15 gün süreyle uygulayacağız gerekirse uzatacağız.”

“Ülkemizin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirmektir. Gece yarısından itibaren 1 Ocak 2000 ve üstü doğum tarihli olanlar sokağa çıkamayacaktır. Bununla gençlerimizi ve çocuklarımızı da ciddi manada kontrol altına almak durumundayız. ”

“Amacımız sadece vatandaşlarımızın çalışmak ve temel ihtiyaçları temin etmek için sokağa çıkması, geri kalanların evinde kalmasıdır. Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalıştığı iş yerlerinde de benzer tedbirler alınacaktır. Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbirleri almayı sürdüreceğiz. İnsan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbirler il kurulları tarafından alınıp uygulanabilecektir. İkazlara uymayarak aksi davranışlar sergileyenlere gereken idari ve adli cezalar uygulanacaktır. Amacımız eziyet etmek değil, hem kendi sağlığına hem de onlarla temas edenlerin sağlığını güvence altına almaktır. Ülkemizde hayatı ne zaman normale döndüreceğimiz 83 milyon olarak bizlerin elindedir. Kurallara ne kadar riayet edersek salgını o derece hızlı kontrol altına alır ve tehdidi ortadan kaldırabiliriz. Aksi halde üzüntüyle takip ettiğimiz ülkelerin durumuna düşmemiz kaçınılmazdır. Milletime güveniyorum.”

“Kampanyanın üçüncü gününde SMS hariç yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluş 1 milyar 61 milyon liralık yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir. Ülkemizin bu sıkıntılı gününde dayanışma ortaya koyan tüm vatandaşlarımıza ve kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum. CHP Genel Başkanı başta olmak üzere kimi kesimler kampanyayı itibarsızlaştırmaya çalışsa da milletimiz bu fitne olanaklarına imkan vermemiştir.”

“Kurtuluş Savaşı başlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tekâlif-i Milliye denilen 10 maddelik bir emir yayınlamıştır. Milletimizin elinde bulunan silahtan cephaneye, makineden binek hayvanlarına kadar savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir. Milletimiz bu çağrıya mecburiyetin ötesinde gönüllülükle iştirak ederek vatanı için vermiştir. Yardım kampanyasını sabote etmeye çalışanlar milletten ne kadar uzak olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.”

“En büyük yükü omuzlayan sağlık çalışanlarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Milletimiz tüm sağlık çalışanlarımızın gösterdiği fedakarlığı asla unutmayacaktır. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde Kovid-19’dan kaybettiğimiz Prof. Cemil Taşçıoğlu hocamızın adını Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’ne vereceğimizi, hocamızın adıyla bir şehir hastanesi olarak anılacaktır. Cemil hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu salgında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Aydınlık günlerin yakın olduğu inancını yineleyerek sizleri bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

Politika

Ekrem İmamoğlu’ndan videolu ‘ilk Cuma namazı’ paylaşımı

Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan camilerde cemaatle ilk Cuma namazı 74 gün sonra kılındı. Ekrem İmamoğlu da kendi videosunu paylaşarak Cuma namazının cemaatle kılınmaya başladığını duyurdu.

BOLD – Koronavirüs salgını sürecinde ibadete kapatılan camilerde ‘normalleşme adımları’ kapsamında yeniden Cuma namazı kılınmaya başlandı. Sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleşen Cuma namazı camilerin içinin yanı sıra avlularında ve bahçelerinde de kılındı. Diyanet İşleri Başkanlığının açıkladığı kurallar çerçevesinde cemaat maske takarak namaz kıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından Cuma namazına katıldığı görüntüleri paylaştı. İmamoğlu “Pandemi nedeniyle kapalı olan camilerde, uzun süre sonra Cuma namazı kılınıyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Sağlık Bilimleri’ne ‘adrese teslim kadro’ iddiası

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin 240 öğretim görevlisi alımı için verdiği ilanda belirtilen kriterler ve akademik çalışmalara ilişkin ayrıntılı detaylar, ‘adrese teslim kadro’ iddiasına yol açtı.

BOLD – AKP döneminde artan ‘atamalarda eş, dost, yakın kayırma’ iddialarına bir yenisi eklendi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü’nün 20 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan öğretim görevlisi alım ilanındaki kriterlerin ‘alınmasına karar verilen’ kişilere göre ayarlandığı ileri sürüldü.

ADRESE TESLİM KADROLAR OLDUĞU APAÇIK ORTADA

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre 240 kişilik kadrolarla ilgili ilanı inceleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, “Yıllardır en önemli sorunlardan keyfiyete ve eş dost, ahbap ilişkilerine dayalı kadro atamalarını burada da görüyoruz. İlan incelendiğinde tamamının adrese teslim kadrolar olduğu apaçık ortadadır” dedi.

EMİR, SAĞLIK BAKANI’NIN CEVAPLAMASI İSTEMLİ ÖNERGE VERDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi veren CHP’li Emir, başvurusunda şartları sıralayarak şu kadrolara işaret etti: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kardiyoloji bölümüne profesör Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi Radyoloji bölümüne profesör Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine profesör Trabzon Kanuni Hastanesi Genel Cerrahi bölümüne profesör Ankara Ulucanlar Hastanesi Göz Hastalıkları bölümüne profesör.

İLANIN İPTAL EDİLMESİ DÜŞÜNÜLÜYOR MU?

Emir, soru önergesinde, Bakan Koca’ya “Söz konusu ilandaki kadrolara kimlerin atanacağı, ilanı verenler tarafından önceden belirlenmiş midir? Söz konusu ilanın iptal edilmesi düşünülmekte midir” diye sordu.

AKP’de transfer yasağı için ‘İstanbul seçimi’ korkusu

Okumaya devam et

Politika

AKP’de transfer yasağı için ‘İstanbul seçimi’ korkusu

MHP’nin yeni partilere vekil geçişine yönelik transfer yasağı önerisine AKP mesafeli yaklaşıyor. Kanunla engellemenin yeni bir İstanbul seçimleri vakasına yol açabileceği endişesiyle temkinli hareket ediliyor.

BOLD – Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, yeni kurulan partilere milletvekili geçişini önlemek için gündeme getirdiği transfer yasağına, AKP kanadı çekinceyle yaklaşıyor. İktidar partisi Grup Başkanı Naci Bostancı, Bahçeli’nin teklifine dair hukuki çalışma başlattıklarını açıkladı. Grup Başkanvekili Bülent Turan ise ‘siyasi ahlak’ ile ilgili bir konunun kanunla düzenlenemeyeceğini belirtti.

YASAK GELSE DE AŞMANIN BİRÇOK YOLU BULUNUR

AKP kulislerinde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla yenilenen İstanbul seçimlerine atıfla siyasi sakıncalara dair ikazlar dillendiriliyor. Düzenlemeye sıcak bakmayan çoğu AKP’li Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine uygun seçim yasası oluşturulmasına ise karşı çıkmıyor. AKP’li bir siyasetçi öneriler için ‘Dünyada örneği yok’ dedi. Yasak getirilse dahi aşmanın birçok yolu olacağına işaret etti.

SEÇİM ÖNCESİ KAPSAMLI DEĞİŞİKLİK GÜNDEME ALINABİLİR

Erken seçim ihtimalini, “Milletvekilleri istemiyor. Olağanüstü yönetim krizi yok. Uluslararası konjonktür uygun değil. Korona gündemiyle ağırlaşan ekonomik sorunlar yaşanırken vatandaşın seçim gündemi yok. Bu durumda seçimi niye yapalım?” diyerek reddeden bir siyasetçi, olağan takvim 2023’te yapılacak seçim öncesi kapsamlı değişikliğin gündeme alınabileceğini belirtti.

AKP ‘cami’ ile borç ödeme uygulaması başlattı

Okumaya devam et

Popular