Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Korona aşısını doğrudan insanlar üzerinde deneyen şirket: Sonbaharda dağıtıma başlayabiliriz

İnsanlar üzerindeki ilk korona aşı denemesi yapan Amerikalı firma Moderna Therapeutics, ilk aşıların sonbaharda dağıtabileceğini duyurdu.

BOLD – Dünya genelinde 70 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı insanlar üzerindeki ilk aşı denemesi yapan Amerikalı firma Moderna Therapeutics, klinik denemelerin başarıyla devam ettiğini, gelecek sonbahardan itibaren ilk aşıların dağıtabileceğini duyurdu.

Aşının geliştirilme aşamasının ‘rekor’ hızla devam ettiğinin altını çizen biyoteknoloji şirketinin CEO’su Stephane Bancel, “Hükümetler onaylarsa, 2020 sonbaharına kadar sağlık personelleri ve risk altındaki kişilere aşıyı dağıtmaya başlamayı umuyoruz. İkinci hedef, geliştirmenin başlamasından 12 ila 18 ay sonra, yani 2021’de resmi izinler alındıktan sonra genel dağıtıma başlamak” diye konuştu.

“HER AY MİLYONLARCA AŞI ÜRETEBİLİRİZ”

Şirketin yeterince aşı üretecek kapasitede olduğunu vurgulayan Fransız yönetici, “Gelecek sonbaharda her ay milyonlarca aşı, 2021’de de on milyonlarca aşı üretebilmek için üretim kapasitemiz olacak. Ayrıca daha fazla üretim sağlamak için, Avrupa dahil farklı ülkelerde ortaklıklar yapmaya hazırlanıyoruz”. dedi.

Merak edilen bir diğer soru da, “koronavirüs mutasyona uğrarsa, aşı etkisini kaybeder mi?”.

Virüsün zaten az da olsa mutasyona uğradığını belirten Bancel, “Aşı için kullandığımız yöntem ve teknoloji, şu anda devam eden mutasyonlardan etkilenmeyen proteinlere odaklanıyor. Fakat henüz daha çok bilinmeyen bu virüsün mutasyonu hedeflediğimiz proteinleri de etkileyebilir. Ancak teknolojimizin güçlü yanlarından biri de böylesi bir durum karşısında, klinik çalışmalardan geçmeden sadece 40 gün içinde yeni aşı grupları üretebilmemiz” dedi.

DOĞRUDAN İNSANLAR ÜZERİNDE DENENDİ

Geçtiğimiz mart ayında, Moderna Therapeutics tarafından geliştirilen aşı ilk kez Seattle’daki Kaiser Permanente araştırma merkezinde dört kişi üzerinde denenmişti.

Moderna, mRNA-1273 adlı aşı ile bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonu yenmeyi umuyor.

Normalde virüslere karşı yapılan aşılar, zayıflatılmış ya da ölü virüsler kullanılarak geliştiriliyor. Fakat bu yöntemle, aşı Covid-19’a yol açan virüsten yapılmadı. Bunun yerine aşıda, laboratuvar ortamında virüsten kopyalanan genetik kodların küçük bir bölümü kullanıldı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından finanse edilen mRNA-1273, hayvanlar üzerinde testlere gerek görülmeden doğrudan insanlarda denendi.

İrlanda Başbakanı, koronavirüs salgını boyunca sağlık çalışanlarına yardım edecek

Dünya

ABD’li protestocu polisin elinden böyle kurtuldu

Irkçılık karşıtı eylemlerde gözaltına alınan siyahi bir protestocu, 3 polis eşliğinde araca bindirileceği sırada polislerin bir anlık dalgınlıktan faydalanarak kaçmayı başardı.

BOLD – ABD’de siyahi George Floyd’un, Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, maruz kaldığı polis şiddeti yüzünden hayatını kaybetmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protestolar tam gaz devam ediyor. Başkan Donald Trump, gösterilerin şiddetlendiği 21 eyalette Ulusal Güvenlik Muhafızlarının konuşlandırıldığını duyurmuştu. Geçen haftadan beri devam eden eylemlerde 2 bine yakın protestocu gözaltına alındı.

Öte yandan, eylemcilerin çekip paylaştığı, protestolara ilişkin ilginç görüntülerde sosyal medyadan tün dünyaya yayılıyor. Viral olan bir görüntüde, gözaltına alınan siyahi bir protestocu 3 polis eşliğinde polis aracına doğru götürüyor. Araca bindirilmek üzere elleri kelepçelenmek isteyen protestocu polislerin bir anlık dalgınlığından faydalanarak kaçmaya başlıyor. Çok hızlı koşan eylemciye yetişemeyeceğini anlayan polisler plastik mermi ile ateş açıyor. Polis bir süre sonra gözden kaybolan protestocunun izini kaybediyor.

 

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

Okumaya devam et

Dünya

Umutları artıran haber: İspanya’da son 48 saatte can kaybı yaşanmadı!

Korona nedeniyle 27 binden fazla insanın hayatını kaybettiği İspanya’da son 48 saatte can kaybı yaşanmadı.  

BOLD – İspanya Sağlık Bakanlığı son 2 gün içerisinde korona nedeniyle kimsenin hayatını kaybetmediğini açıkladı. Bakanlık ayrıca, son 24 saatte ise 137 yeni vaka görüldüğünü duyurdu. Toplam vaka sayısı 239 bin 932’ye yükseldi.  

SON 2 GÜNDE ÖLÜM YOK 

Kovid-19 ile ilgili geçmiş verileri revize etmeye devam eden ve ölü sayısını haftalık veren Bakanlık, son bir haftada 34 kişinin salgından öldüğünü fakat son 48 saatte ölüm görülmediğini bildirdi. İspanya’da korona nedeniyle yaşanan can kaybı 27 bin 127 olarak belirtildi.  

OHAL’İN UZATILMASI İSTENECEK 

Bu arada sol koalisyon hükümeti bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, normal süresi 7 Haziran’da dolacak olağanüstü halin (OHAL) son kez 21 Haziran’a kadar uzatılması için meclise yeni bir tezkere sunma kararı aldı. 

Portekiz hükümeti ise Kovid-19’dan son 24 saatte 12 kişinin hayatını kaybettiğini ve salgından ölenlerin sayısının 1432’ye çıktığını açıkladı. 

Ülkede son 24 saatte 195 yeni vaka tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 32 bin 895’e çıktığı bildirildi.  

Kovid-19’dan iyileşenlerin sayısı ise 19 bin 552 olarak açıklandı. 

Türkiye’de korona nedeniyle 22 kişi daha vefat etti, 786 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Dünya

ABD’deki eylemlerde başından vurulan polis hayatını kaybetti

ABD’de George Floyd’un ölümü sonrası yaşanan protestolardacan kayıpları ve yaralanmalar artarak devam ediyor. Las Vegas’ta polis ile eylemciler arasında çıkan silahlı çatışmada başından vurulan bir polis memuru hayatını kaybetti

BOLD – Amerika Birleşik Devletlerin’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolarda şiddet giderek artıyor.

Las Vegas’ta polis ile eylemciler arasında çıkan silahlı çatışmada başından vurulan bir polis memuru hayatını kaybetti. Olayın Circus Circus isimli otelin önünde yaşandığı bildirildi.

New York’ta da iki polis memuruna bir kamyon çarptı. Yetkililer kamyon şoförünün gözaltına alındığını ve olayda kasıt olup olmadığının soruşturulduğunu belirtti.

CHICAGO’DA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD’nin Chicago kentindeki Cicero bölgesinde iki kişi George Floyd’un ölümüyle ilgili protestolarda hayatını kaybetti.

Bölge yetkilileri, gösterilerde 60 kişinin de gözaltına alındığını belirtilirken, bu kişilerin ölümü hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Kentteki gösteriler sırasında bazı dükkanların yağmalanması üzerine Illenois eyalet polisi yardıma çağrıldı.

Cicero polisi, bölge sakinlerini evlerinde kalmaya çağırdı.

ST LOUIS’DE 4 POLİS SİLAHLA VURULARAK YARALANDI

Missouri eyaletinin St Louis kentinde gece boyu devam eden gösterilerde ise 4 polis memuru mermilerin hedefi oldu. Polislerin tedavi için hastaneye kaldırıldığı durumlarının iyi olduğu açıklandı.

St. Louis Polis Teşkilatı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada polislere şehir merkezinde halen ateş edilmeye devam edildiğini detaylı bilgileri daha sonra paylaşacaklarını belirtti.

POLİS, SİYAH DÜKKAN SAHİPLERİNİ YAĞMACI SANDI

ABD’nin Los Angeles kentinde polis memurlarının siyah dükkân sahiplerini yağmacı sanıp kelepçe takmaya çalışmasını gösteren bir video viral oldu.

Videoda, polis memurlarının, işyerlerini yağmadan korumaya çalışan siyah dükkân sahiplerine silah doğrultup kelepçe takmaya başladığı görülüyor.

Görüntülerde, Fox 11’dan bir muhabirin Van Nuys mahallesinde polis memurlarına, yanlış kişileri gözaltına aldıklarını, onların dükkân sahibi olduğunu söyleyerek, yağma olayına karışan kişilerin görünümlerini ve hangi yöne gittiklerini tarif ettiği duyuluyor.

Fox 11, gözaltına alınan siyah dükkân sahiplerinin daha sonra bırakıldığını bildirdi.

ABD’DE EN AZ 40 KENTTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR

George Floyd adlı siyahinin polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesinin ardından birçok kentte başlayan protestolar ve şiddet olayları devam ediyor.

Amerikan medyasının derlediği haberlerde, Floyd protestolarında yedinci gün geride kalırken ülke genelinde en az 40 kentte pazartesi gecesi sokağa çıkma yasağının uygulandığı bildirildi.

23 KENTTE ULUSAL MUHAFIZLAR SOKAKLARA İNDİ

Benzer şekilde en az 23 kentte de Ulusal Muhafız Birliklerinin polise yardımcı olmak ve olayları kontrol altına alabilmek için görev yaptığı bilgisi paylaşıldı.

ABD’de 2013’ten 2019’un ortasına kadar polis şiddeti nedeniyle 7 bin 666 kişi yaşamını yitirirken, siyahiler beyazlara kıyasla polis şiddetine 2 buçuk kat daha fazla maruz kalıyor.

New York Belediye Başkanı’nın kızı protestolarda gözaltına alındı: Onunla gurur duyuyorum

Okumaya devam et

Popular