Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Cezaevine sadece yandaş medya girecek

AKP ve MHP’nin hazırladığı infaz paketiyle yandaş medya dışındaki gazetelerin cezaevlerine girmesi zorlaştırılıyor. Basın İlan Kurumu’nun ilan ve reklam yasağı koyduğu gazeteler cezaevlerine kabul edilmeyecek.

BOLD – Düzenleme yasalaşırsa Cumhuriyet, Bir Gün ve Evrensel gibi gazetelerin cezaevine sokulmayacağı belirtiliyor. Düzenlemeye tepki gösteren avukat Mustafa Gökhan Tekşen, teklifin hem basın özgürlüğü hem de haber alma hakkına açık şekilde aykırı olduğunu belirtti.

İSTENMEYEN GAZETECİLİĞE YASAK

İnfaz teklifiyle basına yönelik yeni kısıtlamalar getirildiğini belirten Avukat Tekşen, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Öncelikle; resmi ilan ve reklam yayınlama cezası almak ile hükümlü veya tutuklunun okuduğu gazete içeriğine ulaşamaması arasında mantıksal hiçbir bağ yoktur. BİK; üyelerinin 1/3’ü Cumhurbaşkanı tarafından atanmakta ve son dönem uygulamalarından görüldüğü üzere de Cumhuriyet, BirGün, Evrensel gibi hak temelli gazetecilik yapan kuruluşlara resmi ilan ve reklam yasağı vererek hem finansal sıkıntıya sokmakta hem de ‘istenmeyen gazetecilik’ uyarısında bulunmaktadır. Düşünün; Cumhuriyet gazetesine BİK tarafından resmi ilan yayımlama yasağı verilmiş olsun. Gazetenin tutuklu olan yazarı Barış Terkoğlu cezaevinde yazı yazdığı gazeteye ulaşamama yaptırımı ile karşı karşıya kalacak. Türkiye’de tutuklu gazeteciliğin kapsamlı bir sorun olduğu da düşünüldüğünde yasa teklifinin ne denli tehlikeli olduğu anlaşılacaktır.”

AYM’YE BAŞVURULMALI

Anayasa Mahkemesi’nin cezaevine girişi engellenen birçok yayınla ilgili ihlal kararı verdiğini anımsatan Tekşen, şu ifadeleri kullandı: “COVID-19 salgını fırsat bilinerek ifade özgürlüğünü daraltan ve yandaş basın gazetelerini cezaevine sokup tek taraflı bir veri akışına sebebiyet verecek nitelikteki uygulamanın yasal basamağını oluşturma gayretinden süratle dönülmelidir. AYM’ye iptal davası açılması ilk atılabilecek adımdır.”

“İnfaz yasasında değişiklik değil ceza artırımı gündemde”

Medya

Müyesser Yıldız’a casusluktan 3 yıl 7 ay 10 gün hapis cezası

Casusluk iddiasıyla yargılanan gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in davasında karar açıklandı. Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, astsubay Erdal Baran’a yasak bilgileri temin ederek açıklamak iddiasıyla 7,5 yıl, Müyesser Yıldız’a aynı suçlardan toplam 3 yıl 7 ay 10 gün, İsmail Dükel’e ise yasak bilgiyi açıklamak suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi.

BOLD – Gazeteciler Müyesser Yıldız, İsmail Dükel ve astsubay Erdal Baran hakkında Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin ve ifşa’ iddiasıyla görülen davada karar açıklandı.

Duruşmada sanıklara son sözleri soruldu. Müyesser Yıldız, “Son söz kalmadı, hukuken söylenecek her şey söylendi. Biz kadınlar öldürülsek de tutuklansak da kadınlar gücüyle Türkiye aydınlığa çıkacak” dedi. İsmail Dükel de son söz olarak beraatını talep etti.

Mahkeme, astsubay Erdal Baran’a devletin güvenliğine ilişkin yasak bilgileri temin ederek açıklama suçundan 7,5 yıl hapis cezası vererek, tahliyesine karar verdi. Gazeteci Yıldız’a yasak bilgileri temin suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası verdi. Cezayı erteleyen mahkeme, Yıldız’a yasak bilgileri açıklamak suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme Dükel’e ise yasak bilgiyi “temin” suçundan beraat kararı verdi. Dükel, yasak bilgiyi açıklamaktan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

NE OLMUŞTU?

Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel 8 Haziran 2020’de ‘askeri casusluk’ suçlamasıyla evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Üç günlük gözaltının ardından Dükel serbest bırakıldı, Yıldız ise tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konuldu. Yıldız ile birlikte haber kaynağı Erdal Baran da tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel ile Erdal Baran’ın “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla 17.5 yıla kadar hapisleri talep edildi. 9 Kasım 2020’de görülen ilk duruşmada Yıldız, yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

10 aylık Saime bebeğin annesi Yasemin Melizci’ye 9 yıl ceza

Okumaya devam et

Medya

“Cahil” eleştirisi iktidar yanlısı gazeteci Melik Yiğitel’i çıldırttı

CNNTürk canlı yayınında hukukçu Ruşen Gültekin’in “hukuk cahili” dediği TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel’in ardı ardına sıraladığı hakaretler izleyenleri şoke etti.

BOLD – CNN Türk ekranlarında Başak Şengül’ün hazırlayıp sunduğu ‘Akıl Çemberi’ programında hakaretler havada uçuştu. AKP’ye yakın TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel ile hukukçu Ruşen Gültekin canlı yayında kavga etti. Yargıtay’ın HDP’ye inceleme başlatmasını tartışan konuklar, canlı yayında birbirlerine hakaret etti.

“HUKUK CAHİLİ İLE KONUŞMAK ZOR”

Canlı yayın sırasında Melik Yiğitel’in, “Benim söylediklerimi çürütsün, sabahtan beri eksik konuşuyor” sözlerine, Ruşen Gültekin, “Hukuk cahili ile konuşmak çok zor” deyince ikili arasında tartışma alevlendi. Ruşen Gültekin’in sözlerine çok sinirlenen Yiğitel, “Cahil sensin saçma sapan konuşma bana böyle hakaret edemezsin” dedi.

“İŞKEMBEDEN SALLIYORSUN PAPUCUMUN HUKUKÇUSU”

Gültekin tartışmanın tartışma sırasında, “Haddini bileceksin” diye karşılık verince, Yiğitel çok sert tepki vererek, “Cahil sensin lan alçak, cahil de alçak da sensin haysiyet yoksunu ben 30 yıldır gazeteciyim. Benim söylediklerimi çürüteceksin. İşkembeden sallıyorsun. Pabucumun hukukçusu, bana kimse cahil diyemez cahil odur. Ben onun boyunun 5 katı kitap okudum. Sallayıp duruyor. Bak bir kere sen üslubunu düzelt. Bugüne kadar bana kim cahil deme cesaretinde bulunamadı Ruşen Gültekin. Sen konuşma böyle. Başak hanım bana kimse cahil diyemez özür dileyecek yoksa ben ona haddini bildiririm” dedi.

TARAFLAR SAKİNLEŞMEYİNCE REKLAM ARASINA GİDİLDİ

Yaşanan bu kavganın ardından programın moderatörü Başak Şengül konukları sakinleştirmekte zor anlar yaşandı. Konuklarını sakinleştirmekte güçlük çeken Şengül, reklam arasına gitmek zorunda kaldı.

Altan’ın avukatından Yargıtay’a: Hak, hukuk, vicdan, insaf diyorum

Okumaya devam et

Medya

MİT’in anlatıldığı dizinin fragmanında siyah Trasporter ile insan kaçırma sahnesi kullanıldı

TRT’nin MİT’i anlattığı yeni dizi ‘Teşkilat’ın fragmanında siyah Transpoter ile adam kaçırma sahnesine yer verilmesi dikkat çekti. Fragmanda yer alan replikler de şimdiden tartışma konusu oldu.

BOLD – 15 Temmuz’un ardından zaman zaman gündeme gelen adam kaçırmalar, bu sefer TRT’nin Milli İstihbarat Teşkilatını (MİT) anlattığı yeni dizinin fragmanında yer aldı.

TRT’nin ‘Teşkilat’ dizisinin fragmanı yayınlandı. Dizi için MİT’in yeni külliyesinin plato olarak kullanılması, ayrıca yayınlanan fragmanda yer alan siyah transporterle adam kaçırma, uçak düşürme, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar tarafından üretilen SİHA’lar dikkatleri çekti.

ADAM KAÇIRMA SAHNESİ SOSYAL MEDYADA

Fragmanda 15 Temmuz’un sonrasında çok sayıda kişinin zorla kaçırıldığı araç olarak bilinen siyah bir transporterin yer alması ve o araçla adam kaçırılması sosyal medya takipçilerinin dikkatinden kaçmadı. Eski AKP milletvekili ve DEVA Partisi Kurucusu Ahmey Faruk Ünal da sosyal medya hesabından dizinin fragmanında siyah transporter ile birisinin kaçırıldığını yazdı.

Kronos’ta yer alan habere göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından desteklenen Teşkilat dizisi 7 Mart Pazar günü TRT 1’de izleyici ile buluşacak. Başrollerinde Çağlar Ertuğrul, Deniz Baysal Yurtçu, Mesut Akusta, Ezgi Eyüboğlu, Ezgi Şenler gibi isimlerin yer aldığı dizinin tanıtım fragmanı yayınlandı.

MİT’İN KALESİ FİLM SETİ OLDU

Dizide MİT’in ‘kale’ olarak isimlendirilen Ankara’daki yeni yerleşkesi film seti olarak kullanıldı. Fragmandaki sahneler kadar, kullanılan replikler de dikkat çekti. Operasyon merkezindeki sahnede ekrandaki fotoğraflarda yer alan insanlar için “Bu arkadaşların hepsi bu sabah bir uçak kazasında öldü” denilirken, “Devlet öl der ölürsün, yaşa der yaşarsın” diyaloğu dikkat çekti. Arka seslerde ise “Bazı kahramanlar vardır siz onları bilmezsiniz, onlar da kendini bilmez” ifadeleri yer alıyor.

Ankara’da uzun zamandır ilk kez bu büyüklükte bir prodüksiyonla dizi çekildiği öne sürülürken, dizinin stoklu ilerlediği ve bir kaç bölümünün önceden çekildiği belirtiliyor. Kod adı Teşkilat olan yeni dizinin, değişen ismini Gazeteci Birsen Altuntaş ‘Ankara’ olarak duyurdu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0