Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Korona sürecinde hasta mahpuslar tedavi edilmiyor

Koronavirüs salgınıyla cezaevlerindeki hasta tutukluların aksayan tedavileri daha da kesintiye uğradı. İHD’nin 2019 raporuna göre cezaevlerinde 457’si ağır, bin 333 hasta mahpus var.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşmeleri süren ‘İnfaz Kanunu Değişikliği’ düzenlemesine hasta tutukluların da eklenmesini isteyen aileler yetersiz tedavi şartlarına dikkat çekti.

KALP KRİZİ GEÇİREN TUTUKLU BİR HAFTADA CEZAEVİNE GETİRİLDİ

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre Osmaniye’de kalp krizi geçirdiği için yoğun bakıma alınan bir mahpusun bir hafta içinde tekrar cezaevine gönderildiği belirtildi. Çok sayıda tutuklunun ilaçlara erişim sıkıntısı yaşandığı ileri sürülüyor.

HASTA MAHPUS SAYISI İHD RAPORUNA GÖRE 457’Sİ AĞIR BİN 333

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2019 raporuna göre cezaevlerinde 457’si ağır, bin 333 hasta mahpus var.

İHD’nin hasta mahpuslar listesinde yer alan Sabri Kaya geçen günlerde Osmaniye 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. 5 gün yoğun bakıma tedavi gördü. Bir hafta sonra ise cezaevi revirine götürüldü.

BAĞIRSAK KANSERİ SALİH FİLİZ İLAÇLARINA ULAŞAMAMIŞ

Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki Mehmet Salih Filiz ise salgın sebebiyle tedavisi aksayan hastalardan biri. Salgının görüldüğü günden beri hiçbir şekilde tedavi edilmediğini söyleyen bağırsak kanseri hastası Filiz, düzenli kullanması gereken ilaçları alamadığını kaydetti.

ADALET BAKANLIĞI’NA VE CİMER’E BAŞVURU YAPTI

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği de süreçte cezaevlerinden gelen birçok hasta mahpusun şikayetlerini, tedavilerinin yapılması gerektiğini vurgulayarak Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanı İletişim Merkezi’ne başvurularda bulundu.

DEĞİŞİKLİK OLMAZSA HASTALARA TAHLİYE YOLU KAPALI

Meclis’te görüşülen ve 90 bin kişiyi etkileyecek infaz kanunu Genel Kurul’da değiştirilmeden kabul edilirse bu mahpuslar tahliye edilmeyecek.

Koronada dehşet senaryo: Geç kalındı! Hasta seçmek zorunda kalabiliriz

Gündem

21 yeni can kaybı: Yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 669 oldu

Türkiye’de son 24 saatte 878 kişiye daha koronavirüs tanısı kondu. Toplam vaka sayısı 169 bin 218’e çıktı. Can kaybı ise 4 bin 669’a yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarına ilişkin Twitter’dan yaptığı açıklamada son 24 saatte 21 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 878 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, toplam vaka sayısının 169 bin 218’e ulaştığını kaydetti. Koca’nın verdiği bilgiye göre toplam can kaybı 4 bin 669 oldu.

Koca, şu açıklamayı yaptı: “Toplam vakaların yüzde 80’i iyileşti. Yeni iyileşen hasta sayımız 2.000’e yakın. Pozitif tanı konan hastaların büyük kısmı hastalığı belirtisiz ve evde geçiriyor. 81 ilimizde COVID-19 sebebiyle dün yatan hasta yatan sayısı 41. Daha iyi tedbir, daha iyi sonuçtur.”

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Hamile kadınlar tutuklandı: 3 çocuk annesiz babasız kaldı

Dün gözaltına alınan hamile kadınlar Sehat Sarı ve Ümmiye Kara eşleriyle birlikte tutuklandı. Üç yıl önce 3 aylık bebeğini düşüren Sehat Sarı’nın düşük riski bulunuyor.

BOLD ÖZEL – Hamile kadınlar, çekirdek aileler hep birlikte tutuklanmaya devam ediyor. Ankara’da dün sabah yapılan baskınlarda birçok ev hanımı ve 2 hamile kadın gözaltına alınmıştı. 5 aylık hamile Sehat Sarı ile 7 aylık hamile Ümmiye Kara bugün eşleriyle birlikte tutuklandı. Anne-baba tutuklu ailelere böylece iki aile daha eklendi. Sehat Sarı (28) ve eşi Samet Sarı (29) çiftinin 1 yaşındaki Mustafa Vedat adlı oğulları, Kara çiftinin ise 1 kız, 1 erkek çocukları bir anda hem annesiz hem babasız kaldı.

Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan Sarı çifti, Ankara Sulh Ceza Mahkemesinde saat 15.00’te görülen duruşmadan sonra tutuklanıp Aksaray Cezaevine gönderildi. 5 yıllık evli olan Sehat Sarı kimya, eşi ise beden eğitim öğretmeniydi. Üç yıl önce 3 aylık bebeğini kaybeden Sehat Sarı’nın düşük riski bulunuyor. Daha önce tutuklanan hamile kadınlardan bazıları cezaevinde bebeğini kaybetmişti.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan 6 aylık bir bebeği ve 3 yaşında oğlu olan Bircan Erdem dün akşam üzeri serbest bırakıldı. Yine gözaltına alınanlar arasında bulunan 16 aylık bir kız çocuğu sahibi olan Özlem Ağsak da serbest bırakıldı.

Sarı çiftinin 1 yaşındaki oğulları Mustafa Vedat babaannesine kaldı.

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı 

Ekonominin çarklarını yeniden tam güç dönmeye başladığını öne süren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturmak için sokağa çıkma yasağını iptal ettiklerini belirtti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonominin çarklarının yeniden tam güç dönmeye başladığını öne sürdü. Türkiye’yi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdıklarını belirten Edoğan, yasağı iptal ederek vatandaşların rahat rahat sokağa çıkmasının yolunu açtıklarını kaydetti.

RAHAT RAHAT SOKAĞA ÇIKMANIN YOLUNU AÇTIK

Video konferans yoluyla, yapımı devam eden Yusufeli Barajı için üç milyonuncu beton dökme törenine katılan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına ilişkin verdiği talimatı hatırlattı. Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladığını belirten Erdoğan, “Hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz. Onun için cumartesi pazar günlerini kısıtlama noktasında serbest olarak ilan ettik. Vatandaşlarımızın rahat rahat sokağa çıkmasının yolunu açtık” dedi.

7 YILDA KENDİNİ FİNANSE EDECEK

Türkiye’yi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdıklarını belirten Erdoğan, “Çanakkale’de dünyanın en büyüklerinden biri olarak köprümüzün kulesinin son bloğunu yerleştirdik. GAP’ın en büyük projelerinden Ilısu Barajı’nı tamamlamak da bize nasip oldu. Bugün de Yusufeli Barajı’nın açılışını yaşıyoruz. Yusufeli Barajı ekonomimize yıllık 1.5 milyar lira katkı sağlayacak. Proje 7 yılda kendini finanse edecek, böyle bir özelliği de var. Yatırım olarak rantabl bir proje” dedi.

“Yeri olmamakla birlikte ‘mutlaka aleni idam edilmeleri’ gerekiyor”

Okumaya devam et

Popular