Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çin’de yeni tehdit: Sessiz taşıyıcılar

Sessiz taşıyıcılar denilen bulgusuz korona vakalarının ikinci dalgaya yol açmasını önlemek isteyen Çin, yeni tedbirler aldı. Sağlık kuruluşları, bu kişileri tespit ettikten sonra 2 saat içinde bildirmek zorunda…

BOLD – Koronavirüsle (Kovid-19) mücadele küresel ölçekte devam ederken, hastalığın ilk görüldüğü Çin’de yeni bir süreç başlatıldı.

NE ÖKSÜRÜK NE ATEŞ HİÇBİR BULGU GÖSTERMİYORLAR

Ülkede, yurt dışından gelen vakaların önüne geçme faaliyetleri sürerken öksürük ve ateş gibi klinik belirti vermeyen ‘sessiz taşıyıcılar’ da tespit edilip kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

SADECE 1 NİSAN’DAN BU YANA 657 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

1 Nisan’dan itibaren günlük açıklanan asemptomatik vaka dün 56 diye ilan edilirken sayı toplamda 657’ye yükseldi.

ORTAYA ÇIKARILAN VAKA 2 SAAT İÇİNDE BİLDİRİLMEK ZORUNDA

Kabinenin açıkladığı önlemlere göre sağlık kuruluşları semptomsuz vakaları tespit ettiği andan itibaren 2 saat içinde bildirmek zorunda.

Vaka bilgisi verildikten sonra, yerel yönetimler hasta ile yakın temas kurmuş herkesi 24 saatte tespit edecek.

ÖNLEM AMAÇLI 14 GÜNLÜK KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Hastalar 14 gün karantinada kalacak ve belirti gösterirse doğrulanmış vaka sayılacak. Onlarla yakın temasta bulunanlar da  iki haftalık karantinaya alınacak.

WeChat’E HASTA YANINA OTURUP OTURMADIĞINI KONTROL ÖZELLİĞİ

Çin’de kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat’e hafta başında, insanların trende, uçakta sonrasında doğrulanmış vakaya dönüşen asemptomatik taşıyıcı yanında oturup oturmadıklarını kontrol edebilecekleri özellik getirildi.

YENİ VAKALARDAN 61’İNİN YURT DIŞINDAN GELDİĞİ AKTARILDI

Öte yandan ülkede dün 63 yeni doğrulanmış vaka bildirildi. Toplam sayı 81 bin 865’e çıktı. Yeni vakaların 61’ini yurt dışından gelen vakalar oluşturuyor.

Valilikten satılık maske

Dünya

10 milyon kişinin test edildiği Wuhan, en güvenilir şehir ilan edildi

Çin Halk Cumhuriyeti, 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde 10 milyon kişinin testten geçirilmesi üzerine ülkenin en güvenli şehri ilan etti.  

BOLD – Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgının çıkış yeri olarak bilinen Çin’in Vuhan kenti, üç aylık karantinadan nisan ayında çıkmıştı. 11 milyon nüfuslu Wuhan’da yeni vakalar üzerine ikinci dalga endişesiyle son iki haftada 9,9 milyon kişinin geçirildiği testlerle ilgili açıklama yapıldı. 

14 Mayıs-1 Haziran arasında yürütülen ve 127 milyon dolara mal olan- test süreciyle ilgili basın toplantısı düzenleyen yetkililer, sıfır vaka, virüs taşıyıcı asemptomatik 300 kişi saptadıklarını açıkladı. Wuhan yapılan test sonuçları sonrası pandemide en güvenli kent olarak sunuldu. Çin, açıkladığı teyitli enfeksiyon sayılarına, belirti göstermeyenleri katmıyor. 

Çin Ulusal Hastalık Kontrol Önleme Merkezi Başkan Yardımcısı Feng Zijian, “Bu sayılar gösteriyor ki, artık Wuhan en güvenli şehirdir” dedi. Huazhong Bilim Teknoloji Üniversitesi’nin halk sağlığı uzmanı Lu Zuxun da belirti göstermeyenlerin içinde başkalarına korona bulaştırmış kimsenin olmadığını söyledi. 

Wuhan’da son iki haftada günde yaklaşık yarım milyon test yapıldı, halk otopark, park ve mahallelerde kurulan çadırların önünde uzun kuyruklara girip nükleik asit numuneleri verdi. Çoğu gün belirti göstermeyen taşıyıcıların sayısı 10’u geçmedi. 

New York Belediye Başkanı’nın kızı protestolarda gözaltına alındı: Onunla gurur duyuyorum

Okumaya devam et

Dünya

Polis şiddeti sonucu ölen Floyd’un kardeşi: Yakıp yıkma onu geri getirmez

ABD’de bir polis memurunun şiddetine maruz kaldıktan sonra ölen George Floyd’un kardeşi Terrence Floyd olay yerini ziyaret etti.

BOLD – Yüzünde ağabeyinin fotoğrafı bulunan bir maske taşıyan Terrence Floyd, ölüm anının yaşandığı noktada dizleri önünde çökerek gözyaşı döktü. Kendisine eşlik eden kalabalık da diz çökerek acısını paylaşırken “İsmi ne? George Floyd” şeklinde slogan attı.

“Sokaklara barışın geri gelmesi” çağrısında bulunan kardeş Floyd ise yaptığı kısa konuşmada “yakıp yıkmanın” ağabeyini geri getirmeyeceğini söyledi.

Bu arada işine son verilen ve olaya karışan 4 polisten, Floyd’un boynuna basan Derek Chauvin adlı polis memuru üçüncü derece cinayet ve kasıtsız adam öldürmeden 8 Haziran’da hakim karşısına çıkacak.

George Floyd’u öldüren polise boşanma davası açan eşi ismini de değiştirmek istiyor

Okumaya devam et

Dünya

İsrail polisinin öldürdüğü otizmli Filistinli İyad Hallak toprağa verildi

İsrail polisinin öldürdüğü otizmli Filistinli gencin cenazesine yüzlerce kişi katıldı. Cinayeti protesto eden kalabalık  sokaklarda protesto gösterileri düzenledi.

BOLD – 32 yaşındaki otizm hastası Filistinli İyad Hayri Hallak, Cumartesi günü işgal altındaki Doğu Kudüs’te, özel eğitim gördüğü okula giderken öldürüldü.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistinli Hallak’ın vurulmasından derin üzüntü duyduğunu söyleyerek olayla ilgili özür dilemişti.

İsrail polisinin öldürdüğü otizmli Filistinli genç yüzlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. Cinayeti protesto eden yüzlerce kişi sokaklarda protesto gösterileri düzenledi.

İyad Hallak’ın her gün Kudüs’ün Vadi el Coz bölgesindeki evinden, Eski Şehir’de otizmli çocukların eğitildiği Elvin el Kuds merkezine yürüdüğü belirtildi. Hallak’ın kuzeni Dr. Hatem Awiwi, yeğeninin otizm sebebiyle insanlarla iletişim kurmakta zorlandığını söyledi.

Haaretz gazetesine konuşan Dr. Awiwi, “Polis memuru nedir bilmezdir. Bir yabancı gördü ve kaçtı, sonra onu vurdular” dedi.

İsrail polisi ise yazılı açıklamasında Eski Şehir’de devriye gezen ekiplerin ‘elinde silaha benzer şüpheli bir alet bulunan, şüpheli bir kişi’ tespit ettiklerini belirtti. Açıklamada “Durması için çağrı yaptılar ve sonra yaya olarak arkasından gidip takip ettiler. Takip sırasında polis memurları şüpheliye ateş açıp etkisiz hale getirdiler. Olay yerinde yapılan aramada silah bulunamadı” denildi.

GÖĞSÜNDEN İKİ KERE VURULDU

Pazar günü yapılan otopside Hallak’ın göğsünden iki kere vurulduğu tespit edildi.

Hallak ailesinin avukatı Jad Qadmani, “Bulgular polisin suç işlediği şüphelerini kuvvetlendiriyor. Soruşturmadan sorumlu yetkililerin bu meseleyi takip etmeleri ve polisleri hakim karşısına çıkarmalarını bekliyoruz” açıklaması yaptı.

Filistinliler ve İsrailliler, Hallak’ın öldürülmesini Kudüs’te, Tel Aviv’de, Yafa’da düzenledikleri gösterlerle protesto etti. Göstericiler ellerinde “İyad için Adalet”, “Filistinlilerin Yaşamı Önemlidir” pankartları taşıdı.

İsrail Savunma Bakanı Gantz, polis tarafından öldürülen otizmli Filistinli için özür diledi

Okumaya devam et

Popular