Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Fırsatçılar koronadan kazanç peşinde: Son bir ayda 49 başvuru

Koronavirüs salgını dünya geneli on binlerce cana mal olurken kimi de süreci kazanca çevirme peşinde. Son bir ayda ‘korona-corona-virüs-pandemi’ adlarıyla 49 marka tescili başvurusu yapıldı.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Kovid-19) salgını yüz binlerce insanın hayatını etkiledi. Her gün artan vaka ve ölüm sayıları devletleri kara kara düşündürüyor.

Ancak olağanüstü dönemleri kazanca çevirme peşindeki fırsatçılar bu küresel afeti de pas geçmedi.

BAŞVURU YELPAZESİ SİMİTTEN ATEŞLİ SİLAHA HAYLİ GENİŞ

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre son bir ayda ‘korona-corona-virüs-pandemi’ ismiyle marka oluşturmak isteyenler sıraya girdi.

Simitten keşkül üretimine, aşk filmi çekiminden kafe işletmeciliğine, deterjan, çorap, tişört imalatından ateşli silaha, böcek ilacı ve meyve suyu üretimine kadar 49 ayrı marka için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapıldı.

CORONA, KORONA, VİRÜS, PANDEMİ TERCİH EDİLEN İSİMLER

İlk marka başvurusu 27 Ocak’ta ‘coronagel’ adıyla yapıldı. Son bir ayda ‘corona’ ismini içeren 29 marka, ‘korona’yı içeren 11 marka, ‘virüs’ ile 5 marka ve ‘pandemi’ adıyla da 4 marka için tescil başvurusu var.

Başvurularda tescili istenen markayla üretimi hedeflenen ürünler ve faaliyet alanları arasında yok yok.

TEK İSİM ALTINDA KAFE, HAZIR ÇORBA, MUHABİRLİK, KREŞ HİZMETİ

Mesela ‘corona caffe’yi tescil etmek isteyen girişimci bunla yumurta tozlarından cipslere, kuru yemişlere, konservelere, hazır çorbalardan kazandibi, sütlaç, keşkül, çikolata esaslı içeceklere kadar birçok alanda hizmet vermeyi istiyor. Marka tescillenirse, sekreterlik hizmetleri, sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, fotoğrafçılık, haber muhabirliği ve kreş hizmetleri verilmesi de hedefleniyor.

FİLM VE TELEVİZYON RADYO PROGRAMI YAPMAYI HEDEFLEYEN DE VAR

‘Korona günlerinde aşk’ markasını koruma altına almak isteyen girişimcinin hedefi ise film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri yürütmek ve manyetik, optik kayıt taşıyıcılar ve bunlara kaydedilmiş bilgisayar programları ve yazılımları geliştirmek.

SADECE CORONA ADIYLA 29 BAŞVURU BULUNUYOR

Corona adı ile de son 1 ayda 29 marka başvurusu var. İşte onlardan bazıları: Corona caffe, coronason, corona siperi, coronax, a.c.anti corona, HYPER CORONA, corona (covid-19), corona nano maske, biocorona, coronarepellent, corona, coronastop, corona securıty n95 ffp3 mask fılter pad, no corona, moda corona, coronavit, antı-corona, COVID-19 Coronavirus, corona off, corona eau de perfume.

KORONALIM, KORONA SİPERİ, KORONA VİRÜS TÜRKİYE

11 Mart’tan bu yana ‘korona’ ismini içeren 11 marka için başvuru yapıldı. O markalardan bazıları şöyle: Koronalım, korona, korona siperi, korona elbisesi, korona günlerinde aşk, yeni korona virüs, korona virüs türkiye, covıd-19, covıd-19 çin, covıd-19 italya, covıd-19 avurpa, s.b antikorona prevention is better than cure, maks korona ve koronavisc.

YARIYIL TATİL KİTABINA ANTİVİRÜS ADINI VERMEK İSTİYOR

Virüs markası için ilk başvuru 4 Mart’ta ‘virüs dezenfeksiyonu’ adıyla yapıldı. Diğer markalar da ‘virüs savar’ ‘antivirüs yarıyıl tatil kitabı prf yayınları’, ‘antivirüspack’ gibi isimler oldu.

PANDEMİ MARKET ADINI İŞLETMESİ İÇİN UYGUN BULMUŞ

Kimi girişimciler ‘pandemi’ adıyla badana ve boya işleri için fırça ve rulo üretmeye aday oldu. Yine 7 Nisan’da bir girişimci ‘Pandemi Market’ markasını tescil için Patent ve Marka Kurumu’na başvurdu.

Bilim Kurulu üyesinden tavsiye: “Süreç uzayabilir, evde mutlu olmaya çalışın”

Gündem

Veli Saçılık Ulucanlar Cezaevi önünde zorla gözaltına alındı

Ulucanlar Cezaevi önünde basın açıklaması yapmak isteyen HDP’liler arasındaki MYK üyesi Veli Saçılık, açıklamaya izin vermeyen polisle yaşanan arbedenin ardından gözaltına alındı.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Demokrasi Buluşmaları” kapsamında Ulucanlar Cezaevi önünde yapmak istediği açıklamaya polis izin vermedi. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Veli Saçılık, darp edilerek gözaltına alındı.

ARBEDE YAŞANDI

Gözaltı işlemi uygulanacağı sırada, polisle HDP’liler arasında arbede çıktı. Bu sırada görüntü almasını istemeyen polis ekipleri basını uzaklaştırmak istedi. BAsın mensuplarıyla polis arasında tartışma yaşanırken, çevik kuvvet ekipleri kalkanlarını kaldırarak basın mensuplarının görüş açısını kapattı.

Gözaltına alınan Saçılık, zorla bindirildiği polis aracıyla polis merkezine götürüldü.

Kemal Kılıçdaroğlu: Erdoğan Marmaris’te niye saklandı?

Okumaya devam et

Gündem

Eşini 25 yerinden bıçaklayarak öldüren kişiye iyi hal ve tahrik indirimi

Samsun’da karısını 25 bıçak darbesiyle öldürün kocaya verilen müebbet hapis cezası Bölge Adliye Mahkemesi tarafından ‘tahrik ve iyi hal’ indirimi uygulanarak 24 yıla indirildi.

BOLD – 2 Aralık 2018’de Enis Adem Şahin aralarında boşanma davası devam eden eşi Merve Şahin ile otomobille dolaşıp araç içinde konuşmak için Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi otoparkına geldi. Burada ikili arasında tartışma çıktı ve Enis Adem Şahin bıçakla eşine saldırıp 25 yerinden bıçaklayarak kaçtı. Hastaneye kaldırılmak istenilen genç kadın ise hayatını kaybetti.

Polis tarafından il dışına çıkmak isterken yakalanan Enis Adem Şahin hakkında Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürme’, ‘eşi kasten öldürme ve tasarlayarak adam öldürmek’ suçlarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Enis Adem Şahin, 1 Ekim’deki davanın son duruşmasında, “Olay günü başkaları ile telefonla benim yanımda yazışmaya başladı. ‘Sen adam mısın?’ dedi. Keşke böyle olmasıydı” savunması yaptı. Mahkeme Şahin’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

İSTİNAF TAHRİK VE İYİ HAL İNDİRİMİ YAPTI

Enis Adem Şahin’in avukatı Özkan Güreş, cinayetin tahrik altında işlendiğini ileri sürerek Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesine temyiz etti. Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi 1 Temmuz’da verdiği kararda Şahin’in ‘cinayeti tahrik altında işlediğini’ belirterek cezasını indirdi. Şahin’e iyi hal indirimi de uygulayan daire, daha önce verilen müebbet hapis cezasını 24 yıla indirerek tutukluluk halinin devamına hükmetti.

“İşsizlik hem ekonomik hem de sosyal patlamalara sebep olabilecek boyutlara gidiyor”

Okumaya devam et

Gündem

Pirzola yerken eli yanmasın diye 100’lük banknot kullandı

Arkadaşlarıyla pirzola yerken eli yanmasın diye 100 TL’lik banknot kullanan AKP’linin sosyal medyaya yansıyan görüntüleri büyük tepki topladı.

BOLD – Önüne gelen bir tepsi eti yerken, parayı peçete olarak kullanan bir kişinin görüntüsü, dolaşıma girdiği sosyal medyada tartışma konusu oldu. Görüntüyü paylaşan hesabın, AKP yöneticisi olduğunu iddia ettiği kişi, kemikli eti tutmak için yanındakilerden peçete istiyor. Yanında oturan kişi de cebinden çıkardığı yüz lirayı eti yiyen kişiye veriyor.

Parayı peçete gibi eti tutmak için kullanan adam sosyal medya kullanıcılarının tepkisini topladı. Türk lirasına çöp muamelesi yapan, AKP’li olduğu iddia edilen adamın görgüsüzlüğü kısa sürede 2 yüz kişi tarafından izlendi.

Pazar günü de jakuzide çektiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Şanlıurfa AKP Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Saraç da gelen tepkiler üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı.

Jakuzi istifası: AKP’li Başkan Saraç dava arkadaşlarından özür diledi

Okumaya devam et

Popular